Dördüncü Çeyrekte Google Zıpladı, Apple İzledi 0

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Google 2012’nin son çeyreğinin sonuçlanmasının ardından müthiş bir tabloyla karşımıza çıktı ve toplamda 50 milyar dolarlık ciroya ulaştı.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde kârında ciddi bir düşüş yaşayan şirket dördüncü çeyrekte yükselişe geçerek cirosunu üçte bir oranında artırdı ve 14,4 milyar dolara ulaştı. 2011’in aynı dönemine kıyasla net kârını %7 artıran Google 2,89 milyar doları gördü. 50 milyar dolar cironun gerekçesi ise ‘reklâm ve AR-GE alanlarına daha fazla bütçenin ayrılması’ gösterildi. Bu sonuçlar göz önüne alındığında Google’ın hisseleri New York Borsası’nda %5 artış kaydetti.

google-q412a

Küresel anlamda 2012’nin en değerli şirketi olan Apple ise açıkladığı bilanço ile Google’ın aksine son çeyrekte kötü bir tablo çizdi. %1 oranında kâr elde etse de geçen yıla damgasını vuran Samsung ile olan rekabet Apple’ın maliyetlerini bir hayli artırmış görünüyor. Apple’ın son çeyrekte aldığı bu sonuç 2003’ten bu yana gerçekleştirdiği en yavaş kâr büyümesini ve son 14 çeyreğin en zayıf satış artışını temsil ediyor. Google’a kıyasla pek iç açıcı bir sonuç ortaya koyamasa da satışlarını %18 yükselten Apple 54,5 milyar dolara ulaştı, ama sonuç olarak 54,9 milyar dolar beklentinin altında kaldı. Hisse başı 13,53 beklentisinin de altında kalınca New York Borsası’nda günü %11 değer kaybıyla tamamlamış oldu.

apple-q412

Marka değeri açısından dünyanın ilk iki sırasında bulunan Amerikan firmalarının arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Özellikle Apple’ın bir diğer teknoloji devi Samsung’la arasındaki rekabet Google’ın işine yaramış olsa gerek ki Google yoluna hız kesmeden devam ediyor. Motorola ile istediğini tam anlamıyla alamayan şirketin Android sayesinde yakaladığı ivme kolay kolay sırtı yere gelmeyen bir marka profli çiziyor. Diğer bir yandan Amerikan borsalarında işlem gören hisse sayısına bakıldığında tahtını kısa bir süre önce Apple’a kaptıran Google, eski günlerine dönüp işlem gören hisselerini arttırır mı bilinmez ama bu sorunun cevabını bize 2013 yılı verecek gibi görünüyor.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Snapchat, Reklamverenlere Piksel Takibiyle İstatistik Sağlayacak 0

Özellikle milenyum kuşağı olarak tanımlanan genç kuşak arasında en popüler sosyal ağlardan biri olan Snapchat, markalara piksel takibi özelliğini açıyor. İnternet trafiğine ve reklamlara maruz kalmaya dair verileri sağlayacak bu özellik sayesinde, reklamverenler Snapchat reklamlarına ilişkin daha açık istatistikler elde edebilecek.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle’ın dâhil olduğu çatı marka TechStyle, ayakkabı ve giyim ürünlerini öne çıkarmak için bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Şirket bu reklamlarla, daha fazla ürün satmayı hedefliyordu. Fakat önemli bir sorunla baş etmek zorundaydı. TechStyle’ın elinde, hangi müşterinin Snapchat reklamından gelip alışveriş yaptığına dair doğrudan kullanabileceği bir yöntem yoktu.

Bu nedenle, Snapchat’in uzun zamandır beklenen piksel takibi özelliğini deneyen ilk firmalardan biri TechStyle oldu. Piksel takibi, reklamverenlerin, internet sitelerinde bir kod oluşturup reklamı gördükten sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını görmelerini sağlıyor.

Snap Pixel adı verilen özellik, Snapchat üzerinden verilen reklamla ile internet sitesi trafiği arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan doğrudan pazarlamacılara, performans tabanlı bir reklam modeli sağlamak için ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Facebook, Googleve diğer bazı platformlar, etiket veya piksel tabanlı takip özelliğiyle reklamverenlere ölçme ve hedeflemede yardım ediyor. Snapchat’in reklam hizmeti vermeden önce, karmaşık hedeflemelerden çekindiği biliniyordu. Fakat reklam imkânı veren her sosyal ağ gibi o da dijital reklamcılığın vazgeçilmezi hâline gelen reklam ölçme, analiz etme ve takip araçlarını reklamverenlere sundu.

