Temmuz’da Ekonomi Gündeminde Neler Vardı?

Medya Takip Merkezi’nin gazete ve dergilerin ekonomi sayfaları üzerinden hazırladığı medya araştırmasına göre, Temmuz ayında en fazla konuşulan ekonomi başlığı ihracat oldu. Yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 2,5 oranında yükselen ihracat, 74 milyar 661 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracata dair konular ay boyunca ekonomi sayfalarına 11 bin 540 haber ve yazı ile yansıdı.

Aynı araştırmaya göre, ekonomi sayfalarının en fazla değindiği ikinci ekonomi başlığı vergi oldu. Ar-Ge merkezi kuran firmalar için vergi muafiyetinin 2023 yılına kadar uzatılacağı açıklanırken, Maliye Bakanlığı 15 Temmuz’dan itibaren vergi borçlularını teşhir etmeye başladı. Maliye Bakanlığı’nın 2 bin vergi müfettiş yardımcısı alacağını duyurması, konu ile ilgili öne çıkan haberlerden bir diğeri olurken vergi, toplamda 9 bin 386 haber ve yazıda yer aldı.

Teşvik, ay genelinde ekonominin en fazla ses getiren bir diğer konusu oldu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yeni teşvik sisteminin her kesim tarafından kabul gördüğünü belirtirken, yeni sistemin meyvelerini almaya başladıklarını dile getirdi. 2013’ün ilk 6 ayında 6. bölgede teşvik belgesi alan yatırım miktarının yüzde 343, öngörülen istihdamın ise yüzde 91 arttığı açıklandı. Teşvik ile ilgili haberler gazete ve dergilerin ekonomi sayfalarında 7 bin 247 haber ve yazı ile yer aldı.

MTM Verileriyle Ayın Dikkat Çeken Ekonomik Gelişmeleri:

 • Uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında 2012’de Türkiye’nin en değerli markası 2 milyar 380 milyon dolar ile Türk Telekom olurken, onu 2 milyar 121 milyon dolar ile Akbank, 2 milyar 61 milyon dolar ile Türkiye İş Bankası ve 1 milyar 800 milyon dolar ile Türk Hava Yolları izlediler.
 • ‘Torba Kanun Teklifi’nde trafik cezalarıyla ilgili önemli bir bölüm dahil edildi. Teklife eklenen bir maddeyle, daha önce borç yapılandırmasına girebilecekken tebliğ veya kayıt gecikmesi sebebiyle yapılandırılmayan trafik cezalarına taksit imkânı getirildi.
 • Akşam Gazetesi ve SKYTURK 360 televizyonunu, Kolin-Limak- Cengiz ortaklığı 60 milyon dolara satın aldı.
 • Enerji Bakanlığı’nın yeni hazırladığı yönetmeliğe göre gece 02.00’den sonra park, bahçe ve yürüyüş yolları gibi halkın ücretsiz kullanıma açık alanlardaki sokak lambalarının yüzde 50 oranında kısılacağı açıklandı.
 • İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2012 yılı araştırmasına göre, ilk sırayı TÜPRAŞ alırken, onu Ford ve Oyak-Renault izlediler.
 • Maliye Bakanlığı, TÜPRAŞ’ta vergi kontrolü, envanter sayımı ve marker olmak üzere 3 alanda denetim ve inceleme başlattı.
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, başkası adına kayıtlı cep telefonu kullanan 600 binden fazla aboneye ait sorunun giderildiğini açıklandı.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, zehirli maddeler yayarak çevreyi kirlettiği gerekçesiyle 111 tesisin kapısına kilit vururken, bin 970 tesise toplam 58 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.
 • Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE’ye bağlı olarak yüzde 2,46 artırıldı.
 • İstanbul Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 346 milyon ile Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik Ortak Girişim Grubu vererek, ihaleyi kazandı.
 • Memur maaş katsayıları yüzde 1’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi. Buna göre en düşük memur maaşı bin 962 liradan 2 bin 36 liraya yükseldi.
 • Konutta metrekare bazında satışların önünü açan “Gayrimenkul Sertifikası” düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu sayede küçük birikimi olan vatandaşların büyük gayrimenkul yatırımlarına ortak olabilecekleri belirtildi.
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.
 • Torba Yasası Teklifi’ne eklenen yeni düzenlemeyle 1.2 milyon olan ‘engelli ve muhtaç aylığı’ alanların sayısının 1.5 milyona çıkacağı açıklandı. Muhtaçlık aylığı almak için ise sınır 119.62 liradan 233 liraya yükseltildi.
 • Piyasada yaşanan altın sıkışıklığını aşmak ve fiyatları dengelemek için Darphane, piyasaya 4 ton altın sürdü.
 • Türkiye benzin fiyatında Avrupa ortalamasının 50 cent üzerine çıktı. Avrupa’da en pahalı benzini litresine 1,797 Euro ödeyen Hollandalılar kullanırken Türkiye’de 1 litre benzinin fiyatı 2 Euro’ya (5 TL), 1 litre motorin ise 1,71 Euro’ya (4,29 TL) çıktı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Tesla, ABD Dışındaki İlk Fabrikasını Çin’de Kuruyor

Tesla’nın Çin’de bir üretim fabrikası kurmak istediği uzun bir süredir gündemdeydi. Bunun için bazı girişimlerde de bulunan Tesla son olarak Çin’de fabrika kuracağının kesinleştiğini açıkladı. Fabrika Çin’in Şanghay kentinde olacak.

Şirket, Şanghay’da inşa edilecek fabrikada üretimin 2 ila 3 yıl sonra başlayacağını ve yılda 500 bin araç üretilmesinin planlandığını açıkladı. Fabrika ABD’nin sınırları dışında kurulan ilk “Gigafactory” de olacak.

Şanghay kent yönetiminden yapılan açıklamada da Tesla Üst Yöneticisi Elon Musk, Şanghay Belediye Başkanı Ying Yong ve diğer yetkililer arasında fabrikanın kurulması konusunda anlaşma imzalandığı bildirildi.

ABD’den sonra en büyük pazar Çin

Açıklamada, fabrikanın, Şanghay’daki en büyük yabancı yatırım olacağı belirtildi.

Çin’de 2014 yılında elektrikli araçlarını satmaya başlayan Tesla’nın California’dan ülkeye gönderdiği araçlara yüzde 15 ithalat vergisi ekleniyor. Buna rağmen Çin’in Tesla için ABD’den sonra en büyük ikinci pazar olduğu ifade ediliyor.

Tesla, ABD Başkanı Donald Trump’ın gümrük vergilerini yükseltmesine misilleme olarak Pekin yönetimi tarafından ilave yüzde 25 ithalat vergisi uyguladığı şirketler arasında yer alıyor.

Tesla’nın satışları artıyor

Şirketin Çin’de elektrikli araç satışlarının geçen yıl yüzde 82 artarak 468 bin olduğu belirtiliyor.

Tesla’nın Şanghay’da bir de araştırma tesisi kuracağı ifade edildi.

Bu arada Tesla’nın Çin’e yatırımının ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının olduğu bir dönemde açıklanması dikkati çekti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tüketiciler, Kaliteyi Fiyattan Daha Önde Tutuyorlar

 • First Insight’ın yaptığı tüketici araştırmasına göre, tüketiciler açısından ürün kalitesi, fiyattan daha önemli bir unsur.
 • First Insight şirketinin kurucusu ve CEO’su olan Greg Petro’un ifade ettiğine göre, ibre indirimden uzaklaştıkça perakende şirketleri giyimden mobilyaya ve cihazlara kadar her kategoride kaliteli ürünler sayesinde daha fazla satış yapma şansına sahipler.
 • Ankete katılanların %53’ü, kaliteyi “satın alma yaparken en önemli faktör” olarak görüyor. Katılımcıların %38’i ise fiyatı “satın alma yaparken en önemli faktör” olarak gördüğünü söyledi.
 • Tüketicilerin büyük bir kısmı, mağaza indirimlerinin, indirim beklentileri konusunda herhangi bir etkisi olmadığını düşünüyor.
 • İlgili Yazı: Giyim Alışverişlerinin %27’si Online Olarak Gerçekleşiyor

Birçok tüketici için satın alacağı ürünün ya da hizmetin fiyatı büyük önem taşır. Ancak tüketiciler için ürün ya da hizmet seçimi konusunda en önemli unsur fiyat değil gibi görünüyor. First Insight Inc. isimli şirket tarafından yapılan yeni bir tüketici araştırmasına göre, tüketiciler açısından ürün kalitesi, fiyattan daha önemli bir unsur. Teknoloji firmasının belirttiğine göre, araştırma sonuçları, satın alma kararındaki indirimlerin bir etkisi olarak fiyat unsurunun düşüşe geçtiğini gösteriyor.

