Sony ve Panasonic Çöküşte

Uluslararası derecelendirme kurulu Fitch’in aldığı karar Japonya’da deprem etkisi yarattı.

Bir zamanların teknoloji ve inovasyon devleri Sony ve Panasonic, Fitch Ratings’in vermiş olduğu kararla çöpe atıldı. Kuruluş, Sony’nin kredi notunu 3, Panasonic’inkini ise 2 basamak geriye çekerek iki dünya şirketinin derecesini “hurda seviyesi”ne indirdi. Geçtiğimiz Mayıs ayında da ülkenin kredi notunu iki basamak düşürerek negatif hale getirdikten sonra uzak doğunun ekonomi devine ikinci darbeyi de vuran kuruluş ülkeye karşı olan olumlu bakışları değiştirdi.

Dünya’nın en büyük ekonomilerinden birinde yer alan iki elektronik markasının gün geçtikçe eriyerek tarih sahnesinden silinmesi çok kolay kabullenilebilir bir algı olmasa gerek. Çok uzak değil, sadece 10 sene öncesine kadar insanların Japonya’ya ve onun mallarına duyduğu güven çok üst seviyelerdeydi. Bunların en önemlisi de elektronik perakendede yaratmış olduğu marka algısıydı. İnsanlar eskiden “Sony ya da Panasonic olsun, aman Çin malı olmasın” diyerek ürünlerini seçerken 2012 itibariyle bu algı tamamen değişmiş durumda. Peki bu büyük dönüşümün sebebi nedir? Japonya’nın rakipsiz elektronik markalarına ne oldu da artık rekabet edebilecek seviyede bile değiller?

Aslında böyle bir düşüşü birçok nedene bağlayarak açıklamak gerekirdi ama artık günümüz dünyasında “teknoloji” sebepler zincirinin en sağlam halkasını oluşturuyor. Bu halkayı üretimin merkezine yerleştiremeyen şirketler inovatif olma özelliğini yitiriyor ve gün geçtikçe satışlarındaki kötü gidişata dur diyemeyecek hale geliyor. Sony ve Panasonic’in yıllardır ustası olduğu rekabetçi piyasada artık onların bile ulaşamayacağı iki önemli marka var gündemden düşmeyen. Batı yakasında yıllardır teknolojinin ustası Apple, Doğu yakasında ise dünya elektronik pazarının lideri Samsung. Bu iki şirketin domine ettiği piyasa Japon devlerine “Boynuz kulağı geçti” göndermesi yapacak nitelikte bir hal aldı ve öyle görülüyor ki uzun bir süre daha böyle devam edecek.

2012’nin ilk mali çeyreğinde gelirlerinin %9.6 oranında azaldığını beyan ederek 5,6 milyar dolarlık rekor bir zarar açıklayan Sony ve 2012’nin ilk yarı yılını 8.6 milyar dolarlık bir zararla kapatan Panasonic için yaşanan bu kötü gelişme bir sürpriz değil, aksine umutsuzca bekleyişin bir faturası oldu. Özellikle Sony açısından bakıldığında LCD televizyon, dijital kamera, kişisel bilgisayar ve PlayStation satışlarındaki düşüş, oluşan zararın en büyük gerekçesi olarak gösteriliyor. S&P ve Moody’s’in de alacağı kararların aynı yönde olacağı varsayılsa da Japonların her yeni depremden ders alan ve kedisini daha çok geliştiren bir ülke olduğu olgusunu unutmamakta yarar var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Samsung’un CES 2018’de Tanıtacağı 3 Yeni Teknoloji

Tüketici elektroniği fuarı olan CES’in bu yılki ayağı 9-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. CES 2018‘e katılacak olan bazı şirketler ise fuarda tanıtacakları yeni cihazların ve teknolojilerin bir ön gösterimini yapmaya başladılar. Bu şirketlerden biri de Samsung Creative Lab (kısaca C-Lab). TechCrunch’ın yaptığı habere göre Samsung Creative Lab, Samsung çalışanlarının şirket kaynaklarını kullanarak girişimler kurabildikleri ve bu girişimleri Samsung’a bağlı bir alt şirket olarak konumlandırabildikleri bir kurum içi hızlandırıcı merkez olarak adlandırılabilir.

