Ticaretin “e” Hali Hızla Yükseliyor

2009 yılında 10 Milyar TL olan e-ticaret hacmi, 2010 sonunda 15 Milyar TL, 2011 sonunda ise 22.9 Milyar TL‘ye ulaştı. Bu yıl ise %50‘nin üzerinde bir büyüme oranı bekleniyor. Bugün internetten ayda ortalama 5 milyon kişi alışveriş yapıyor, bu toplam tüketicinin %16‘sına denk geliyor. E-ticaret’in bir numarası ABD ile karşılaştırma yaptığımızda oradaki %62 oranının yanında Türkiye’nin hala pazarda yeni oyunculara ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi Türkiye’de bu kadar hızlı büyüyen e-ticaret’i biraz daha inceleyelim.

ABD’nin uzun dönemli büyüme sıçrayışlarından sonuncusu olarak gösterilen dot com rüzgarı, ülkemize ilk olarak sahibinden.com, gittigidiyor.com projeleri ile esti. Son dönemde müthiş bir ivme yakalayan yemeksepeti.com da temeli o dönemde atılan e-ticaret uygulamalarından biriydi. Türkiye’de internet bağlantısının oldukça düşük seviyelerde ve internet kullanımının oldukça az sayıda olduğu bir dönemde başlayan e-ticaret, şu anda 30 milyar TL‘yi aşmış durumda ve kısa vadede oransal olarak ABD ile aynı seviyede olacağımız konuşuluyor.

Rakamlara  göz atacak olursak, Türkiye’de 32 milyon internet kullanıcısı mevcut ve bu kullanıcların çoğu 18-24 yaş aralığında yer alıyor. Bu sayıyla Dünya’da 12. , Avrupa’da 4. olan Türkiye, internet üzerinden alışveriş oranlarındada geçtiğimiz yıla göre %40‘lık bir artışa sahip, ayrıca 2005 yılında 76 TL olan ortalama alışveriş tutarı, 2011 yılında 182 TL‘ye yükselmiş. İnternet üzerinden en fazla alışveriş yapılan alanlar ise, otobüs ve uçak biletleri, elektronik eşyalar,kozmetik ürünleri ve son dönemde alışveriş kulüplerinin de etkisiyle giyim. Rakamlar bize her sene %50 civarlarında bir artışı işaret ediyor ve bu da yabancı yatırımcıların iştahını oldukça kabartıyor.

Nitekim, 2010 ve 2011 yıllarında 750 milyon dolara varan doğrudan bir yabancı yatırımdan söz ediyoruz. Bu konuda ilk adımı dünyaca ünlü Ticketmaster 2006 yılında Biletix‘i satın alarak atmıştı. Ekonomik bir istikrara kavuşan Türkiye’nin global anlamda artan popülaritesi ve genç nüfusunun dinamizmi de eklenince e-ticaret projelerine fon sağlayan kredi kuruluşları ve firmalar ülkemizdeki uygulamaları yakın takibe aldı. eBay, Türkiye’ye kendi adıyla girmek yerine gittigidiyor.com‘un hisselerini satın aldı ve son olarak şirketin tamamını satın alarak  Türkiye pazarındaki yerini aldı. Ünlü yatırımcılarında radarına giren Türkiye, Tiger’ın trendyol.com‘u ve Holtzbrinck’in cember.net‘i satın almasıyla gözde haline geldi diyebiliriz. Buna birde Avrupa’daki ekonomik sıkıntılarda eklenince Otto Group gibi dünyanın en büyük e-ticaret siteleri ülkemizde yatırımlara başladı. (Limango) Groupon ise sehirfirsati.com isimli sitesiyle konseptini ülkemize getirdi.

Genç nüfus, güzel giden bir ekonomi ve bunalımda olan bir Avrupa… Bunun dışında Türkiye’nin elinde başka bir koz yok mu? Elbette var, Türkiye özellikle diğer Avrupa ülkelerine göre sipariş takibi ve kargo opsiyonları ile entegre sipariş sistemlerinde oldukça ileri seviyede. Ayrıca yeni TTK ile de yasal zemin oldukça iyi bir hale getirildi. Bunun dışında ödeme sistemlerinde de oldukça yol katedilmiş durumda. Türk tüketicisinin en büyük problemi olan “internetten alışveriş güvenli mi?” sorusu nedeniyle, güvenlik konusu e-ticaret girişimcilerinin en dikkat ettikleri noktaların başında geliyor ve bugüne dek bu konuda büyük bir olay yaşanmadı.

