Farklı Pazar Arayışlarına Girmemiz Şart! 0

2016 artık bitsin! Ne yazık ki terörü, bombası, ekonomik krizi, darbesi bitmedi gitti… Ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bunu öyle kolay kolay atlatacağımızı da düşünmüyorum. İleriye dönük ekonomiyi canlandıracak hamleleri şimdiden çok iyi planlanması gerekiyor. Yakında zamanda Rusya ile yaşadığımız uçak krizi bizi ne kadar sıkıntıya soktuğunu hepimiz en şiddetli biçimde yaşadık. Turizm ciddi sekteye uğradığı gibi, tarım ürünleri çiftçimizin elinde patladı. Tek tesellisi uzun zaman sonra ucuza kaliteli meyve ve sebze yer olduk. Peki, Rusya bundan etkilenmedi mi? En az bizim kadar. Rus halkı marketten aldığı sebze ve meyve fiyatları biranda 5 katına fırladı. Enflasyon rakamları tavan yaptı. Söylemek istediğim şu; bir devlet ihracatını, ithalatını ve turizmini bir ülkeye bağlamamalı. Bu keza şirketler içinde geçerli. Ülkemizdeki turizm ve tarım sektörünün büyük bir kısmı Rusya’ya odaklı çalışıyor. Tüm kabahati ülkemizin ekonomi politikasına yüklemek gibi bir niyetim yok, şirketlerimiz de burada işin kolayına kaçıyor. Nasıl olsa bir kanal açık akıyor şimdilik, pazar arayışlarına girmemize gerek yok diye, tek bir kanala yoğunlaşılıyor. Sonuç; yandık, bittik ve battık oluyor.

Walmart tuzağına düşmemek lazım. Şöyle düşünün; küçük veya orta ölçekli bir şirketiniz var, ürünleriniz kaliteli, fiyatları makul ve belli başlı da müşterileriniz bulunuyor. Bir gün Walmart kapınızı çalıyor ve tüm ürünlerinize talip olduğunu, hatta şirketinize yatırım yaparak daha da büyüteceğini vaat ediyor. Hemen atlıyorsunuz, yıllar sonra sözleşmeniz bitiyor ve Walmart’la tekrardan masaya oturuyorsunuz. Sizden aldığımız ürünlerin fiyatını yarıya indireceksiniz yâda sizinle çalışmayız deniliyor. Elinizde yüksek üretim kapasiteli bir fabrika, onca eleman ve en kötüsü tek bir müşteri var, oda masaya oturduğunuz Walmart. Peki, bu tablo karşısında ne yapardınız? Evet, fevkalade kötü bir tablo. Bu tuzaktan keza devletlerde kaçınmalıdır. Aksi takdirde ekonomik olarak kaderiniz bir veya birkaç devletin iki dudağı arasında olabilir.

Her musibette bir hayır vardır denmiyor boşuna, 2016’dan önemli tecrübeler kazandığımızı düşünüyorum. Rusya ile krizin sonlanmasına rağmen, bilhassa turizm ve tarım sektöründeki şirketlerimiz harıl harıl farklı pazar arayışlarına yöneldiğini görüyorum.

Avrupa’da artan islamofobiyi düşünecek olursak, artık Avrupa’nın da bizler için güvenli bir liman olmadığı aşikâr. Arap yarımadası, Çin ve Hindistan ile ekonomi ilişkilerimizi arttırmalıyız. Kötü zamanlarda bize kuşkusuz can simidi olabilirler.

Avrupa’nın marka şehirleri, son zamanlar da Araplar sayesinde ayakta kaldığını söyleyebilirim. Arap tüketiciler, ciddi paralar harcıyorlar. Şunu belirtmem gerekir ki, 1 Arap turist nerdeyse 5 Rus turiste bedeldir. Arap yarımadasında kişi başı gelir ortalama 40 bin dolarsa, bu rakam Rusya’da 10 bin dolar. Ve bizim Avrupa’ya göre çok daha büyük avantajlarımız mevcut. Bu avantajların en önemlileri; aşağı yukarı aynı değerleri, inancı paylaştığımız ve Avrupa’ya göre uçuş mesafemizin çok daha yakın olmasıdır.

Çin ve Hindistan’ın kişi başı geliri çok yüksek olmasa da, 1er milyarı geçen nüfuslarıyla çok büyük bir tüketici/müşteri potansiyeli. Ayrıca Endüstrisi gelişmiş, zengini fazla olan ülkelerden.

