Deloitte: Finansal Hizmetler Sektörü Güvende Mi?

Hizmet sektöründeki tehditler gün geçtikçe farklı boyutlarda karşımıza çıkmakta. Bunun en önemli sebeplerinden birisi şüphesiz ki gelişen teknoloji ve sektör oyuncularının bu teknolojiye paralel güvenlik duvarı oluşturmada geç kalmış olması. Tehdit’in en çok görüldüğü sektör sizin de tahmin edeceğiniz gibi Finansal Hizmetler. Deloitte, en son araştırmalarından “Finansal Hizmetler Sektöründe Güvenlik Trendleri”nde bu konuyu mercek altına aldı. (Araştırmaya  39 ülkeden 250’nin üzerinde organizasyon katıldı ve bunların 11’i Türkiye’den)

Katılımcıların büyük bir kısmını Bankacılık sektörünün oluşturduğu araştırmada etkili bir güvenlik sistemi oluşumundaki en büyük engel “uygulamaya yeterli bütçenin ayrılmaması” gösterildi.

Ekran Alıntısı1

Araştırmadaki Önemli Tespitler

Sosyal Medya: Katılımcıların birçoğunun sosyal medya kullanımının artmasıyla sosyal ağlarda meydana gelebilecek güvenlik risklerine karşı  kullanıcılarını eğittikleri gözlenmiştir.

Bulut Bilişim: Katılımcıların %40’lık bir bölümü hala bu teknolojiye geçmeyenlerden.

Mobilite: Katılımcıların yarısından fazlası henüz mobiliteye geçmeyi düşünmemekte.

Siber Tehditlerin Önlenmesi – Bilgi Varlıklarını Koruma: Katılımcıların çoğu operasyonlar üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için Güvenlik Operasyon Merkezleri’ni kendileri yönetmekte.

2012 yılında organizasyonların güvenlik öncelikleri şu şekilde belirtilmiştir:

Ekran Alıntısı

Peki Türkiye Finansal Güvenli-ğini Sağlarken, Küresel Pasta-nın Neresinde Yer Alıyor?

  • Türkiye’de bilgi güvenliğine ilişkin olayların kurulmuş bir komite üzerinden yürütülmesi diğer ülkelere oranla daha yaygındır.
  • Bilgi güvenliği profesyoneli istihdamı ve kullanımı açısından Türkiye, dünya ile benzer bir ortalamaya sahiptir.
  • Bilgi güvenliği stratejisinin oluşturulması ve onaylatılması konusunda Türkiye, dünya ile benzer bir ortalamaya sahiptir.
  • Son dönemde Türkiye’de gerçekleşen saldırıların büyük çoğunluğu servis kesintisi saldırılarıdır (DDOS), bu nedenle Türkiye’de bu konuda özel bir hassasiyet oluşmuştur.

Tüm organizasyonlar Bilim ve Teknoloji (BT) çalışmalarına gün geçtikçe hız vermekte ve artık her türlü alışverişin, ödemenin internet üzerinden rahatça yapılabildiği bir dünyada finansal güvenliğini sağlamakta. Bunu sağlarken siber saldırılara hazırlıklı olup saldırıyı güvenlik duvarının arkasında tutanlar sektörde sağlamca yer ediniyor diyebiliriz. Yapılan araştırma da gösteriyor ki Türkiye de Finansal Hizmetlerini korumada hiç de yabana atılmayacak kadar iyi bir noktada. Araştırma sonucu da gösteriyor ki; bu işte başarıya giden yol BT’ye ayrılan bütçenin ne kadarının güvenliğe gittiğini tespit etmekten geçiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

50 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgileri, Hacker’ların Eline Geçti [Son Dakika]

  • Facebook hack’lendi ve 50 milyon kullanıcı kişisel bilgileri açığa çıktı.
  • Facebook da bu olayı doğrularken sosyal ağın kodundaki bir güvenlik açığının bu duruma neden olduğu belirtiliyor.
  • Belirtilene göre, bu güvenlik açığı, kullanıcıların kendi profillerini diğer kullanıcıların gözünden görmelerine imkan tanıyan “Başkasının Gözünden Gör” özelliğiyle ilgili.
  • İlgili Yazı: Facebook Beğenilerimiz Aracılığıyla Karakter Analizimiz Nasıl Yapılıyor?

Popüler sosyal medya platformu Facebook, bu yılın başında yaşanan Cambridge Analytica skandalı nedeniyle fazlasıyla sarsılmıştı. Bu skandalla birlikte 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin izinsiz olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştı ve bu skandal sonrasında bazı markalar Facebook faaliyetlerini geçici olarak askıya almıştı. Son olarak geçtiğimiz temmuz ayında, şirketin ikinci çeyrek verilerini açıklamasının ardından, hisse değerleri %20’den fazla değer kaybetmişti. Ancak ortaya çıkan bir son dakika gelişmesi, Facebook için sıkıntılı günlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğine işaret ediyor.

Birleşik Krallık merkezli Independent gazetesinin paylaştığı son dakika haberine göre, Facebook bir hack saldırısına maruz kaldı ve bu saldırı sonucunda 50 milyon kişinin kişisel bilgileri açığa çıktı. Ayrıca Facebook da böyle bir olay yaşandığını kabul etti. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, sosyal medya sitesinin kodundaki bir güvenlik açığı bu duruma neden oldu. Belirtilene göre bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının, insanların oturumlarını ele geçirmelerine ve en özel bilgilerini görebilmelerine olanak sağlıyor.

Bu güvenlik açığı, kullanıcıların kendi profillerini diğer kullanıcıların gözünden görmelerine imkan tanıyan “Başkasının Gözünden Gör” özelliğiyle ilgili. Facebook, hacker’ların bu açığı kullanarak insanların hesaplarını güvende tutan ve daha sonra bunlara zorla giren “erişim jetonunu” çalabileceklerini ifade etti. Sosyal medya platformu, bu güvenlik açığını salı günü keşfetti ve hemen incelemeye başladı. Ancak şimdilik bu güvenlik açığının kim tarafından ve nasıl kullanıldığı gizemini koruyor. Ayrıca Facebook, bu hack saldırısından kimlerin etkilendiğini bilip bilmediği konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Belirtilene göre, bu güvenlik açığı kapatıldı ve “Başkasının Gözünden Gör” özelliği, şu anda devre dışı bırakılmış durumda. İlk iş olarak güvenlik kodları sıfırlanacak ve böylece herhangi bir hesaba zorla erişim sağlayan bir kişi, hesaptan çıkarılmış olacak. Bu da yaklaşık olarak 90 milyon kullanıcının -50 milyon bu güvenlik açığından etkinlendiği düşünülen ve 40 milyon ise geçtiğimiz yıl “Başkasının Gözünden Gör” özelliğini kullanan kullanıcı sayısı- hesaplarından çıkarılacakları ve hesaplarına yeniden giriş yapmak zorunda kalacakları anlamına geliyor. Ancak tabii ki bunun gerçekleşmesi, kesin olarak birisinin hesabınıza izinsiz olarak eriştiği anlamına gelmiyor. Sonuç olarak yukarıda bahsettiğimiz ve bu güvenlik açığından etkilenmemiş olan 40 milyonluk bir kullanıcı kesimi de mevcut.

Ancak bütün bunlara rağmen, soruşturmaya yeni başladığına dikkat çeken Facebook, daha fazla kullanıcının bu güvenlik açığından etkinlenmiş olabileceğini ve böyle bir durumu keşfetmeleri durumunda, bu hesapların da erişim jetonlarını sıfırlayacaklarını ifade etti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ünlü Restoran Zinciri Kaşıbeyaz da Konkordatoya Gitti

Son günlerde pek çok şirketin konkordato haberi üst üste geldi. Son bir sene içerisinde konkordato ilan eden şirketleri sizlerle paylaşmıştık.  Yeni konkordato haberi ise ünlü restoran zinciri Kaşıbeyaz‘dan geldi. 

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre ünlü kebap zinciri Kaşıbeyaz, Bakırköy Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak konkordato istedi. Konkordato talebi, Kaşıbeyaz Turizm İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile şirketin sahipleri Ahmet Kaşıbeyaz ve Mehmet Murat Kaşıbeyaz adına yapıldı.

Başvuru dilekçesinde, şirketin mali darboğaza girmesine gerekçe olarak ekonomideki olumsuz gelişmeler gösterildi.

Kaşıbeyaz’ın biri Ankara’da dördü İstanbul’da olmak üzere beş restoranı var. Ünlü markanın temeli 45 yıl önce, Ahmet Kaşıbeyaz tarafından İstanbul Aksaray’da açılan küçük restoranla atılmıştı. Markanın bilinirliği 1986’da Florya’da açılan restoranla artmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link