Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Google 2012’nin son çeyreğinin sonuçlanmasının ardından müthiş bir tabloyla karşımıza çıktı ve toplamda 50 milyar dolarlık ciroya ulaştı.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde kârında ciddi bir düşüş yaşayan şirket dördüncü çeyrekte yükselişe geçerek cirosunu üçte bir oranında artırdı ve 14,4 milyar dolara ulaştı. 2011’in aynı dönemine kıyasla net kârını %7 artıran Google 2,89 milyar doları gördü. 50 milyar dolar cironun gerekçesi ise ‘reklâm ve AR-GE alanlarına daha fazla bütçenin ayrılması’ gösterildi. Bu sonuçlar göz önüne alındığında Google’ın hisseleri New York Borsası’nda %5 artış kaydetti.

google-q412a

Küresel anlamda 2012’nin en değerli şirketi olan Apple ise açıkladığı bilanço ile Google’ın aksine son çeyrekte kötü bir tablo çizdi. %1 oranında kâr elde etse de geçen yıla damgasını vuran Samsung ile olan rekabet Apple’ın maliyetlerini bir hayli artırmış görünüyor. Apple’ın son çeyrekte aldığı bu sonuç 2003’ten bu yana gerçekleştirdiği en yavaş kâr büyümesini ve son 14 çeyreğin en zayıf satış artışını temsil ediyor. Google’a kıyasla pek iç açıcı bir sonuç ortaya koyamasa da satışlarını %18 yükselten Apple 54,5 milyar dolara ulaştı, ama sonuç olarak 54,9 milyar dolar beklentinin altında kaldı. Hisse başı 13,53 beklentisinin de altında kalınca New York Borsası’nda günü %11 değer kaybıyla tamamlamış oldu.

apple-q412

Marka değeri açısından dünyanın ilk iki sırasında bulunan Amerikan firmalarının arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Özellikle Apple’ın bir diğer teknoloji devi Samsung’la arasındaki rekabet Google’ın işine yaramış olsa gerek ki Google yoluna hız kesmeden devam ediyor. Motorola ile istediğini tam anlamıyla alamayan şirketin Android sayesinde yakaladığı ivme kolay kolay sırtı yere gelmeyen bir marka profli çiziyor. Diğer bir yandan Amerikan borsalarında işlem gören hisse sayısına bakıldığında tahtını kısa bir süre önce Apple’a kaptıran Google, eski günlerine dönüp işlem gören hisselerini arttırır mı bilinmez ama bu sorunun cevabını bize 2013 yılı verecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın