Ekonomimizin Görünmeyen Koruyucuları: Güvenlik Yazılımları 0

Dijital dünyadaki zararlı yazılım sayısı her geçen gün artmakta. ESET’in verilerine göre 2016’nın ilk çeyreğinde 500 milyon adedi geçmiş durumda. ESET LiveGrid® erken uyarı sistemi verilerine göre ise her gün ortalama 300 bin yeni zararlı yazılım dijital dünyaya salınıyor. Böyle bir ekosistemin içerisinde güvenliği sağlamak her geçen gün daha da zor bir hale geliyor. Dijital güvenliğimizi koruma altına alabilmek adına tercih edilebilecek iki yol var. Ya tek tek güvenlik çözümlerini deneyeceğiz ya da en büyük markaların tercih ettiği güvenlik yöntemini biz de kullanacağız. Bana daima ikinci seçenek mantıklı gelmiştir.

İstanbul Sanayi Odası verilerine göre en büyük 1000 sanayi kuruluşundan 299’u ESET çözümlerini tercih etmekte. Bu en yakın rakipleriyle bile arada dağlar kadar fark olduğunu gösteren bir istatistik.

Güvenlik çözümlerini sadece basit bir şekilde bir bilgisayarı ya da cep telefonunu koruyor gibi düşünmemeliyiz. Aslında bu güvenlik çözümleri kişileri, şirketleri yani aslında ekosistemi koruyor. Hatırlarsınız, Uluslararası haber ajansı AP’nin Twitter hesabından, Beyaz Saray’da iki ayrı patlama olduğu ve Obama’nın yaralandığı haberinin tweetlenmesiyle birlikte ABD borsası rekor bir düşüş yaşamıştı. Hackerların üstlendiği bu saldırı güvenliğin ekonomi için ne kadar önemli olduğunu gösterir nitelikte.

abd-borsası

Diğer yandan siber saldırıların kendi içinde ayrı bir ekosisteme dönüştüğünü de gözardı etmemek gerek. Kullanıcı datalarını sistemlerden çekip yüksek meblağlarla satan bir çok hacker bulunmakta. Bu tür vakalar hem şirketin itibarının sıfırlanmasına hem de büyük maddi tazminatların ödenmesine yol açabiliyor.

Güvenlik sistemi tercihlerinde yalnızca bir antivirüs uygulaması kullanıyor olmak sizi maalesef kurtaramıyor. Mobil güvenlik, sunucu güvenliği ve veri şifreleme yazılımları da kullanarak şirketin tüm katmanlarda korunuyor olması büyük önem arz ediyor. Yine aynı şekilde 7/24 destek alabiliyor olmanız da oldukça önemli bir konu. Saldırı yaşadığınız sırada güvenlik noktasında destek isterken mesai saati kavramına takılmamanız gerekiyor.

 

[button color=”” size=”” type=”3d” target=”http://www.eset.com/tr/?utm_source=pazarlamasyon&utm_medium=native&utm_campaign=ekonomi” link=”http://www.eset.com/tr/?utm_source=pazarlamasyon&utm_medium=native&utm_campaign=ekonomi”]ESET’in Güvenlik Çözümlerine Göz At[/button]

Cremicro Ajans Grubu'nun kurucusu. Growth Hacker | Entrepreneur | Lecturer | Blogger

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link