Facebook Hissedarları 3. Çeyrek Sonuçlarına Güveniyor mu? 0

New York borsasında mayıs ayından bu yana bir türlü yüzü gülmeyen Facebook hisseleri, 3. çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından yüzde 19 oranında değer kazanarak 23 dolar seviyesini gördü.

Yaşanan bu gelişmeye 3. çeyrekteki performansıyla zemin hazırlayan şirket, Ocak-Eylül sürecindeki 9 ay içerisinde toplamda 1,262 milyar dolar gelir elde etti. 2011 yılının aynı dönemine bakıldığında 954 milyon dolar olan gelir bir senelik zaman diliminde yüzde 32 artış gösterdi. Kaydedilen bu artış her ne kadar çok iyi bir gelişme olarak görünse de mayıs ayında halka açılan şirketin yatırımcılarını yaşadıkları hüsrandan alıkoyamadığı bir gerçek.

Mayıs ayında 38 dolar seviyesinde halka arz edilen hisseler 3 ay içerisinde 17 dolar seviyesine kadar düşmüştü. Bunun sonucu olarak geçtiğimiz ağustos ayında elindeki hisseleri ilk defa satma hakkı kazanan firma yöneticilerinin ve yatırımcılarının çoğunun hisselerini satmasıyla şirket değeri yüzde 6 gerilemişti. Atlatılan bu olumsuz gelişmelerin ardından belini doğrultamayan Facebook, 2 ay sonra tekrar aynı sorunla karşı karşıya… Şirketin personelinin elinde bulunan sınırlandırılmış hisseler 29 Ekim’den itibaren alım-satıma açık hisse haline dönüşecek.

3. çeyreğin getirmiş olduğu bahar rüzgarı 29 Ekim’de  mevcut ve eski çalışanlarının ellerindeki hisseleri satmasıyla şirkette yerini fırtınalara bırakacak gibi görülüyor. Marc Zuckerberg yapmış olduğu açıklamalarda mobil kullanımda Facebook reklamlarına yoğunlaştıklarını açıklasa da, elde edecekleri geliri gölgede bırakacak olan hisse senedi değer kaybı 2012 yılına damga vuracak gibi görünüyor.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Wal-Mart Türkiye’ye Girmiyor: Şirket Pazarı İncelemek İçin Açtığı Ofisini Kapattı 0

2013 yılında Dubai’deki satın alma ofisini Türkiye’ye taşıyan Wal-Mart, buradan da ayrılma kararı aldı.  Geçen hafta çalışanlara yapılan tebligata göre Wal-Mart, Türkiye’deki bölgesel satın alma ofisini kapattı.

Uzun yıllardır Türkiye perakende pazarına girip girmeyeceği tartışılan Wal-Mart 2013 yılında Türkiye’yi daha yakından izlemek ve bölgesel satın almanın merkezi haline getirmek için bir karar alarak yeni bir ekiple yola koyuldu.

Bu ekibin asıl amacı perakende sektörünü yakından izlemek, gerekli raporlamaları yapmak ve Orta Doğu bölgesinin satın almasını regüle etmekti. Bu süreçte Ürdün, Mısır ve Türkiye’den yapılan ciro 5 milyon dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak şirket son dönemlerde e-ticarette yaşanan gelişmelerin ardından bazı ülkelerde operasyonlarını küçültme kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda İstanbul’daki ofisi de kapattığı öğrenildi.

Wal-Mart, buradaki ofisten yaptığı satın almalar ile dünyanın birçok ülkesindeki marketlere ürün tedarik ediyordu. 10 kişilik ekibin yer aldığı ofis, Wal-Mart’ın Türkiye’ye gelebileceğinin de sinyalini vermişti. Ancak aradan geçen zamanda Wal-Mart, Türkiye’de şube açmazken bölgesel alım ofisini de kapattı. Perakende devinin süpermarket kolu Asda’ya bağlı konfeksiyon markası George’un ise Türkiye’deki faaliyetlerine devam edeceği öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link