Dünya’nın teknoloji devlerinden Samsung geçtiğimiz günlerde rekor miktarda kâr ettiğini açıkladı. Eylül ayı sonu itibariyle açıklanan 3.çeyrek sonuçlarına göre 7,3 milyar dolar kâr elde eden Güney Kore’li şirket uzmanların tahminlerinin de üzerine çıkarak unutulmaz bir grafik çizmeye devam ediyor.

Daha önce yapılan Bloomberg anketine katılan 32 analistin vermiş olduğu ortalama tahmin 6,78 milyar dolar iken, açıklanan rakamlar sonucu % 91 kazançla elde edilen 7,3 milyar dolarlık kâr miktarı, dev firmanın hisse sentlerinde %1,5 artış sağlayarak Güney Kore borsası Kospi’de yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Firma her ne kadar telefon, televizyon gibi farklı elektronik malzemeler üretse de elde edilen bu kârın büyük bir oranının akıllı telefon satışlarından sağlandığı çok açık ortada. Bunun üzerine yapılan bir açıklamada NH Investment & Securities Yatırım Şirketi’nden Lee Sun-Tae, “Galaxy S3 telefonu ve yüksek kalite televizyonların satışlarının beklenenden fazla olması, üçüncü çeyrekte görünen büyük kârı beraberinde getirdi.” dedi.

Akıllı telefon satışında özellikle Galaxy ile tüm dünyada önemli oranda pazar payına sahip olan firmanın baş rakibi Apple ile aralarındaki patent davasının aleyhine sonuçlanması marka üstünde kötü bir imaj yaratmıştı hatırlarsanız. Takındıkları bu kötü imaj sonrası sahip olunan kâr ile en büyük rakibi Apple’ı bile kıskandıracak derecede iyi sonuçların alınması, firmanın akıllı telefon pazarında ne denli iyi bir yere sahip olduğunu gösterir nitelikte.

Bir Cevap Yazın