Dördüncü Çeyrekte Google Zıpladı, Apple İzledi

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Google 2012’nin son çeyreğinin sonuçlanmasının ardından müthiş bir tabloyla karşımıza çıktı ve toplamda 50 milyar dolarlık ciroya ulaştı.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde kârında ciddi bir düşüş yaşayan şirket dördüncü çeyrekte yükselişe geçerek cirosunu üçte bir oranında artırdı ve 14,4 milyar dolara ulaştı. 2011’in aynı dönemine kıyasla net kârını %7 artıran Google 2,89 milyar doları gördü. 50 milyar dolar cironun gerekçesi ise ‘reklâm ve AR-GE alanlarına daha fazla bütçenin ayrılması’ gösterildi. Bu sonuçlar göz önüne alındığında Google’ın hisseleri New York Borsası’nda %5 artış kaydetti.

google-q412a

Küresel anlamda 2012’nin en değerli şirketi olan Apple ise açıkladığı bilanço ile Google’ın aksine son çeyrekte kötü bir tablo çizdi. %1 oranında kâr elde etse de geçen yıla damgasını vuran Samsung ile olan rekabet Apple’ın maliyetlerini bir hayli artırmış görünüyor. Apple’ın son çeyrekte aldığı bu sonuç 2003’ten bu yana gerçekleştirdiği en yavaş kâr büyümesini ve son 14 çeyreğin en zayıf satış artışını temsil ediyor. Google’a kıyasla pek iç açıcı bir sonuç ortaya koyamasa da satışlarını %18 yükselten Apple 54,5 milyar dolara ulaştı, ama sonuç olarak 54,9 milyar dolar beklentinin altında kaldı. Hisse başı 13,53 beklentisinin de altında kalınca New York Borsası’nda günü %11 değer kaybıyla tamamlamış oldu.

apple-q412

Marka değeri açısından dünyanın ilk iki sırasında bulunan Amerikan firmalarının arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Özellikle Apple’ın bir diğer teknoloji devi Samsung’la arasındaki rekabet Google’ın işine yaramış olsa gerek ki Google yoluna hız kesmeden devam ediyor. Motorola ile istediğini tam anlamıyla alamayan şirketin Android sayesinde yakaladığı ivme kolay kolay sırtı yere gelmeyen bir marka profli çiziyor. Diğer bir yandan Amerikan borsalarında işlem gören hisse sayısına bakıldığında tahtını kısa bir süre önce Apple’a kaptıran Google, eski günlerine dönüp işlem gören hisselerini arttırır mı bilinmez ama bu sorunun cevabını bize 2013 yılı verecek gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Samsung’un CES 2018’de Tanıtacağı 3 Yeni Teknoloji

Tüketici elektroniği fuarı olan CES’in bu yılki ayağı 9-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. CES 2018‘e katılacak olan bazı şirketler ise fuarda tanıtacakları yeni cihazların ve teknolojilerin bir ön gösterimini yapmaya başladılar. Bu şirketlerden biri de Samsung Creative Lab (kısaca C-Lab). TechCrunch’ın yaptığı habere göre Samsung Creative Lab, Samsung çalışanlarının şirket kaynaklarını kullanarak girişimler kurabildikleri ve bu girişimleri Samsung’a bağlı bir alt şirket olarak konumlandırabildikleri bir kurum içi hızlandırıcı merkez olarak adlandırılabilir.

Samsung Creative Lab, CES 2018’de tanıtacağı iki yeni sistemi ve bir yeni cihazı ortaya çıkarttı. Özellikle bu iki yeni sistem, sahip oldukları sağlık sorunları nedeniyle yaşam kalitesi düşen insanlara yardımcı olmayı amaçladıkları için oldukça dikkat çekiyor. Tanıtılacak olan cihazın ise daha tüketici odaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Relumino

Relumino, CES 2018’de tanıtılacak olan bu üç yeni teknoloji arasında en çok merak uyandıranı olarak öne çıkıyor. Görme bozukluğu olan insanlara daha iyi bir görüntü sağlamayı amaçlayan Relumino, geçtiğimiz yılki Mobile World Congress fuarında tanıtılan aynı isimli uygulamanın üzerine inşa edilen bir sistem. Samsung Creative Lab’in bu sisteme son olarak bir donanımı da dahil ettiği görülüyor.

Relumino’nun demo videosunda, bu sistemden yararlanmak için Samsung’un mobil sanal gerçeklik başlığı olan Samsung Gear VR’ın kullanıldığı görülüyor. Zaten sistem de daha keskin görüntüler göstermek için benzer bir akıllı telefon ve başlık kombinasyonu kullanıyor. Bu sistemde olduğu gibi, burada da asıl işi görüntüleri yakalayıp başlıkta bulunan lenslere aktaran telefon yapıyor.

GoBreath

GoBreath isimli sistem, akciğer hasarından dolayı acı çeken insanlara yardım etmeyi amaçlıyor. Sistem, çeşitli nefes alma yöntemleri öğretmek için tasarlanmış olan egzersizlerle dolu bir mobil uygulama ve taşınabilir bir cihazdan meydana geliyor. Uygulama, zamanla sağlanan ilerlemeyi takip ediyor ve bu bilgiyi doktorla paylaşıyor.

S-Ray (Sound-Ray)

Sound-Ray ya da kısaca S-Ray isimli bu cihaz, tanıtılacak olan bu üç yeni teknoloji ürünü arasında en tüketici odaklı olanı olarak öne çıkıyor. Bu hoparlör, temelde daha büyük yönlü hoparlörlerde yer alan teknolojiyi daha taşınabilir bir boyuta sığdırıyor. S-Ray, aynı bu tarz sistemlerdeki gibi dinleyicinin bulunduğu yöne yöneltilmiş hiper odaklı bir dinleme deneyimi sunuyor. Bu minik hoparlör, etrafınızda bulunan herkesi sizin dinlediğiniz müziği dinlemeye zorlamadan kulaklık ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple 2018’de Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir

Dünyanın teknoloji devi şirketleri, değeri 1 trilyon doları aşan ilk şirket olmak için rekabet ediyor; Apple, Iphone X satışlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen listenin en üst sırasındaki şirket durumunda.

Şirkete ait hisse senedi fiyatının, şirketin toplam hisse senedi sayısıyla çarpılarak yapılan değerlendirmenin sonucuna göre oluşan listede Apple en üst sırada yer alırken, onu sırasıyla Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor.

Ekonomi uzmanları ve yatırımcılara göre, eğer hisse senedi fiyatları 2017’deki yükselişlerini sürdürürse, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketini bu yıl görmemiz kaçınılmaz olacak — bunun gerçekleşmesi için Apple’a ait hisse senedi fiyatlarında %15’lik bir artışın olması gerekiyor ( geçen yıl bu artış toplamda %47 idi )

Apple 869 milyar dolarlık değeriyle Alphabet’in 140 milyar dolar, Microsoft’un ise 200 milyar dolar yukarısında görünüyor. Ancak pazar analistleri hangi teknoloji devinin 1 trilyon değerine daha önce ulaşacağı konusunda fikir ayrılığına sahip. Bir kısım analist Apple’ın listedeki yerini koruyarak bu yarışta birinci olacağını söylerken, diğer bir grup Amazon’un bu büyüme hızıyla Apple’ı yarışta geride bırakacağını iddia ediyor. Alphabet ve Microsoft’a ise yarışta pek şans verilmiyor — Alphabet’in hisse senetlerinin 2018’de %72 değer kazanması gerekiyor (2017’de bu artış sadece %11 idi) ve Microsoft’un hisse senetlerinn %98 değer kazanması şart. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link