Konuyla ilgili Philip Kotler’in çok doğru bir tespiti bulunuyor, “Rekabet sadece ürünler ve firmalar arasında gerçekleşmez. Ülkeler ve şehirler de birbirleriyle rekabet eder.” Burada şirketlerimiz haricinde devletimize de önemli işler düşüyor. Bilindiği üzere, dışarda ülkemize yönelik ciddi bir algı yönetimi var. İstanbul’da patlayan bir bombayla, Paris ile Brüksel’de patlayan bombanın etkisi maalesef dünya gündeminde çok farklı yansıtılıyor. Bu algıyı devlet olarak ciddi lobi, tanıtım ve PR çalışmalarıyla kırmamız şart. Umarım bu zor dönemi devlet ve millet olarak en az zararla atlatırız.

Bir Cevap Yazın

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma 0

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

Oyuncak Devi Toys R Us’ın İflası Walmart’ın İştahını Kabarttı 0

Hatırlayacağımız üzere, oyuncak sektörünün en önemli perakendecilerinden Toys R Us, kısa bir zaman önce iflasını istemişti. Şirketin bu noktaya gelmesinde, dijital dönüşüme zamanında ve tam olarak uyum sağlayamaması başta olmak üzere, farklı nedenlerin etkili olduğu söylenmişti. Bu gelişme, perakendeciliğin dünya devi Walmart’ın iştahını kabartmış olacak ki şirket bu yıl, çevrimiçi olarak satışa sunduğu oyuncak çeşidini tam üç katına çıkarma kararı aldı.

Walmart, oyuncak çeşidini üç katına çıkarmaya hazırlanıyor.

Walmart ayrıca, çocukların yeni oyuncakları deneyebileceği 20 bin etkinlikten oluşan Toys That Rock parti serilerini 4 Kasım’da başlattı. Walmart böylece, mağazalarını da çocuklar için bir çekim alanı hâline getirmeyi hedefliyor.

Walmart Satın Alma Baş Sorumlusu Steve Bratspies, geçen yılın popüler oyuncağı Hatchimals için yeterli tedarik sağladıklarını, bu yılın en çok tutulacak oyuncağı olması beklenen Fingerlings ile müşteri talebini artırmak istediklerini söyledi. Bratspies, Fingerlings’in bazı mağazalarında raflara yerleştirildikten kısa bir süre sonra hızla tükendiğini de sözlerine ekleyerek, Walmart ekibinin bu oyuncaktaki potansiyeli ilk keşfeden olmasının önemli olduğunu ve önümüzdeki dönemdeki yoğun talebi karşılamak için yeterli tedarik sağladıklarının altını çizdi.

Walmart mağazalarında düzenlenmekte olan Toys That Rock partilerine katılanlar, Walmart oyuncak kataloğunu inceleyebiliyor ve örnek oyuncakları mağazada deneyen çocuklar, katalogdaki çıkartma sayfalarını kullanarak hangi oyuncakları istediklerini işaretliyor.

Oldukça popüler oyuncak Hatchimal, yoğun talep görmüştü.

Her ne kadar Walmart e-ticaret reklamları üzerine odaklansa da mağazadan yapılan alışverişleri de çeşitli yollarla daha iyi noktaya getirmek için çalışıyor. Dünyanın en büyük perakendecisi oyuncak partilerinin yanı sıra, yılbaşı heyecanının yaşanacağı Aralık ayında, parti malzemeleri ve hediyelik eşyalara odaklanan etkinliklere ev sahipliği yapmayı öncelikleri arasında görüyor.

Bir tür parmak kuklası olarak tanımlayabileceğimiz Fİngerlings’in önümüzdeki dönemde de popülerliğinin artması bekleniyor.

Walmart, mağaza içi müşteri deneyimini daha da geliştirmek adına geçen yıl sonuna doğru başlattığı Holiday Helpers uygulamasıyla, Noel ve yaklaşan yeni yıl nedeniyle artan yoğunlukta müşterileri en kısa kasa kuyruğuna yönlendirmişti. Bu yıl sayıları daha da artacak Holiday Helpers görevlileri artık, e-ticaret siparişlerinin tesliminde de rol oynayacak ve elektronik ile oyuncak kategorilerinde müşteri hizmeti de sağlayacak.

Holiday Helpers görevlileri, Walmart mağazalarında müşterilere yardım etmekle görevli.

Kendini sürekli yenileyip piyasadaki konumunu sağlamlaştıran, farklı pazarlama teknikleriyle müşterilerine daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için kendini geliştiren Walmart, bakalım oyuncak piyasasını da sarsacak mı? Sektörün en büyük oyuncularından Toys R Us havlu atmışken ve hem mağaza içi deneyimde hem de e-ticarette çocuklar ve aileleri için iyi bir vitrin oluşturan perakende devinin, bu alanda da ilerlemesinin şaşırtıcı olmayacağını düşünüyorum.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link