Sektör Oyuncuları 2013’ten Neler Bekliyor? 0

”Ekonomide bir sürü risk var. Ancak bizim aklımızdaki en önemli risk, finansal riskler. Bu yıl çok çalıştık, çünkü çok zor bir yıldı, ama gelecek yıl daha da zor olacak.” Bu sözler, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından Koç Holding CEO’su Turgay Durak’a ait. Aslına bakılırsa 2012 sadece Koç Holding için değil tüm iş dünyası için zor bir yıl oldu. Capital Dergisi Aralık ayındaki yayınında sektördeki oyuncuların 2013’ün  daha da zorlu bir yıl olacağı öngörülerini paylaşıyor. Firmalar 2013 bütçelerini hazırlarken iyimser ve kötümser senaryoları göz önünde bulunduruyor, bugünün parametreleriyle gelecek yılın sektör büyümeleri tahmin ediliyor ve iş dünyasının önde gelenleri bu sefer büyüme tahminlerine daha temkinli yaklaşıyor. Peki, bu temkinli yaklaşımlara sebep olabilecek 2013’ün getireceği riskler ya da korkular neler olabilir? 2013’te düşünülen bu korkuların başında Türkiye ekonomisinde frene basılması, global krizin sonunun gelmemesi ve Suriye ile olası sıcak savaş ihtimali dikkat çekiyor. Ancak bunların yanında sektörün kendine özgü risklerinden kaynaklanan endişelerde mevcut.

Sektör oyuncuları bugün bölgemizdeki yaşanan güvenlik sorunun her şeyden önemli olduğunu ve olası bir savaş halinde 2013 için beklenen büyüme oranlarının tümüyle alt üst olacağını vurguluyor. Mobilya sektörünün büyük oyuncularından Doğtaş’ın yönetim kurulu başkanı Davut Doğan Suriye ile olan ihracatın durduğuna ve buna bağlı olarak en büyük pazar olan İran’a mobilya girişinin yasaklandığına dikkat çekiyor ve ekliyor; “Bu 2 ülke ihracatımızda çok önemli. Sorunlar aşılmazsa ihracatımız azalır. Kötü senaryoda 2013’te beklediğimiz yüzde 15-20’lik büyüme sıfırlanır.”

Diğer bir konu ise global krizin bir türlü sonunun gelmemesi. Özellikle Avrupa ekonomilerinin toparlanamayışı ihracatlarının çoğunluğunu bu ülkelere yapan sektörler için endişe uyandırmaya devam ediyor. Abalıoğlu Holding Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Abalıoğlu, tekstil ihracatında Rusya’dan sonra en büyük pazarın Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz olduğunu ve krizin çözülememesi durumunda aynı 2012’de olduğu gibi sektörün 2013’te en fazla %1,5 büyüyeceğini belirtiyor.

Sektörel korkular arasında regülasyondan kaynaklanan gelişmeler de öne çıkıyor. 2012 yılında yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve değişen Çek Yasası, faktöring şirketlerinin bazı alanlarda işlemlerini etkiledi. Faktöring Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Ataman karşılıksız çeklerin sektörü zora soktuğunu ve ayrıca vergi sorunlarının çözülememesinin sektörü olumsuz olarak etkilediğini belirtiyor.

2012, başta enerji olmak üzere üretimde maliyet artışlarının yaşandığı bir yıl oldu. Önümüzdeki dönemlerde sektörlerde maliyet artışlarının devam etmesi, şirketleri daha muhafazakar planlar yapmaya itecek gibi görünüyor.

Anlaşılan o ki, 2012 yılında olduğu gibi 2013 yılı da sektörler açısından zorlu, endişe ve risklerle dolu bir yıl olacak.

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Forbes Ülkelerin En Değerli Şirketlerini Açıkladı 0

Geçtiğimiz hafta Brande Finance, Türkiye’nin en değerli markaları arasından Telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom’u seçmişti. Şimdi ise dünyanın en çok okunan ekonomi dergisi Forbes, ülkelerin en değerli şirketlerini seçti. 

Ülkelerin en değerli şirketleriyle ilgili kapsamlı bir rapor yayınlayan Forbes, aynı zamanda dünyanın önde gelen 32 büyük ekonomisine sahip ülkelerinin en değerli şirketlerini de yayınladı. Açıklanan ülkeler arasında en düşük değer Türkiye’nin lideri Koç Holding’e ait. Koç Holding, açıklanan 32 ülke arasında en düşük değerle 13.5 milyar dolar değere sahip. Aynı zamanda listenin zirvesindeki isim ise ABD merkezli 586 milyar dolar değere sahip Apple oluyor. 

