Garanti Bankası’nın Yatırım Platformu Paragaranti Yenilendi!

Son zamanlarda chatbot’lar, markalar tarafından sıklıkla kullanılmaya başlandı ve başarılı chatbot örnekleri gerçekten kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Bu başarılı chatbot örneklerinden biri de Garanti’den geldi. Garanti Bankası, yatırım platformu Paragaranti’ye API tabanlı bir yatırım chatbot’u ekledi. Bu chatbot, “Dövizin durumu ne?” ve “Altın fiyatları ne kadar?” gibi birçok soruya yanıt verebiliyor.

Ayrıca Paragaranti, neredeyse baştan aşağı yenilendi ve platforma chatbot’un haricinde yeni özellikler eklendi. Artık Paragaranti kullanıcıları; takip ettikleri yatırım araçlarını “İzlediklerim” kategorisine ekleyerek onlara daha kolay erişim sağlayabiliyor ve akıllı alarmlar sayesinde istenilen yatırım araçları ve kategoriye yönelik olarak kısa mesaj ya da e-posta aracılığıyla bilgi edinebiliyorlar.

Kullanıcılar, Garanti uzmanlarının piyasa hakkındaki yorum ve analizlerine kolay bir şekilde erişebilmekle birlikte, Milliyet gazetesi yazarlarından Güngör Uras’ın piyasayı yorumladığı videolara ulaşabiliyorlar. Platforma eklenen bir başka yenilik ise “hemen al-sat” butonları. Bu butonlar sayesinde kullanıcılar, Garanti İnternet ve Garanti Cep üzerinden ilgili yatırım aracının alım-satım ekranlarına direkt olarak erişebiliyorlar.

Yeni eklenen ve anasayfada da bulunan finansal araçlar sayesinde kullanıcılar, çeşitli yatırım araçlarının TL bazında getirisini karşılaştırabiliyor. Bununla birlikte, siteye bir de finans sözlüğü eklendi. Bu sözlük sayesinde finansal terimler hakkında bilgi edinmek mümkün. Son olarak bundan böyle Paragaranti kullanıcılarının Garanti’nin çeşitli risk grupları için hazırladığı yatırım tavsiyelerine ve Garanti Yatırım’ın hisse öneri raporuna da ulaşabileceklerini belirtelim.

Garanti’nin yatırım platformu Paragaranti’nin yenilenmiş hali, eskisinden çok daha kullanıcı dostu bir arayüze sahip ve yatırımcıların son derece işine yarayacak birçok faydalı özelliği bünyesinde barındırıyor. Yatırımcılar, Paragaranti’nin yeni hali sayesinde piyasayı çok daha kolay bir şekilde takip edebiliyor ve yatırım yapabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Warren Buffett’tan Yolunuza Işık Tutacak 5 Zamansız Tavsiye

 • 20.yy’ın en büyük yatırımcısı ve Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su Warren Buffett “sevdiği işi yapanın aslında hiç iş yapmadığının” bir kanıtı gibi.
 • 84 yaşında “Omaha Kahini” olarak adlandırılan Buffett’ın kişisel başarıya giden yolda olmazsa olmazları hepimiz için birer ders niteliğinde.
 • Benzeri yazılar için; Elon Musk’tan Herhangi Bir Şeyi Hızlıca Öğrenebilme Sırları
 1. Bir ün yaratmak 20 yıl, onu yerle bir etmek 5 dakika sürer. Eğer bunu düşünürseniz bir şeyleri farklı yapmaya başlarsınız.

Her yıl düzenlenen Berkshire Hathaway hissedarlar toplantısında söylediği bu söz aslında hayatınızda konu ne olursa olsun kendinizi yönlendiren değerler ışığında hareket etmenizi öğütlüyor. Yaptığınız bir hatanın size yöneltilen eleştirel bakışlardan daha fazlası olabileceğini bilerek adımlarınızı sağlam ve düşünerek atmalısınız.

 1. “Varlıklı birisi olsaydınız bile, teklif edildiğinde kabul edebileceğiniz bir işi yapın

Florida Üniversitesi mezuniyet töreninde, öğrencilere tutkularını takip etmelerini öğütleyen Buffett, her zaman yataktan zıplayarak kalkıp, bir şeyler öğrendiğiniz için mutlu olduğunuz, heyecan duyduğunuz işi arayın diyor. Böylelikle bizler de Buffett gibi mutlu olduğumuz ve öğrenme olanağımızın daha fazla olduğu işlerde kendi potansiyelimizi maksimum seviyede gösterebiliriz.

 1. Sizden daha başarılı birileriyle vakit geçirin. Davranışları sizden daha iyi olan dostlar edinin, o yönde ilerlersiniz.

2004 Berkshire Hathaway yıllık toplantısında 14 yaşındaki bir çocuğun Buffett’a “genç profesyonellere başarılı olmak için önerilerini”  sorusuna yanıt yukarıdaki gibi olmuştu. Aslında bu da sadece genç profesyoneller için değil, her yaştan bireyler için zamansız ve çok değerli bir hayat dersi. Yaşımızın ne olduğuna bakmaksızın kendimize onların bilgileri, deneyimleri, karakter özelliklerinden ilham alabileceğimiz dostlar seçmemiz gerektiğini hepimize hatırlatır nitelikte bir hayat felsefesi.

 1. Bir insanda genel olarak şu 3 özelliği arayın: zeka, enerji ve dürüstlük. Eğer sonuncu özelliğe sahip değillerse ilk iki özelliği aramayın bile..

Geçtiğimiz yıllarda bir iş için doğru adaylarda bulunması gereken özellikler için fikri sorulduğunda Buffett böyle yanıt veriyor. Dürüstlük bir kişide olması gereken başka bir özellikle ikame edilemeyecek kadar değerli bir özellik ve dürüst olan insanları işe alırsanız, onların her hareketini sorgulamak durumunda kalmazsınız değil mi?

 1. Başarılı insanlarla çok başarılı insanlar arasındaki fark şudur: çok başarılı insanlar neredeyse her şeye hayır diyebilir.

Yani Buffett’a göre bizi amacımızdan, yolumuzdan uzaklaştırmaya çalışan her şeye sınır koymayı bilmeli, amacımıza odaklanmalı ve gerçekten doğru olduğuna inandığımız şeylere evet demeliyiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Perakendenin Geleceğinde Pop-Up Mağazalar mı var?

 • Perakendecilerin bir AVM’de veya bir caddede açtıkları geçici süreli mağazalar ‘pop up mağaza’ olarak adlandırılıyor.
 • Avrupa ve Amerika’da çok yaygın olan pop up shop (geçici mağaza) konsepti Türkiye’yi de sardı. Son yıllarda Boyner, Silk & Cashmere, Süvari, Avva gibi markalar AVM’lerde veya popüler caddelerde geçici mağazalar açmaya başladı.
 • AVM’de aniden açılan, kısa sürede ya büyüyen ya da yok olan markalar var. Markalar küçük bir mağazayı 3 aylık kiralıyor. Ürünlerine ilgiyi, ciroyu görmek istiyor. Bu üç ayın sonunda satışı başarısız görürse kapatıyor, başarılı olursa mağazayı ve zinciri büyütüyor.

Son birkaç yıldır Türkiye’de, özellikle de ülkenin en büyük ve en çok yatırım alan kenti İstanbul’da gerek bir zamanın en işlek caddesi olan İstiklal Caddesi gibi yerlerde gerekse alışveriş merkezlerinde kapatılan mağazaların ne denli arttığının siz de farkındasınız, değil mi? Farkında olmamak imkânsız gibi, zira her ay birkaç mağaza kepenk indirir oldu. Bu durumun sonucunda pop-up mağazalar tercih edilir oldu.

Alışveriş merkezlerinin giderek tüketim toplumu hayat tarzının ayrılmaz bir parçası olması, tüketicilerin buna rağbet göstermesi ve buna bağlı olarak işin kârlılığı, yatırımcıları bu alana çekti. Fakat durum öyle akıl almaz noktalara geldi ki piyasadaki verimliliği ve kârlılığı da etkiler oldu. Bugün neredeyse her semte bir alışveriş merkezi düşmesi, Avrupa ülkelerinde bile görülmeyen açgözlü bir balon ekonomi oluşturdu.

Döviz kuruna endeksli kira sözleşmeleriyle kiralanan alışveriş merkezi mağazaları, perakendeciye ciddi bir yük oluyor.

