Euro Bölgesi içinde bulunduğu uzun kriz döneminin ardından iyileşme sinyalleri vermeye başladı. Yeni açıklanan Purchasing Managers Index (Satın Alma Yöneticileri Endeksi, PMI) verileri bunu doğrular nitelikte. Endeks, Ekran AlıntısıOcak 2012 yılından itibaren iyi bir performans göstererek ilk kez 50 puanın üzerine çıkmış durumda.

Küresel finansal bilgi servisi şirketi olan Markit tarafından yayınlanan verilere göre PMI endeksinin Haziran ayında ki 48,7 seviyesinden Temmuz ayında 50,5 seviyesine yükseldi.

Markit’in ekonomistlerinden Rob Dobson: Ulaşılan 50,5 seviyesinin Euro Bölgesi ekonomisi için tekrardan bir büyümeye işaret ettiğini ve uzun süredir yaşanılan resesyon döneminden kurtulmak için umutların yeşerdiğini belirtiyor.

ÜLKELERDE GELİŞME GÖSTERİYOR

Ülkelerin sektör endekslerine baktığımızda da bir iyileşme olduğunu görüyoruz. Almanya’da iş dünyası faaliyetleri Temmuz ayında artarken, Euro bölgesinin diğer dört büyük ekonomisi olan Fransa, İspanya ve İtalya’da ki düşüşler azaldı.

Ticari güven yeni iş alanlarının da teşviki ile 16 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Böylece 4 büyük ülke genelinde karamsarlık bulutları çok da olmasa dağılmış durumda.

Ticari güvenin artması iş kayıplarının önlenmesinde de büyük önem taşıyor. Almanya’da istihdam verileri 3 ay içinde ilk kez artarken, İtalya, İspanya ve Fransa için durum tam tersi.

Euro Bölgesinde şu anda yaklaşık 19 milyon kişi işsiz durumda. İşsizlik seviyesinin en yüksek olduğu ülkeler yaklaşık %27 seviyeleri ile İspanya ve Yunanistan.

Şunu belirtmekte fayda var : Açıklanan endeksler her ne kadar Euro Bölgesi’nde bir toparlanmaya işaret etse de bazı uzmanlar Euro Bölgesi’nin sağlıklı büyümeden hâlâ  uzak olduğu görüşündeler.

Bir Cevap Yazın