New York borsasında mayıs ayından bu yana bir türlü yüzü gülmeyen Facebook hisseleri, 3. çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından yüzde 19 oranında değer kazanarak 23 dolar seviyesini gördü.

Yaşanan bu gelişmeye 3. çeyrekteki performansıyla zemin hazırlayan şirket, Ocak-Eylül sürecindeki 9 ay içerisinde toplamda 1,262 milyar dolar gelir elde etti. 2011 yılının aynı dönemine bakıldığında 954 milyon dolar olan gelir bir senelik zaman diliminde yüzde 32 artış gösterdi. Kaydedilen bu artış her ne kadar çok iyi bir gelişme olarak görünse de mayıs ayında halka açılan şirketin yatırımcılarını yaşadıkları hüsrandan alıkoyamadığı bir gerçek.

Mayıs ayında 38 dolar seviyesinde halka arz edilen hisseler 3 ay içerisinde 17 dolar seviyesine kadar düşmüştü. Bunun sonucu olarak geçtiğimiz ağustos ayında elindeki hisseleri ilk defa satma hakkı kazanan firma yöneticilerinin ve yatırımcılarının çoğunun hisselerini satmasıyla şirket değeri yüzde 6 gerilemişti. Atlatılan bu olumsuz gelişmelerin ardından belini doğrultamayan Facebook, 2 ay sonra tekrar aynı sorunla karşı karşıya… Şirketin personelinin elinde bulunan sınırlandırılmış hisseler 29 Ekim’den itibaren alım-satıma açık hisse haline dönüşecek.

3. çeyreğin getirmiş olduğu bahar rüzgarı 29 Ekim’de  mevcut ve eski çalışanlarının ellerindeki hisseleri satmasıyla şirkette yerini fırtınalara bırakacak gibi görülüyor. Marc Zuckerberg yapmış olduğu açıklamalarda mobil kullanımda Facebook reklamlarına yoğunlaştıklarını açıklasa da, elde edecekleri geliri gölgede bırakacak olan hisse senedi değer kaybı 2012 yılına damga vuracak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın