Lufthansa’nın Adı THY’nin Tadı

 

Türkiye’de hava yolu dendiği zaman akla ilk gelen ve dünya arenasında her geçen gün adını daha çok duyduğumuz, bunun yanı sıra imzaladığı sponsorluk antlaşmalarıyla ve çekmiş olduğu reklam filmleriyle göğsümüzü kabartan şirket : Türk Hava Yolları

Yazıma başlarken böyle bir giriş yapmak ne kadar doğru olur bilmem ama Türkiye’nin bir numaralı dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen THY’nin bu övgülere layık olduğunu düşünüp bunlara değinmekten kendimi alıkoyamadığım bir gerçek.

Son birkaç aydır sürekli gündemde olan THY’nin haberlerine rastlamışsınızdır mutlaka. Dünyaca ünlü yıldızlarla yapılan reklam filmlerinden tutun da İstanbul’a açılması beklenen 3. havalimanına kadar. Varış noktası sayısında küresel bazda 200’ün üzerine çıkılmasından, 32 farklı ülkeyi daha ağlarına katmayı düşünmesine kadar aklımızda yer edinen THY, şimdi gözünü daha da yükseklere dikti. Alman hava yolu şirketlerinden Lufthansa ile gerçekleştirilmesi beklenen işbirliğinin geçtiğimiz günlerde açıklanması, şuan hem Türkiye’nin hem de Almanya’nın gündemini meşgul ediyor. Henüz net bir karar alınmasa da Avrupa’nın bu iki dev şirketinin olası bir birleşme sonucu nasıl bir etki yaratacağını, şirketlerin şuan ki istatistiklerine bakarak yorumlamakta yarar var.

THY 90 ülkeyle dünyanın en çok ülkesine uçuş yapan şirketler arasında birinci sırada yer alıyor. Varış noktasını baz alırsak ise 8. Sırada yer alıyor ve  32 milyon yolcu sayısıyla uçuşlarını %73 oranında dolu gerçekleştiriyor. Yolcu kapasitesinde ise Avrupa’da Lufthansa, Air France, British Airways gibi devlerin ardından 4. Sırada yer alıyor. 200 uçağa sahip olan şirket, 388 bin tonluk kargo kapasitesini daha da yükseltmeyi hedefleyen bir strateji izliyor. 2003’ten beri hiç zarar etmeyen THY, şu an itibariyle 7 milyar dolar ciroya sahip. %50,8’i halka açık, %49,2’si ise Özelleştirme İdaresi’nin elinde bulunda şirketin piyasa değeri 2,9 milyar dolar.

Lufthansa ise Swiss, Austrian Airlines ve Germanwings gibi isimleri bünyesinde barındıran Lufthansa grubunun içerisindeki en büyük marka. Yolcu kapasitesi bakımından Avrupa’da birinci sırada yer alan şirketin toplam cirosu göz önünde alındığında THY’nin yaklaşık olarak 4,5 katı büyüklüğünde, 31 milyar dolara sahip. 293 uçağı olan şirket yolcu sayısı bakımından THY’nin iki katı olan 65 milyonluk hacme sahip. Piyasa değeri ise 7,2 milyar dolar.

İstatistiklerden çıkan sonuca göre yapılabilecek olası bir ortaklık sonrası, ilk bakışta THY’nin bundan çıkarının Lufthansa’nınkinden daha çok olacağı düşünülse de aslında Alman devinin çıkarlarının yabana atılmaması taraftarıyım. Bunun en büyük sebebi ise Türkiye’nin dünyadaki hava trafiğinin %67’sinin gerçekleştiği Avrupa-Asya-Uzakdoğu hattının tam orta noktasında yer alıyor olması. Şüphesiz ki THY’nin bu denli önemli olmasının en büyük nedenlerinden birisi de gelecekte çok daha değer kazanması beklenen transfer pazarının yani Türkiye’nin, en büyük hava yolu şirketi unvanına sahip olması. THY ve Lufthansa’nın %50’şer ortak olduğu SunExpress aslında bu iki şirketin ortaklığının zeminini oluşturuyor. Özellikle de yapımına başlanan 3. hava limanının transfer pazarında büyük bir rol oynayacağını düşünürsek, SunExpress’ten sonra yeni bir Türk – Alman işbirliğinin THY açısından çıtanın daha da yükselmesi anlamını taşıyacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Uber’den Büyük Zarar

Uber geçen yılın son döneminde 57 milyon kullanıcısının bilgilerini çaldırdığını açıklamıştı. Bu bilgiyi 1 yıl sakladıktan sonra açıklamasının üzerine oldukça tepki toplayan Uber bu kez de zararıyla gündemde.

