Türkiye’de hava yolu dendiği zaman akla ilk gelen ve dünya arenasında her geçen gün adını daha çok duyduğumuz, bunun yanı sıra imzaladığı sponsorluk antlaşmalarıyla ve çekmiş olduğu reklam filmleriyle göğsümüzü kabartan şirket : Türk Hava Yolları

Yazıma başlarken böyle bir giriş yapmak ne kadar doğru olur bilmem ama Türkiye’nin bir numaralı dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen THY’nin bu övgülere layık olduğunu düşünüp bunlara değinmekten kendimi alıkoyamadığım bir gerçek.

Son birkaç aydır sürekli gündemde olan THY’nin haberlerine rastlamışsınızdır mutlaka. Dünyaca ünlü yıldızlarla yapılan reklam filmlerinden tutun da İstanbul’a açılması beklenen 3. havalimanına kadar. Varış noktası sayısında küresel bazda 200’ün üzerine çıkılmasından, 32 farklı ülkeyi daha ağlarına katmayı düşünmesine kadar aklımızda yer edinen THY, şimdi gözünü daha da yükseklere dikti. Alman hava yolu şirketlerinden Lufthansa ile gerçekleştirilmesi beklenen işbirliğinin geçtiğimiz günlerde açıklanması, şuan hem Türkiye’nin hem de Almanya’nın gündemini meşgul ediyor. Henüz net bir karar alınmasa da Avrupa’nın bu iki dev şirketinin olası bir birleşme sonucu nasıl bir etki yaratacağını, şirketlerin şuan ki istatistiklerine bakarak yorumlamakta yarar var.

THY 90 ülkeyle dünyanın en çok ülkesine uçuş yapan şirketler arasında birinci sırada yer alıyor. Varış noktasını baz alırsak ise 8. Sırada yer alıyor ve  32 milyon yolcu sayısıyla uçuşlarını %73 oranında dolu gerçekleştiriyor. Yolcu kapasitesinde ise Avrupa’da Lufthansa, Air France, British Airways gibi devlerin ardından 4. Sırada yer alıyor. 200 uçağa sahip olan şirket, 388 bin tonluk kargo kapasitesini daha da yükseltmeyi hedefleyen bir strateji izliyor. 2003’ten beri hiç zarar etmeyen THY, şu an itibariyle 7 milyar dolar ciroya sahip. %50,8’i halka açık, %49,2’si ise Özelleştirme İdaresi’nin elinde bulunda şirketin piyasa değeri 2,9 milyar dolar.

Lufthansa ise Swiss, Austrian Airlines ve Germanwings gibi isimleri bünyesinde barındıran Lufthansa grubunun içerisindeki en büyük marka. Yolcu kapasitesi bakımından Avrupa’da birinci sırada yer alan şirketin toplam cirosu göz önünde alındığında THY’nin yaklaşık olarak 4,5 katı büyüklüğünde, 31 milyar dolara sahip. 293 uçağı olan şirket yolcu sayısı bakımından THY’nin iki katı olan 65 milyonluk hacme sahip. Piyasa değeri ise 7,2 milyar dolar.

İstatistiklerden çıkan sonuca göre yapılabilecek olası bir ortaklık sonrası, ilk bakışta THY’nin bundan çıkarının Lufthansa’nınkinden daha çok olacağı düşünülse de aslında Alman devinin çıkarlarının yabana atılmaması taraftarıyım. Bunun en büyük sebebi ise Türkiye’nin dünyadaki hava trafiğinin %67’sinin gerçekleştiği Avrupa-Asya-Uzakdoğu hattının tam orta noktasında yer alıyor olması. Şüphesiz ki THY’nin bu denli önemli olmasının en büyük nedenlerinden birisi de gelecekte çok daha değer kazanması beklenen transfer pazarının yani Türkiye’nin, en büyük hava yolu şirketi unvanına sahip olması. THY ve Lufthansa’nın %50’şer ortak olduğu SunExpress aslında bu iki şirketin ortaklığının zeminini oluşturuyor. Özellikle de yapımına başlanan 3. hava limanının transfer pazarında büyük bir rol oynayacağını düşünürsek, SunExpress’ten sonra yeni bir Türk – Alman işbirliğinin THY açısından çıtanın daha da yükselmesi anlamını taşıyacak.

Bir Cevap Yazın