Temmuz’da Ekonomi Gündeminde Neler Vardı?

Medya Takip Merkezi’nin gazete ve dergilerin ekonomi sayfaları üzerinden hazırladığı medya araştırmasına göre, Temmuz ayında en fazla konuşulan ekonomi başlığı ihracat oldu. Yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 2,5 oranında yükselen ihracat, 74 milyar 661 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracata dair konular ay boyunca ekonomi sayfalarına 11 bin 540 haber ve yazı ile yansıdı.

Aynı araştırmaya göre, ekonomi sayfalarının en fazla değindiği ikinci ekonomi başlığı vergi oldu. Ar-Ge merkezi kuran firmalar için vergi muafiyetinin 2023 yılına kadar uzatılacağı açıklanırken, Maliye Bakanlığı 15 Temmuz’dan itibaren vergi borçlularını teşhir etmeye başladı. Maliye Bakanlığı’nın 2 bin vergi müfettiş yardımcısı alacağını duyurması, konu ile ilgili öne çıkan haberlerden bir diğeri olurken vergi, toplamda 9 bin 386 haber ve yazıda yer aldı.

Teşvik, ay genelinde ekonominin en fazla ses getiren bir diğer konusu oldu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yeni teşvik sisteminin her kesim tarafından kabul gördüğünü belirtirken, yeni sistemin meyvelerini almaya başladıklarını dile getirdi. 2013’ün ilk 6 ayında 6. bölgede teşvik belgesi alan yatırım miktarının yüzde 343, öngörülen istihdamın ise yüzde 91 arttığı açıklandı. Teşvik ile ilgili haberler gazete ve dergilerin ekonomi sayfalarında 7 bin 247 haber ve yazı ile yer aldı.

MTM Verileriyle Ayın Dikkat Çeken Ekonomik Gelişmeleri:

 • Uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında 2012’de Türkiye’nin en değerli markası 2 milyar 380 milyon dolar ile Türk Telekom olurken, onu 2 milyar 121 milyon dolar ile Akbank, 2 milyar 61 milyon dolar ile Türkiye İş Bankası ve 1 milyar 800 milyon dolar ile Türk Hava Yolları izlediler.
 • ‘Torba Kanun Teklifi’nde trafik cezalarıyla ilgili önemli bir bölüm dahil edildi. Teklife eklenen bir maddeyle, daha önce borç yapılandırmasına girebilecekken tebliğ veya kayıt gecikmesi sebebiyle yapılandırılmayan trafik cezalarına taksit imkânı getirildi.
 • Akşam Gazetesi ve SKYTURK 360 televizyonunu, Kolin-Limak- Cengiz ortaklığı 60 milyon dolara satın aldı.
 • Enerji Bakanlığı’nın yeni hazırladığı yönetmeliğe göre gece 02.00’den sonra park, bahçe ve yürüyüş yolları gibi halkın ücretsiz kullanıma açık alanlardaki sokak lambalarının yüzde 50 oranında kısılacağı açıklandı.
 • İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2012 yılı araştırmasına göre, ilk sırayı TÜPRAŞ alırken, onu Ford ve Oyak-Renault izlediler.
 • Maliye Bakanlığı, TÜPRAŞ’ta vergi kontrolü, envanter sayımı ve marker olmak üzere 3 alanda denetim ve inceleme başlattı.
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, başkası adına kayıtlı cep telefonu kullanan 600 binden fazla aboneye ait sorunun giderildiğini açıklandı.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, zehirli maddeler yayarak çevreyi kirlettiği gerekçesiyle 111 tesisin kapısına kilit vururken, bin 970 tesise toplam 58 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.
 • Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE’ye bağlı olarak yüzde 2,46 artırıldı.
 • İstanbul Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 346 milyon ile Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik Ortak Girişim Grubu vererek, ihaleyi kazandı.
 • Memur maaş katsayıları yüzde 1’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi. Buna göre en düşük memur maaşı bin 962 liradan 2 bin 36 liraya yükseldi.
 • Konutta metrekare bazında satışların önünü açan “Gayrimenkul Sertifikası” düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu sayede küçük birikimi olan vatandaşların büyük gayrimenkul yatırımlarına ortak olabilecekleri belirtildi.
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.
 • Torba Yasası Teklifi’ne eklenen yeni düzenlemeyle 1.2 milyon olan ‘engelli ve muhtaç aylığı’ alanların sayısının 1.5 milyona çıkacağı açıklandı. Muhtaçlık aylığı almak için ise sınır 119.62 liradan 233 liraya yükseltildi.
 • Piyasada yaşanan altın sıkışıklığını aşmak ve fiyatları dengelemek için Darphane, piyasaya 4 ton altın sürdü.
 • Türkiye benzin fiyatında Avrupa ortalamasının 50 cent üzerine çıktı. Avrupa’da en pahalı benzini litresine 1,797 Euro ödeyen Hollandalılar kullanırken Türkiye’de 1 litre benzinin fiyatı 2 Euro’ya (5 TL), 1 litre motorin ise 1,71 Euro’ya (4,29 TL) çıktı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

SpaceX’in Çalışanlarına Sunduğu 5 Harika İmkan

Elon Musk‘ın kurucusu ve CEO’su olduğu havacılık ve uzay şirketi SpaceX, birçok kişinin çalışmak isteyeceği bir şirket. Üstelik son derece önemli projeler yürüten şirkette, çalışanlar zaman zaman uzun mesailer yapmak zorunda kalabiliyorlar. Ancak bu, böyle bir şirkette çalışmak isteyen kişiler için göz ardı edilebilecek bir dezavantaj. Bununla birlikte böylesine önemli bir şirkette çalışmanın birçok avantajı da vardır herhalde, değil mi?

Josh Boehm isimli eski bir SpaceX çalışanı, şirketin çalışanlarına ne gibi imkanlar sunduğunu geçtiğimiz haftalarda Quora isimli soru-cevap sitesinde paylaştı. Josh Boehm’in belirttiği imkanlardan bazıları cidden dudak uçuklatıcı cinsten. Şimdi bu imkanlara sırasıyla göz atalım.

 • Bu ne kadar bir avantaj olarak sayılır, bilmiyoruz. Ancak Elon Musk, SpaceX çalışanlarına zaman zaman teşvik edici e-postalar gönderiyor ve onlar için konuşma yapıyor.

Elon Musk

 • SpaceX’te sürekli olarak bir masaj terapisti bulunuyor. Bu sayede çalışanlar uzun ve stresli mesailerin ardından masaj yaptırarak rahatlayabiliyorlar.

 • Jose Boehm’in belirttiğine göre, SpaceX çalışanları, sık sık ünlü şahsiyetlerle tanışma fırsatı yakalıyorlar. Boehm bununla ilgili olarak, “Jennifer Aniston’ı karşımdaki masada Elon ile öğle yemeği yerken gördüm, tuvalette Joseph Gordon-Levitt’e rastladım ve Will Smith ve Morgan Freeman gibi bazı isimler, ben çalışırken fabrikaya geldiler.” şeklinde bir açıklama yaptı.

 • Aktör George Takei ve Jeremy Edberg gibi tanınmış kişiler çalışanlarla özel görüşmeler yapıyorlar.

 • SpaceX, çalışanlarını “Gravity” ve “The Martian” gibi uzay temalı filmlerin gösterimlerine götürüyor.

Bütün bu avantajlar cezbedici görününüyor, ancak SpaceX gibi bir şirkette işe girmek pek de kolay değil. Geçtiğimiz ay sizlerle paylaştığımız “SpaceX’in Stajyer Adaylarına Sorduğu 16 Mülakat Sorusu” başlıklı yazıya göz atarak şirketteki mülakat aşamasının ne kadar zorlu olduğu konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek, Maaşınızda Daha Fazla Artış Sağlar?

Artık günümüzde, iş dünyasında yabancı dil bilmek bir avantaj olarak görülmüyor olabilir. Ancak herhangi bir yabancı dile hakim olmak, size hala maddi açıdan bir avantaj sağlayabilir. Zira bildiğiniz yabancı dilin, maaşınıza artı olarak yansıma ihtimali çok yüksek. Tabii bildiğiniz yabancı dile göre bu durum değişiklik göstebilir.

The Next Web’in yaptığı habere göre; Euro London isimli işe alım şirketi, bir dil öğrenmenin, gelirinize %10 ila %15 arasında bir katkı sağlayacağını ifade ediyor. Yani bu durum, dil eğitiminin, kurumsal şirketlerde çalışan profesyoneller için iyi bir yatırım olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu noktada ise hangi yabancı dile yatırım yapmak gerektiği önem kazanıyor. Zira The Economist isimli haftalık derginin paylaştığı bir habere göre, her yabancı dil maddi olarak aynı geri dönüşü sağlamıyor. MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) görev yapan ekonomist Albert Saiz, bu konuyla ilgili olarak yaptığı araştırma sonucunda şu bulgulara erişti:

 • Almanca – %3,8 Zam
 • Fransızca – %2,3 Zam
 • İspanyolca – %1,5 Zam

Gördüğünüz maaştaki en büyük artışı sağlayan dil Almanca. Peki neden bu diller arasında böyle bir fark var? Bu, tamamen tedarik ve talep ile alakalı bir durum. Örneğin; İspanyolca konuşan ülkeler, Almanca konuşan ülkelere göre daha yüksek bir GSYH’ya (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) sahiptir. Ama yine de İspanyolca ve İngilizce olarak birbirleriyle iletişim kurabilen bireylerin miktarı ayrı ayrı göz önüne alındığında, finansal olarak en iyi geri dönüşü bu dillerin sağlamama ihtimali bir hayli yüksek.

Sonuç olarak bu diller dışında herhangi bir yabancı dili biliyorsanız bile, ikinci bir yabancı dil olarak bu dillerden birini öğrenmek, maddi açıdan size ciddi bir kazanç sağlayabilir. Yani en azından araştırmalar buna işaret ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link