Son dönemde hemen hemen her gün yukarıya doğru hareketlenen döviz kurları nedeniyle artan mağaza kiraları, beklenen ciroların yakalanamaması, tüketicinin satın alma karar sürecinde geçmişe oranla biraz da “bekle gör” mantığıyla yaptığı ertelemeler, alışveriş merkezlerindeki kiracıları ve dolayısıyla alan sahiplerini olumsuz yönde etkiledi. Kiracılar kendilerince haklı. Döviz üzerinden yapılan kira sözleşmeleri nedeniyle, kurdaki her yükseliş perakendeciye ek yük getiriyor. Fakat gelin görün ki ciro dediğimiz şey, kur kadar istikrarlı yükselmiyor. Durum böyle olunca da patlayan kiralar sebebiyle kiracı bu yükü taşıyamaz oluyor.

Elbette tek sorun kiralar değil, işin bir de yatırımcı boyutu var. Perakendeciler kiraların olağanüstü artışından yakınırken yatırımcılar, kiracı mağazaların kapatma eğiliminin kendileri üzerinde bir baskıya dönüştüğünü söylüyor. Alışveriş merkezlerindeki dekorasyon çalışmalarından doğan masrafların da bir süredir alan sahiplerine yüklendiğine dikkat çeken yatırımcılar, alışveriş merkezlerine yapılan yatırımın önümüzdeki iki yıl içinde önemli oranda düşeceğini tahmin ediyor. Bunda en büyük pay ise AVM’lere yapılan yatırımın kendini amorti edip kâra geçme süresinin, mevcut piyasa şartları gereği yaklaşık 5 yıl uzaması olarak gösteriliyor. Bunun acı faturası ise bugün 348 alışveriş merkezindeki yaklaşık 4000 boş mağaza olarak karşımıza çıkıyor.

Yüksek kiraların yanı sıra, beklentileri karşılayamayan cirolar da alışveriş merkezlerindeki mağaza kapatma nedenlerinden biri.

Perakendecinin İmdadına Pop-up Mağazalar Yetişti

İstanbul’da çok büyük çaptaki ve merkezi konumlardaki alışveriş merkezleri dışındaki hiçbir AVM’nin mağaza açılma noktasında eskisi gibi rağbet görmediği bir gerçek. Öyle ki Mango ve Zara gibi pek çok yabancı giyim markasının bir süreliğine Türkiye’de mağaza açmama kararı alması ve dahası, mevcut mağazaları arasında beklentileri karşılayamayanları kapatmayı düşünmesi de bunu gösteriyor.

Türkiye’deki iki mağazası da alışveriş merkezi içinde bulunan Debenhams’ın mağazaları kapatıp Türkiye’den çıkması, yakın geçmişte Topshop’un ülkemizden ayrılması, C&A’in kiracısı olduğu mağazaları DeFacto’ya devrederek Türkiye’ye veda etmesi, aslında hep bu alışveriş merkezi şişkinliğinin, ön çalışma yapmadan mağaza açmanın ve alışveriş merkezi yatırımcılarının yükselen döviz kuruna rağmen kiracıların cirosuna göre planlama yapmamasının bir sonucu sanki.

Debenhams da Türkiye’den ayrılan son markalardan biri

Ayakta kalmaya çalışan perakendeci, tüketiciyle fiziksel ortamda da buluşmak istiyor. Fakat hem cirosunun ne düzeyde olacağına emin olamadığından hem de sürekli yükselen döviz kurundan ötürü dereyi görmeden paçaları sıvamak istemiyor. İki arada bir derede kalan kiracının imdadına ise pop-up mağaza çözümü yetişiyor. Perakendeciyi bir nebze olsun rahatlatan pop-up mağazacılığı, sınırlı bir yerde belli bir süreliğine açılan geçici mağaza yoluyla yapılan perakendecilik yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Bu yöntemin kiracılar için en önemli tercih sebebi ise alışveriş merkezinde alan kiralayan markanın, 3-4 aylık bir süre boyunca ürünlerine gösterilen ilgiyi ve mağazanın açıldığı yerin ne kadar etkili olduğunu görüp rotasını ona göre belirlemesi olarak öne çıkıyor. Kiracılar, belirlediği süre sonunda beklenen ciroya ulaşamamışsa mağazayı kapatıyor, aksi durumda mağazayı büyütmeye karar veriyor.

