Starbucks’a Bir Türk Rakip Daha Geliyor 0

İnsan evladı olarak üzerine en çok anlam yüklediğimiz içeceklerden biri kahvedir. Türk toplumu ve doğu coğrafyası için ayrı bir öneme sahip olmasıyla birlikte neredeyse tüm dünya üzerinde de özel bir yeri vardır. Hal böyle olunca kahveyi de markalamamız işten bile değildi tabi.

Ancak bu markalama o kadar başarılı oldu ki kahve dediğimizde artık aklımıza yeşil zemin üzerinde duran kadın silueti gelir oldu. Starbucks’ın yarattığı bu yeni kahve konsepti kahve içme ritüelimizi büyük oranda değiştirdi. Ve Starbucks insanlara yaşattığı bu kahve deneyimi ile birlikte dünya üzerinde çok güçlü bir marka haline geldi. Tabi ki bu durumda rakiplerinin de ortaya çıkması gecikmedi. Özellikle ülkemizde bu rekabetin ne kadar sert yaşandığı aşikar.

Ve bu rekabete çok yakında yepyeni bir oyuncu daha dahil olacak. Dünya markaları çıkarma hayallerimizin en önemli bayrak taşıyıcılarından olan Simit Sarayı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, yeni bir kahve konseptiyle Starbucks’a rakip olacağını açıkladı. Simit Sarayı ile Mc’donalds’a şube sayısı bakımından rakip olduğunu, Mc’donalds’ın ne kadar şubesi varsa en az bir fazlasını yapmak istediklerini bildiren Okutur, bu yeni kahve konseptiyle de Starbucks’ın şube sayısından bir fazlasını yapmak istediklerini söyledi.

Böylesine sert bir rekabetin olduğu pazarda insanlara derdinizi anlatabilmek için diğer markalardan oldukça farklı şeyler söylemeniz gerekir. Özellikle böyle güçlü bir rakibi kendine sınır olarak koymak hayalperestlik gibi görünse de Simit Sarayı’nın başarısı tüm bu zayıf yönleri yok ediyor. Ülkenin en başarılı girişimcilerinden olabilmek bu riski almayı gerektiriyor. Bakalım Haluk Okutur’un bu yeni girişimi kahve pazarını nasıl etkileyecek?

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Dünyada Türk Mallarına Güven Zayıflıyor 0

Ülkelerin ihraç ürünlerine dünya genelinde duyulan güven konusunda yapılan araştırmaya göre, Türk malları 100 üzerinden ancak 37 puan alabildi.

Türk malları en çok ucuzluğu ve özgünlüğü nedeniyle tercih edilirken; ileri teknoloji kullanımı, güvenlik standartları ve yüksek kalite başlıklarında dünya ortalamasının çok altında kaldı. Türkiye aldığı puanla, 51 puan alan Polonya, 46 puan alan Rusya, 43 puan alan Çekya ve 42 puan alan Brezilya’nın bile çok gerisinde kaldı.

Küresel ekonomi eğilimleri konusunda grafikler yayınlayan Visual Capitalist tarafından oluşturulan 30 ülkelik sıralama, araştırma şirketi Statista’nın 52 ülkedeki 43 binin üzerinde tüketiciyle yaptığı ankete dayandırıldı. Araştırmada fiyat, özgünlük, güvenlik, teknoloji kullanımı ve yüksek kalitenin yanı sıra statü sembolü olma, uygun koşullarda üretim, dayanıklılık, otantiklik, orijinallik ve tasarım başlıklarında puanlar verildi. Türk mallarının Türkiye’de bile Alman, Japon ve Norveç mallarından daha az tercih edildiğini ortaya koyan araştırmaya göre, “Türk malıdır” etiketinin en çok rağbet gördüğü ülkeler Suudi Arabistan, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Mısır, Şili, Cezayir ve Meksika oldu. Sıralamada Türkiye ile aynı puanı paylaşan ülkeler ise Peru, Güney Afrika, Meksika ve Romanya olarak sıralandı. Türk malları, Almanların etiket tercihlerinde ancak 23’üncü sırada yer bulabildi.

Visual Capitalist, her ülkenin itibarının tüketicilerin kafasında farklı bir yeri olduğunu belirterek, “Aynı tişörtün Bangladeş yerine Almanya veya Brezilya’dan geliyor olması bir tüketicide farklı algılar yaratır. Genelde ise bu görüşler ürünlerin uluslararası pazarlardaki başarısı üzerinde büyük etkide bulunur” dedi. Diğer yandan, adı savaş ve çatışmalarla anılan İran, İsrail ve Ukrayna ile Türkiye’nin etiket algısının son 1 yıl içinde kötüleştiğine dikkat çekildi.

Sıralamada ilk sırada yer alan Almanya, yüksek kalite ve güvenlik standartları başlıklarında da lider oldu. Fiyatta Çin, özgünlük ve tasarımda İtalya, ileri teknoloji kullanımında Japonya, orijinallikte ve statü sembolü olmada İsviçre, çevre dostu ve uygun koşullarda üretilmiş olmada Kanada etiketleri diğerlerine üstünlük sağladı. İlk 10 sıranın 6’sını Avrupa ülkeleri işgal ederken, Avrupa Birliği etiketi tek başına 92 puanla 3’üncü oldu. Türkiye dahil olmak üzere, sıralamadaki ülkelerin önemli bir kısmının başlıca ihraç ürünü otomotiv malları olurken, Brezilya’nın soya fasulyesi, Endonezya’nın ise palm yağı ile anılması dikkat çekti.

Mc Donald’s Starbucks’a Rakip Olmaya Hazırlanıyor 0

Starbucks’ın al götür kahve sistemi fast-food dünyasının kurallarını değiştirirken son yıllarda McDonald’s da McCafe konsepti ile bu düzene ayak uydurmak istiyor.

Business Insider’dan Kate Taylor’ın haberine göre; Firma geçen sene ABD restoranlarında başladığı bir uygulama ile espresso içecek serisi sunmaya başladı. McCafe’lerde satılan karamel macchiato, vanilya cappucino ve americano gibi ürünler de menüye eklendi.

Nomura analisti Mark Kalinowski tarafından 27 McDonald’s restoranında yapılan bir araştırmaya göre sadece iki şube yeni kahvelerin satışının beklentinin üstünde olduğunu söyledi.

7 bayii yeni kahvelerin satışının düşük olduğunu belirtirken, 18’i satışların beklentilere paralel olduğunu ifade etti. Şube yetkililerin geri dönüşleri şu şekilde oldu:

  • “Kahveleri hazırlamak çok zamanımızı alıyor”
  • “Kahveleri hazırlamak için pahalı cihazlar aldık. Satışlar bunu karşılamıyor”
  • “Kahveleri doğru yapmak eğitim istiyor. Bizde servis şu an yavaş”

Starbucks zincir kahve mağazaları arasında şu an en popüler olan marka ancak Mc Donald’s ve şube sayısı düşünüldüğünde kahve konusunda doğru adımlar atılırsa Mc Donald’s bu sektörde de önemli bir pay sahibi olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link