Dünya’nın en büyük uluslararası derecelendirme kuruluşlarından olan Moody’s, Türkiye’nin komünikasyon devlerinden Turkcell’in kredi notunu bir basamak yükseltti.

Genellikle ülkelerin kredi notlarına yaptığı değişiklerle gündeme damgasını vuran Moody’s şimdi de Turkcell’in yerli ve yabancı para cinsinden Ba2 olan kredi notunu Ba1’e yükselterek “durağan” seviyesine çıkardı. Kaydedilen bu not artışının gerekçesini “Turkcell’in 2012 yılının ilk dokuz ayındaki güçlü operasyonel performansı ile birlikte güçlenen likiditesi ve sağlam finansal yapısını koruması” olarak açıklayan kurum Turkcell’in yanı sıra Türkiye’nin de potansiyeline de olumlu etki yaptığı dikkati çekiyor.

Turkcell’in 3. çeyrekteki net karının 571 milyon TL olarak açıklanmasının analistler tarafından beklenen 576 milyon TL’ye paralel gelmesi aslında kaydedilen not artışının sinyallerini vermişti diyebilirim. Bunun yanı sıra gerçekleşen 2,752 milyar TL’lik satış gelirleri ise beklentilerin %1 üzerinde çıkarak çeyreksel bazda %7,3, yıllık bazda ise %8,9 artış göstererek not artışına zemin hazırlayan diğer önemli sebeplerden birisi olarak göze çarpıyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler kaydedilen bu önemli gelişme üzerine yaptığı değerlendirmede; “Kuruluşun aldığı karar Türkiye’nin ve Turkcell’in gücünü ve potansiyelini yansıtıyor. Bu nedenle büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Turkcell ailesi olarak tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu gelişmeler Türkiye açısından “yatırım yapılabilir ülke” kategorisine girme mücadelesi verdiğimiz son zamanlarda olumlu bir nitelik taşısa da içinde bulunduğumuz kasım ayında ülkemize beklediğimiz diğer bir derecelendirme kuruluşu olan Fitch’in kararlarını nasıl etkiler tartışılır… Haftalardır Türkiye gündeminden düşmeyen ”Fitch”, Moody’s gibi olumlu kararlar alıp Türkiye’nin kredi notunu yükseltir mi bilinmez ama, böyle bir durum karşısında ülke olarak çifte mutluluk yaşayacağımız uzak bir ihtimal değil…

Bir Cevap Yazın