“Mc Donald’s”ta Esen Soğuk Rüzgâr Sandy’den mi? 0

Dünyanın en büyük fast food zinciri Mc Donald’s üçüncü çeyrek sonuçlarına göre aylık satışlarının düşmesine engel olamadı.

Hamburger dendiği zaman şüphesiz ki akla ilk gelen marka niteliği taşıyan Amerikan devi “Mc Donald’s” 9 yıldır ilk kez aylık bazda satışlarının düştüğünü açıkladı. 2003 yılından beri dünya genelinde yaptığı satışlarda hiç düşüş yaşamayan şirket, ABD’deki satışlarında yüzde 2,2, küresel bazda ise 1,8’lik azalmayla tüm gözleri üzerine çekti. Peki yaşanan bu olayın sebebi ne olabilir?

Öncelikle fast food sektöründe olup da yıllardır bu ligi küresel çapta domine eden Mc Donald’s ‘ın artık küçümsenecek kadar kötü rakiplerinin olmadığını söylemekte yarar var. Bunlardan en önemlisi tabi ki de Burger King. Rekabetçi piyasa koşullarında çıkardığı menülerle ve yenilikleriyle “Mc Donald’s’ın alternatifi” olma yolundan hızla sıyrılan bir şirketten bahsediyoruz… Bunun yanı sıra artık sadece Burger King değil, Wendy’s ve Hardee’s gibi arkadan süratle gelen ve müşterinin gözünde marka profilini giderek genişleten şirketler yer alıyor. Yani görünüş itibariyle Mc Donald’s ‘ın uzun vadede fast food piyasasında ayağını kaydırabilecek markaların yavaş yavaş çoğalması, şimdilik şirkete 1,8 ‘lik bir kayıp yaşatmış olsa da ileride bu kaybın daha büyük oranlarla ortaya çıkması olası bir ihtimal.

İkinci ve daha belirgin bir sebep ise ABD’de geçtiğimiz hafta yaşanan Sandy kasırgası krizi. Tüketim çılgınlığının yaşandığı ülkenin özellikle doğu kıyılarında meydana gelen hasarları ve Mc Donald’s’ın dünya genelinde gerçekleştirmiş olduğu satışların üçte birinin ABD’de olduğunu düşünürsek şirketin aylık satışlarının düşme sebebini buraya da dayandırabiliriz.

Son zamanlarda şirketlerin özellikle satışta yaşadığı sıkıntılar sonucu dönem sonu kârlarında meydana gelen beklenmedik kayıplar ortaya bir takım spekülasyon haberlerin çıkmasına sebep oluyor. Bu yüzden yakın dönemde duymaya aşina olduğumuz “… şirketi tarih mi oluyor?” gibi haberler ortaya atılıyor. Mc Donald’s da buna maruz kalır mı bilinmez ama satış ve marka değeri bir yana, forex piyasasında en güvenilir verilerden birisi olarak kullanılan “Big Mac Parity” gibi bir veriyi dünya ekonomisine mal etmiş ve küreselde 34 bin mağaza kapasitesine ulaşmış bir şirketin uzun vadede dünya piyasasından silinmesini düşünmek bile pek inandırıcı değil…

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Burger King Mc Donald’s Palyaçosuyla Yine Dalga Geçiyor 0

Mc Donald’s’ın ikonik maskotu palyaço, marka kimliğinin önemli bir unsuru. Ancak bu maskot rakiplerin de markaya saldırmak için kullandığı bir numaralı öge durumunda. Özellikle Burger King bu palyaço üzerinden Mc Donald’s’a karşı ortaya çıkardığı göndermeli reklamlarıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Burger King Cadılar Bayramı için hazırladığı reklam filminde yine bu palyaçoyu kullanıyor ve Mc Donald’s’a göndermelerde bulunuyor. Cadılar Bayramı’nda Amerika’nın bazı şehirlerinde dağıtılacak ücretsiz Whopper hamburgerleri için çekilen filmde bir gencin palyaçolardan kaçıp Burger King’e sığınması dikkat çekiyor. Evinden çıkan genci Mc Donald’s’ın palyaçosuna benzer birçok palyaço kovalamaya başlıyor. Palyaçolar ürkütücü şekilde gösterilerek Mc Donald’s’ın kaçılması gereken bir şey olduğu mesaj açıkça anlatılıyor. Filmin sonunda ise ‘Bir palyaço gibi gelin, bir kral gibi yiyin’ mesajı seyircilerin karşısına çıkıyor.

