Lufthansa’nın Adı THY’nin Tadı 0

 

Türkiye’de hava yolu dendiği zaman akla ilk gelen ve dünya arenasında her geçen gün adını daha çok duyduğumuz, bunun yanı sıra imzaladığı sponsorluk antlaşmalarıyla ve çekmiş olduğu reklam filmleriyle göğsümüzü kabartan şirket : Türk Hava Yolları

Yazıma başlarken böyle bir giriş yapmak ne kadar doğru olur bilmem ama Türkiye’nin bir numaralı dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen THY’nin bu övgülere layık olduğunu düşünüp bunlara değinmekten kendimi alıkoyamadığım bir gerçek.

Son birkaç aydır sürekli gündemde olan THY’nin haberlerine rastlamışsınızdır mutlaka. Dünyaca ünlü yıldızlarla yapılan reklam filmlerinden tutun da İstanbul’a açılması beklenen 3. havalimanına kadar. Varış noktası sayısında küresel bazda 200’ün üzerine çıkılmasından, 32 farklı ülkeyi daha ağlarına katmayı düşünmesine kadar aklımızda yer edinen THY, şimdi gözünü daha da yükseklere dikti. Alman hava yolu şirketlerinden Lufthansa ile gerçekleştirilmesi beklenen işbirliğinin geçtiğimiz günlerde açıklanması, şuan hem Türkiye’nin hem de Almanya’nın gündemini meşgul ediyor. Henüz net bir karar alınmasa da Avrupa’nın bu iki dev şirketinin olası bir birleşme sonucu nasıl bir etki yaratacağını, şirketlerin şuan ki istatistiklerine bakarak yorumlamakta yarar var.

THY 90 ülkeyle dünyanın en çok ülkesine uçuş yapan şirketler arasında birinci sırada yer alıyor. Varış noktasını baz alırsak ise 8. Sırada yer alıyor ve  32 milyon yolcu sayısıyla uçuşlarını %73 oranında dolu gerçekleştiriyor. Yolcu kapasitesinde ise Avrupa’da Lufthansa, Air France, British Airways gibi devlerin ardından 4. Sırada yer alıyor. 200 uçağa sahip olan şirket, 388 bin tonluk kargo kapasitesini daha da yükseltmeyi hedefleyen bir strateji izliyor. 2003’ten beri hiç zarar etmeyen THY, şu an itibariyle 7 milyar dolar ciroya sahip. %50,8’i halka açık, %49,2’si ise Özelleştirme İdaresi’nin elinde bulunda şirketin piyasa değeri 2,9 milyar dolar.

Lufthansa ise Swiss, Austrian Airlines ve Germanwings gibi isimleri bünyesinde barındıran Lufthansa grubunun içerisindeki en büyük marka. Yolcu kapasitesi bakımından Avrupa’da birinci sırada yer alan şirketin toplam cirosu göz önünde alındığında THY’nin yaklaşık olarak 4,5 katı büyüklüğünde, 31 milyar dolara sahip. 293 uçağı olan şirket yolcu sayısı bakımından THY’nin iki katı olan 65 milyonluk hacme sahip. Piyasa değeri ise 7,2 milyar dolar.

İstatistiklerden çıkan sonuca göre yapılabilecek olası bir ortaklık sonrası, ilk bakışta THY’nin bundan çıkarının Lufthansa’nınkinden daha çok olacağı düşünülse de aslında Alman devinin çıkarlarının yabana atılmaması taraftarıyım. Bunun en büyük sebebi ise Türkiye’nin dünyadaki hava trafiğinin %67’sinin gerçekleştiği Avrupa-Asya-Uzakdoğu hattının tam orta noktasında yer alıyor olması. Şüphesiz ki THY’nin bu denli önemli olmasının en büyük nedenlerinden birisi de gelecekte çok daha değer kazanması beklenen transfer pazarının yani Türkiye’nin, en büyük hava yolu şirketi unvanına sahip olması. THY ve Lufthansa’nın %50’şer ortak olduğu SunExpress aslında bu iki şirketin ortaklığının zeminini oluşturuyor. Özellikle de yapımına başlanan 3. hava limanının transfer pazarında büyük bir rol oynayacağını düşünürsek, SunExpress’ten sonra yeni bir Türk – Alman işbirliğinin THY açısından çıtanın daha da yükselmesi anlamını taşıyacak.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

TÜİK Perakendecilerin Satış Hacminin Azaldığına Dair Bir Rapor Yayımladı 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 yükseldi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 düşüş gösterdi

Perakende ciro geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 artışla kayıtlara geçti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 yükseldi.

Kaynak: 1

İçki Fiyatlarının Arz-Talep Dengesine Göre Değiştiği Borsa Konseptli Barlar 0

Günümüzde, iş dünyasında herkes farklılaşma peşinde. Ve birçok şirket ve işletme, bir fark yaratmak adına farklı konseptler deniyor. Tabii, bu konseptlerin bazıları başarılı oluyor, bazıları da hüsranla sonuçlanıyor. Başarıya ulaşmış ilginç konseptlerden biri de bar borsası.

Bar borsası konsepti aslında yeni değil, senelerdir dünyanın farklı yerlerinde bulunan çeşitli barlarda uygulanan bir konsept. Bu barlarda, konseptin adından da anlaşılacağı üzere borsa mantığı işliyor ve içkilerin fiyatları arz-talep dengesine göre sürekli olarak değişiyor. Tabii ki, bu mekanlarda borsaların vazgeçilmezi olan ve anbean hisselerdeki fiyat değişimini gösteren ekranlar da yer alıyor. Bu ekranlarda içkilerin anlık fiyatları, fiyattaki dalgalanmaları, gün içindeki en düşük ve en yüksek fiyatları ve de fiyatlarının yükseliş trendinde mi, yoksa düşüş trendide mi olduğu gösteriliyor.

Borsa konseptli barların en iyi örneklerinden biri, iki yıl önce Londra’nın Square Mile isimli finansal bölgesinde Reserve Bar Stock Exchange ismiyle açılmış. MarketWatch’ı 2015 yılında yaptığı habere göre bu barın sahibi olan Alan Grant‘ın Londra’da sahibi olduğu başka bir mekanda Uber’in Londra’daki açılış partisi düzenleniyor. Alan Grant, bu partiden sonra gerçekleşen bir yemekte Uber‘in kurucusu ve CEO’su olan Travis Kalanick ile tanışma ve konuşma fırsatı buluyor ve bu konuşmadan sonra aklına Reserve Bar fikri geliyor.

Grant, Business Insider’a yaptığı açıklamada insanların içkileri doğru zamanda aldıkları takdirde, normalde sattıkları fiyatın yarısına hesabı kapatabileceklerini belirtiyor. Grant’in bar ile ilgili olarak söylediği önemli şeylerden biri şu: Grant’in belirttiğine göre Londra’nın finansal bölgesinde yer alan Reserve Bar’a gelen borsacılar ve bankacılar, kendi stratejilerini daha düşük riskli bir ortamda test etme fırsatı buluyorlar. İşte bu nedenle Reserve Bar, oldukça fazla kişinin ilgisini çekiyor.

Bununla birlikte bar borsası konseptinin ilk örneklerinden birinin 2000’li yılların başında, Türkiye’de Pub Borsa ismiyle hayata geçirildiğini de belirtelim. Hatta Pub Borsa’nın İzmir şubesi hala hizmet veriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link