TechStyle Moda Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı Laura Joukovski, Snapchat’in piksel takibi özelliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, özelliği deneme ve öğrenme sürecine devam ettiklerini ve bu nedenle işin çok başında olduklarını belirtti. Joukovski ayrıca, piksel kod özelliğinin Snapchat’te reklam veren markalar için tamamen yeni ve daha iyi bir yol olduğunu ve böylece neler olup bittiğini, tıklama eyleminin ötesindeki doğrudan pazarlama işaretlerini değerlendirmeleri adına etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Snap Pixel özelliğini kullanmak isteyen reklamverenler, öncelikle Snapchat’in reklam satın alma aracı üzerinden, belirledikleri bir internet sitesine yönlenecek trafiğin takibi için bir piksel oluşturuyor. Örneğin, kaç müşterinin Snapchat reklamını gördükten sonra e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve alışveriş yaptığını merak eden bir perakendeci veya Snapchat reklamıyla bülten üyeliği formunu doldurup onay sayfasını gören müşterilerin sayısını bilmek isteyen bir reklamveren için bu yeni özellik, tam anlamıyla biçilmiş kaftan hâline geliyor.

Piksel kod hazır olduğunda pazarlamacılar, kampanya istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve reklamı görüntüleyen veya onunla etkileşime geçen kişilerden toplanan verileri 28 güne kadar görebiliyor. Özellik, yıl sonu itibarıyla etiketleri de içeren reklam hedeflemesi sayesinde, markaların, internet sitelerini ziyaret eden özel kullanıcılara ve gruplara odaklanmasını da sağlayacak. Snapchat kullanıcılara, dilerlerse bu özelliğe onay vermeme hakkı da tanıyacak.

Joukovski, özelliği değerlendirirken, Facebook ve Google başta olmak üzere birçok platformun doğrudan pazarlama noktasında markalara çok yönlü araçlar sunduğunu, bu açıdan bakıldığında Snapchat markalarla birlikte çalışmak istiyorsa kendilerine aynı düzeyde araçlar vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, bir anlamda daha fazla adım atılmazsa piksel kod özelliğinin de yeterli olmayacağını vurguluyor. Bununla birlikte, Facebook ve Google’ın aksine Snapchat piksel özelliği şimdilik sadece ölçme işlemleri için kullanılabiliyor.

Snap Pixel’den gelen ilk sonuçlar ise gelecek vadeder nitelikte. TechStyle’ın Snapchat reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde alışveriş yapanları takip ettiği ilk denemesinde, satın alma başına maliyet %60’tan %40’a düştü. Grubun diğer markası ShoeDazzle’da ise aynı değişken %63 oranında gerçekleşti ama üye olma başına maliyet %48 oranıyla beklentinin altında kaldı.

Joukovski istatistikleri yorumlarken, veriler sayesinde Snapchat reklamlarına maruz kalan kullanıcıların reklamla nasıl etkileşime geçtiklerini ve siteye nasıl yönlendirdiğini görebileceklerinin de altını çiziyor.

Snap Pixel’in reklam hedeflemelerine derinlik katması ve reklamverenler için akıllıca bir karşılaştırma yapma olanağı tanıması bekleniyor. Bakalım özelliğin gelişim süreci nasıl ilerleyecek ve markalara daha fazla yenilik sunulacak mı?

Lenovo Fujitsu’nun PC Bölümünü Satın Alıyor 0

Kişisel bilgisayar kategorisinin büyüyen şirketi Lenovo sektörün lideri olma yolunda emin adımlar atmaya devam ediyor. Bu yıl içinde büyük bir gelir artışı yaşayan şirket piyasayı değiştirecek bir hamleye daha imza attı. Gelir artışını doğru yere kanalize etmek adına şirket Fujitsu Kişisel Bilgisayar bölümünün yüzde 51’lik bölümünü satın aldı. 

Şirket bu satın alım için 269 milyon dolara anlaşıldığını resmi olarak açıkladı. Lenovo bu ücretin 156,70 milyon dolarını Fujitsu’ya nakit şekilde ödeyecek. 2020 yılına kadar sağlanacak performansa göre de  ödemenin kalan kısmı konuşulacak.

Lenovo bu satın almanın 2020 yılına kadar şirkete 112 milyona varabilecek bir katkı sağlamasını bekliyor. Lenovo daha önce de akıllı telefon piyasasına da girebilmek için Motorola’yı satın almıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link