Galaxy’ nin Kozu Artık Apple’da

Satışta Hedefi Iskaladı…

Küresel piyasaların ikinci çeyreğinin rakamları 25 temmuz itibariyle açıklandı. Dünya’nın en değerli teknoloji şirketi Apple, çeyreği hedef gösterdiği 37 milyar dolarlık satışın 2 milyar dolar altında kapattı. Şirketin haziran ayında  sona eren çeyrekte gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 35 milyar dolara ulaştı, ancak bu rakam Wall Street’in ortalama beklentisinin 2 milyar dolar kadar gerisinde yer aldı. Bu sonuçla Apple ‘ın kâr ve satışları 2003’ten bu yana 2. kez beklentinin altında gerçekleşmiş oldu.

Bir yıldan daha kısa bir süre içinde, çeyrek dönemlik sonuçları ikinci kez beklentilerin gerisinde kalan Apple’ın hisseleri rakamların açıklanmasıyla aynı gün geç işlemlerde yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti. Diğer bir yandan şirketin net kârı 30 Haziran’da sonlanan çeyrekte yüzde 21 kazançla 8,82 milyar dolara çıktı; hisse başı kâr 9,32 dolar oldu.

Satın Alışta tam 12’den vurdu…

2012’nin ikinci mali çeyreği itibariyle hedefini tutturamayan ama satışlarını arttırmayı başaran dev şirket piyasalardaki dalgalanmanın yanı sıra sessiz sedasız bir alım gerçekleştirdi.
Tam bu noktada şöyle bir hatırlatma yapmakta fayda var, bilindiği üzere 2011 yılında dünya genelinde 600 bin adet Mac bilgisayara “Trojan”  girmişti. Trojan’ın verdiği zararla Apple’ın atağa kalkması ve daha iyi bir yazılım geliştirmesi bekleniyordu, ama görünen o ki geçen 1 sene sonunda şirket çareyi  yeni bir yazılım geliştirmek yerine  güvenlik zaaflarını kapatacağına inandığı Autentech’i almakta buldu.Şirket, mobil cihazlara güvenlik yazılımı geliştirmesiyle bilinen ve piyasa değeri 374 milyon dolar olan AuthenTec  firmasını 350 milyon dolar karşılığında satın aldı.  Parmak izi kontrolcüleri, temassız ödeme teknolojileri ve güvenlik konusunda yaptığı işlerle öne çıkan AuthenTec firmasının en belirgin özelliği ise Apple’ın  piyasadaki en büyük rakiplerinden Samsung’un Galaxy model akıllı telefonları için güvenlik yazılımı geliştirmesi. Peki bu firmanın satın alınmasının en önemli nedeni Apple ürünlerinin güvenlik yazılımlarının yetersiz kalması mı?

Akla gelen diğer bir soru ise,firmanın yeni sahibi Apple’ın Samsung üzerinde nasıl bir etki oluşturacağı. Satın alınan şirketle yolları tekrar kesişen Apple ve Samsung aslında dünya telefon pazarındaki zincirin birbirinden ayrılmayan en büyük iki halkası. Samsung, pazarın yüzde 13’üne  sahip olmasına rağmen telefon sayısıyla pazarın lideri, Apple ise elindeki en büyük kozu iPhone ile pazarı yüzde 19 ile domine ediyor. Ayrıca Samsung’un Apple için hayati bir önemi bulunuyor. iPhone ve iPad ’lerde bulunan A5 ve A5x işlemcileri Samsung üretiyor. Bununla beraber şirketin 2011 cirosunun yüzde 8’ini Apple oluşturuyor. Böylesine sıkı bir rekabetin döndüğü ve “ayrılmaz ikili” rolünün oynandığı ortamda Apple’ın Samsung’u olumsuz etkileyebileceği uzak bir ihtimal olsa da, Autentech ile gücüne güç katacak olan dev şirketin pazar payındaki beklenen artışı ve piyasalarda oluşan dengesizlik ne düzeyde olursa olsun hedefini 12’den vuracağı gözle görünür bir gerçek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Apple 2018’de Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir

Dünyanın teknoloji devi şirketleri, değeri 1 trilyon doları aşan ilk şirket olmak için rekabet ediyor; Apple, Iphone X satışlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen listenin en üst sırasındaki şirket durumunda.

Şirkete ait hisse senedi fiyatının, şirketin toplam hisse senedi sayısıyla çarpılarak yapılan değerlendirmenin sonucuna göre oluşan listede Apple en üst sırada yer alırken, onu sırasıyla Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor.

Ekonomi uzmanları ve yatırımcılara göre, eğer hisse senedi fiyatları 2017’deki yükselişlerini sürdürürse, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketini bu yıl görmemiz kaçınılmaz olacak — bunun gerçekleşmesi için Apple’a ait hisse senedi fiyatlarında %15’lik bir artışın olması gerekiyor ( geçen yıl bu artış toplamda %47 idi )

Apple 869 milyar dolarlık değeriyle Alphabet’in 140 milyar dolar, Microsoft’un ise 200 milyar dolar yukarısında görünüyor. Ancak pazar analistleri hangi teknoloji devinin 1 trilyon değerine daha önce ulaşacağı konusunda fikir ayrılığına sahip. Bir kısım analist Apple’ın listedeki yerini koruyarak bu yarışta birinci olacağını söylerken, diğer bir grup Amazon’un bu büyüme hızıyla Apple’ı yarışta geride bırakacağını iddia ediyor. Alphabet ve Microsoft’a ise yarışta pek şans verilmiyor — Alphabet’in hisse senetlerinin 2018’de %72 değer kazanması gerekiyor (2017’de bu artış sadece %11 idi) ve Microsoft’un hisse senetlerinn %98 değer kazanması şart. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ata Sporumuz Olan Kepçe İzlemeyi Sevenler Bu Reklama Bayılacak

İş makinesi ya da daha popüler tabirle kepçe izlemek, son yıllarda Türk insanının en büyük hobilerinden biri oldu ve adeta milli sporumuz haline geldi. Türk halkı bu aktiviteye gönülden bağlandı; yeri geldi ellerini arkasında bağlayıp tek başına izledi, yeri geldi yanına kepçe takımı taraftarlarını alarak tek yürek oldu. Yetmedi milyonlar ekran başına geçti, günün her saati kepçe izlenebilen websitesi yapıldı ve Türk halkı oturduğu yerden bu ata sporunu yapmaya devam etti. Halkımızın teknolojiye olan ilgisinin bariz kanıtıydı kepçe izlemek. Dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, ata sporumuz olan kepçe izlemeyi sevenlerin yeni favorisi olacak, sadece durmadan dönen çamaşırların yer aldığı hipnotize edici bir reklam yayınladı.

Güney Koreli elektronik devi Samsung’un 3 dakika 20 saniye boyunca çamaşır makinesinde dönüp duran çamaşırları gösteren reklamı, İngiltere’nin ikinci en büyük ticari kanalı olan Channel 4’te Cuma akşamları prime time’da yayınlandı ve İngiliz televizyon tarihinin tek seferde çekilmiş en uzun reklamı oldu. Reklamda çalışmaya başladıktan sonra unuttuğunuz kıyafetleri kolay ve hızlı bir şekilde eklemenizi sağlayan, akıllı kontrol sistemi ile uzaktan da kumanda edilebilen AddWash adlı çamaşır makinesi yer aldı. Samsung’un #LifesTooShort hashtagi ile lanse ettiği çamaşır makinesi çamaşırları çok hızlı bir şekilde kuruturken, dijital sayacı da çamaşırların yıkanışını kaç dakikadır izlediğinizi gösteriyor. Bu özelliği ile kepçeseverleri de memnun edeceği kesin. Samsung’un araştırmasına göre bir İngiliz hayatı boyunca toplamda 61 günü çamaşır makinesini izleyerek geçiriyor. Sizce bir Türk hayatı boyunca kaç günü kepçe izleyerek geçiriyordur? Tahminlerinizi yorumlarda yazabilirsiniz. Bu ilginç fikri ile Samsung, reklamın sonunda bu tür ritüelleri izlemeyi sevenler için hazırladıkları bir film önerisinde de bulunuyor. “Çamaşır Makinesi” adlı film tam 1 saat 8 dakika uzunluğunda.

Samsung’un bu reklamı geçtiğimiz yıllarda Norveç’te başlayan Slow TV akımına da referans niteliğinde. İzleyicilere kesintisiz yayın anlayışı ile hayatı an be an aktarma felsefesine sahip bu akıma verilecek en çılgın reklam örneklerinden biri de Arby’s fast food zincirinin Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başaran 13 saatlik tavuk brisketin pişirilmesini gösteren video.

Slow tv akımına uygun hazırlanmış bir başka örneği de bilinçli farkındalık uygulaması Calm‘ın İngiltere’de yayınlanmış reklamında görüyoruz. 2 dakika boyunca bir gölü,  kıyıya vuran dalgaları ve yapraklara düşen yağmuru izlediğimiz video, yavaş reklam akımına en iyi örneklerden biri. Reklam ile ilgili Calm’ın kurucu ortaklarından Michael Acton Smith, “Dünya git gide daha da gürültülü bir yer oluyor ve bazen fısıldamak bağırmaktan daha etkilidir. Daha önce hiç kimse böyle bir reklam yapmamıştır ve  umuyoruz ki izleyiciler bu nadir sakinlik (calm) anının tadını çıkarırlar.”  demişti. Aynı şekilde Travel Channel da 2015 yılında Black Friday gününde, alışveriş çılgınlığına ve kaosa dur demek için canlı yayınlanan 12 saatlik bir kara yolculuğu deneyimi sunmuştu.

Bakalım gelecekte Türkiye’deki markalar kepçe izlemeyi ata sporu kabul etmiş Türk halkına yavaş reklam akımından örnekler sunacaklar mı?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link