Samsung Creative Lab, CES 2018’de tanıtacağı iki yeni sistemi ve bir yeni cihazı ortaya çıkarttı. Özellikle bu iki yeni sistem, sahip oldukları sağlık sorunları nedeniyle yaşam kalitesi düşen insanlara yardımcı olmayı amaçladıkları için oldukça dikkat çekiyor. Tanıtılacak olan cihazın ise daha tüketici odaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Relumino

Relumino, CES 2018’de tanıtılacak olan bu üç yeni teknoloji arasında en çok merak uyandıranı olarak öne çıkıyor. Görme bozukluğu olan insanlara daha iyi bir görüntü sağlamayı amaçlayan Relumino, geçtiğimiz yılki Mobile World Congress fuarında tanıtılan aynı isimli uygulamanın üzerine inşa edilen bir sistem. Samsung Creative Lab’in bu sisteme son olarak bir donanımı da dahil ettiği görülüyor.

Relumino’nun demo videosunda, bu sistemden yararlanmak için Samsung’un mobil sanal gerçeklik başlığı olan Samsung Gear VR’ın kullanıldığı görülüyor. Zaten sistem de daha keskin görüntüler göstermek için benzer bir akıllı telefon ve başlık kombinasyonu kullanıyor. Bu sistemde olduğu gibi, burada da asıl işi görüntüleri yakalayıp başlıkta bulunan lenslere aktaran telefon yapıyor.

GoBreath

GoBreath isimli sistem, akciğer hasarından dolayı acı çeken insanlara yardım etmeyi amaçlıyor. Sistem, çeşitli nefes alma yöntemleri öğretmek için tasarlanmış olan egzersizlerle dolu bir mobil uygulama ve taşınabilir bir cihazdan meydana geliyor. Uygulama, zamanla sağlanan ilerlemeyi takip ediyor ve bu bilgiyi doktorla paylaşıyor.

S-Ray (Sound-Ray)

Sound-Ray ya da kısaca S-Ray isimli bu cihaz, tanıtılacak olan bu üç yeni teknoloji ürünü arasında en tüketici odaklı olanı olarak öne çıkıyor. Bu hoparlör, temelde daha büyük yönlü hoparlörlerde yer alan teknolojiyi daha taşınabilir bir boyuta sığdırıyor. S-Ray, aynı bu tarz sistemlerdeki gibi dinleyicinin bulunduğu yöne yöneltilmiş hiper odaklı bir dinleme deneyimi sunuyor. Bu minik hoparlör, etrafınızda bulunan herkesi sizin dinlediğiniz müziği dinlemeye zorlamadan kulaklık ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple 2018’de Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir

Dünyanın teknoloji devi şirketleri, değeri 1 trilyon doları aşan ilk şirket olmak için rekabet ediyor; Apple, Iphone X satışlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen listenin en üst sırasındaki şirket durumunda.

Şirkete ait hisse senedi fiyatının, şirketin toplam hisse senedi sayısıyla çarpılarak yapılan değerlendirmenin sonucuna göre oluşan listede Apple en üst sırada yer alırken, onu sırasıyla Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor.

Ekonomi uzmanları ve yatırımcılara göre, eğer hisse senedi fiyatları 2017’deki yükselişlerini sürdürürse, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketini bu yıl görmemiz kaçınılmaz olacak — bunun gerçekleşmesi için Apple’a ait hisse senedi fiyatlarında %15’lik bir artışın olması gerekiyor ( geçen yıl bu artış toplamda %47 idi )

Apple 869 milyar dolarlık değeriyle Alphabet’in 140 milyar dolar, Microsoft’un ise 200 milyar dolar yukarısında görünüyor. Ancak pazar analistleri hangi teknoloji devinin 1 trilyon değerine daha önce ulaşacağı konusunda fikir ayrılığına sahip. Bir kısım analist Apple’ın listedeki yerini koruyarak bu yarışta birinci olacağını söylerken, diğer bir grup Amazon’un bu büyüme hızıyla Apple’ı yarışta geride bırakacağını iddia ediyor. Alphabet ve Microsoft’a ise yarışta pek şans verilmiyor — Alphabet’in hisse senetlerinin 2018’de %72 değer kazanması gerekiyor (2017’de bu artış sadece %11 idi) ve Microsoft’un hisse senetlerinn %98 değer kazanması şart. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link