WWD isimli internet sitesinin paylaştığı habere göre, 1.000 tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen bu tüketici araştırması genel olarak araçlara, ev eşyalarına, mobilyalara ve elektronik ürünlere odaklanıyor. First Insight şirketinin kurucusu ve CEO’su olan Greg Petro, bu konuyla ilgili olarak tüketicilerin, fırsatlar bulmaya odaklanmak için mağazalar ve kitle tüccarları tarafından yıllar boyunca eğitildiklerini ve pek çok perakende şirketinin bu duruma aşırı indirimlerle karşılık verdiğini ifade etti.

Ancak Petro, tüketicilere istedikleri kaliteye, farklılaştırılmış ürünlere ve bekledikleri fiyata ulaşma imkanı sağlamaya odaklanan perakende şirketleri, fazlasıyla ilgi gördükleri ve tüketici zihniyetini değiştirdikleri için bu çalışmanın sonuçlarının, bir devrilme noktasına ulaşmış olabileceğimizi gösterdiğini belirtti. Bunun birlikte Greg Petro’un ifade ettiğine göre, ibre indirimden uzaklaştıkça perakende şirketleri giyimden mobilyaya ve cihazlara kadar her kategoride kaliteli ürünler sayesinde daha fazla satış yapma şansına sahipler.

Araştırmacılar, ankete katılanların %53’ünün kaliteyi “satın alma yaparken en önemli faktör” olarak değerlendirdiğini belirtti. Buna karşılık katılımcıların %38’i ise fiyatı “satın alma yaparken en önemli faktör” olarak gördüğünü söyledi. Raporu hazırlayan yazarların belirttiğine göre, bu araştırmaya katılan tüketicilerin büyük bir kısmı, mağaza indirimlerinin; araçlar, akıllı telefonlar, mobilyalar, ev aletleri ve ev elektroniği ürünleri de dahil olmak üzere diğer kategorilerdeki indirim beklentileri konusunda herhangi bir etkisi olmadığını düşünüyor ve her geçen gün indirimlere yönelik olarak tüketici beklentileri düşüyor.

First Insight şirketi, yaptığı bu tüketici araştırması sonucunda, mobilya ve taşıt kategorilerinin beklentilerdeki en keskin yüzde değişimini yaşadığını keşfetti. Buna karşılık olarak ankete katılanların %98’i mobilya, %74’ü ise taşıt kategorisindeki indirimlerin, satın alma konusunda herhangi bir etkisi olmadığını ifade etti. İndirimlerin satın alma kararlarını etkilemediğini bildiren baby boomers kuşağı (1946 ila 1964 yılları arasında doğanlar) mensuplarının ve erkeklerin yüzdesi, mobilya kategorisinde iki kattan fazla arttı. Baby boomers kuşağı için %128 artış yaşanırken erkeklerde ise %111 oranında bir artış gerçekleşti. Bununla birlikte indirimlerin satın alma kararlarını etkilemediğini belirten Y kuşağı üyelerinin yüzdesi ise bir önceki ankete göre %94 artış gösterdi.

First Insight, nesiller ve cinsiyetler arasında kalite ve fiyat tercihlerine ilişkin olarak, ankete katılan erkeklerin %54’ünün ve kadınların ise %51’inin kaliteyi “satın alma yaparken en önemli faktör” olarak belirlediğini ifade etti. Ayrıca şirketin belirttiğine göre, benzer şekilde baby boomers, Y kuşağı ve X kuşağı da genel olarak kaliteyi fiyata tercih ediyor. X kuşağının %41’i fiyatın kendileri için en önemli faktör olduğunu belirtirken baby boomers ve Y kuşağı için ise bu oran %36.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link