Moody’s Türkiye’nin Kredi Notu Görünümünü Durağandan Negatife Çevirdi 0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s geçtiğimiz Cuma günü sabah yayımladığı raporunda, Türkiye’nin Baa3 olan devlet tahvili notunu teyit ederken, görünümünü durağandan negatife çevirdiğini açıkladı. Kuruluş kredi notu görünümü değişikliğine gerekçe olarak ise “Türkiye’nin dış finansman durumu üzerindeki artan baskı, yerli ve küresel yatırımcıların güvenini olumsuz etkiliyor. Belirsiz politika ortamından dolayı Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentileri orta vade için zayıfladı” şeklinde açıklama yaptı. Kararın ardından Dolar kuru 2,12 TL’yi aşana kadar hareketlendi. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi güne 1.006,20 puan düşüşle 72.144,03 puandan başladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s da 7 Şubat’ta, Türkiye’nin “durağan” olan not görünümünü “negatif”e çevirmişti.

Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi not durumu:

S&P:  BB+           Görünüm: Negatif

Fitch:  BBB-        Görünüm: Durağan

Moody’s:  Baa3  Görünüm: Negatif

Goldman Sachs

3 aylık Dolar/TL beklentisi 2,2 seviyelerinden 2,15 seviyelerine aşağı yönlü revize edilse de 6 aylık ve 12 aylık Dolar /TL beklentisi 2,35 ve 2,50 seviyesini koruyor. Yılın  ikinci yarısında ise TMCB’den 200 baz puanlık faiz artırımı bekliyorlar.

Deutsche Bank

Dolar/TL’de  2.05-2.25 bandında hareket etmesi bekleniyor.

Son olarak Ekonomi Bakanı Zeybekçi, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye hakkındaki kararlarına oldukça sert tepki göstermiş ve kredi derecelendirme kuruluşlarının kredilerinin finansal kriz sonrasında saygınlığını yitirdiğini belirtmişti.

Piyasalar, siyasi belirsizliklerin seçim sonucu geride kalmasının ardından kredi derecelendirme kuruluşlarının kararını beklendiği şekilde fiyatladı lakin çok büyük bir hareketlenme olmadı. Bu kararlar sonrasında önemli olan reel göstergelere bakmak olacaktır; Türkiye’nin dış ticaret açığı, (cari açığı), istihdam, sanayi kapasite kullanım oranı vb. gerçek değerler ekonomik görünüm hakkında daha doğru değerlendirmeler yapmaya fırsat verecektir.

Kur oynaklığı, yüksek derecede ithalata bağlı ihracat ve enerji bağımlılığının sonucu olarak yüksek cari açık ve bu cari açığın finansmanı Türkiye’nin kırılgan yapıda olmasının başlıca nedenlerinden olarak gösteriliyor.

Kredi Notları Türkiye İle Aynı Olan Ülkeler

Azerbaycan
Kolombiya
Endonezya
Hindistan
Namibya
Romanya
Uruguay

Bir Cevap Yazın

Murat Ülker İngiliz Futbol Devi Newcastle United’ı Satın Almayı Düşünmüyor 0

İngiltere Premier Lig’in köklü kulüplerinden olan Newcastle United yönetimi kulübün daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi adına kulübün satılığa çıkarıldığını duyurmuştu. Son yıllarda bu tarz kulüp satış haberlerini sıklıkla duysak da bu haberin bizi şaşırtan ve heyecanlandıran kısmı çok tanıdık bir ismin kulübü satın almaya aday olması oldu.

Gelen bilgilere göre Murat Ülker köklü kulübü satın almak adına emin adımlar atmış durumda. Bu gelişmeyi önemli yapan bir unsur da daha önce Türkiye’den yabancı bir kulübe böyle bir yatırım yapılmamış olmaması.

Murat Ülker’in kulüp için 220 milyon Sterlin’i gözden çıkardığı da gelen bilgiler arasında. Ülke basınında ise Ülker ailesi için sarf edilen övgü niteliğindeki sözlerin de Murat Ülker’in kulübü satın almaya yakın olduğuna dair mesajlar veriyor. Haberlerde sıklıkla Ülker ailesinin İngiltere’de önemli mal varlıkları ve yatırımları olduğuna değiniliyor.

İngiliz basını Murat Ülker’in Newcastle United kulübünü satın alacağını iddia etti. Holding kaynaklarından alınan bilgilere göre patron Murat Ülker’in kulübü satın alma gibi bir düşüncesi yok.

YILDIZ HOLDİNG: HABERLER ASILSIZ

Akşam saatlerinde Yıldız Holding’den yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: Türk sporunun ve Türk takımlarının her zaman destekçisi olan Yıldız Holding’in Newcastle United Futbol Kulübü’nü satın almayı düşündüğü ve bunun için teklif verdiği yönündeki haberler asılsızdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Booking Türkiye’de Hizmetlerine Devam Edeceğine İnanıyor 0

23 Ekim’de 5. duruşması yapılacak Booking.com’un yetkilileri, “Umuyoruz ki yakında ülke içi seyahatlere ilişkin servislerimizi tekrar sunacağız” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı dava üzerine Türkiye’deki faaliyetleri 29 Mart’ta durdurulan online otel rezervasyon portalı Booking.com yetkilileri, 23 Ekim’de yapılacak beşinci duruşma öncesinde olumlu mesajlar verdi. Habertürk’e konuşan yetkililer duruşmadan umutlu olduklarını belirtti.

Yetkililer, “Türkiye ile uluslararası çaptaki çalışmalarımız devam edecek. Türkiye’nin göz alıcı doğal güzellikleriyle eşsiz kültürünü keşfetmek için tüm dünyadan burayı ziyaret edecek seyahatçilere aracı olmayı sürdürüyoruz. Türkiye’deki kullanıcılarımız da uluslararası seyahatlerinde hizmetlerimizden yararlanabilirler” diye ekledi. Türkiye’de hizmet veremediklerini anımsatan yetkililer, “Umuyoruz ki yakında ülke içi seyahatlere ilişkin servislerimizi tekrar sunacağız. Bu kapsamda Türkiye’deki resmi kanallarla diyaloğumuzu açık tutmaya devam ediyoruz. Hizmetlerimizin Türkiye içinde kullanıma tekrar açılması için uzlaşma sağlanacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

TÜRSAB’ın yaptığı bu hamlenin ardından Booking’in yaptığı açıklamayı da buradaki haberimizden okuyabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link