Farklı araştırmalarıyla sektöre ışık tutan Forbes dergisi, her sene düzenlemiş olduğu “Dünya’nın En Büyük Halka Açık Şirketleri” araştırmasını 2013 yılı itibariyle yayınladı.

63 ülkeden 2000 şirketin yer aldığı listede sıralama, satış, kâr, varlıklar ve piyasa değeri olmak üzere şirketin bu dört büyük göstergedeki orantısına göre yapıldı ve bu sayede şirketlerin üst sıralarda yer alabilmesi için sadece kâr ya da piyasa değeri gibi unsurlar kısıt olarak kullanılmamış oldu. Bu sonuçlara göre ilk sırayı Çin’den ICBC ( Industrial and Commercial Bank of China) alırken ikinci sırada yine bir Çin bankası olan China Construction Bank yer aldı. Diğer şirketler ise listede şu şekilde yer buldu:

1

2000 Şirketin Toplam Hasılası 38 trilyon dolar

Geçen seneye oranla toplam hasılada %6 artış görünmesinin yanında toplam kâr %7 artarak 2,43 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Varlıklar %7 artışla 159 trilyon dolar olurken, şirketlerin piyasa değeri geçen seneye nazaran %7 artarak 39 trilyon dolar seviyesine çıktı.

…Ve işte İlk 1000’e Girmeyi Başaran Türk Şirketleri !!!

Ekran Alıntısı

Araştırmaya göre Türkiye, aralarında Belçika ve BAE’nin de bulunduğu piyasa değerinde çift haneli yükseliş gösteren ülkeler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Singapur, Tayland ve Malezya, satış, kâr, varlıklar ve piyasa değeri göstergesinin dördünde birden artış trendi yakalayan ülkeler arasında yerini aldı.

Son olarak Apple ve Samsung gibi son yıllarda adından sıkça söz ettiren şirketler ilk 20’de kendilerine yer bulurken sizin için seçtiğim bazı dünya devleri şu şekilde sıralandı: Vodafone 33, Procter&Gamble 35, Google 68, Coca Cola 79, Pepsico 88, Unilever 103, Mc Donald’s 180.

Bir Cevap Yazın