Geçtiğimiz ay Maliye Bakanlığı’nın talebi üzerine gündeme gelen ve Bakanlar Kurulu tarafından 21 Eylül’de alınan karara göre silindir hacmi 1600 cc’den küçük olan araçlarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nde %3 lük bir artış yaşanmıştı. Daha önce %37 olan ÖTV’nin uygulanan zam ile %40’a çıkarılması sonucu otomobil piyasasında fiyat artışı bekleniyordu. Bazı otomobil firmaları bu zammı fiyatlara yansıtırken, zamdan etkilenip satışlarını düşürmek istemeyen bazı firmalar ise müşterilerinin karşısına farklı ödeme imkânlarıyla ve ekim ayı kampanyalarıyla çıkıyorlar.

Ödeme kolaylığı sağlamak açısından hazırlanan “6 bin lirayı bulan fiyat indirimleri”, “şimdi al ödemeyi 3 ay ertele”, “şimdi al 2013’te ödemeye başla”, “sıfır faizli kredi”, “nakit alım indirimi”, “60 aya varan vade” ve “kur sabitleme” gibi kampanyalar müşterilere cazip görünenler arasında yer alıyor.

Farklı firmaların hazırlamış olduğu kampanyalara göz atacak olursak ;

Renault, ekim ayı sonuna kadar ÖTV farkını karşılıyor ve “Şimdi al 2013’te öde “ kampanyasıyla avantaj sağlıyor.

Hyundai, tüm modelleri için sunduğu avantajlardan daha da fazla yararlanılabilmesi için artan ÖTV farkını Kurban Bayramı’na kadar karşılamaya devam ediyor. 

Dacia’da, “31 Ekim’e kadar ÖTV farkı bizden” kampanyası ile dikkat çekenler arasında.

Toyota ,yaşanan ÖTV zammını Ekim ayı fiyatlarına yansıtmadan Eylül ayı fırsatlarını sunmaya devam ediyor.

Volkswagen ise farklı bir strateji ile ilerleyerek “kur sabitleme” kampanyasıyla 31 Ekim’e kadar Tüm Beetle modellerinde 1 avroyu 2,19 TL’ye sabitlemiş durumda…

Özel Tüketim Vergisi’nde meydana gelen artış sonucu yapılan bu kampanyalar firmaların satışlarını belirleyecek en önemli unsur olarak göze çarpıyor. Özellikle de Ekim ayı ile başlayan 2012 son çeyreğinin firmaların yıl sonu net kârını yükseltmesinde önemli bir rol alacağını düşünürsek rekabetin giderek hız kazanacağı kaçınılmaz…

Bir Cevap Yazın