Dijital dünyadaki zararlı yazılım sayısı her geçen gün artmakta. ESET’in verilerine göre 2016’nın ilk çeyreğinde 500 milyon adedi geçmiş durumda. ESET LiveGrid® erken uyarı sistemi verilerine göre ise her gün ortalama 300 bin yeni zararlı yazılım dijital dünyaya salınıyor. Böyle bir ekosistemin içerisinde güvenliği sağlamak her geçen gün daha da zor bir hale geliyor. Dijital güvenliğimizi koruma altına alabilmek adına tercih edilebilecek iki yol var. Ya tek tek güvenlik çözümlerini deneyeceğiz ya da en büyük markaların tercih ettiği güvenlik yöntemini biz de kullanacağız. Bana daima ikinci seçenek mantıklı gelmiştir.

İstanbul Sanayi Odası verilerine göre en büyük 1000 sanayi kuruluşundan 299’u ESET çözümlerini tercih etmekte. Bu en yakın rakipleriyle bile arada dağlar kadar fark olduğunu gösteren bir istatistik.

Güvenlik çözümlerini sadece basit bir şekilde bir bilgisayarı ya da cep telefonunu koruyor gibi düşünmemeliyiz. Aslında bu güvenlik çözümleri kişileri, şirketleri yani aslında ekosistemi koruyor. Hatırlarsınız, Uluslararası haber ajansı AP’nin Twitter hesabından, Beyaz Saray’da iki ayrı patlama olduğu ve Obama’nın yaralandığı haberinin tweetlenmesiyle birlikte ABD borsası rekor bir düşüş yaşamıştı. Hackerların üstlendiği bu saldırı güvenliğin ekonomi için ne kadar önemli olduğunu gösterir nitelikte.

abd-borsası

Diğer yandan siber saldırıların kendi içinde ayrı bir ekosisteme dönüştüğünü de gözardı etmemek gerek. Kullanıcı datalarını sistemlerden çekip yüksek meblağlarla satan bir çok hacker bulunmakta. Bu tür vakalar hem şirketin itibarının sıfırlanmasına hem de büyük maddi tazminatların ödenmesine yol açabiliyor.

Güvenlik sistemi tercihlerinde yalnızca bir antivirüs uygulaması kullanıyor olmak sizi maalesef kurtaramıyor. Mobil güvenlik, sunucu güvenliği ve veri şifreleme yazılımları da kullanarak şirketin tüm katmanlarda korunuyor olması büyük önem arz ediyor. Yine aynı şekilde 7/24 destek alabiliyor olmanız da oldukça önemli bir konu. Saldırı yaşadığınız sırada güvenlik noktasında destek isterken mesai saati kavramına takılmamanız gerekiyor.

 

ESET’in Güvenlik Çözümlerine Göz At

Bir Cevap Yazın