Sektör Oyuncuları 2013’ten Neler Bekliyor? 0

”Ekonomide bir sürü risk var. Ancak bizim aklımızdaki en önemli risk, finansal riskler. Bu yıl çok çalıştık, çünkü çok zor bir yıldı, ama gelecek yıl daha da zor olacak.” Bu sözler, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından Koç Holding CEO’su Turgay Durak’a ait. Aslına bakılırsa 2012 sadece Koç Holding için değil tüm iş dünyası için zor bir yıl oldu. Capital Dergisi Aralık ayındaki yayınında sektördeki oyuncuların 2013’ün  daha da zorlu bir yıl olacağı öngörülerini paylaşıyor. Firmalar 2013 bütçelerini hazırlarken iyimser ve kötümser senaryoları göz önünde bulunduruyor, bugünün parametreleriyle gelecek yılın sektör büyümeleri tahmin ediliyor ve iş dünyasının önde gelenleri bu sefer büyüme tahminlerine daha temkinli yaklaşıyor. Peki, bu temkinli yaklaşımlara sebep olabilecek 2013’ün getireceği riskler ya da korkular neler olabilir? 2013’te düşünülen bu korkuların başında Türkiye ekonomisinde frene basılması, global krizin sonunun gelmemesi ve Suriye ile olası sıcak savaş ihtimali dikkat çekiyor. Ancak bunların yanında sektörün kendine özgü risklerinden kaynaklanan endişelerde mevcut.

Sektör oyuncuları bugün bölgemizdeki yaşanan güvenlik sorunun her şeyden önemli olduğunu ve olası bir savaş halinde 2013 için beklenen büyüme oranlarının tümüyle alt üst olacağını vurguluyor. Mobilya sektörünün büyük oyuncularından Doğtaş’ın yönetim kurulu başkanı Davut Doğan Suriye ile olan ihracatın durduğuna ve buna bağlı olarak en büyük pazar olan İran’a mobilya girişinin yasaklandığına dikkat çekiyor ve ekliyor; “Bu 2 ülke ihracatımızda çok önemli. Sorunlar aşılmazsa ihracatımız azalır. Kötü senaryoda 2013’te beklediğimiz yüzde 15-20’lik büyüme sıfırlanır.”

Diğer bir konu ise global krizin bir türlü sonunun gelmemesi. Özellikle Avrupa ekonomilerinin toparlanamayışı ihracatlarının çoğunluğunu bu ülkelere yapan sektörler için endişe uyandırmaya devam ediyor. Abalıoğlu Holding Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Abalıoğlu, tekstil ihracatında Rusya’dan sonra en büyük pazarın Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz olduğunu ve krizin çözülememesi durumunda aynı 2012’de olduğu gibi sektörün 2013’te en fazla %1,5 büyüyeceğini belirtiyor.

Sektörel korkular arasında regülasyondan kaynaklanan gelişmeler de öne çıkıyor. 2012 yılında yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve değişen Çek Yasası, faktöring şirketlerinin bazı alanlarda işlemlerini etkiledi. Faktöring Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Ataman karşılıksız çeklerin sektörü zora soktuğunu ve ayrıca vergi sorunlarının çözülememesinin sektörü olumsuz olarak etkilediğini belirtiyor.

2012, başta enerji olmak üzere üretimde maliyet artışlarının yaşandığı bir yıl oldu. Önümüzdeki dönemlerde sektörlerde maliyet artışlarının devam etmesi, şirketleri daha muhafazakar planlar yapmaya itecek gibi görünüyor.

Anlaşılan o ki, 2012 yılında olduğu gibi 2013 yılı da sektörler açısından zorlu, endişe ve risklerle dolu bir yıl olacak.

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

TÜİK Perakendecilerin Satış Hacminin Azaldığına Dair Bir Rapor Yayımladı 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 yükseldi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 düşüş gösterdi

Perakende ciro geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 artışla kayıtlara geçti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 yükseldi.

Kaynak: 1

İçki Fiyatlarının Arz-Talep Dengesine Göre Değiştiği Borsa Konseptli Barlar 0

Günümüzde, iş dünyasında herkes farklılaşma peşinde. Ve birçok şirket ve işletme, bir fark yaratmak adına farklı konseptler deniyor. Tabii, bu konseptlerin bazıları başarılı oluyor, bazıları da hüsranla sonuçlanıyor. Başarıya ulaşmış ilginç konseptlerden biri de bar borsası.

Bar borsası konsepti aslında yeni değil, senelerdir dünyanın farklı yerlerinde bulunan çeşitli barlarda uygulanan bir konsept. Bu barlarda, konseptin adından da anlaşılacağı üzere borsa mantığı işliyor ve içkilerin fiyatları arz-talep dengesine göre sürekli olarak değişiyor. Tabii ki, bu mekanlarda borsaların vazgeçilmezi olan ve anbean hisselerdeki fiyat değişimini gösteren ekranlar da yer alıyor. Bu ekranlarda içkilerin anlık fiyatları, fiyattaki dalgalanmaları, gün içindeki en düşük ve en yüksek fiyatları ve de fiyatlarının yükseliş trendinde mi, yoksa düşüş trendide mi olduğu gösteriliyor.

Borsa konseptli barların en iyi örneklerinden biri, iki yıl önce Londra’nın Square Mile isimli finansal bölgesinde Reserve Bar Stock Exchange ismiyle açılmış. MarketWatch’ı 2015 yılında yaptığı habere göre bu barın sahibi olan Alan Grant‘ın Londra’da sahibi olduğu başka bir mekanda Uber’in Londra’daki açılış partisi düzenleniyor. Alan Grant, bu partiden sonra gerçekleşen bir yemekte Uber‘in kurucusu ve CEO’su olan Travis Kalanick ile tanışma ve konuşma fırsatı buluyor ve bu konuşmadan sonra aklına Reserve Bar fikri geliyor.

Grant, Business Insider’a yaptığı açıklamada insanların içkileri doğru zamanda aldıkları takdirde, normalde sattıkları fiyatın yarısına hesabı kapatabileceklerini belirtiyor. Grant’in bar ile ilgili olarak söylediği önemli şeylerden biri şu: Grant’in belirttiğine göre Londra’nın finansal bölgesinde yer alan Reserve Bar’a gelen borsacılar ve bankacılar, kendi stratejilerini daha düşük riskli bir ortamda test etme fırsatı buluyorlar. İşte bu nedenle Reserve Bar, oldukça fazla kişinin ilgisini çekiyor.

Bununla birlikte bar borsası konseptinin ilk örneklerinden birinin 2000’li yılların başında, Türkiye’de Pub Borsa ismiyle hayata geçirildiğini de belirtelim. Hatta Pub Borsa’nın İzmir şubesi hala hizmet veriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link