Türkiye’nin online reklam pazarı 1 milyar dolara ulaşmış durumda. Facebook, Twitter, Google ve YouTube’un başı çektiği online reklam pazarında, reklam bedelleri çoğunlukla kredi kartı ile tahsil ediliyor ve para, bankalar aracılığı ile tek tıkla yurt dışına çıkıyor. Türkiye’de şu anda online reklam pastasının %70’i bu yolla, Türkiye’ye hiç bir vergi geliri bırakmadan uçup gidiyor. Maliye Bakanlığı’da online reklam pazarındaki büyüklüğü ve gelecekteki potansiyelini görmüş durumda. Bu sebeple buradaki vergilendirmenin nasıl yapılacağı üzerine çalışmalar sürdürülüyor.

Çünkü şu anda şirketler, bir çok ülke arasında yapılan çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde hem bu kazançları elde ettikleri ülkelerde hem de merkezlerinin bulunduğu ülkelerde vergi ödemiyor. Türkiye’de de durum şu anda bu şekilde devam ediyor. Mevcut sistemde reklam pastasından elde edilen söz konusu gelir, ticari kazanç sayılıyor ve Türkiye’nin bir çok ülke ile yaptığı çifte vergilendirmeyi öneme anlaşmaları sayesinde vergilendirilmiyor.

Google’un dünyada 45 milyar dolar reklam geliri elde ettiğini aktaran Şimşek, bu gelirin 22-23 milyar dolarının ise Avrupa’dan elde edildiğini söyledi. Türkiye’de 1 milyar dolarlık pazarı da domine etmiş olan Google’ın gelirleri, şu anda ticari kazanç olması sebebi ile belirttiğimiz çifte anlaşmalarla vergiden muaf oluyor. Fakat Maliye Bakanlığı şu anda üzerinde çalıştığı taslakta, bu gelirlerin ticari kazanç olarak değil de hizmet geliri olarak sayılmasını öngörüyor. Bu da ikili anlaşmaların sağladığı avantajların geçerliliğini yitirmesine neden olacak.

Avrupa’da İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerinde bu sorunu aşmaya çalıştıklarını belirten Şimşek, orada yapılan çalışmalarında dikkatle incelendiğini ve en uygun yapının Türkiye’de uygulanacağını belirtti. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda konunun en yakın zamanda gündeme geleceğini ve reklam üzerinden gelir sağlayan diğer şirketlerle online şirketler arasındaki bu adaletsizliğin giderileceğini belirterek, bu çalışma sonucunda yaklaşık olarak 100 milyon liralık bir vergi geliri beklendiğini ekledi.

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın