Çin’in Global Yatırımlarına Bakış

The Heritage Foundation, Çin’in dünya üzerindeki direkt yatırımlarını analiz eden bir çalışma yayınladı. İnteraktif bir harita üzerinde yayınlanan ve  Çin’in hangi ülke ile bölgelerde yatırım yaptığını daha detaylı bir şekilde incelemek mümkün. Sektörel anlamda da kategorize edilen Çin yatırımlarının enerji sektöründe yoğunlaştığını görebiliyoruz. 2005 yılından bu yana dünya genelinde 606 milyar dolarlık yatırım yapan Çin’in gözde ülkeleri ise ABD, Avustralya,Kanada ve Brezilya. 

Sektörel anlamdaki genel dağılımda ise 284.5 milyar dolar yatırım enerji sektörüne yapılmış. Onu 98.5 milyar dolar ile madencilik sektörü ve 89.1 milyar dolar ile ulaşım sektörü takip ediyor. Enerji yatırımlarında gözde ülkeler Avustralya, Kanada, Brezilya, İran ve Kazakistan.

chinass

ABD’de 54 milyar dolar yatırımı olan Çin, bu ülkede sektörel olarak enerjiye değil finansa ağırlık vermiş durumda. 20.3 milyar dolarlık bir yatırım finansa, 14.4 milyar dolarlık yatırımda enerji sektörüne yapılmış. Avustralya’da ise 55.9 milyar dolarlık yatırımın büyük bölümü madenciliğe yapılmış. Onu 23.2 milyar dolar ile enerji sektörü takip ediyor. 36.7 milyar doları bulan yatırımların adresi olan Kanada’da ise 33.1 milyar dolar ile neredeyse yatırımların tamamı enerji sektörüne yapılmış. Çin’in gelişmekte ülkeler arasındaki önemli partneri Brezilya’daki yatırımları ise 36.7 milyar dolar. Bu yatırımlarında 19 milyar dolarlık bölümü yine enerji sektöründe yapılmış durumda. Çin ile önemli ortaklıkları bulunan İran’da ise Çin yatırımları 16.8 milyar dolar seviyesinde. Önemli bölümünün nükleer enerji alanında yapılan yatırımların yüksekliği göze çarpıyor. Yine Çin ile ortaklaşa yapılan İran’ın yerli otomobil yatırımları da Çin’in İran’daki yatırımlarının diğer önemli kısmını oluşturuyor.

2005 yılından bu yana her yıl düzenli bir artış gösteren Çin yatırımlarından ülkemizin aldığı pay ise oldukça düşük. 660 milyar dolarlık büyüklükten sadece 2.8 milyar dolarlık bir yatırım ülkemize gelmiş durumda. Nükleer santraller ile ilgili yatırımlar gündemdeydi fakat hükümet tarafından başka ülkelerin teklifleri tercih edildi. Çin’in ülkemizdeki yatırımları da dünya ile paralel sektörlere dağılmış durumda. 1.9 milyar doların enerji sektörüne ayrıldığı ülkemizde Çin güneş enerjisi odaklı stratejilere yatırım yapıyor. Yatırımların diğer çoğunluğu ise 780 milyon dolarla emlak sektörüne yapılmış. Kalan 120 milyon dolarlık bölüm ise ulaşım ve otomotiv sektörlerinde yer alıyor.

Türkiye dünyada önemli bir yere sahip olan Çin yatırımlarından daha fazla pay almak için Hüsnü Özyeğin başkanlığında Türk-Çin İş Konseyi oluşumunu kurmuştu. 2003 yılında yapılan son iş forumundan sonra; 2004,2005 ve 2007’de DEİK tarafından Çin’e ziyaretler gerçekleştirilmiştir. En büyük adım ise 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından gerçekleştirilen resmi ziyaretler ile atılmıştır. 104 firma temsilcisinin bulunduğu ziyaretlerde önemli yatırım görüşmeleri gerçekleştirilmişti. Umarız bu görüşmeler de ülkemiz mutlu sonra ulaşır ve Çin yatırımlarının yarattığı fırsatlardan daha çok faydalanır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Uber, %15 Hissesini SoftBank’a Mı Satıyor?

Uluslararası yatırımları artıran Japon yatırım şirketi SoftBank, uzun süredir devam eden görüşmeler sonunda Uber’in hisselerinin yüzde 15’ini satın almak üzere anlaştı. Anlaşma, son dönemde değer kaybeden Uber’in geçen yılki piyasa değerinin yüzde 30 altında gerçekleşti.

Japon yatırım şirketi SoftBank, uzun süredir devam eden görüşmeler sonunda Uber’in hisselerinin yüzde 15’ini, geçen yılki piyasa fiyatının yüzde 30 altına satın alma konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma uyarınca SoftBank Uber’e 7 milyar dolarlık yatırım yapacak.

CNN Money’nin haberine göre, dün açıklanan anlaşmanın ocak ayında tamamlanması bekleniyor. Son dönemde uluslararası yatırımları artıran SoftBank, Çin ve Brezilya’daki bazı şirketlere önemli yatırımlar yapmıştı.

 

Uber değer kaybetti

Öte yandan 2019’da halka açılmayı planlayan Uber, hackerlara 100 bin dolar fidye ödediği haberi ve bazı ülkelerde karşılaştığı yasal düzenlemeler nedeniyle güven kaybı yaşıyor. Uber’in piyasa değeri geçen yıl 68 milyar dolarken, söz konusu satın alma 48 milyar dolar üzerinden yapıldı. Uzmanlar, şirketin yeni yatırımcı çekmesinin son dönemde zorlaştığına dikkat çekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sir Richard Branson’ın İlham Verici Hayatı

“İş fırsatları otobüs gibidir, her zaman bir diğeri gelir.”

Pazarlama dünyası ve girişimcilikle yakından ilgilenen herkesin en az bir kez bile olsa mutlaka duyacağı bir isim: Sir Richard Branson!  İş dünyası için ilham kaynağı niteliği taşıyan son 35 yılın en vizyoner girişimcisi bu adam herkese ilham kaynağı olabilecek başarı öykülerine sahip. Virgin Airlines için yapılan son flashmob benim de Sir Richard’ı daha yakından araştırmama yol açtı…

1950 yılında dünyaya gelen Sir Richard BransonDünyaya ikinci kez gelsem yine kendim olmak isterdim! diyecek kadar dolu dolu bir hayat yaşayıp kişisel vizyonu olanHayatını dolu yaşamak ve insanların yaşamlarında fark yaratmak hedefini gerçekleştirmiş. Yıllar önce müstehcen bir isim olması sebebiyle zorla kabul ettirdiği markası için vizyonu Virgin‘in, dünyada en büyük değil ama ‘en çok saygı duyulan’ markası olduğunu görmek hedefini gerçekleştirmek için attığı adımlar da son derece iddialı.

Her şeyden önce büyük servetin büyük bir sorumluluk getirdiği görüşünde. Kapitalizmin karşısında servetin eşit ve adil dağılımının sorunlu olduğunu düşünüyor ve servet sahiplerinin dünyaya ve toplumlara karşı sorumluluklarını yerini getirmesi gerektiğine inanıyor. Bu dağılımın biraz daha adil bir hale gelmesi için de iş adamlarının sürekli yeni yatırımlar yaparak istihdam sağlaması gerektiğini düşünüyor.

richard_branson

Bugün için yaklaşık 5 milyar dolar değer biçilen Virgin Grup olarak küresel ısınma projelerine on yıl içinde harcanmak üzere toplam 3 milyar dolar ayırması da sadece para kazanmak için yaşamadığının gerçekten insanların hayatlarını değiştirmek için çabaladığının bir kanıtı.

Çevre sorunlarının çözümü için attığı adımların yanı sıra açlık ve hastalıkla mücadelede de elinden geleni yapıyor. Dünya barışının sağlanması konusunda da Mandela gibi dünyanın gidişatıyla ve daha pek çok şeyle ilgili fikir sahibi, saygın kişilerden oluşan ve sözleri dinlenecek bir Elders grubu kurmak gibi bir hayali de var.

Şirket çalışanlarından ibarettir. diyen Sir Brandson çalışanların şirket misyonunun bir parçası haline getirilmesi gerektiğine inanıyor ve onlara değer veriyor. Yeni bir işe başlarken kurduğu ekibe hisse veriyor böylece ‘sadece Brandson’ı değil kendi şirketinizi de ayakta tutun’ diyor. Bu yöntemle kuruluşta yer alan çalışanların daha sonra da yanınızda olmalarını sağlayabileceğinizi söylüyor.

Neredeyse her girişimcinin yaptığının aksine başarısız bir girişimciyi kendisine örnek alarak onun yaptığı hatalardan ders almayı başarmış.Lider başarılıysa herkes başarılıdır. Eğer ortada bir başarısızlık varsa lider sorunu önce kendinde aramalıdır. diyor.

İş yaşamı da kişisel yaşamı da eğlence üzerine kurulu. Hatta Virgin Airlines’ın kuruluşu da buna dayanıyor. Bir gün eşiyle birlikte Porto Riko’ya gitmek üzere havaalanına geldiklerinde uçuşlarının iptal, oradaki herkesinse durumdan çok şikayetçi ama hiçbir şey yapmıyor olduğunu görüyorlar. Bunun  üzerine Sir Richard 2000 $’a bir charter kiralıyor ve bu rakamı oradaki kişi sayısına bölerek kişi başı 39 $’a Porto Riko’ya bir uçuş düzenliyor. Eve döndüklerinde Boeing şirketini bir yıl sonra başarısız olursa geri iade etmek üzere uçak satmaya ikna ediyor ve serüven başlıyor. İlk başlarda British Airways Virgin’in başarısız olması için elinden geleni yapsa da bugün Virgin Airlines ABD ile Avrupa arasında en fazla yolcu taşıyan uçak şirketi konumunda.

imagesBazı uzmanlar onun yatırımlarını cahil cesaretiyle yaptığını ve şansın yardımıyla bugünlere geldiğini düşünse de Virgin Grup bugün müzik, kitap, şarap, limuzin, enerji içeceği, prezarvatif, tren, spa, uçak, gelinlik, cep telefonu, kola, balonla yolculuk, bisiklet kiralama, uzay seyahati gibi pek çok alakasız sektörde dev adımlarla ilerliyor ki alakasız sektörlerde çalışmak en zor olanıdır.

Bence Virgin markasının bu kadar başarılı olmasının arkasında hayatını dolu dolu yaşamak isteyen Sir Richard ve onun dünya görüşü yatıyor çünkü bir marka için en önemli yatırım insana verdiği değerdir. Sir Richard’ın izlediği yol da son derece doğru: Ben nasıl yaşamak istiyorsam müşterim için de aynısını sağlamalıyım. Günümüz markalarının yakalaması gereken esas nokta: “Hayatlara değer katmak ya da katamamak işte tüm mesele bu…”  Umuyorum ki bir gün tüm markalar ve liderleri bu olgunluğa erişir ve biz de Sir Richard gibi insana değer veren liderlerle çalışma fırsatı elde etmiş oluruz.

Sir Richard’ın eğlenceli hayatından o kadar bahsetmişken bir kaç eğlenceli olayı göstermemek olmaz:)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link