Alışveriş merkezlerindeki bu durum, perakendeciler için uygulanabilir bir çözüm olurken yatırımcıların hoşuna giden bir çözüm değil. Zira alışveriş merkezindeki yatırımcı olabildiğince uzun süreli sözleşme yaparak önünü görmek ve kendini güvende hissetmek istiyor. Üç ay sonra kalıp kalmayacağı belli olmayan her kiracı, aslında alanın boş kalma olasılığının her an Demokles’in Kılıcı gibi başlarında sallanması anlamına geliyor.

Pop-up mağazaları tercih eden markalardan biri de Tepe Home oldu.

Diğer yandan bakacak olursak pop-up mağazalar, yeni girişimcilere de ürünlerini ön plana çıkarma açısından iyi bir fırsat sunuyor. Batı ülkelerinde Levi’s, GAP gibi birçok ünlü marka, bu yolla yeni müşteriler edinmeyi deniyor. Silk&Cashmere, Boyner, Avva giderek tercih edilen bu yolu seçen markalar olarak biliniyor. Özellikle Anneler Günü, yılbaşı ve benzeri belirli dönemlerde veya indirim zamanlarında sıkça kullanılan pop-up mağazalara Londra, Berlin, Paris gibi Avrupa’nın önemli kentlerinde de rastlanıyor. Bu durum, ABD’de öylesine çeşitlenmiş ki sabah açılıp akşam özel bir kutlamayla kapanan pop-up mağazalar bile görülüyor.

Kısa bir süre önce Türkiye’den ayrılan Topshop markasının ABD’de bulunan pop-up mağazalarından biri

Boyner Fresh” kreasyonuyla Türkiye’de pop-up mağazaların en açık örneklerinden birini gerçekleştiren Boyner bu stratejiyi yaz aylarında Rixos, Babylon Çeşme, Babylon Kilyos ve Bodrum Midtown vb. deniz turizminin popüler yerlerinde sürdürüyor. Marka yetkilileri, belli bir konsepte odaklandıkları bu mağazalarda hayli iyi rakamlara ulaştıklarını belirtiyor. Konum açısından benzer bir yolu izleyen Penti ise Alaçatı, Marmaris, Fethiye, Bodrum, Kuşadası gibi yerlerde pop-up mağazalar açıyor. Yılda on adet pop-up mağaza açmayı hedefleyen Adil Işık, dönemsel kampanyaları için bu mağazalara güvenen Silk&Cashmere ve büyük indirimler yapıp elindeki stoku tüketmek amacıyla pop-up mağazalar açan Süvari’ye, yakın zamanda yeni markaların katılacağını görmek şaşırtmayacak.


PERAKENDECİLER NEDEN POP UP MAĞAZA AÇIYOR?

1-Yeni bir mağaza açacak perakendeciler doğru lokasyonu test etmek için pop up mağaza açıyor.

2-Stok fazlası olan perakendeciler indirim dönemlerinde açtıkları mağazalarla stok eritme imkanı buluyor.

3-Perakendeci farklı yerlerdeki ‘niş’ hedef kitlelere ürününü tanıtmak istediğinde pop up mağazalar iyi bir seçim oluyor.

4-Yeni ürününü tanıtmak ve test etmek isteyen bir marka bunu pop up mağaza aracılığıyla yapabiliyor.

5-Anneler Günü gibi özel günlerde ürünlerini daha rahat sergilemek ve dikkat çekmek isteyen perakendeciler pop up mağaza açıyor.

6-Web mağazasının yanı sıra fiziksel bir mağazayla müşteriye dokunmak isteyen online perakendeciler pop up mağazalarla ilk adımı atabiliyor.


Bakalım pop-up mağazacılık, ülkemizde geçici bir heves olarak mı kalacak, yoksa sürdürülebilir bir stratejiye mi dönüşecek? Alışveriş merkezi yatırımcılarını daha fazla belirsizliğe sürükleyen bir zorunluluk mu olacak, yoksa varlığını “piyasa şartları gereği çarkların dönmesi adına kaçınılmaz bir çözüm” olarak mı devam ettirecek? Bütün bu soruların cevabını zamanla bulacağız. Fakat mesele şu ki Levent’te; Metrocity, Özdilek Park ve Kanyon gibi büyük çaplı üç alışveriş merkezi bitişik duruyorsa ve hatta üçünde de örneğin birer D&R mağazası varsa, öyleyse hem yatırımcıların hem de perakendecilerin şapkayı öne alıp düşünmesinin zamanı gelmiş demektir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link