Galaxy’ nin Kozu Artık Apple’da

Satışta Hedefi Iskaladı…

Küresel piyasaların ikinci çeyreğinin rakamları 25 temmuz itibariyle açıklandı. Dünya’nın en değerli teknoloji şirketi Apple, çeyreği hedef gösterdiği 37 milyar dolarlık satışın 2 milyar dolar altında kapattı. Şirketin haziran ayında  sona eren çeyrekte gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 35 milyar dolara ulaştı, ancak bu rakam Wall Street’in ortalama beklentisinin 2 milyar dolar kadar gerisinde yer aldı. Bu sonuçla Apple ‘ın kâr ve satışları 2003’ten bu yana 2. kez beklentinin altında gerçekleşmiş oldu.

Bir yıldan daha kısa bir süre içinde, çeyrek dönemlik sonuçları ikinci kez beklentilerin gerisinde kalan Apple’ın hisseleri rakamların açıklanmasıyla aynı gün geç işlemlerde yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti. Diğer bir yandan şirketin net kârı 30 Haziran’da sonlanan çeyrekte yüzde 21 kazançla 8,82 milyar dolara çıktı; hisse başı kâr 9,32 dolar oldu.

Satın Alışta tam 12’den vurdu…

2012’nin ikinci mali çeyreği itibariyle hedefini tutturamayan ama satışlarını arttırmayı başaran dev şirket piyasalardaki dalgalanmanın yanı sıra sessiz sedasız bir alım gerçekleştirdi.
Tam bu noktada şöyle bir hatırlatma yapmakta fayda var, bilindiği üzere 2011 yılında dünya genelinde 600 bin adet Mac bilgisayara “Trojan”  girmişti. Trojan’ın verdiği zararla Apple’ın atağa kalkması ve daha iyi bir yazılım geliştirmesi bekleniyordu, ama görünen o ki geçen 1 sene sonunda şirket çareyi  yeni bir yazılım geliştirmek yerine  güvenlik zaaflarını kapatacağına inandığı Autentech’i almakta buldu.Şirket, mobil cihazlara güvenlik yazılımı geliştirmesiyle bilinen ve piyasa değeri 374 milyon dolar olan AuthenTec  firmasını 350 milyon dolar karşılığında satın aldı.  Parmak izi kontrolcüleri, temassız ödeme teknolojileri ve güvenlik konusunda yaptığı işlerle öne çıkan AuthenTec firmasının en belirgin özelliği ise Apple’ın  piyasadaki en büyük rakiplerinden Samsung’un Galaxy model akıllı telefonları için güvenlik yazılımı geliştirmesi. Peki bu firmanın satın alınmasının en önemli nedeni Apple ürünlerinin güvenlik yazılımlarının yetersiz kalması mı?

Akla gelen diğer bir soru ise,firmanın yeni sahibi Apple’ın Samsung üzerinde nasıl bir etki oluşturacağı. Satın alınan şirketle yolları tekrar kesişen Apple ve Samsung aslında dünya telefon pazarındaki zincirin birbirinden ayrılmayan en büyük iki halkası. Samsung, pazarın yüzde 13’üne  sahip olmasına rağmen telefon sayısıyla pazarın lideri, Apple ise elindeki en büyük kozu iPhone ile pazarı yüzde 19 ile domine ediyor. Ayrıca Samsung’un Apple için hayati bir önemi bulunuyor. iPhone ve iPad ’lerde bulunan A5 ve A5x işlemcileri Samsung üretiyor. Bununla beraber şirketin 2011 cirosunun yüzde 8’ini Apple oluşturuyor. Böylesine sıkı bir rekabetin döndüğü ve “ayrılmaz ikili” rolünün oynandığı ortamda Apple’ın Samsung’u olumsuz etkileyebileceği uzak bir ihtimal olsa da, Autentech ile gücüne güç katacak olan dev şirketin pazar payındaki beklenen artışı ve piyasalarda oluşan dengesizlik ne düzeyde olursa olsun hedefini 12’den vuracağı gözle görünür bir gerçek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Tim Cook, Steve Jobs ve Apple’dan ilhamla: “Cesur Olun, Dünyayı Değiştirin.”

Cesur adımları ve farklılığıyla dünyayı değiştiren kişilerden bir tanesi hiç şüphesiz kurduğu Apple markası ile Steve Jobs‘tur. Steve Jobs’un kurduğu Apple’ın şimdiki CEO’su Tim Cook, Duke Üniversitesi’nin 2018 Mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Steve Jobs’un ve dolaylı yoldan Apple’ın stratejilerinden harmanla öğrencilere ilham verici bir konuşma yaptı.

Tim Cook, Duke Üniveristesi’nde 2018 mezunları için yaptığı açılış konuşmasında iklim değişikliğinden, yenilenebilir enerjiden, Apple’ın kullanımına kadar pek çok konuyu ele aldı. Konuşmasında Steve Jobs’u ve Apple’ın stratejisini de dinleyicilere hatırlattı. 

“İnsanlar farklı bir şey denemeye cesaret edemedikçe hiçbir büyük meydan okuma çözülemedi veya kalıcı bir gelişme elde edilemedi.” diyerek Cook, Apple’ın pazarlama stratejisi “Think Different”a da gönderme yaptı.

“Dünyayı değiştirmek bir yolu değil bir vizyonu izlemekle mümkündür.”

Kendisi de Duke Üniversitesi mezunu olan Tim Cook, 2018 Duke mezunlarını Twitter’dan da tebrik ederek konuşmasına şöyle devam etti; “Dünyayı değiştirmenin bir yolu değil, bir vizyonu izlemekten geldiğine derinden inanan birisinden bir şeyler öğrenebildiğim için çok şanslıyım. O benim arkadaşım ve akıl hocamdı. Steve’in vizyonu ve büyük fikirleri bir şeyleri olduğu gibi kabul etmeyi reddetmesinden gelmekteydi.”

“Teknolojiden en iyi şekilde yararlanmanın mahremiyet hakkınızı ortadan kaldırmak anlamına gelen bahaneyi reddediyoruz. Yani farklı bir yol seçiyoruz, verilerinizin çok azını toplayıp mümkün olduğunca dikkatli, düşünceli ve saygılı olmak bizi ilgilendiriyor, çünkü biz bu verilerin size ait olduğunu biliyoruz.” diyerek son dönemde yaşanan Facebook skandalına ve kullanıcı bilgilerinin izinsiz kullanılmasına da gönderme yaptı. 

Tim Cook konuşmasında sadece gizlilik konusuna atıfta bulunmakla kalmadı, ayrıca iklim değişikliği, Amerikalıların uğradığı eşitsizlikler ve #metoo hareketinden de bahsetti.

Tim Cook konuşmasını öğrencilere “Korkusuzluğunuzu bulun” çağrısıyla sonlandırdı. “Eğer dünyayı değiştirmeyi umuyorsanız korkusuzluğu bulmanız lazım. Korkusuzluğun sizi nereye götüreceğini bilmiyorsanız bile ilk adımı atacak cesarete sahip olmanız lazım.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple Kendi Kredi Kartını Çıkarıyor

Dün sizlere Apple TV’nin üyelik modeline geçerek abonelik satmaya hazırlandığından bahsetmiştik. Apple yine markasını genişletecek bir yeniliğe imza atmak üzere. Wall Street Journal’ın haberine göre Goldman Sachs ve Apple, Apple Bay markası taşıyacak yeni bir kredi kartı çıkaracaklar.

Apple ve Goldman Sachs, yeni bir ortak kredi kartı çıkarmak için hazırlıklara başladılar. Habere göre, planlanan kredi kartı Apple Pay markasını taşıyacak ve gelecek yıl müşterilere sunulacak.

Apple, Goldman Sachs ile yaptığı anlaşma sonrasında mütyerileri için ödül kartı konusunda Barclays PLC ile uzun süredir devam eden işbirliğini de sona erdirecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link