Uluslar arası Para Fonu (IMF) 2013 yılı Dünya Ekonomik Görünümü raporunu yayınladı.

IMF yayınladığı raporda küresel ekonomi için büyüme tahminlerini 6’ıncı kez düşürerek yüzde 3,1’den yüzde 2,9’a çekti. 2014 yılı için öngörülen büyüme oranı ise yüzde 3,6 olarak açıklandı.

Küresel Büyüme Zayıflıyor

IMF dünya ekonomisinin yeni bir dönüşüme girdiğini belirtiyor. Raporda gelişmekte olan piyasaların küresel büyümeye katkısı yadsınmazken bu ülke ekonomilerindeki büyümenin yavaşlayan bir seyir izlediği aktarılıyor. Yapısal ve konjonktürel sebeplerden dolayı Çin, Rusya, Hindistan ve Meksika gibi gelişen ülke ekonomilerindeki büyümenin son yıllarda görülen yüksek büyüme trendlerinin gerisinde kalacağı aktarılıyor.

IMF raporda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin için 2013 yılı büyüme beklentisini yüzde 7,8’den 7,6’ya çekerken 2014 yılı için bu öngörüsünü yüzde 7,4 olarak açıkladı.

Dünya’nın en büyük ekonomisi olan ABD içinse bu yıl büyüme beklentisi yüzde 1,7’den 1,6’ya, 2014 yılı için yüzde 2,7’den 2,6’a çekilerek revize edildi.

Raporda Avro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 0,4 daralacağı tahmininde bulunan IMF gelecek yıl ise bölgenin yüzde 1 büyüyeceği öngörüsünde bulundu.

Türkiye Yüzde 3,8 Büyüyecek

IMF bu yıl Türkiye için büyüme beklentisini yüzde 3,4’ten yüzde 3,8’e yükseltti. Gelecek yıla ilişkin tahmini ise yüzde 3,7’den yüzde 3,5’e düşürdü. Raporda küresel istikrarsızlığın Türkiye gibi geniş portföy girişlerine sahip olan ülke ekonomilerinin finansal koşullarında daralmaya sebep olduğu vurgulandı.

IMF raporunda Türkiye için bu yıl yüzde 6,6 gelecek yıl ise yüzde 5,3 olarak belirlediği enflasyon oranlarında değişikliğe gitmedi.

IMF Türkiye için işsizlik tahmininde de değişikliğe gitmeyerek bu yıl yüzde 9,4 gelecek yıl ise yüzde 9,5 olarak öngördü.

Bir Cevap Yazın