Temmuz’da Ekonomi Gündeminde Neler Vardı? 0

Medya Takip Merkezi’nin gazete ve dergilerin ekonomi sayfaları üzerinden hazırladığı medya araştırmasına göre, Temmuz ayında en fazla konuşulan ekonomi başlığı ihracat oldu. Yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 2,5 oranında yükselen ihracat, 74 milyar 661 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracata dair konular ay boyunca ekonomi sayfalarına 11 bin 540 haber ve yazı ile yansıdı.

Aynı araştırmaya göre, ekonomi sayfalarının en fazla değindiği ikinci ekonomi başlığı vergi oldu. Ar-Ge merkezi kuran firmalar için vergi muafiyetinin 2023 yılına kadar uzatılacağı açıklanırken, Maliye Bakanlığı 15 Temmuz’dan itibaren vergi borçlularını teşhir etmeye başladı. Maliye Bakanlığı’nın 2 bin vergi müfettiş yardımcısı alacağını duyurması, konu ile ilgili öne çıkan haberlerden bir diğeri olurken vergi, toplamda 9 bin 386 haber ve yazıda yer aldı.

Teşvik, ay genelinde ekonominin en fazla ses getiren bir diğer konusu oldu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yeni teşvik sisteminin her kesim tarafından kabul gördüğünü belirtirken, yeni sistemin meyvelerini almaya başladıklarını dile getirdi. 2013’ün ilk 6 ayında 6. bölgede teşvik belgesi alan yatırım miktarının yüzde 343, öngörülen istihdamın ise yüzde 91 arttığı açıklandı. Teşvik ile ilgili haberler gazete ve dergilerin ekonomi sayfalarında 7 bin 247 haber ve yazı ile yer aldı.

MTM Verileriyle Ayın Dikkat Çeken Ekonomik Gelişmeleri:

 • Uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında 2012’de Türkiye’nin en değerli markası 2 milyar 380 milyon dolar ile Türk Telekom olurken, onu 2 milyar 121 milyon dolar ile Akbank, 2 milyar 61 milyon dolar ile Türkiye İş Bankası ve 1 milyar 800 milyon dolar ile Türk Hava Yolları izlediler.
 • ‘Torba Kanun Teklifi’nde trafik cezalarıyla ilgili önemli bir bölüm dahil edildi. Teklife eklenen bir maddeyle, daha önce borç yapılandırmasına girebilecekken tebliğ veya kayıt gecikmesi sebebiyle yapılandırılmayan trafik cezalarına taksit imkânı getirildi.
 • Akşam Gazetesi ve SKYTURK 360 televizyonunu, Kolin-Limak- Cengiz ortaklığı 60 milyon dolara satın aldı.
 • Enerji Bakanlığı’nın yeni hazırladığı yönetmeliğe göre gece 02.00’den sonra park, bahçe ve yürüyüş yolları gibi halkın ücretsiz kullanıma açık alanlardaki sokak lambalarının yüzde 50 oranında kısılacağı açıklandı.
 • İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2012 yılı araştırmasına göre, ilk sırayı TÜPRAŞ alırken, onu Ford ve Oyak-Renault izlediler.
 • Maliye Bakanlığı, TÜPRAŞ’ta vergi kontrolü, envanter sayımı ve marker olmak üzere 3 alanda denetim ve inceleme başlattı.
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, başkası adına kayıtlı cep telefonu kullanan 600 binden fazla aboneye ait sorunun giderildiğini açıklandı.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, zehirli maddeler yayarak çevreyi kirlettiği gerekçesiyle 111 tesisin kapısına kilit vururken, bin 970 tesise toplam 58 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.
 • Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE’ye bağlı olarak yüzde 2,46 artırıldı.
 • İstanbul Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 346 milyon ile Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik Ortak Girişim Grubu vererek, ihaleyi kazandı.
 • Memur maaş katsayıları yüzde 1’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi. Buna göre en düşük memur maaşı bin 962 liradan 2 bin 36 liraya yükseldi.
 • Konutta metrekare bazında satışların önünü açan “Gayrimenkul Sertifikası” düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu sayede küçük birikimi olan vatandaşların büyük gayrimenkul yatırımlarına ortak olabilecekleri belirtildi.
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.
 • Torba Yasası Teklifi’ne eklenen yeni düzenlemeyle 1.2 milyon olan ‘engelli ve muhtaç aylığı’ alanların sayısının 1.5 milyona çıkacağı açıklandı. Muhtaçlık aylığı almak için ise sınır 119.62 liradan 233 liraya yükseltildi.
 • Piyasada yaşanan altın sıkışıklığını aşmak ve fiyatları dengelemek için Darphane, piyasaya 4 ton altın sürdü.
 • Türkiye benzin fiyatında Avrupa ortalamasının 50 cent üzerine çıktı. Avrupa’da en pahalı benzini litresine 1,797 Euro ödeyen Hollandalılar kullanırken Türkiye’de 1 litre benzinin fiyatı 2 Euro’ya (5 TL), 1 litre motorin ise 1,71 Euro’ya (4,29 TL) çıktı.
Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Atina.io: Girişimlere Özel Kişiselleştirebilir Proje ve Ekip Yönetimi Aracı 0

