Çin’in Global Yatırımlarına Bakış 0

The Heritage Foundation, Çin’in dünya üzerindeki direkt yatırımlarını analiz eden bir çalışma yayınladı. İnteraktif bir harita üzerinde yayınlanan ve  Çin’in hangi ülke ile bölgelerde yatırım yaptığını daha detaylı bir şekilde incelemek mümkün. Sektörel anlamda da kategorize edilen Çin yatırımlarının enerji sektöründe yoğunlaştığını görebiliyoruz. 2005 yılından bu yana dünya genelinde 606 milyar dolarlık yatırım yapan Çin’in gözde ülkeleri ise ABD, Avustralya,Kanada ve Brezilya. 

Sektörel anlamdaki genel dağılımda ise 284.5 milyar dolar yatırım enerji sektörüne yapılmış. Onu 98.5 milyar dolar ile madencilik sektörü ve 89.1 milyar dolar ile ulaşım sektörü takip ediyor. Enerji yatırımlarında gözde ülkeler Avustralya, Kanada, Brezilya, İran ve Kazakistan.

chinass

ABD’de 54 milyar dolar yatırımı olan Çin, bu ülkede sektörel olarak enerjiye değil finansa ağırlık vermiş durumda. 20.3 milyar dolarlık bir yatırım finansa, 14.4 milyar dolarlık yatırımda enerji sektörüne yapılmış. Avustralya’da ise 55.9 milyar dolarlık yatırımın büyük bölümü madenciliğe yapılmış. Onu 23.2 milyar dolar ile enerji sektörü takip ediyor. 36.7 milyar doları bulan yatırımların adresi olan Kanada’da ise 33.1 milyar dolar ile neredeyse yatırımların tamamı enerji sektörüne yapılmış. Çin’in gelişmekte ülkeler arasındaki önemli partneri Brezilya’daki yatırımları ise 36.7 milyar dolar. Bu yatırımlarında 19 milyar dolarlık bölümü yine enerji sektöründe yapılmış durumda. Çin ile önemli ortaklıkları bulunan İran’da ise Çin yatırımları 16.8 milyar dolar seviyesinde. Önemli bölümünün nükleer enerji alanında yapılan yatırımların yüksekliği göze çarpıyor. Yine Çin ile ortaklaşa yapılan İran’ın yerli otomobil yatırımları da Çin’in İran’daki yatırımlarının diğer önemli kısmını oluşturuyor.

2005 yılından bu yana her yıl düzenli bir artış gösteren Çin yatırımlarından ülkemizin aldığı pay ise oldukça düşük. 660 milyar dolarlık büyüklükten sadece 2.8 milyar dolarlık bir yatırım ülkemize gelmiş durumda. Nükleer santraller ile ilgili yatırımlar gündemdeydi fakat hükümet tarafından başka ülkelerin teklifleri tercih edildi. Çin’in ülkemizdeki yatırımları da dünya ile paralel sektörlere dağılmış durumda. 1.9 milyar doların enerji sektörüne ayrıldığı ülkemizde Çin güneş enerjisi odaklı stratejilere yatırım yapıyor. Yatırımların diğer çoğunluğu ise 780 milyon dolarla emlak sektörüne yapılmış. Kalan 120 milyon dolarlık bölüm ise ulaşım ve otomotiv sektörlerinde yer alıyor.

Türkiye dünyada önemli bir yere sahip olan Çin yatırımlarından daha fazla pay almak için Hüsnü Özyeğin başkanlığında Türk-Çin İş Konseyi oluşumunu kurmuştu. 2003 yılında yapılan son iş forumundan sonra; 2004,2005 ve 2007’de DEİK tarafından Çin’e ziyaretler gerçekleştirilmiştir. En büyük adım ise 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından gerçekleştirilen resmi ziyaretler ile atılmıştır. 104 firma temsilcisinin bulunduğu ziyaretlerde önemli yatırım görüşmeleri gerçekleştirilmişti. Umarız bu görüşmeler de ülkemiz mutlu sonra ulaşır ve Çin yatırımlarının yarattığı fırsatlardan daha çok faydalanır.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

Dünyayı Değiştiren Reklamlar 1

1941 yılının 1 Temmuz’unda, NBC’de verilen beyzbol maçının devre arasında yayımlanan 10 saniyelik ‘Bulova’ saatleri reklamı, bugün dünyanın ilk televizyon reklamı olarak gösteriliyor. 1941 yılında gösterilen bu ilk reklamın bütçesi ise toplam 9 dolar maliyetindeydi.

