Dünyanın en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan WalMart 269 mağazasını kapatıyor. E-ticaret sektörünün gelişmesiyle birlikte büyümekte zorlanan Walmart geçtiğimiz yıl %30 değer kaybetmişti.

Walmart’ın merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, düşük performans veya uzun vadeli stratejik planlar çerçevesinde kapatılacak mağazalardan 154’ünün ABD’de, 52’sinin ekonomik krizle boğuşan Porto Riko’da ve geri kalanın Latin Amerika ülkelerinde olduğu belirtildi.

Bu mağazalarda istihdam edilen 16 bin kişinin işine son verileceği bildirilen açıklamada, bazı çalışanların yakın çevredeki diğer Walmart şubelerinde yeniden işe alınabileceği ifade edildi. Bunun mümkün olmadığı yerlerde ise işten çıkarılanlara 2 aylık ek ödeme ve kıdem tazminatı verileceği kaydedildi.

Walmart’ın Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Doug McMillon, söz konusu kararın kolay alınmadığını belirterek, “Mağazalarımızı kapatmak hiçbir zaman için kolay bir karar değil ancak şirketi güçlü kılmak ve geleceğe hazırlamak için gerekliydi” ifadelerini kullandı.

McMillon, şirketin gelecek yıl dünya genelinde 300’e yakın yeni mağaza açacağını da duyurdu. Walmart’ın hisseleri söz konusu açıklamanın ardından yüzde 3’e yakın değer kaybetti.

Kapatılan mağazaların 102’si Walmart’ın ekspres mağazalarından oluşuyor. Bu kararla birlikte Walmart tamamen ekspres market yapısını rafa kaldırmış olmakta. Türkiye’de Migros, Careffour gibi ekspres marketlere yeni yeni yönelmeye başlayan zincirlerin neler yapacağını da zaman içerisinde göreceğiz.

Paylaş
İstasyon Sanat Akademisi'nde güzel sanatlar eğitiminin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler & Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu. Eğitim serüvenine Dijital Pazarlama Uzmanlığıyla devam etmekte.10 yıldır bir yazılım firmasında Proje Yöneticisi olarak çalışmakta.

1 YORUM

  1. İnternet ve Teknolojinin çok hızlı şekilde büyümesi ile bundan sonra da Ofline satış yapan birçok firma kapanacak ve tarihin tozlu sayfalarında yer alacaktır. Bu nedenle ülkemizde de GoldBilgisayar gibi firmalar mağazalarını kapatarak Online olarak satışlarını devam ettirme kararı aldılar.

Bir Cevap Yazın