Fahiş Kiralar Artık Yatırımları Tehlikeye Sürüklüyor! 0

 

Küresel anlamda yaşanan sıkıntılarla beraber gündemimizin yoğunluğu ülkemizi 2016’da bir hayli yıprattı. Malum 15 Temmuz darbesi ardından döviz kurunun bugünlerde rekor kırması, şirketleri gittikçe zor durumda bırakır oldu. Şirket sahipleri “zaman para kazanma zamanı değil, ayakta kalma zamanı” diyor. Tek tesellimiz, Türkiye olarak güçlü, büyük bir ülke olmamız ve yakın zamanda bu sisli atmosferin üzerimizden kalkacağına dair inancımızdır.

Yaşanan tüm bu ekonomik olumsuzluklara rağmen, AVM ve alışveriş caddelerindeki mağazaların kiraları halen anlamsız bir inat ile yüksek tutuluyor. Anlamsız, çünkü bu gidişle mağaza sahipleri yakında mağazalarını kiraya verecek markaları bulamayacaklar. AVM’ler ve cadde mağazaları bir boşalmaya başladı mı, emin olun arkası çorap söküğü gibi gelecek ve tekrardan dolması muhtemelen pek kolay olmayacaktır. Çok uzak bir tarihte değil, 2013’te Taksim İstiklal Caddesi’nde bir yer kiralamak için milyon dolar hava parasından söz edilirken, bugünlerde birçok kiralık dükkan bulmak mümkün. Mevcut dükkanlar da günü kurtarma peşinde. Keza AVM’ler de bu duruma kulak tıkamış durumdalar.

Yakın geçmişte birçok yerli-yabancı marka özellikle İstanbul’un belli başlı AVM’lerine girebilmek için birbirleriyle yarışırken, bugünlerde kiraları ödemekte ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Kiralar halen fahiş fiyatlarla beraber döviz üzerinden hesaplanıyor. Döviz aldı başını gidiyor, insanlar harcamalarında tedbirli. Tüketici kalabalık yerlerden kaçınıyor, üstüne birde turist sayılarındaki ciddi düşüşü göz önünde bulunduracak olursak, vay AVM’lerin haline. Şunu belirtmeliyim ki, AVM’leri bu kadar şımartan birazda markalar oldu. Birçok önemli marka, açılan her AVM’de var olma savaşına girdi ve kira fiyatları çok önemsenmedi. Açılan mağaza kendini kurtarsın, tüketici yeter ki bizi her AVM’de görsün. Bir mağaza iş yapmazsa, diğer mağaza onu kurtarır mantığı fiyatların fahiş olmasının en önemli sebeplerinden biri oldu. Bugünlerde markaların kurtarıcı mağazaları diğer mağazaları kurtarmamaya başladı. Muhtelif sayıda önemli markalar, bazı AVM’deki mağazalarını kapatma kararı aldı. Daha vahimi ise böyle giderse, birçok yabancı perakende marka Türkiye piyasasından çekilmeyi bile göze aldığını söyleyebilirim.

Burada daha fazla beklemeden yapılması gerekilen, fahiş fiyatların bir an önce düşürülmesi. Gerekirse konuyla ilgili devletimiz elini taşın altına koyacak ve bu fahiş fiyatlara bir çözüm getirecek. Bir şekilde artık orta yol bulunmalı. Kapanacak her mağaza en az 8-10 kişinin işsiz kalması anlamına geldiğini, bunun da ekonomiyi ciddi anlamda sarsabileceğini görmek gerekiyor. Hele ki yabancı bir markanın Türkiye’den çekilmesi tam bir yıkımdır. Bu yatırımlar memleketimize kolay kazandırılmıyor. AVM ve cadde mağazalarının bu inatçı tutumları, ülkemizdeki birçok yatırımı tehlikeye attığının farkına varılması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Wal-Mart Türkiye’ye Girmiyor: Şirket Pazarı İncelemek İçin Açtığı Ofisini Kapattı 0

2013 yılında Dubai’deki satın alma ofisini Türkiye’ye taşıyan Wal-Mart, buradan da ayrılma kararı aldı.  Geçen hafta çalışanlara yapılan tebligata göre Wal-Mart, Türkiye’deki bölgesel satın alma ofisini kapattı.

Uzun yıllardır Türkiye perakende pazarına girip girmeyeceği tartışılan Wal-Mart 2013 yılında Türkiye’yi daha yakından izlemek ve bölgesel satın almanın merkezi haline getirmek için bir karar alarak yeni bir ekiple yola koyuldu.

Bu ekibin asıl amacı perakende sektörünü yakından izlemek, gerekli raporlamaları yapmak ve Orta Doğu bölgesinin satın almasını regüle etmekti. Bu süreçte Ürdün, Mısır ve Türkiye’den yapılan ciro 5 milyon dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak şirket son dönemlerde e-ticarette yaşanan gelişmelerin ardından bazı ülkelerde operasyonlarını küçültme kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda İstanbul’daki ofisi de kapattığı öğrenildi.

Wal-Mart, buradaki ofisten yaptığı satın almalar ile dünyanın birçok ülkesindeki marketlere ürün tedarik ediyordu. 10 kişilik ekibin yer aldığı ofis, Wal-Mart’ın Türkiye’ye gelebileceğinin de sinyalini vermişti. Ancak aradan geçen zamanda Wal-Mart, Türkiye’de şube açmazken bölgesel alım ofisini de kapattı. Perakende devinin süpermarket kolu Asda’ya bağlı konfeksiyon markası George’un ise Türkiye’deki faaliyetlerine devam edeceği öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

Alman Devi Henkel Eczacıbaşı’dan Hisse Satın Aldı 0

EIS Eczacıbaşı İlaç, Eczacıbaşı-Schwarzkopf’daki yüzde 47 hissesini 2.9 milyon euroya Henkel’e sattı.

Şirket’ten KAP’a yapılan açıklamada, Eczacıbaşı-Schwarzkopf Kuaför Ürünleri Pazarlama’daki toplam 1.175 milyon TL nominal bedelli payın 2.92 milyon euro bedel ile Henkel KGaA’nın bağlı ortaklığı olan Henkel Central Eastern Europe Operations Gesellschaft’a satılmasına kara verildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“4 Mayıs 2017 tarihli açıklamamızda sermayesinde %47 oranında pay sahibi olduğumuz iş ortaklığımız Eczacıbaşı-Schwarzkopf Kuaför Ürünleri Pazarlama A.Ş.’deki (Eczacıbaşı- Schwarzkopf) paylarımızın satışı için görüşmelere başlandığını; 3 Temmuz ve 31 Ağustos 2017 tarihli açıklamalarımızda ise görüşmelere devam edildiğini duyurmuştuk. Görüşme sürecinde alıcı firma Henkel KGaA’nın bağlı ortaklığı olan Henkel Central Eastern Europe Operations Gesellschaft mbH (“Henkel”) olarak belirlenmiş olup, yönetim kurulumuzun bugünkü toplantısında; şirketimizin, Eczacıbaşı-Schwarzkopf’da sahibi olduğu toplam 1.175.000 TL nominal bedelli paylarının, mevzuat ve sözleşmeler uyarınca tamamlanması gereken tüm işlemlerin yasal prosedürlere ve sözleşmelere uygun olarak tamamlanmasına bağlı olarak 2.922.758 Avro satış bedeli üzerinden Henkel’e satılmasına karar verilmiştir.”

Profesyonel saç kozmetiği alanında hizmet veren Schwarzkopf Professional ve Eczacıbaşı Holding ortaklığı yüzde 50-50 ortaklıkla 1999 yılında kurulmuştu. Firma, sadece kuaför kullanımına yönelik veya kuaför salonundan satışa sunulan saç kozmetik ürünlerinin ithalat ve pazarlamasını gerçekleştiriyor.

Kaynak 1

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link