Fortune: “Google, Çalışmak İçin En İyi Şirket”

Fortune Dergisi’nin her sene düzenli olarak yayınladığı “Çalışmak İçin En İyi 100 Şirket” araştırması, 2013 versiyonuyla geçtiğimiz günlerde yayınladı. Listenin ilk sırasında dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Google yer alıyor. Geçtiğimiz üç sene boyunca liderliği kimseye kaptırmayan Google, 2013 yılında da ilk sıraya oturarak üst üste dördüncü kez en iyi şirket seçildi.

Araştırmada ikinciliğe SAS veri şirketi yerleşirken, sağlık hizmeti veren CHG Healthcare Services ise geçen sene bulunduğu dokuzuncu sıradan üçüncülüğe yükseldi. Araştırmada ilk 10’da yer alan diğer şirketler ise şöyle:

Ekran Alıntısı

Yayınlanan raporda Google’ın yükseliş oranına yer verilmezken, 13. sırada yer alan Quicken Loans Inc. %50,7 ‘lik oranla 100 şirket içerisinde en büyük yükseliş trendine sahip şirket oldu. Peki bu şirketleri diğer şirketlerden ayıran özellikler neler?

gptw-employee-wellness

Fortune’un yaptığı araştırma çalışanların memnuniyetine dayanıyor. Bu şirketlerde çalışanların diğer şirketlere kıyasla daha mutlu ve istekli çalıştığını belirten raporda, özellikle Google’ı diğerlerinden bir adım öteye taşıyan ayrıcalık ise çalışanlarına çok üst düzeyde imkânlar sunması. Bu imkânları bünyesinde barındıran Google, kampüsüne bu sene üç yaşam merkezi, içinde basketbol kortları, buz hokeyi pisti barındıran 28 dönümlük spor kompleksi ekledi. Ayrıca bu 100 şirketin, çalışanlarının sağlını önemseyerek onları spor merkezlerine yönlendirirken bile teşvik primi ödemesi çalışana kendisinin ne kadar özel olduğunu hissettirecek cinsten. Diğer bir yandan çalışanların kişisel gelişimine bulunduğu katkıyla da ön plana çıkan şirketler, çalışanlarının toplam çalışma saatlerinin bir kısmını onların kişisel gelişimine ayırıyor.

gptw-professional-development

Microsoft gibi bir şirketin 75. sırada yer aldığı listede göze çarpan bir diğer önemli nokta ise, ne Apple’ın ne de Amazon gibi dünya çapındaki şirketlerin ilk 100 arasında yer almış olması. Marka değeri açısından dünyanın en değerli şirketi olan Apple, çalışanlarını önemsemiyor mu, yoksa onlara diğer şirketlerle boy ölçüşemeyecek kadar az teşvik edici imkânlar mı sunuyor?  Her yönüyle mükemmel olduğu algısıyla hafızalarda yer edinen Apple, bu yönüyle ikinci plânda kalmış gibi görünüyor…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Steve Jobs’tan Başarının 10 Altın Kuralı

O, yaptığı inovasyonlarla günümüz dünyasının şekillenmesinde önemli rol oynayan insanlardan biri. “Dijital Devrimin Babası” olarak nitelendirilen, kariyerine en dipten başlayıp zirveye çıkmayı becerebilen Steve Jobs, 2010 yılında 8 milyar dolarlık bir servete sahipti. Evet, halen zamanın en esinleyici figürlerinden biri olan Steve Jobs’un yolculuğu boyunca aklından çıkarmadığı 10 altın kuralı sizinle paylaşıyoruz.

1 – Kısıtlı Bir Hayat Yaşamayın

“ Sahip olduğunuz zaman kısıtlı, bu yüzden zamanınızı başka birinin hayatını yaşayarak harcamayın. Başkalarının düşüncesine göre hareket etme aymazlığına düşmeyin. Başkalarının fikirlerinin gürültüsü iç sesinizi bastırmasın. Ve en önemlisi de kalbinizi ve sezgilerinizi takip edecek cesarete sahip olun; onlar her zaman gerçekte ne yapmak istediğinizi bilirler. Geriye kalan her şey ikincildir.” Steve Jobs

2- Tutku Sahibi Olun

“Neyi sevdiğiniz bulmalısınız. Harika bir iş çıkarmanın tek yolu yaptığınız şeyi sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Bulduğunuzda haberiniz olacak.”

Eğer bir işe başlarken tutkulu değilseniz, asla sonunu getiremezsiniz. Her işin öfkelendiren zorlu tarafları vardır; hayaliniz olan işlerin bile. Ancak tutku sahibi olmak tüm bu zorlukların üstesinden gelebilmenizi sağlar. 

3 – Hayatı Kendiniz İçin Tasarlayın

Biliyorum bu bir klişe ama doğru, siz kendi geminizin kaptanısınız; dümene bir başkasının geçmesine izin vermeyin. Hayatı kendiniz için tasarlayın, bunu yapmak için ikinci bir şansınız olmayacak, bu yüzden ya şimdi yapın ya da ilerde pişman olun.