Burger King’in göndermeli reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Dünyada Türk Mallarına Güven Zayıflıyor 0

Ülkelerin ihraç ürünlerine dünya genelinde duyulan güven konusunda yapılan araştırmaya göre, Türk malları 100 üzerinden ancak 37 puan alabildi.

Türk malları en çok ucuzluğu ve özgünlüğü nedeniyle tercih edilirken; ileri teknoloji kullanımı, güvenlik standartları ve yüksek kalite başlıklarında dünya ortalamasının çok altında kaldı. Türkiye aldığı puanla, 51 puan alan Polonya, 46 puan alan Rusya, 43 puan alan Çekya ve 42 puan alan Brezilya’nın bile çok gerisinde kaldı.

Küresel ekonomi eğilimleri konusunda grafikler yayınlayan Visual Capitalist tarafından oluşturulan 30 ülkelik sıralama, araştırma şirketi Statista’nın 52 ülkedeki 43 binin üzerinde tüketiciyle yaptığı ankete dayandırıldı. Araştırmada fiyat, özgünlük, güvenlik, teknoloji kullanımı ve yüksek kalitenin yanı sıra statü sembolü olma, uygun koşullarda üretim, dayanıklılık, otantiklik, orijinallik ve tasarım başlıklarında puanlar verildi. Türk mallarının Türkiye’de bile Alman, Japon ve Norveç mallarından daha az tercih edildiğini ortaya koyan araştırmaya göre, “Türk malıdır” etiketinin en çok rağbet gördüğü ülkeler Suudi Arabistan, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Mısır, Şili, Cezayir ve Meksika oldu. Sıralamada Türkiye ile aynı puanı paylaşan ülkeler ise Peru, Güney Afrika, Meksika ve Romanya olarak sıralandı. Türk malları, Almanların etiket tercihlerinde ancak 23’üncü sırada yer bulabildi.

Visual Capitalist, her ülkenin itibarının tüketicilerin kafasında farklı bir yeri olduğunu belirterek, “Aynı tişörtün Bangladeş yerine Almanya veya Brezilya’dan geliyor olması bir tüketicide farklı algılar yaratır. Genelde ise bu görüşler ürünlerin uluslararası pazarlardaki başarısı üzerinde büyük etkide bulunur” dedi. Diğer yandan, adı savaş ve çatışmalarla anılan İran, İsrail ve Ukrayna ile Türkiye’nin etiket algısının son 1 yıl içinde kötüleştiğine dikkat çekildi.

Sıralamada ilk sırada yer alan Almanya, yüksek kalite ve güvenlik standartları başlıklarında da lider oldu. Fiyatta Çin, özgünlük ve tasarımda İtalya, ileri teknoloji kullanımında Japonya, orijinallikte ve statü sembolü olmada İsviçre, çevre dostu ve uygun koşullarda üretilmiş olmada Kanada etiketleri diğerlerine üstünlük sağladı. İlk 10 sıranın 6’sını Avrupa ülkeleri işgal ederken, Avrupa Birliği etiketi tek başına 92 puanla 3’üncü oldu. Türkiye dahil olmak üzere, sıralamadaki ülkelerin önemli bir kısmının başlıca ihraç ürünü otomotiv malları olurken, Brezilya’nın soya fasulyesi, Endonezya’nın ise palm yağı ile anılması dikkat çekti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link