Sektör Oyuncuları 2013’ten Neler Bekliyor?

”Ekonomide bir sürü risk var. Ancak bizim aklımızdaki en önemli risk, finansal riskler. Bu yıl çok çalıştık, çünkü çok zor bir yıldı, ama gelecek yıl daha da zor olacak.” Bu sözler, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından Koç Holding CEO’su Turgay Durak’a ait. Aslına bakılırsa 2012 sadece Koç Holding için değil tüm iş dünyası için zor bir yıl oldu. Capital Dergisi Aralık ayındaki yayınında sektördeki oyuncuların 2013’ün  daha da zorlu bir yıl olacağı öngörülerini paylaşıyor. Firmalar 2013 bütçelerini hazırlarken iyimser ve kötümser senaryoları göz önünde bulunduruyor, bugünün parametreleriyle gelecek yılın sektör büyümeleri tahmin ediliyor ve iş dünyasının önde gelenleri bu sefer büyüme tahminlerine daha temkinli yaklaşıyor. Peki, bu temkinli yaklaşımlara sebep olabilecek 2013’ün getireceği riskler ya da korkular neler olabilir? 2013’te düşünülen bu korkuların başında Türkiye ekonomisinde frene basılması, global krizin sonunun gelmemesi ve Suriye ile olası sıcak savaş ihtimali dikkat çekiyor. Ancak bunların yanında sektörün kendine özgü risklerinden kaynaklanan endişelerde mevcut.

Sektör oyuncuları bugün bölgemizdeki yaşanan güvenlik sorunun her şeyden önemli olduğunu ve olası bir savaş halinde 2013 için beklenen büyüme oranlarının tümüyle alt üst olacağını vurguluyor. Mobilya sektörünün büyük oyuncularından Doğtaş’ın yönetim kurulu başkanı Davut Doğan Suriye ile olan ihracatın durduğuna ve buna bağlı olarak en büyük pazar olan İran’a mobilya girişinin yasaklandığına dikkat çekiyor ve ekliyor; “Bu 2 ülke ihracatımızda çok önemli. Sorunlar aşılmazsa ihracatımız azalır. Kötü senaryoda 2013’te beklediğimiz yüzde 15-20’lik büyüme sıfırlanır.”

Diğer bir konu ise global krizin bir türlü sonunun gelmemesi. Özellikle Avrupa ekonomilerinin toparlanamayışı ihracatlarının çoğunluğunu bu ülkelere yapan sektörler için endişe uyandırmaya devam ediyor. Abalıoğlu Holding Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Abalıoğlu, tekstil ihracatında Rusya’dan sonra en büyük pazarın Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz olduğunu ve krizin çözülememesi durumunda aynı 2012’de olduğu gibi sektörün 2013’te en fazla %1,5 büyüyeceğini belirtiyor.

Sektörel korkular arasında regülasyondan kaynaklanan gelişmeler de öne çıkıyor. 2012 yılında yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve değişen Çek Yasası, faktöring şirketlerinin bazı alanlarda işlemlerini etkiledi. Faktöring Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Ataman karşılıksız çeklerin sektörü zora soktuğunu ve ayrıca vergi sorunlarının çözülememesinin sektörü olumsuz olarak etkilediğini belirtiyor.

2012, başta enerji olmak üzere üretimde maliyet artışlarının yaşandığı bir yıl oldu. Önümüzdeki dönemlerde sektörlerde maliyet artışlarının devam etmesi, şirketleri daha muhafazakar planlar yapmaya itecek gibi görünüyor.

Anlaşılan o ki, 2012 yılında olduğu gibi 2013 yılı da sektörler açısından zorlu, endişe ve risklerle dolu bir yıl olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Kodak’tan Fotoğrafçılara Özel Kripto Para Birimi

Kripto para çılgınlığına Amerikan şirketi Kodak da dahil oluyor, hem de fotoğrafçılara özel geliştirilmiş bir kripto para versiyonuyla.

Şirket, geçtiğimiz salı günü yaptığı duyuruda WENN Digital ile işbirliğine giderek “KODAKCoin” isimli kripto para birimini tasarladıklarını; bu yeni sanal para biriminin “fotoğrafçılar ve ajansların elini, telif hakları konusunda daha da güçlendireceğini” ifade etti.

Bu fotoğraf-odaklı “Bitcoin” versiyonuna KODAKOne isimli yeni oluşturulan bir platform eşlik edecek. Bu platform, sürekli web-crawling yaparak sistemdeki şifrelenmiş eserleri izleyip koruyor olacak.

Platformun lisanssız görsel kullanımını tespit etmesi halinde, Kodak kullanıcılarını bu doğrultuda ödüllendirecek.

Şirket CEO’su Jeff Clarke şunları söylüyor: “Teknoloji sektöründeki birçokları için “kripto para” ve “blok zincir” moda sözcükler haline geldi fakat uzun zamandır eserlerinin kullanımını denetlemek konusunda sorun yaşayan fotoğrafçılar için bu kelimeler, içinden çıkılmaz görünen bir sorunun çözümü için birer anahtar olacak.”

WENN Digital CEO’su Jan Denecke, bu yeni platformu kullanacak fotoğrafçıların, eserlerinin kullanımından doğacak gelirleri güvenilir bir yolla temin etmesinin önemine dikkat çekerek, KODAKCoin platformunun tam olarak bu güveni sağlayacağını ifade ediyor.

Denecke, “KODAKCoin, platformu kullanan fotoğrafçılara en yüksek uyum standartlarına tabi olarak, adil şekilde ödeme yapacak ve güvenli telif hakkı yönetimi sayesinde yepyeni bir gelir şekli sunuyor olacak.“ diye ekliyor.

TechCrunch’ın haberine göre,  şirketin hisseleri bu duyurunun ardından adeta fırlayarak %44 değer kazandı.

KODAKCoin resmi olarak 31 Ocak’ta ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve diğer seçili ülkelerde piyasaya sunulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple 2018’de Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir

Dünyanın teknoloji devi şirketleri, değeri 1 trilyon doları aşan ilk şirket olmak için rekabet ediyor; Apple, Iphone X satışlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen listenin en üst sırasındaki şirket durumunda.

Şirkete ait hisse senedi fiyatının, şirketin toplam hisse senedi sayısıyla çarpılarak yapılan değerlendirmenin sonucuna göre oluşan listede Apple en üst sırada yer alırken, onu sırasıyla Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor.

Ekonomi uzmanları ve yatırımcılara göre, eğer hisse senedi fiyatları 2017’deki yükselişlerini sürdürürse, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketini bu yıl görmemiz kaçınılmaz olacak — bunun gerçekleşmesi için Apple’a ait hisse senedi fiyatlarında %15’lik bir artışın olması gerekiyor ( geçen yıl bu artış toplamda %47 idi )

Apple 869 milyar dolarlık değeriyle Alphabet’in 140 milyar dolar, Microsoft’un ise 200 milyar dolar yukarısında görünüyor. Ancak pazar analistleri hangi teknoloji devinin 1 trilyon değerine daha önce ulaşacağı konusunda fikir ayrılığına sahip. Bir kısım analist Apple’ın listedeki yerini koruyarak bu yarışta birinci olacağını söylerken, diğer bir grup Amazon’un bu büyüme hızıyla Apple’ı yarışta geride bırakacağını iddia ediyor. Alphabet ve Microsoft’a ise yarışta pek şans verilmiyor — Alphabet’in hisse senetlerinin 2018’de %72 değer kazanması gerekiyor (2017’de bu artış sadece %11 idi) ve Microsoft’un hisse senetlerinn %98 değer kazanması şart. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link