Türk Devleri ”Dünya’nın En Büyük Şirketleri” Arasına Girmeyi Başardı 0

Farklı araştırmalarıyla sektöre ışık tutan Forbes dergisi, her sene düzenlemiş olduğu “Dünya’nın En Büyük Halka Açık Şirketleri” araştırmasını 2013 yılı itibariyle yayınladı.

63 ülkeden 2000 şirketin yer aldığı listede sıralama, satış, kâr, varlıklar ve piyasa değeri olmak üzere şirketin bu dört büyük göstergedeki orantısına göre yapıldı ve bu sayede şirketlerin üst sıralarda yer alabilmesi için sadece kâr ya da piyasa değeri gibi unsurlar kısıt olarak kullanılmamış oldu. Bu sonuçlara göre ilk sırayı Çin’den ICBC ( Industrial and Commercial Bank of China) alırken ikinci sırada yine bir Çin bankası olan China Construction Bank yer aldı. Diğer şirketler ise listede şu şekilde yer buldu:

1

2000 Şirketin Toplam Hasılası 38 trilyon dolar

Geçen seneye oranla toplam hasılada %6 artış görünmesinin yanında toplam kâr %7 artarak 2,43 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Varlıklar %7 artışla 159 trilyon dolar olurken, şirketlerin piyasa değeri geçen seneye nazaran %7 artarak 39 trilyon dolar seviyesine çıktı.

…Ve işte İlk 1000’e Girmeyi Başaran Türk Şirketleri !!!

Ekran Alıntısı

Araştırmaya göre Türkiye, aralarında Belçika ve BAE’nin de bulunduğu piyasa değerinde çift haneli yükseliş gösteren ülkeler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Singapur, Tayland ve Malezya, satış, kâr, varlıklar ve piyasa değeri göstergesinin dördünde birden artış trendi yakalayan ülkeler arasında yerini aldı.

Son olarak Apple ve Samsung gibi son yıllarda adından sıkça söz ettiren şirketler ilk 20’de kendilerine yer bulurken sizin için seçtiğim bazı dünya devleri şu şekilde sıralandı: Vodafone 33, Procter&Gamble 35, Google 68, Coca Cola 79, Pepsico 88, Unilever 103, Mc Donald’s 180.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

“Sen Hiç Atatürk’ü Gördün Mü?” 0

10 Kasım’da pek çok kuruluş, Büyük Önder M. Kemal Atatürk’ün anısına kampanyalar yayınlıyor ve paylaşıyor. Koç Holding, bu 10 Kasım’da da yine çizgisini bozmadı ve “Sen hiç Atatürk’ü gördün mü?” sorusuyla başlayan 10 Kasım reklam filmini yayınladı.

Koç Holding’in bu reklam filmi minik bir çocuğun dedesine “Sen hiç Atatürk’ü gördün mü?” sorusuyla başlıyor. Bu soru videonun devamında kadın öğretmenin ve öğrencilerinin köy okulunu boyaması, bozkırda fidan diken bir adam, jimnastikçi kız, gökyüzündeki kadın pilot, bir balıkçının güneşin doğuşunu izlemesi ve ardından Türk askeri görüntüleri ile cevap buluyor. Koç Holding’in duygulandıran bu 10 Kasım reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Starbucks Bardakları Yeni Yıl ve Kış Temasıyla Renkleniyor 0

Starbucks’ın neredeyse 600 yıldır tüketilen bir içeceği, hele Türkiye gibi özel bir pişirme tekniği bulacak kadar ona düşkün ve kahve kültürü oldukça gelişmiş ülkelerde bile kendi ürünleriyle nasıl kolayca pazarlayabildiğini merak ederiz. Bu önemli ve dünyanın farklı kıtalarındaki kültürel kodları da aşarak başarılı olmuş pazarlama taktiği, aslında sadece kahvenin kendisinden ve çeşitliliğinden değil, sunumundan da kaynaklanıyor. Markanın kış döneminde çıkardığı rengarenk Starbucks yılbaşı bardakları da bunun önemli bir parçası.

Markanın bu kış için tasarladığı bardaklarda, sanatsal bir yaklaşım hissediliyor. Hepimizin bildiği büyük ve düz renk Starbucks bardağındaki beyaza, yaklaşan yılbaşı nedeniyle kırmızı da katılmış ve çam ağacının unutulmadığı tasarımda, Starbucks simgesi olan siyah kontur çizgileriyle resmedilmiş yeşil fonlu deniz kızını bu sefer kırmızı kurdeleler sarıyor. Bardaklar ayrıca, müşterileri adlarını üzerine yazmaya yönlendirmek için kanvas doku görünümlü bir tasarımla üretildi. Hediyeler, çam ağacı ve diğer tatil görselleriyle donatıldı.

Starbucks Kıdemli Yaratıcı Direktörü Leanne Fremar, 2017 bardaklarının, markanın ilk dönemsel kırmızı bardaklarını “geçmiş yılların şerefine” sunmasının 20. yılına denk geldiğine dikkat çekiyor. Fremar, 2017 bardaklarında kullanılan görsellerin, insanların önemli günleri kutlama şekillerini temsil ettiğini belirtiyor. Tatilleri kutlamanın birçok yolu olduğunun söyleyen Fremar, bu yolların hepsini Starbucks’ta uyguladıklarının altını çiziyor.

2015 bardaklarında, aşağıya doğru yoğunlaşan, gölgeli kırmızı tasarımı seçen Starbucks, internetteki tasarım anlayışından da etkilenerek Noel tarzını yansıtmayan bir yol tercih etmişti.

Mevsimsel ve yeni yıl temaları taşıyan, müşterileri tarafından tasarlanan 13 farklı bardak kullanan marka bu kış, Starbucks Yaratıcı Stüdyo illüstratörü Jordan Kay’in çizgileriyle huzurumuza çıkıyor. 2017 Starbucks bardakları hakkında biraz daha fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyelim.

Renkli bir konsepti tercih eden Starbucks’ın, kendi çizimlerini bardaklar üzerine yansıtan çalışanlarından ve müşterilerinden önemli ipuçları yakaladığı görülüyor. Kampanya teması olan ve bardak tutma şeridinde kendine yer bulan “Give Good” ise Starbucks çalışanlarının ve müşterilerinin olumlu ve üretken karakterine atıf yapar, markanın enerjisini gösterir nitelikte olmuş. Tam da bu noktada, markanın insanlara ilham vermek ve onların bardaklarını renklendirmesi amacıyla, yaratıcı gereçleri sezon boyunca şubelerinde bulunduracağını da ekleyelim.

Bu ayın başında geri dönen bardakların; Chestnut Praline Latte, Caramel Brulée Latte, Eggnog Latte, Holiday Spice Flat White, Gingerbread Latte ve Peppermint Mocha gibi kestaneden karamele, zencefilden naneye kadar uzanan mevsimsel içecekleri de beraberinde getirdiğini de söyleyelim. Starbucks’ın yılbaşı hediye kartlarını ve diğer sürprizleri ise 9 Kasım’da müşterilerin beğenisine sunması bekleniyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link