Dördüncü Çeyrekte Google Zıpladı, Apple İzledi

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Google 2012’nin son çeyreğinin sonuçlanmasının ardından müthiş bir tabloyla karşımıza çıktı ve toplamda 50 milyar dolarlık ciroya ulaştı.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde kârında ciddi bir düşüş yaşayan şirket dördüncü çeyrekte yükselişe geçerek cirosunu üçte bir oranında artırdı ve 14,4 milyar dolara ulaştı. 2011’in aynı dönemine kıyasla net kârını %7 artıran Google 2,89 milyar doları gördü. 50 milyar dolar cironun gerekçesi ise ‘reklâm ve AR-GE alanlarına daha fazla bütçenin ayrılması’ gösterildi. Bu sonuçlar göz önüne alındığında Google’ın hisseleri New York Borsası’nda %5 artış kaydetti.

google-q412a

Küresel anlamda 2012’nin en değerli şirketi olan Apple ise açıkladığı bilanço ile Google’ın aksine son çeyrekte kötü bir tablo çizdi. %1 oranında kâr elde etse de geçen yıla damgasını vuran Samsung ile olan rekabet Apple’ın maliyetlerini bir hayli artırmış görünüyor. Apple’ın son çeyrekte aldığı bu sonuç 2003’ten bu yana gerçekleştirdiği en yavaş kâr büyümesini ve son 14 çeyreğin en zayıf satış artışını temsil ediyor. Google’a kıyasla pek iç açıcı bir sonuç ortaya koyamasa da satışlarını %18 yükselten Apple 54,5 milyar dolara ulaştı, ama sonuç olarak 54,9 milyar dolar beklentinin altında kaldı. Hisse başı 13,53 beklentisinin de altında kalınca New York Borsası’nda günü %11 değer kaybıyla tamamlamış oldu.

apple-q412

Marka değeri açısından dünyanın ilk iki sırasında bulunan Amerikan firmalarının arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Özellikle Apple’ın bir diğer teknoloji devi Samsung’la arasındaki rekabet Google’ın işine yaramış olsa gerek ki Google yoluna hız kesmeden devam ediyor. Motorola ile istediğini tam anlamıyla alamayan şirketin Android sayesinde yakaladığı ivme kolay kolay sırtı yere gelmeyen bir marka profli çiziyor. Diğer bir yandan Amerikan borsalarında işlem gören hisse sayısına bakıldığında tahtını kısa bir süre önce Apple’a kaptıran Google, eski günlerine dönüp işlem gören hisselerini arttırır mı bilinmez ama bu sorunun cevabını bize 2013 yılı verecek gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Apple Kendi Kredi Kartını Çıkarıyor

Dün sizlere Apple TV’nin üyelik modeline geçerek abonelik satmaya hazırlandığından bahsetmiştik. Apple yine markasını genişletecek bir yeniliğe imza atmak üzere. Wall Street Journal’ın haberine göre Goldman Sachs ve Apple, Apple Bay markası taşıyacak yeni bir kredi kartı çıkaracaklar.

Apple ve Goldman Sachs, yeni bir ortak kredi kartı çıkarmak için hazırlıklara başladılar. Habere göre, planlanan kredi kartı Apple Pay markasını taşıyacak ve gelecek yıl müşterilere sunulacak.

Apple, Goldman Sachs ile yaptığı anlaşma sonrasında mütyerileri için ödül kartı konusunda Barclays PLC ile uzun süredir devam eden işbirliğini de sona erdirecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple TV Uygulaması ile Video Abonelikleri Satmayı Planlıyor

  • Apple, App Store’dan tek tek indirilen uygulamalar aracılığıyla abone olmalarını istemekten ziyade, belirli video hizmetlerine doğrudan video uygulamasına abonelik satmaya başlamayı planlıyor.
  • Apple 2021 yılına kadar bu hizmetten yılda 50 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor.
  • Şirketin hizmet satışları geçen yılın son çeyreğinde yüzde 31’e yükselmiş ve rekor 9,2 milyar dolara ulaşmıştı.
  • İlgili yazı; Apple’ın iPhone Satışları Düşmesine Rağmen Şirket Gelir Rekoru Kırdı

Dün sizlere dünyanın her yerindeki sahiplenme anlayışının değişmeye başladığından ve yerini kiralama veya üyelik alma anlayışına bıraktığından bahsetmiştik. Bu sistemi en çok kullanan sektör otomotiv iken Apple’ın da üyelik sistemine geçmeyi düşünen markalardan birisi olduğunu öğrendik.

Bu, süreci basitleştirecek ve Apple’ın TV uygulamasını Apple TV, iPhone ve iPad’lerde destekleyecek ve kullanıcıların içerik bulması, izlemesi ve satın alması için merkezi bir yer haline getirecektir. Ayrıca, Apple’ın 2021 yılına kadar yılda 50 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi beklediği hizmet işini artırmaya devam etmesinin bir başka yolu da olacaktır.
Şu anki şartlarda Apple HBO, Netflix gibi diğer kanallara gönderimi kendi uygulaması üzerinden yapsa da müşterilerini farklı bir kanala yönlendirmiş oluyor. Ancak bu sistemi kurabilirse üçüncü bir kanal söz konusu olmadan bu akışı kendi uygulamaları içinde sağlayabilir.
Apple bu uygulamaya önümüzdeki sene geçmeyi planladığını söyledi. IPhone satışlarındaki yavaşlama ile birlikte, Apple artık finansal sonuçlarını artırmak için Apple Müzik ve iCloud depolama ve içerik abonelikleri gibi hizmetleri değerlendiriyor. Apple, iTunes sayesinde film ve TV şovlarının en büyük satıcılarından birisi ancak çevrimiçi satış potansiyelini gözardı etmiş durumdaydı.
Apple, TV uygulamasının Amazon’un kanallar programıyla yaptığı gibi, müşterilerin HBO, Starz ve Showtime ile Amazon Prime Video için abonelik eklemelerine izin vererek konumlandırabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link