The Heritage Foundation, Çin’in dünya üzerindeki direkt yatırımlarını analiz eden bir çalışma yayınladı. İnteraktif bir harita üzerinde yayınlanan ve  Çin’in hangi ülke ile bölgelerde yatırım yaptığını daha detaylı bir şekilde incelemek mümkün. Sektörel anlamda da kategorize edilen Çin yatırımlarının enerji sektöründe yoğunlaştığını görebiliyoruz. 2005 yılından bu yana dünya genelinde 606 milyar dolarlık yatırım yapan Çin’in gözde ülkeleri ise ABD, Avustralya,Kanada ve Brezilya. 

Sektörel anlamdaki genel dağılımda ise 284.5 milyar dolar yatırım enerji sektörüne yapılmış. Onu 98.5 milyar dolar ile madencilik sektörü ve 89.1 milyar dolar ile ulaşım sektörü takip ediyor. Enerji yatırımlarında gözde ülkeler Avustralya, Kanada, Brezilya, İran ve Kazakistan.

chinass

ABD’de 54 milyar dolar yatırımı olan Çin, bu ülkede sektörel olarak enerjiye değil finansa ağırlık vermiş durumda. 20.3 milyar dolarlık bir yatırım finansa, 14.4 milyar dolarlık yatırımda enerji sektörüne yapılmış. Avustralya’da ise 55.9 milyar dolarlık yatırımın büyük bölümü madenciliğe yapılmış. Onu 23.2 milyar dolar ile enerji sektörü takip ediyor. 36.7 milyar doları bulan yatırımların adresi olan Kanada’da ise 33.1 milyar dolar ile neredeyse yatırımların tamamı enerji sektörüne yapılmış. Çin’in gelişmekte ülkeler arasındaki önemli partneri Brezilya’daki yatırımları ise 36.7 milyar dolar. Bu yatırımlarında 19 milyar dolarlık bölümü yine enerji sektöründe yapılmış durumda. Çin ile önemli ortaklıkları bulunan İran’da ise Çin yatırımları 16.8 milyar dolar seviyesinde. Önemli bölümünün nükleer enerji alanında yapılan yatırımların yüksekliği göze çarpıyor. Yine Çin ile ortaklaşa yapılan İran’ın yerli otomobil yatırımları da Çin’in İran’daki yatırımlarının diğer önemli kısmını oluşturuyor.

2005 yılından bu yana her yıl düzenli bir artış gösteren Çin yatırımlarından ülkemizin aldığı pay ise oldukça düşük. 660 milyar dolarlık büyüklükten sadece 2.8 milyar dolarlık bir yatırım ülkemize gelmiş durumda. Nükleer santraller ile ilgili yatırımlar gündemdeydi fakat hükümet tarafından başka ülkelerin teklifleri tercih edildi. Çin’in ülkemizdeki yatırımları da dünya ile paralel sektörlere dağılmış durumda. 1.9 milyar doların enerji sektörüne ayrıldığı ülkemizde Çin güneş enerjisi odaklı stratejilere yatırım yapıyor. Yatırımların diğer çoğunluğu ise 780 milyon dolarla emlak sektörüne yapılmış. Kalan 120 milyon dolarlık bölüm ise ulaşım ve otomotiv sektörlerinde yer alıyor.

Türkiye dünyada önemli bir yere sahip olan Çin yatırımlarından daha fazla pay almak için Hüsnü Özyeğin başkanlığında Türk-Çin İş Konseyi oluşumunu kurmuştu. 2003 yılında yapılan son iş forumundan sonra; 2004,2005 ve 2007’de DEİK tarafından Çin’e ziyaretler gerçekleştirilmiştir. En büyük adım ise 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından gerçekleştirilen resmi ziyaretler ile atılmıştır. 104 firma temsilcisinin bulunduğu ziyaretlerde önemli yatırım görüşmeleri gerçekleştirilmişti. Umarız bu görüşmeler de ülkemiz mutlu sonra ulaşır ve Çin yatırımlarının yarattığı fırsatlardan daha çok faydalanır.

Bir Cevap Yazın