İnsan evladı olarak üzerine en çok anlam yüklediğimiz içeceklerden biri kahvedir. Türk toplumu ve doğu coğrafyası için ayrı bir öneme sahip olmasıyla birlikte neredeyse tüm dünya üzerinde de özel bir yeri vardır. Hal böyle olunca kahveyi de markalamamız işten bile değildi tabi.

Ancak bu markalama o kadar başarılı oldu ki kahve dediğimizde artık aklımıza yeşil zemin üzerinde duran kadın silueti gelir oldu. Starbucks’ın yarattığı bu yeni kahve konsepti kahve içme ritüelimizi büyük oranda değiştirdi. Ve Starbucks insanlara yaşattığı bu kahve deneyimi ile birlikte dünya üzerinde çok güçlü bir marka haline geldi. Tabi ki bu durumda rakiplerinin de ortaya çıkması gecikmedi. Özellikle ülkemizde bu rekabetin ne kadar sert yaşandığı aşikar.

Ve bu rekabete çok yakında yepyeni bir oyuncu daha dahil olacak. Dünya markaları çıkarma hayallerimizin en önemli bayrak taşıyıcılarından olan Simit Sarayı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, yeni bir kahve konseptiyle Starbucks’a rakip olacağını açıkladı. Simit Sarayı ile Mc’donalds’a şube sayısı bakımından rakip olduğunu, Mc’donalds’ın ne kadar şubesi varsa en az bir fazlasını yapmak istediklerini bildiren Okutur, bu yeni kahve konseptiyle de Starbucks’ın şube sayısından bir fazlasını yapmak istediklerini söyledi.

Böylesine sert bir rekabetin olduğu pazarda insanlara derdinizi anlatabilmek için diğer markalardan oldukça farklı şeyler söylemeniz gerekir. Özellikle böyle güçlü bir rakibi kendine sınır olarak koymak hayalperestlik gibi görünse de Simit Sarayı’nın başarısı tüm bu zayıf yönleri yok ediyor. Ülkenin en başarılı girişimcilerinden olabilmek bu riski almayı gerektiriyor. Bakalım Haluk Okutur’un bu yeni girişimi kahve pazarını nasıl etkileyecek?

Bir Cevap Yazın