Türkiye’den çıkan ve global alanda büyümeyi hedefleyen girişimler arasına hızlı bir giriş yapan Atina.io birkaç aydır içinde olduğu Alpha sürecinden bu hafta itibariyle çıktı.

Girişimler ve ekipler için proje yönetimini kolaylaştırmayı ve verimli bir hale getirmeyi hedefleyen Atina.io, Alptekin Can ve Enez Uz‘un kurucu ortaklığıyla yola başlamış, şu anda ise beş kişilik bir ekiple hayatına devam ediyor. Ayrıca projenin geçtiğimiz bir ay içerisinde hem Türkiye hem de ABD‘den 250‘yi aşkın kullanıcıya ulaştığını da belirtmek gerekiyor.

Atina.io, Alpha sürecinde oldukça yoğun bir şekilde hizmet sunarak 100’den fazla projenin tamamlanmasına yardımcı olurken 2.000’den fazla görev de sistem üzerinden başarıyla gerçekleştirilmiş.

Özelleştirebilir projelere ek olarak birçok farklı görev şablonuna da sistem üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Örnek vermek gerekirse; satış süreçlerini izleme, takım görevleri oluşturma, durum güncellemeleri, proje planlama, işe alım süreçlerinin takibi ve içerik takvimi gibi birçok görev Atina.io üzerinde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Birçok güçlü rakibin olduğu bir alanda kendini göstermeye çalışan ve bu konuda önemli adımlar atan Türk girişimi Atina, kullanıcı dostu arayüzü ve özelleştirilebilir süreç odaklı kullanımı ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Ayrıca bir yıl içerisinde 10.000 aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen projenin İTÜ Çekirdek sahnesinde de yoluna başarıyla devam ettiğini de belirtelim.

Simit Sarayı Dünyada Yılın Markası Seçildi 0

Simit Sarayı, World Branding Forum, 2017-2018 yılı Dünya Markalama Ödülleri töreninde, “Bakery” kategorisinde “Yılın Markası” ödülüne layık görüldü.

Törende, 32 ülkenin dünyaca ünlü markaları; marka değerleme, tüketici pazar araştırması ve online halk oylaması alanlarında değerlendirildi ve farklı kategorilerde ödül aldı. Puanlama sürecinin önemli bir kısmını oluşturan %70’lik pay doğrudan tüketici oylarından geldi. Dünyada 135 bin tüketicinin görüşlerinin alındığı oylamada aday 3000 marka arasından seçilen Simit Sarayı’nın, 22 ülkede 426 mağazası bulunuyor.

World Branding Forum Başkanı Richard Rowles, ödüllerin, dünyanın en büyük markalarının başarılarını gösterdiğini belirtti. Rowles, yoğun rekabet ortamında ödüle layık görülen dünya markalarının, kendi kategorilerinin zirvesinde olduğunu belirtti.

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, “Bakery” kategorisinde yılın markası seçilmenin, uluslararası başarılarını taçlandırdığını belirtti. Kavukcu, “Bizi bu ödüle layık gören dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link