Dünyanın en büyük fast food zinciri Mc Donald’s üçüncü çeyrek sonuçlarına göre aylık satışlarının düşmesine engel olamadı.

Hamburger dendiği zaman şüphesiz ki akla ilk gelen marka niteliği taşıyan Amerikan devi “Mc Donald’s” 9 yıldır ilk kez aylık bazda satışlarının düştüğünü açıkladı. 2003 yılından beri dünya genelinde yaptığı satışlarda hiç düşüş yaşamayan şirket, ABD’deki satışlarında yüzde 2,2, küresel bazda ise 1,8’lik azalmayla tüm gözleri üzerine çekti. Peki yaşanan bu olayın sebebi ne olabilir?

Öncelikle fast food sektöründe olup da yıllardır bu ligi küresel çapta domine eden Mc Donald’s ‘ın artık küçümsenecek kadar kötü rakiplerinin olmadığını söylemekte yarar var. Bunlardan en önemlisi tabi ki de Burger King. Rekabetçi piyasa koşullarında çıkardığı menülerle ve yenilikleriyle “Mc Donald’s’ın alternatifi” olma yolundan hızla sıyrılan bir şirketten bahsediyoruz… Bunun yanı sıra artık sadece Burger King değil, Wendy’s ve Hardee’s gibi arkadan süratle gelen ve müşterinin gözünde marka profilini giderek genişleten şirketler yer alıyor. Yani görünüş itibariyle Mc Donald’s ‘ın uzun vadede fast food piyasasında ayağını kaydırabilecek markaların yavaş yavaş çoğalması, şimdilik şirkete 1,8 ‘lik bir kayıp yaşatmış olsa da ileride bu kaybın daha büyük oranlarla ortaya çıkması olası bir ihtimal.

İkinci ve daha belirgin bir sebep ise ABD’de geçtiğimiz hafta yaşanan Sandy kasırgası krizi. Tüketim çılgınlığının yaşandığı ülkenin özellikle doğu kıyılarında meydana gelen hasarları ve Mc Donald’s’ın dünya genelinde gerçekleştirmiş olduğu satışların üçte birinin ABD’de olduğunu düşünürsek şirketin aylık satışlarının düşme sebebini buraya da dayandırabiliriz.

Son zamanlarda şirketlerin özellikle satışta yaşadığı sıkıntılar sonucu dönem sonu kârlarında meydana gelen beklenmedik kayıplar ortaya bir takım spekülasyon haberlerin çıkmasına sebep oluyor. Bu yüzden yakın dönemde duymaya aşina olduğumuz “… şirketi tarih mi oluyor?” gibi haberler ortaya atılıyor. Mc Donald’s da buna maruz kalır mı bilinmez ama satış ve marka değeri bir yana, forex piyasasında en güvenilir verilerden birisi olarak kullanılan “Big Mac Parity” gibi bir veriyi dünya ekonomisine mal etmiş ve küreselde 34 bin mağaza kapasitesine ulaşmış bir şirketin uzun vadede dünya piyasasından silinmesini düşünmek bile pek inandırıcı değil…

Bir Cevap Yazın