Satışta Hedefi Iskaladı…

Küresel piyasaların ikinci çeyreğinin rakamları 25 temmuz itibariyle açıklandı. Dünya’nın en değerli teknoloji şirketi Apple, çeyreği hedef gösterdiği 37 milyar dolarlık satışın 2 milyar dolar altında kapattı. Şirketin haziran ayında  sona eren çeyrekte gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 35 milyar dolara ulaştı, ancak bu rakam Wall Street’in ortalama beklentisinin 2 milyar dolar kadar gerisinde yer aldı. Bu sonuçla Apple ‘ın kâr ve satışları 2003’ten bu yana 2. kez beklentinin altında gerçekleşmiş oldu.

Bir yıldan daha kısa bir süre içinde, çeyrek dönemlik sonuçları ikinci kez beklentilerin gerisinde kalan Apple’ın hisseleri rakamların açıklanmasıyla aynı gün geç işlemlerde yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti. Diğer bir yandan şirketin net kârı 30 Haziran’da sonlanan çeyrekte yüzde 21 kazançla 8,82 milyar dolara çıktı; hisse başı kâr 9,32 dolar oldu.

Satın Alışta tam 12’den vurdu…

2012’nin ikinci mali çeyreği itibariyle hedefini tutturamayan ama satışlarını arttırmayı başaran dev şirket piyasalardaki dalgalanmanın yanı sıra sessiz sedasız bir alım gerçekleştirdi.
Tam bu noktada şöyle bir hatırlatma yapmakta fayda var, bilindiği üzere 2011 yılında dünya genelinde 600 bin adet Mac bilgisayara “Trojan”  girmişti. Trojan’ın verdiği zararla Apple’ın atağa kalkması ve daha iyi bir yazılım geliştirmesi bekleniyordu, ama görünen o ki geçen 1 sene sonunda şirket çareyi  yeni bir yazılım geliştirmek yerine  güvenlik zaaflarını kapatacağına inandığı Autentech’i almakta buldu.Şirket, mobil cihazlara güvenlik yazılımı geliştirmesiyle bilinen ve piyasa değeri 374 milyon dolar olan AuthenTec  firmasını 350 milyon dolar karşılığında satın aldı.  Parmak izi kontrolcüleri, temassız ödeme teknolojileri ve güvenlik konusunda yaptığı işlerle öne çıkan AuthenTec firmasının en belirgin özelliği ise Apple’ın  piyasadaki en büyük rakiplerinden Samsung’un Galaxy model akıllı telefonları için güvenlik yazılımı geliştirmesi. Peki bu firmanın satın alınmasının en önemli nedeni Apple ürünlerinin güvenlik yazılımlarının yetersiz kalması mı?

Akla gelen diğer bir soru ise,firmanın yeni sahibi Apple’ın Samsung üzerinde nasıl bir etki oluşturacağı. Satın alınan şirketle yolları tekrar kesişen Apple ve Samsung aslında dünya telefon pazarındaki zincirin birbirinden ayrılmayan en büyük iki halkası. Samsung, pazarın yüzde 13’üne  sahip olmasına rağmen telefon sayısıyla pazarın lideri, Apple ise elindeki en büyük kozu iPhone ile pazarı yüzde 19 ile domine ediyor. Ayrıca Samsung’un Apple için hayati bir önemi bulunuyor. iPhone ve iPad ’lerde bulunan A5 ve A5x işlemcileri Samsung üretiyor. Bununla beraber şirketin 2011 cirosunun yüzde 8’ini Apple oluşturuyor. Böylesine sıkı bir rekabetin döndüğü ve “ayrılmaz ikili” rolünün oynandığı ortamda Apple’ın Samsung’u olumsuz etkileyebileceği uzak bir ihtimal olsa da, Autentech ile gücüne güç katacak olan dev şirketin pazar payındaki beklenen artışı ve piyasalarda oluşan dengesizlik ne düzeyde olursa olsun hedefini 12’den vuracağı gözle görünür bir gerçek.

Bir Cevap Yazın