İstanbul’da sarı taksilerle arasında büyük bir gerilim olan Uber, küresel çapta büyük zarar etti. Şirketin zararı 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 61 artarak 4.5 milyar dolar oldu.

Haberturk.com’un haberine göre Son aylarda özellikle ticari taksilerin hedefinde olan ancak tüm dünyada büyümeye ve kullanıcı sayısını artırmaya devam eden Uber’in mali sonuçları geçtiğimiz yıl zararın derinleştiğini gösterdi.

Aralık ayı sonunda Japon Softbank’ın başını çektiği konsorsiyum, Uber’in hisselerinin yaklaşık yüzde 18’ini 48 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden satın almıştı.

Uber’in açıkladığı rakamlara göre şirketin zararı dördüncü çeyrekte daralmasına karşın yıl genelinde bakıldığında yüzde 61 artışla 4.5 milyar dolara yükseldi. Uber henüz halka açık bir şirket olmadığı için aslında mali sonuçlarını açıklama yükümlülüğü bulunmuyor. ancak şirket son zamanlarda tüm rakamlarını açıklama yolunu seçti.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bankalar Müşterilerini Tanımak İçin Yılda 100 Milyon Dolar Harcıyor

Blockchain teknolojisiyle birlikte yeni bir dijital ekonomi ortaya çıkıyor. Hızla büyümesi öngörülen bu ekonomide kimlik bilgileri ve bu bilgilerin doğrulanması günümüze göre çok daha fazla önem kazanacak. Özellikle bankacılık işlemlerinin fiziksel olarak yapılmadığı küresel dijital dünyanın yeni normali, dijital kimlikler olacak. Saniyeler içinde herhangi bir kurumla veya kişiyle bağlantı kurulabilen bu dünyada kimlik doğrulamanın daha güvenli, hızlı ve kolay yapılması gereklilikten çok bir zorunluluk haline geldi.

Bankalar müşterilerini tanımak için yılda 100 milyon dolar harcıyor

Kimlik bilgilerinin dijital ortama aktarılarak doğrulama işlemlerinin otomatikleştirilmesi, kimlik doğrulama işlemlerinin daha güvenilir, hızlı ve ekonomik yapılmasını sağlıyor. Danışmanlık şirketi Synechron verilerine göre, 100 binden fazla müşterisi olan bir banka, müşterilerini tanıma ve süreçlerine dahil etmek için senede 100 milyon dolar harcıyor. Blockchain KYC (know your customer-müşterini tanı) çözümüyle bu giderlerden iş gücünde yüzde 55 ve maliyetlerde en az yüzde 30 oranında tasarruf edilebilecek.

Hukuken geçerli dijital kimlik çözümü

Yerli ve yabancı bankacılık sektör temsilcilerini buluşturan Banking as a Service Summit’te e-imza katmanına sahip, hukuken geçerli dijital kimlik çözümleri hakkında bilgi veren E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “Birbirini tanıyan insanların bir arada yaşadığı dönemde kimlik kartlarına gereksinim yoktu. Artan nüfus ile bu dönemden kimlik kartları, pasaportlar gibi kimlik doğrulamasının yapıldığı sürece geçtik. Şu anda ise daha kompleks ve dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu çağın yeni normali, dijital kimlik. Karışık operasyonların, merkezileştirilmiş verilerin hacklenme risklerinin, kompleks kimlik güvenlik kontrollerinin ve kötü müşteri deneyimlerinin geride kalmasını sağlayacak dijital kimlik çözümümüz Blockchain teknolojisiyle hayatımızdaki yerini alacak.” dedi.

Avrupa Birliği’ndeki sertifikalarla da uyumlu

13 yıl önce ilk e-imzayı, 11 yıl önce ilk mobil imzayı ürettiklerini vurgulayan Orhun, sözlerine şöyle devam etti: “BTK tarafından yetkilendirilmiş Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısıyız. Yeni çözümümüz, gönderici ve alıcının belli olduğu, yasal düzenlemesi yapılmış, kimlik doğrulamasının teyit edilmesi gerektiği bankacılık, finans ve sigorta gibi sektörleri adresliyor. Ayrıca dijitalleştirilmiş, merkezi olmayan, şifreli bir dağıtık veri tabanı olan Blockchain teknolojisi ile uyumlu dijital kimlik çözümümüz; hızlı, güvenli ve kanıtlanabilir şekilde istenilen platformlarda ve akıllı sözleşmelerde kullanılabilecek. Yeni çözümü işletmelerle birlikte bireyler de kullanabilecek. Uygulama, Türkiye ve tüm Avrupa Birliği’ndeki sertifika sağlayıcılarının ürettiği elektronik ve mobil imzalarla uyumlu olacak.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link