Galaxy’ nin Kozu Artık Apple’da 0

Satışta Hedefi Iskaladı…

Küresel piyasaların ikinci çeyreğinin rakamları 25 temmuz itibariyle açıklandı. Dünya’nın en değerli teknoloji şirketi Apple, çeyreği hedef gösterdiği 37 milyar dolarlık satışın 2 milyar dolar altında kapattı. Şirketin haziran ayında  sona eren çeyrekte gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 35 milyar dolara ulaştı, ancak bu rakam Wall Street’in ortalama beklentisinin 2 milyar dolar kadar gerisinde yer aldı. Bu sonuçla Apple ‘ın kâr ve satışları 2003’ten bu yana 2. kez beklentinin altında gerçekleşmiş oldu.

Bir yıldan daha kısa bir süre içinde, çeyrek dönemlik sonuçları ikinci kez beklentilerin gerisinde kalan Apple’ın hisseleri rakamların açıklanmasıyla aynı gün geç işlemlerde yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti. Diğer bir yandan şirketin net kârı 30 Haziran’da sonlanan çeyrekte yüzde 21 kazançla 8,82 milyar dolara çıktı; hisse başı kâr 9,32 dolar oldu.

Satın Alışta tam 12’den vurdu…

2012’nin ikinci mali çeyreği itibariyle hedefini tutturamayan ama satışlarını arttırmayı başaran dev şirket piyasalardaki dalgalanmanın yanı sıra sessiz sedasız bir alım gerçekleştirdi.
Tam bu noktada şöyle bir hatırlatma yapmakta fayda var, bilindiği üzere 2011 yılında dünya genelinde 600 bin adet Mac bilgisayara “Trojan”  girmişti. Trojan’ın verdiği zararla Apple’ın atağa kalkması ve daha iyi bir yazılım geliştirmesi bekleniyordu, ama görünen o ki geçen 1 sene sonunda şirket çareyi  yeni bir yazılım geliştirmek yerine  güvenlik zaaflarını kapatacağına inandığı Autentech’i almakta buldu.Şirket, mobil cihazlara güvenlik yazılımı geliştirmesiyle bilinen ve piyasa değeri 374 milyon dolar olan AuthenTec  firmasını 350 milyon dolar karşılığında satın aldı.  Parmak izi kontrolcüleri, temassız ödeme teknolojileri ve güvenlik konusunda yaptığı işlerle öne çıkan AuthenTec firmasının en belirgin özelliği ise Apple’ın  piyasadaki en büyük rakiplerinden Samsung’un Galaxy model akıllı telefonları için güvenlik yazılımı geliştirmesi. Peki bu firmanın satın alınmasının en önemli nedeni Apple ürünlerinin güvenlik yazılımlarının yetersiz kalması mı?

Akla gelen diğer bir soru ise,firmanın yeni sahibi Apple’ın Samsung üzerinde nasıl bir etki oluşturacağı. Satın alınan şirketle yolları tekrar kesişen Apple ve Samsung aslında dünya telefon pazarındaki zincirin birbirinden ayrılmayan en büyük iki halkası. Samsung, pazarın yüzde 13’üne  sahip olmasına rağmen telefon sayısıyla pazarın lideri, Apple ise elindeki en büyük kozu iPhone ile pazarı yüzde 19 ile domine ediyor. Ayrıca Samsung’un Apple için hayati bir önemi bulunuyor. iPhone ve iPad ’lerde bulunan A5 ve A5x işlemcileri Samsung üretiyor. Bununla beraber şirketin 2011 cirosunun yüzde 8’ini Apple oluşturuyor. Böylesine sıkı bir rekabetin döndüğü ve “ayrılmaz ikili” rolünün oynandığı ortamda Apple’ın Samsung’u olumsuz etkileyebileceği uzak bir ihtimal olsa da, Autentech ile gücüne güç katacak olan dev şirketin pazar payındaki beklenen artışı ve piyasalarda oluşan dengesizlik ne düzeyde olursa olsun hedefini 12’den vuracağı gözle görünür bir gerçek.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

iPhone X’in Kamerası İle Çekilmiş İlk Fotoğraflar Yayınlandı! 0

Apple geçtiğimiz gün Apple Park’ta gerçekleştirdiği lansman ile tanıttığı yeni iPhone modelleri iPhone X ve İphone 8 ile çekilen fotoğrafları yayınladı.

iPhone X’te 12 MP‘lik çift ana kamera bulunuyor. Cihazda büyük ve hızlı sensörlere kullanılmış. Bununla birlikte yeni renk filtresi kullanıcılara sunuluyor. Geniş açılı kamera f/1.8 diyafram açıklığına, telefoto ise f/2.4 diyafram açıklığına sahip.
Ayrıca her iki kamerada optik görüntü sabitleyici var. Kameranın ortasında Quad LED True Tone flaş mevcut. Apple yeni flaşın 2 kat daha güçlü olduğunu vurguladı.
İşte o merakla beklenen fotoğraflar:

Apple ile Evli Bir Çift Arasında Geçen iPad Diyaloğu ve Müşteri Memnuniyeti 1

Apple, rakiplerini bir süre izledi ve onlara meydan okumak için satışa sunulan iPad 2’nin önemli bir üretim kusuru olup olmadığından emin olmak için ilk birkaç hafta boyunca müşterilerinden gelen tüm iade ve şikayetleri dikkate almaya karar verdi. Uyguladıkları bu politika onlar için eğlenceli olduğunu düşündüğümüz bir hikayeye de yol açtı.

İnsanların iPad 2’yi geri göndermelerinin muhtemelen birkaç farklı sebebi vardı. Belki bir arıza belki de tabletin onlar için uygun olmadığını düşündüler, fakat bu hikaye onlardan biraz farklı.

Bir Apple müşterisi en yakınında ki Apple Store mağazasına giderek üzerinde bir sticker ile sağlam olan iPad 2’yi iade ediyor. Apple personeli notun üzerinde beklemediği bir şey ile karşılaşıyor. Müşterisi tarafından gelen notta eşinin bir iPad 2 istemediği için ‘Eşim hayır dedi’ yazıyordu. Gelen ürün ve not Apple personeli tarafınca komik bir şey olarak işaretleniyor ve kaldırılıyor.

Daha sonra Apple yöneticileri bu durumun farkına varıyor ve müşterisine sıfır bir iPad 2 göndererek üzerinde ‘Apple evet dedi’ notunu paylaşarak müşterilerini esprili bir jest yaparak onları geri kazanıyorlar.

iPad gönderiminden sonra çift  Apple’ın bu jestine karşılık iPad’leriyle bir selfie çekerek hikâyeyi sosyal medya hesaplarında paylaştı ve bir müşteri memnuniyeti hikâyesi daha okumamızı sağladı…

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link