Ernst&Young: Dünya’nın Yeni Yatırım Merkezi Türkiye Olacak 0

Denetim, kurumsal risk, kurumsal finansman, vergi ve yönetim danışmanlığı alanlarında dünyanın en büyük firmalarından birisi olan Ernst&Young “2013 Türkiye Yatırım Çekiciliği Raporu”nu açıkladı.

http://www.youtube.com/watch?v=wilqlyQ85qk

Son yıllarda gerek coğrafi konumuyla gerekse yakalamış olduğu büyüme trendiyle tüm dünyanın gözlerini üzerine çeken Türkiye BRIC ülkelerinin yanı sıra yatırım merkezi olma yolunda süratle ilerliyor. E&Y’ın yapmış olduğu bu araştırma da gösteriyor ki Türkiye yabancı yatırımcıya kucak açmış bir altın madeni.

Türkiye’yi Farklı Kılan Ne?

Öncelikle Türkiye’nin orta vadede yılda en az %5’lik büyüme hızı yakalayacağı öngörülüyor. Ülkenin böyle bir büyüme rakamına sahip olması, bunun yanında üç kıtayı birleştiren bir noktada olup köprü görevi görmesi, ayrıca iç pazarının büyüklüğü Türkiye’nin elindeki en büyük farklılıklar olarak göze çarpıyor. Böyle bir potansiyele sahip ülkenin yabancı yatırımcıyı cezbetmesi ve yatırımcının bu ülkenin geleceğine güvenmemesi biraz zor görünüyor.

 a

Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi artık tüm dünyada dikkat çekmektedir.”  Zafer Çağlayan, T.C. Ekonomi Bakanı

Hangi Sektörler Gelecek Vadediyor?

Pazarlardaki çeşitlendirme ve sermaye akışlarındaki değişimin yatırımları artıracağı ve büyümeyi hızlandıracağı öngörülen Türkiye’de üretim ve hizmet sektörü öne çıkan sektörler arasında yer alıyor. En çok yatırım çeken il ise %54.7 ile İstanbul oldu.

 2

Türkiye’deki yeni teşvik sistemi ve devam eden reform gündeminin yatırımcı güvenini çok güçlendireceği, böylece ülkenin bölgesel ve küresel bir faaliyet üssüne dönüşüm sürecinin hızlanacağı araştırmanın bir diğer önemli öngörüsü oldu. Diğer yandan 2013 yılında ekonominin %3,5 büyüyeceği ve kalıcı bir büyüme grafiği izleyerek GSYH’nin de yıllık bazda %5 oranında artacağı bildirildi.

Hangi Ülkeler Türkiye’ye Yatırım Yapıyor?

Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırımlarda başı çeken ülke ABD. Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi Avrupa Birliği ülkeleri de yatırımdan en çok payı alan ülkeler arasında.

 3

Araştırmanın belki de en güzel sonuçlarından bir tanesi de Türkiye’nin Endonezya, Vietnam ve Meksika gibi ülkelerin yanında, gelişmekte olan “yeni dalga ülkelere” liderlik yapabilecek temel ekonomik özelliklere sahip olması. Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) girişlerinde Türkiye’nin en büyük rakibinin Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan dörtlüsü diye anılan BRIC ülkeleri olduğu ve Türkiye’nin potansiyelinin bu ülkelerle yarışacak seviyede olduğu da altı çizilen önemli noktalardan oldu.

E&Y’ın yayınlamış olduğu bu rapor gösteriyor ki Türkiye gerçekten gelecek vadeden bir ülke. Yabancı yatırımcılar da bunun farkında ve uzun vadeli yatırım planları için Türkiye’yi çemberin içine almaya hazırlanıyorlar. Aslında bir süre öncesine kadar Türkiye’deki bu büyümenin sıcak para akışlarıyla olduğu ve uzun vadeli yatırım planlarıyla desteklenmediği sürece büyümenin sağlıklı bir sonuç getirmeyeceği tartışılıyordu, ama son yaşanan gelişme ile yani Moody’s’in not artırımının etkisi hem borsada tarihi bir rekora imza attı hem de faizlerde. Bu da DYY ve istihdam artışını tetikleyeceğinden şimdilik bir öngörü olarak Türkiye’yi güzel günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Alman Devi Henkel Eczacıbaşı’dan Hisse Satın Aldı 0

EIS Eczacıbaşı İlaç, Eczacıbaşı-Schwarzkopf’daki yüzde 47 hissesini 2.9 milyon euroya Henkel’e sattı.

Şirket’ten KAP’a yapılan açıklamada, Eczacıbaşı-Schwarzkopf Kuaför Ürünleri Pazarlama’daki toplam 1.175 milyon TL nominal bedelli payın 2.92 milyon euro bedel ile Henkel KGaA’nın bağlı ortaklığı olan Henkel Central Eastern Europe Operations Gesellschaft’a satılmasına kara verildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“4 Mayıs 2017 tarihli açıklamamızda sermayesinde %47 oranında pay sahibi olduğumuz iş ortaklığımız Eczacıbaşı-Schwarzkopf Kuaför Ürünleri Pazarlama A.Ş.’deki (Eczacıbaşı- Schwarzkopf) paylarımızın satışı için görüşmelere başlandığını; 3 Temmuz ve 31 Ağustos 2017 tarihli açıklamalarımızda ise görüşmelere devam edildiğini duyurmuştuk. Görüşme sürecinde alıcı firma Henkel KGaA’nın bağlı ortaklığı olan Henkel Central Eastern Europe Operations Gesellschaft mbH (“Henkel”) olarak belirlenmiş olup, yönetim kurulumuzun bugünkü toplantısında; şirketimizin, Eczacıbaşı-Schwarzkopf’da sahibi olduğu toplam 1.175.000 TL nominal bedelli paylarının, mevzuat ve sözleşmeler uyarınca tamamlanması gereken tüm işlemlerin yasal prosedürlere ve sözleşmelere uygun olarak tamamlanmasına bağlı olarak 2.922.758 Avro satış bedeli üzerinden Henkel’e satılmasına karar verilmiştir.”

Profesyonel saç kozmetiği alanında hizmet veren Schwarzkopf Professional ve Eczacıbaşı Holding ortaklığı yüzde 50-50 ortaklıkla 1999 yılında kurulmuştu. Firma, sadece kuaför kullanımına yönelik veya kuaför salonundan satışa sunulan saç kozmetik ürünlerinin ithalat ve pazarlamasını gerçekleştiriyor.

Kaynak 1

TÜİK Perakendecilerin Satış Hacminin Azaldığına Dair Bir Rapor Yayımladı 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 yükseldi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 düşüş gösterdi

Perakende ciro geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 artışla kayıtlara geçti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 yükseldi.

Kaynak: 1

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link