Temmuz’da Ekonomi Gündeminde Neler Vardı?

Medya Takip Merkezi’nin gazete ve dergilerin ekonomi sayfaları üzerinden hazırladığı medya araştırmasına göre, Temmuz ayında en fazla konuşulan ekonomi başlığı ihracat oldu. Yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 2,5 oranında yükselen ihracat, 74 milyar 661 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracata dair konular ay boyunca ekonomi sayfalarına 11 bin 540 haber ve yazı ile yansıdı.

Aynı araştırmaya göre, ekonomi sayfalarının en fazla değindiği ikinci ekonomi başlığı vergi oldu. Ar-Ge merkezi kuran firmalar için vergi muafiyetinin 2023 yılına kadar uzatılacağı açıklanırken, Maliye Bakanlığı 15 Temmuz’dan itibaren vergi borçlularını teşhir etmeye başladı. Maliye Bakanlığı’nın 2 bin vergi müfettiş yardımcısı alacağını duyurması, konu ile ilgili öne çıkan haberlerden bir diğeri olurken vergi, toplamda 9 bin 386 haber ve yazıda yer aldı.

Teşvik, ay genelinde ekonominin en fazla ses getiren bir diğer konusu oldu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yeni teşvik sisteminin her kesim tarafından kabul gördüğünü belirtirken, yeni sistemin meyvelerini almaya başladıklarını dile getirdi. 2013’ün ilk 6 ayında 6. bölgede teşvik belgesi alan yatırım miktarının yüzde 343, öngörülen istihdamın ise yüzde 91 arttığı açıklandı. Teşvik ile ilgili haberler gazete ve dergilerin ekonomi sayfalarında 7 bin 247 haber ve yazı ile yer aldı.

MTM Verileriyle Ayın Dikkat Çeken Ekonomik Gelişmeleri:

 • Uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında 2012’de Türkiye’nin en değerli markası 2 milyar 380 milyon dolar ile Türk Telekom olurken, onu 2 milyar 121 milyon dolar ile Akbank, 2 milyar 61 milyon dolar ile Türkiye İş Bankası ve 1 milyar 800 milyon dolar ile Türk Hava Yolları izlediler.
 • ‘Torba Kanun Teklifi’nde trafik cezalarıyla ilgili önemli bir bölüm dahil edildi. Teklife eklenen bir maddeyle, daha önce borç yapılandırmasına girebilecekken tebliğ veya kayıt gecikmesi sebebiyle yapılandırılmayan trafik cezalarına taksit imkânı getirildi.
 • Akşam Gazetesi ve SKYTURK 360 televizyonunu, Kolin-Limak- Cengiz ortaklığı 60 milyon dolara satın aldı.
 • Enerji Bakanlığı’nın yeni hazırladığı yönetmeliğe göre gece 02.00’den sonra park, bahçe ve yürüyüş yolları gibi halkın ücretsiz kullanıma açık alanlardaki sokak lambalarının yüzde 50 oranında kısılacağı açıklandı.
 • İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2012 yılı araştırmasına göre, ilk sırayı TÜPRAŞ alırken, onu Ford ve Oyak-Renault izlediler.
 • Maliye Bakanlığı, TÜPRAŞ’ta vergi kontrolü, envanter sayımı ve marker olmak üzere 3 alanda denetim ve inceleme başlattı.
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, başkası adına kayıtlı cep telefonu kullanan 600 binden fazla aboneye ait sorunun giderildiğini açıklandı.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, zehirli maddeler yayarak çevreyi kirlettiği gerekçesiyle 111 tesisin kapısına kilit vururken, bin 970 tesise toplam 58 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.
 • Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE’ye bağlı olarak yüzde 2,46 artırıldı.
 • İstanbul Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 346 milyon ile Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik Ortak Girişim Grubu vererek, ihaleyi kazandı.
 • Memur maaş katsayıları yüzde 1’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi. Buna göre en düşük memur maaşı bin 962 liradan 2 bin 36 liraya yükseldi.
 • Konutta metrekare bazında satışların önünü açan “Gayrimenkul Sertifikası” düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu sayede küçük birikimi olan vatandaşların büyük gayrimenkul yatırımlarına ortak olabilecekleri belirtildi.
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.
 • Torba Yasası Teklifi’ne eklenen yeni düzenlemeyle 1.2 milyon olan ‘engelli ve muhtaç aylığı’ alanların sayısının 1.5 milyona çıkacağı açıklandı. Muhtaçlık aylığı almak için ise sınır 119.62 liradan 233 liraya yükseltildi.
 • Piyasada yaşanan altın sıkışıklığını aşmak ve fiyatları dengelemek için Darphane, piyasaya 4 ton altın sürdü.
 • Türkiye benzin fiyatında Avrupa ortalamasının 50 cent üzerine çıktı. Avrupa’da en pahalı benzini litresine 1,797 Euro ödeyen Hollandalılar kullanırken Türkiye’de 1 litre benzinin fiyatı 2 Euro’ya (5 TL), 1 litre motorin ise 1,71 Euro’ya (4,29 TL) çıktı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı – Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Pantone 2018’in Rengi “Morotesi” İçinde Gizli Bir Mesaj mı Taşıyor?