Amerika’daki ilk gazete reklamı, satılığa çıkarılan bir daire adına 1704 yılında verilmişti. O günden bu güne reklam sektörünün geldiği nokta gözler önünde. Fakat hızına yetişmekte güçlük çektiğimiz bu gelişim içerisinde öyle reklamlar var ki, gerek yazılı mecrada gerek görsel mecrada dünyada birçok şeyi değiştirme ve dikkat çekme konusunda en başa yazılmayı başardılar.

İşte o reklamlardan bazıları ve dünyayı değiştiren reklamlar :

1942 – We can do it!

we-can-do-it

Dünya savaşı sırasında Westinghouse Electric tarafından, fabrikada çalışan kadın işçilere moral olarak yayınlanan poster, bugün birçok alanda güçlü kadın figürünü yansıtan bir karakter olarak kullanılmaya devam ediyor.

1954 – Marlboro Man

1954-the-marlboro-man

Leo Burnett Corporation tarafından 1955 yılında yaratılmış, Marlboro sigaralarını dönüşüme uğratarak kadın kullanıcı kitlesinden erkek kullanıcı kitlesine geçirmek için tasarlanmış olan Marlboro Man, aynı zamanda dönemin filtre edilmiş tütün endüstrisinin de reklam gücünü ön plana çıkararak dünyada benzer sektör reklamlarının, özellikle sigarada erkek kullanıcı kitlesinin başını çekti.

1959: Think Small

1959-Think-small-campagne-VW-02

Volkswagen’in “Küçük Düşün” kampanyası dönemin reklam ajansı Doyle Dane Bernbach tarafından yaratıldı ve aslen 1950’lerin kitlesel tüketim ile halkın büyüyen hoşnutsuzluğu dile getirilmeye çalışıldı. Rakiplerinin lüks yapısına nazaran, daha basit ve satış odaklı bu dönüşüm özellikle reklamda sadelik gibi kendi tarzındaki reklam furyasının da başını çekmeyi başardı.

1983: Friends Don’t Let Friends Drive Drunk

friends-dont-let-friends-drive-drunk-1983-before-this-ad-it-was-actually-acceptable-to-down-a-few-drinks-and-get-behind-the-wheel

Türkiye’deki kamu spotu tarzı reklam furyasının, dünyada başını çeken ilanlardan biri olan çalışma, 1983 yılında alkollü araç kullanımından doğan ölümleri yüzde 50’den yüzde 31 civarına çekerek döneminde büyük bir başarı elde etmiş. Ardından yarattığı etki alanı ile birlikte, benzer reklam kültürünü de dünyaya kazandırmayı başarmış.

1980: Coca-Cola’nın 1980 Super Bowl Reklamı

Super Bowl’da yayınlanan reklamların tarihte iz bırakıp, uzun süre gündemde kalmaları sık rastlanan bir durum. Coca-Cola’nın 1980 Super Bowl’unda yayınladığı ‘Mean Joe’ Greene reklamı bunların başında geliyor. NFL’in efsane savunma oyuncularından Joe Greene’in soyunma odasına sekerek, sinirli bir biçimde giderken göründüğü sahnede, kendisine çekinerek içeceğini ikram eden çocuğa karşılığında formasını hediye ettiği film hala tüm zamanların en etkili reklam filmlerinden biri olarak anılıyor.

1988: Just do it.

jdi

Bugün 25 yaşında olan slogan, özellikle net aktarımı ile reklam sektörünün en unutulmazları arasında gösterilebilir. Nike’ın ilk olarak bu sloganla çıktığı reklam 80 yaşında spor yapan bir adamı anlatıyordu.

1988: Joe Camel

20060405113952

Camel markasının 1988 yılı yıldönümü kutlamasına özel hazırlanan reklamda canlandırılan deve maskotu, 1970’lerden gelen bir İngiliz Deve reklamında ilham bulundu. Fakat reklamın yayınlanmasının ardından anti sigara savunucuları tarafından açılan dava ile birlikte yüklü bir cezaya çarptırılan reklam, aynı zamanda bugün herhangi bir tütün ürünü reklamında tüm maskot veya karikatür tarzı etkilerin de yayınlanmasına yasak gelmesine sebep olmuştur.

2012: Red Bull Stratos

Red-Bull-Space-Jump

Red Bull’un çılgın Avusturyalısı Felix Baumgartner, 2012 yılında 39,045 metreden atlayarak tarihe geçmişti. Bu etkinlik günlerce tüm dünyanın gündeminde kaldı ve sanırım şimdiye kadar bir marka tarafından yapılmış en başarılı pazarlama faaliyetlerinden de biri oldu. 8 milyon canlı izleme ile, tüm zamanların en çok izlenen etkinliği olmayı da elde etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link