Ekonomik olarak çok büyük katkılar sağlayan e-ticaret siteleri, aslında ülkemizde pek çok klişeleşmiş uygulamanında artık rafa kalkmasını sağladı. Örneğin, Türk halkı e-ticaret siteleri ile ulaştığı kolaylığı her alanda arar hale geldi. Bunun sonucunda da bir çok devlet kurumu online fatura ödeme ve takip sistemleri oluşturdu. Bankalar internet bankacılığını teşvik etti ve kolaylaştırdı. Hükümet turkiye.gov.tr adıyla oluşturduğu projeyle, devlet dairesinde bunaltıcı hale gelen işlemleri tek tıkla yapma olanağını sağladı.Vatandaş alışverişe çıkmadan evvel, internet üzerinden araştırma yapmayı zorunluluk haline getirdi. Fiyat mukayesesi öncelikli olmak üzere, ürün hakkındaki yorumları değerlendiriyor ve satın alma kararında etkili olmasını sağlıyor. Bu satın alma sürecinide e-ticaretin bir parçası olarak görecek olursak toplam pazar hacmi de 50 Milyar TL‘lere çıkmakta.

Kısaca, ABD üzerinden esen dot com rüzgarı son dönemde ülkemizde müthiş bir fırtınaya dönüştü. Yerli ve yabancı aktörler ile oldukça hızlı ama bir o kadarda sağlam bir büyüme yakalayan e-ticaret sektörü önümüzdeki uzun yıllar oldukça popüler kalacak. Bunun en büyük sebebi pazarda hala büyük bir açık olması ve genç nüfusun etkisi. Ayrıca alınan risklerin ve maliyetlerin normal ticarete göre oldukça cüzi olmasıda en pazara yeni girmek isteyenler için büyük itici güç oluyor. Pek çok projenin daha üniversite sıralarında başlamış olması da bunun en büyük göstergesi. Genç nesilin bu katkısının yanında, KOBİ’lerinde bu alanda söz sahibi olmaya başlaması isteniyor ve bunu hızlandırmak adına da, Google öncülüğünde Garanti Bankası,Yurtiçi Kargo,IdeaSoft ve SadeceHosting desteği ile kurulan “İşinizi İnternete Taşıyın” platformu kuruldu.

KOBİ’lerin e-dönüşüm sürecine rehberlik ederek entegre olmalarını amaçlayan bu proje, KOBİ’lere 1 yıl ücretsiz çözümler sunacak. 1 yıl boyunca hiç bir ücret ödemeden hosting ve domain sahibi olacak KOBİ’ler, aynı zamanda IdeaSoft ile web site konusunda deneyimler edinecek. Garanti Bankası ile mobil ödeme sistemleri konusunda çalışacak olan KOBİ’ler, Yurtiçi Kargo’dan ise özel fiyat avantajları ile ürünü müşterisine ulaştırma fırsatını elde edecek. Platform 1 Milyon KOBİ’ye erişerek, 1 yıl içerisinde 10 bin e-ticaret sitesini web dünyasına kazandırmayı hedefliyor.

İşinizi İnternete Taşıyın ile ilgili detaylı bilgi için : http://www.isinizinternette.com.tr

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Valiz Toplarken Yardıma mı İhtiyacınız Var? KLM Servis Botu Hizmetinizde

Seyahate çıkarken valiz hazırlamak özellikle sona bıraktıysanız dünyanın en zor işi olabiliyor. Tabi ilk etapta valiz yaptıysanız da mutlaka bir şeyler unutmuş olabiliyorsanız. Peki biri size yardım eli uzatsa her şey daha kolay olmaz mıydı?

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden KLM, Google Home ile beraber tüm seyahat severlerin işini kolaylaştıracak bir yeniliğe imza attı. Gittiğiniz lokasyona göre valizinizi hazırlamanıza yardımcı olacak akıllı, interaktif ve sesli valiz hazırlama asistanı.