2018 için kendimizi yavaş yavaş hazır hissetmeye başlamışken Pantone  2018’in rengini açıkladı. Gelecek yıl neredeyse her yerde göreceğimiz trend renk morötesi (ultra violet) olacak.

2000 yılından bu yana “Yılın Renklerini” belirleyen Pantone, 2018’de tasarım trendlerine yön vermesi beklenen PANTONE 18-3838 TCX Ultra Violet Pantone tarafından “çarpıcı bir şekilde kışkırtıcı ve anlayışlı” olarak nitelendirildi.

Pantone Color Institute Direktörü Leatrice Eiseman’a göre, 2018’in rengi Morotesi bizi geleceğe taşıyacak olan vizyoner düşünce, orijinallik ve yaratıcılığı temsil eden güçlü bir mor tonu olarak potansiyelimizi daha üst seviyelere çıkarmayı hedefliyor.

Aslında 2018’in renginin 2017’nin rengi yeşili (greenary) takip ettiğini belirten Pantone,  yeşili “kargaşa içindeki sosyal ve politik çevre arasında özlemini çektiğimiz dinginlik” olarak tanımlarken, morotesi için ise eğer 2017 güveni temsil ediyorsa 2018’de tutku ve geleceğe bakmayı temsil etmeliydi şeklinde düşünüyor.

Yeni teknolojilerin keşfedildiği, galaksinin sınırlarının daha da aşıldığı günümüz dünyasının sanatsal ifade ediliş ve ruhsal yansımasının rengini en iyi morötesinin temsil edeceğini düşünen Pantone’un seçiminin arkasında unutulmaz pop kültür ikonları David Bowie, Jimi Hendrix ve tabii ki doğa yer alıyor.

Bununla beraber kırmızı ve mavi gibi taban tabana zıt iki rengin bir araya gelerek oluşturduğu bir renk olan mor, iç mekan tasarımcısı Martin Kesselman’a göre daha derin bir anlam taşıyor olabilir. Öyle ki Kesselman iki zıt rengin oluşturduğu bu rengin cesareti temsil ettiğini ve özellikle bu sene kendini her türlü zorbalığa karşı cesurca ifade edebilmiş, seslerinin duyulmasını isteyen kişilerden ilham almış olabileceğini düşünüyor. Ve tasarım trendlerinin de bu akımı yansıtacağına inanıyor.

Ne dersiniz bu senenin renginde cesareti tetikleyen gizli bir mesaj olabilir mi?

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Google’a Sorulan Ünlüler Hakkındaki Soruların Cevaplarını Artık Bizzat Onlardan Alacağız!

Bitmek tükenmek bilmez her türlü sorumuzun cevap kaynağı Google, ünlüler hakkında öğrenmek istediklerimizi bizzat ünlülerin kendilerinin yanıtladığı bir sistem ile geliyor.

Magazin haberlerinden görüp “gerçekten mi?” diye sorduğumuz tüm o soruların cevaplarının direkt kaynağından taze taze “selfie stili videolar” sayesinde alabileceğiz.

Şimdilerde sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde test edilmeye başlanan bu özellik, sonrasında tüm ülkelere doğru genişler ve bizde yakın zamanda görebilir miyiz henüz belli değil ancak “kişisel, özgün ve eğlenceli cevapların verildiği” selfie videoların amacı hem çok bildiğimiz hem de yükselen yıldızlar hakkında öğrenmek istediklerimizi kendilerinden öğrenmemiz için, mobil sayfalar özelinde bir altyapı oluşturmak.

Deneme serisinde selfieleri ile Google’a katkı sağlayan yıldızlar from Priyanka Chopra, Will Ferrell, Tracee Ellis Ross, Gina Rodriguez, Kenan Thompson, Allison Williams, Nick Jonas, Mark Wahlberg, James Franco, Seth MacFarlane, Jonathan Yeo and Dominique Ansel olmuş. Yani Nick Jonas’ın hayatını değiştiren filmi, Priyanka Chopra’nın nerede büyüdüğünü, Will Ferrel’ın gerçekten de bateri çalıp çalmadığını bizzat kendilerinden kısa video klipler yardımı ile öğrenebileceğiz.

Şimdilerde ünlü sayısı nispeten az olsa da Google gelecek aylarda halk tarafından çok ilgi gören yıldızların da bu furyaya ekleneceğini duyurdu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link