ABD-Apple:Piyasa değeri 586 milyar dolar

 

Avusturalya-Commonwealth:Piyasa değeri 99.2 milyar dolar

Almanya-Bayer:Piyasa değeri 102.5 milyar dolar

Brezilya-İtau:Piyasa değeri 50.5 milyar dolar

Belçika-anheuser busch :Piyasa değeri 204 milyar dolar

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)-Etisalat:Piyasa değeri 45.2 milyar dolar

Danimarka-Novo Nordisk:Piyasa değeri 144.9 milyar dolar

Endonezya- Telekom Indonesia:Piyasa değeri 27.4 milyar dolar

Finlandiya-Sampo:Piyasa değeri 25.4 milyar dolar

Fransa-Total:Piyasa değeri 121.9 milyar dolar

Güney kore-Samsung:Piyasa değeri 161.9 milyar dolar

Hollanda-Shell:Piyasa değeri 210 milyar dolar

Hindistan-TATA:Piyasa değeri 71.6 milyar dolar

Hong Kong-AIA:Piyasa değeri 72.7 milyar dolar

Güney Afrika-Naspers:Piyasa değeri 60 milyar dolar

İsveç-HM:Piyasa değeri 60.8 milyar dolar

İrlanda-Accenture:Piyasa değeri 71.6 milyar dolar

İngiltere-HSBC:Pİyasa değeri 133 milyar dolar

İtalya-Eni:Piyasa değeri 57.7 milyar dolar

İspanya-Inditex:Piyasa Değeri 103.2 milyar dolar

İsviçre-Nestle:Piyasa değeri 235 milyar dolar

İsrail-Teva:Piyasa değeri 58.5 milyar dolar

 

Japonya-Toyota:Piyasa değeri 177 milyar dolar

Kanada-Kraft:Piyasa değeri 94.9 milyar dolar

Meksika-America Movil:Piyasa değeri 51.9 milyar dolar

Norveç-Telenor:Piyasa değeri 24.6 milyar dolar

Rusya-Gazprom:Piyasa değeri 57.1 milyar dolar

Suudi Arabistan-Saudi Basic:Piyasa değeri 63.5 milyar dolar

Singapur-Singtel:Piyasa değeri 30.9 milyar dolar

Türkiye-Koç Holding:Piyasa değeri 13.5 milyar dolar

Tayvan-TSMC:Piyasa değeri 125.6 milyar dolar

Çin-China Mobile:Piyasa değeri :241 milyar dolar

 

Walmart’ın 27 Milyon Dolar Tasarruf Etmesini Sağlayan 2 Ufak Değişiklik 0

Son dönemde Amazon ile kıyasaya bir mücadeleye giren Walmart, rakibini yakalayabilmek adına özellikle online tarafta kendisini güçlendirecek hamleler yapıyor. Bu bağlamda son olarak online market işine giren şirket, bütün bu yaptığı hamlelerin yanı sıra tasarruf etmeye de özen gösteriyor. Ve son açıklanan veriler, şirketin bunu çok iyi bir şekilde başardığını gösteriyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre şirketin “2017 Yatırım Topluluğu Toplantısı“nda yatırımcılara yapılan sunum sırasında, Walmart CFO’su Brett Biggs şirketin tasarruf etmek için nasıl ufak tefek değişiklikler yaptığına iki somut örnek verdi.

Biggs, ilk örneğinde Walmart US tarafından kullanılan plastik torbalarda yapılan değişikliğe değindi. Bu ufak değişiklik, şirketin yılda yaklaşık olarak 20 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı. İkinci değişiklik ise daha da ufak bir değişiklik. Walmart, müşterilere verdiği fişlerin uzunluğunu azalttı ve bu sayede yılda yaklaşık olarak 7 milyon dolar tasarruf etti.Yatırımcılarına yaptığı bu açıklamayla maliyetleri kontrol etme konusunda oldukça hassas davrandığına dikkat çeken Walmart, toplantıda birçok kez disiplin kelimesine vurgu yaparak aslında bu tasarrufun sağlanmasındaki en büyük etkenin ne olduğunu da gözler önüne serdi.

Bununla birlikte şirket, çok önemli başka hamleler de yapıyor. Teknolojiye ciddi derece yatırım yapan şirket, bunun yanı sıra e-ticaret tarafını güçlendiriyor, mağazaları yeniden şekillendiriyor, mağaza deneyimini geliştiriyor, çalışan ücretlerini artırıyor ve fiyatları düşürüyor.

Haberin başında perakende devi Walmart’ın, Amazon ile ciddi bir rekabete girdiğinden bahsetmiştik. Şirketin, bu rekabette Amazon’u yakalamak için yaptığı son hamlelerden biri de Amazon’unki gibi uçan depolar için bir patent başvurusu yapmak oldu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link