Blue Bot ismi verilen, KLM Google Asistanı BB “yardımsever, profesyonel ve arkadaş canlısı” bir kişiliğe sahip. Esprili bir kişiliğe sahip ve ne kadar daha fazla kişi ile iletişime girerse daha fazla “akıllı” hale geliyor.

Böyle bir şeyi neden kullanayım ki kendime bir liste oluştururum ya da internetten valiz hazırlama rehberi bulabilirim diyor olabilirsiniz. Ancak asistanınız BB’ye gitmek istediğiniz spesifik lokasyonu söyleyebilme şansınız var. Yani eğer isterseniz Venedik ya da Tayland için çantanıza ne gibi şeyler almanız gerektiğini hatırlatabilir. Sizin için anlık olarak hava durumunu takip ederek öneriler sunabilir.

Nasıl kullanıldığı ile ilgili videoya beraber göz atalım;

KLM’ye göre yakın bir gelecekte asistan BB sadece bunları yapmakla kalmayacak aynı zamanda bunu kullanan müşteriler Google Home aracılığı ile hemen valizlerine koyamayacakları, yapmaları zaman alacak pasaport ya da vize gibi önemli belgeleri almayı unutmamak adına tercih ettikleri sosyal medya kanalına hatırlatma listesi gönderebilecekler.

Aslında ilk etapta 2017 yılının Eylül ayında lasmanı yapılan bu servis, yolculukların daha akıllı hale nasıl geleceğinin küçük emarelerinden birisi. Böylelikle havayolu markaları da sadece kaliteli bir uçuş sağlamanın dışında müşteriye özel geliştirilmiş servisler sunmak konusunda rekabet etmek adına uçuş deneyimimizi daha da iyileştirecekler gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Brand Finans Dünyanın En Değerli Markalarını Açıkladı

Her sene dünyanın en değerli markalarını raporlayan Brand Finans, 2018’in en değerli markalarını açıkladığı raporunu dün yayımladı. Listenin ilk 10’unda çok büyük değişiklikler olmasa da Amazon‘un ilk sıraya yerleşmesi ve geçen senenin birincisi Google’ın üçüncü olması dikkat çekti.

Dünyanın en değerli ilk 10 markasının listesi ise şu şekilde:

1. Amazon

ABD şirketi Amazon, geçen seneki listede üçüncülükten sonra bu sene birinciliğe terfi etti. Amazon’un marka değeri ise  150,811 Milyar Dolar olarak açıklandı.

 

2. Apple

Geçen sene de ikinci olan Apple bu sene de listedeki yerini  146,311 Milyar Dolar’lık değeri ile koruyor.

 

 

 

 

3. Google

 

Geçen seneki birinciliğini Amazon’a kaptıran Google ise 120,911Milyar Dolar’lık şirket değeri ile üçüncü sıraya düşüyor.

 

 

4. Samsung

 Güney Kore’li teknoloji şirketi Samsung 2017 listesinde altıncı sıradayken bu sene dördüncü sıraya yükseliyor. Şirket değeri ise 92,289 Milyar Dolar.

 

5. Facebook

 

Sosyal medya devi Facebook ise listenin beşinci sırasında  89,684 Milyar Dolar’lık değeri ile yer alıyor.

 

 

6. AT&T

İsmini Amerikan Telefon ve Telgraf’ın kısaltmasından alan şirket  82,422  Milyar Dolar’lık değeri ile listede altıncı sırada.

7. Microsoft

Geçen seneki beşinciliğinden yedinci sıraya düşen Microsof’un değer ise  81,163 Milyar Dolar.

 

 

8. Verizon

Listenin sekizinci sırasında yer alan Verizon’un değeri;  62,826 Milyar Dolar.

 

 

 

9. Walmart

Dokuzuncu sırada yer alan Walmart’ın değeri  61,480 Milyar Dolar.

 

 

10. ICBC

Listenin ilk 10’unda Amerikalı olmayan ikinci şirket ICBC ise  59,189 Milyar Dolar’lık değer taşıyor.

 

 

Dünyanın en değerli ilk 10 şirketinden sonra ise ilk 50’si ise şu şekilde devam ediyor:

Dünyanın en değerli şirketlerine sahip ülke ise açık ara farkla Amerika Birleşik Devletleri.

 

Raporun devamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link