4 – Dandik Ürün Satmayın

Yalnızca yüksek kalitede ürünler satın. Buna itiraz edenler olabilir ancak Apple ürünleri her zaman en yüksek kalitede olmuştur ve hala da en üstteler. Apple’ın bu sayede, her zaman satın almaya istekli sadık müşterileri var.

5 – Harika Bir Takım Kurun

Çevrenizdeki insanlar geleceğinizi şekillendirecek kişilerdir. Eğer çevrenizi, sizinle aynı vizyonu paylaşan zeki ve pozitif insanlardan oluşturursanız önünüzde parlak bir gelecek uzanıyor demektir. Şunu unutmayın ki en çok birlikte zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınız, akıllıca seçimler yapın.

6 – Para İçin Yapmayın

Sevdiğiniz bir işi seçin, böylece hayatınız boyunca bir gün bile çalışmak zorunda olmayacaksınız.  Steve Jobs, 25 yaşındayken 100 milyon dolarlık bir servete sahipti çünkü para için değil dünyayı değiştirmek için çabalayan bir yenilikçiydi.

7 – Ürünlerinizle Gurur Duyun

Aileniz ve arkadaşlarınıza gururla gösterebileceğiniz ürünler üretin. Eğer ürününüz kaliteliyse, para kazanırsınız. İnsanların kullanmaktan keyif alacağı, kaliteli ürünler üretin.

8 – Ürünlerinizi Müşteriyi Merkeze Alarak Oluşturun

Müşteriler her zaman yaptığı işte ciddi ve daha iyisini yapabilecek kavrayışa sahip olmaya çabalayan bireylere güvenme eğilimindedir. Zamanınızı ayırın ve müşterileriniz, çalıştıkları sektörler ve karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgi sahibi olun.

9 – Pazarlama Dediğiniz Şey Değerlerle İlgilidir

Hiç neden Adidas ve Puma’dan daha iyi olduklarını açıklayan bir Nike reklamı gördünüz mü?  Hayır, görmediniz çünkü onlar Michael Jordan gibi büyük sporcuları ön plana çıkartmak suretiyle kimliklerini güçlendirirler. Şirketinizin müşterilerin gözündeki imajından emin olun.

10 – Doymayın, Budala Olun

Asla tatmin olmayın, kendinizi her zaman daha fazlası için zorlayın. İnsanların imkansız dedikleri şeyleri başarmayı deneyin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple, Giderek Bir Lüks Markasına mı Dönüşüyor?

  • Geçen yıl 1000 dolar fiyat etiketine sahip ilk telefonunu çıkartan Apple’ın, bu sene de 1000 dolar ve üzeri fiyata sahip iki telefon çıkarması, şirketin bir lüks markasına dönüştüğü konusunda tartışmalara neden oldu.
  • Şirketin bu stratejisi kısa vadede gelirleri artırsa da, uzun vadede müşteri kaybı yaşanmasına ve yeni müşteri kazanma konusunda sıkıntılara neden olabilir.
  • Yeni iPhone modellerinin tahmin edilen başlangıç fiyatları, daha şimdiden Apple’ın Türkiye’deki hedef kitlesinin ve müşteri tabanının bir hayli daralacağının kanıtı gibi görünüyor.
  • İlgili Yazı: Apple, Tarihin İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olmaya Çok Yakın

Apple, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği etkinlikle yeni akıllı telefon serisini tanıttı ve bu akıllı telefonların en çok tartışılan taraflarından biri fiyatları oldu. Teknoloji şirketi, geçtiğimiz yıl 1000 dolar başlangıç fiyatına sahip olan ilk akıllı telefonu olan iPhone X’i piyasaya sürmüştü ve iPhone X, bu fiyat etiketiyle o zamana kadar piyasaya sürülen en yüksek fiyatlı iPhone unvanını elde etmişti. Şirket, bu seneki büyük lansmanında ise 1000 dolar ve üzeri fiyatlı iki telefon birden tanıttı. iPhone XS, 1000 dolar; iPhone XS Max ise 1100 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Peki bu durum, Apple’ın geleceğiyle ilgili olarak bizlere neyi işaret ediyor? Business Insider’ın belirttiğine göre, teknolojinin devinin bu stratejisi, kısa vadede büyük kazanç sağlayacak gibi görünüyor. Zira şirketin geçtiğimiz seneki deneyimi, bu konuda bizlere ciddi bir ipucu sağlıyor. Geçtiğimiz yıl içinde, şirketin akıllı telefon satışlarından elde ettiği gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre %13 artmıştı ve bunun en büyük sebeplerinden biri, 1000 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulan iPhone X idi. Bununla birlikte Apple’ın yılın son çeyreğinde sattığı iPhone başına elde ettiği gelir 724 dolardı. 2 yıl önce ise bu rakam, 600 dolardan daha düşüktü.

Apple’ın Son Olarak Tanıttığı Akıllı Telefonları iPhone XS Max ve iPhone XS

Şirketin yeni stratejisi, uzun vadede, yüksek fiyatlar nedeniyle müşteri kaybı yaşanmasına neden olabilir. Bu durum, tabii ki yıllardır Apple ürünlerini kullanan koyu Apple hayranlarını fazla etkilemeyecektir; ancak Apple’a çok da bağlı olmayan kitlenin uzaklaşması olasılık dahilinde bir durum. Bununla birlikte yüksek fiyatlar, şirketin yeni müşteri elde etme konusunda sıkıntı çekmesi durumunu da beraberinde getirebilir. Aynı zamanda bu durum, mevcut Apple kullanıcılarının telefonlarını daha uzun süre kullanmalarına ve daha az sıklıkla telefon değiştirmelerine de sebep olabilir.

Bütün bunlar bir yana, Apple zaten akıllı telefon satış rakamları konusunda uzun bir süredir yerinde sayıyor. Yıllık bazda baktığımızda, şirket son dört yılın her birinde aynı sayıda telefon sattı. Hatta bu durgunluk, şirketin küresel akıllı telefon pazarında, satış rakamı bazında sahip olduğu ikincilik koltuğunu Huawei’ye devretmesine neden oldu. Üstelik akıllı telefon satışlarındaki bu durgunluk, ABD ekonomisinin büyüdüğü bir dönemde gerçekleşti. Yani bir sonraki ekonomik gerileme yaşandığında, insanlar daha uygun fiyatlı akıllı telefonlar satan diğer markalara yönelebilir ve Apple’ın satışları ciddi anlamda düşebilir.

Huawei’yi Akıllı Telefon Pazarında İkinciliğe Taşıyan Pazarlama Stratejisi

Şirket, Düşük Fiyatlı Ürünler Çıkarmaktan Vazgeçti

Apple her zaman rakiplerine göre daha yüksek fiyatlı ürünler satışa sunmuştur. Genel olarak hem iPhone’lar Android işletim sistemli rakiplerinden hem de Mac bilgisayarlar Windows işletim sistemli rakiplerinden daha pahalı olmuşturlar. Bütün bunlara rağmen Apple, yıllardır daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmek için daha uygun fiyatlı ürünler, piyasaya sürmeyi de ihmal etmiyordu. Örneğin Eylül 2015’te 649 dolar fiyat etiketine sahip iPhone 6S ve 749 dolar fiyat etiketine sahip iPhone 6S Plus’ın piyasaya sürülmesinin ardından, Mart 2016’da 399 dolar başlangıç fiyatına sahip olan iPhone SE piyasaya sürülmüştü.

Bununla birlikte Apple, yeni iPhone modellerini piyasaya sürdüğünde, sürekli olarak daha eski modellerin fiyatlarında indirime gidiyordu. Ancak şirket, bu stratejiden yavaş yavaş uzaklaşıyor gibi görünüyor. Zira Business Insider’ın paylaştığı bilgiye göre, şirket geçtiğimiz ay yeni akıllı telefonlarını tanıtırken 350 dolara satışa sunduğu iPhone SE’nin satışını durdurdu. Şu anda teknoloji şirketinin satışa sunduğu en uygun fiyatlı akıllı telefon 450 dolar başlangıç fiyatına sahip olan iPhone 7.

Türkiye’de iPhone Sahibi Olmak

Apple’ın bu yeni fiyatlandırma stratejisiyle ilgili olarak bizi ilgilendiren en önemli kısım, bu fiyatların Türkiye’deki yansıması. Son dönemde Türk lirasının dolar ve euro karşısında hızla değer kaybetmesi, özellikle elektronik ürünlerin fiyatlarının hızla artmasına neden oldu. Doğal olarak yeni çıkacak iPhone’ların Türkiye satış fiyatları da bir hayli yüksek olacak. Resmi satış fiyatları henüz belli olmasa da, özellikle iPhone XS ve iPhone XS Max’in 10.000 TL’nin üzerinde başlangıç fiyatlarına sahip olmaları bekleniyor.

Bana sorarsanız, Türkiye’de bundan önce de iPhone satın almak, birçok kişi için bir lükstü. Ancak yeni fiyatlar üstünden düşündüğümüzde, Apple’ın Türkiye için tam anlamıyla bir lüks markasına dönüştüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte Samsung ve Huawei gibi markaların amiral gemisi akıllı telefonlarının bile 6-7 bin TL civarında fiyatlarla satışa sunulduğu bir ortamda, neredeyse iki katı fiyata iPhone satın almak, çoğu kullanıcı için maddi açıdan pek de mümkün olmayacaktır. Sonuç olarak yeni iPhone’ların bu fahiş fiyatları, daha şimdiden Apple’ın Türkiye’deki hedef kitlesinin ve müşteri tabanının bir hayli daralacağının kanıtı gibi görünüyor. Aynı zamanda Türkiye gibi döviz kurunun yüksek olduğu diğer ülkelerde de Apple’ın satışları ciddi oranda azalabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link