Çin, 2013 Dünya Milyarderler Listesini Açıkladı

Çin’de yayımlanan Hurun Report dergisi, dünya genelinde kişisel serveti 1 milyar doların üzerinde olan 1453 kişiyi açıkladı. Bireylerin toplam serveti yaklaşık 5,5 trilyon dolar ve bu rakam dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan Japonya’nın yaklaşık olarak 2012 GSYİH ile eşdeğer durumda.

1

Araştırmada Meksikalı Carlos Slim 66 milyar dolarlık serveti ile birinci olurken, ABD’li iş adamı Warren Buffett 58 milyar dolar ile ikinci sırada yer aldı. Servetini 23 milyar dolar arttırarak dikkat çekici bir yükseliş yakalan Zara’nın kurucusu İspanyol Amancio Ortega, 55 milyar dolarlık serveti ile üçüncü sıraya yerleşti.

2

Ülkeler bazında baktığımızda ise milyarderler sayısının ABD ve Çin tarafından domine edildiğini görüyoruz. ABD 409 olan milyarder sayısı, Çin’de 317 kişi. Türkiye ise 31 milyarder ile 10.sırada yer alıyor. Moskova dünya milyarderlerinin başkenti olurken, bu şehri sırasıyla New York, Hong Kong ve Beijing izliyor. Türkiye’nin ve dünya’nın en önemli metropol şehirlerinden biri olan İstanbul ise ev sahipliğini yaptığı 26 milyarder ile 6. sırada yer alıyor.

3

Peki, dünyanın en zengin adamları hangi sektörlerde yer alıyor?

Listeden de anlaşılacağı üzere gayrimenkul 219 kişi ile en fazla milyardere sahip sektör. Bu sektördeki en zengin kişi ise 32 milyar dolarlık serveti ile Hong Kong vatandaşı olan Li Ka-Shing. Telekomünikasyon sektörü barındırdığı 200 milyarder ile gayrimenkulden hemen sonra 2.sırada yer alıyor. Sektörün lideri ise dünyanın en zengin insanı olan Carlos Slim. Yatırım sektörü ise 169 milyarder ile en çok milyardere sahip 3. sektör oldu. Warren Buffet 58 milyar dolarlık serveti ile sektörün zirvesinde yer alıyor.

Hurun Report dergisinin başında yer alan ve aynı zamanda baş araştırmacı olan Rupert Hoogewerf, aslında dünyadaki milyaderler sayısının 2 kattan  fazla olduğunu, ancak zenginlerin genelde kendini gizlediğini ve Hurun Rapor’un düzenlenme amacının ise Çinli girişimcilerin kendi başarılarını global düzeyde görmek istedikleri için olduğunu dile getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Netflix, Türkiye’de Yasaklanırsa Ne Olur?

Uzun zaman konuşulan internete RTÜK denetimi 2018’in Mart ayında oy birliği ile meclisten geçmişti. Herkes bunun ne anlama geldiğini, hangi yayın ve yayıncıların denetleneceğini anlamaya çalışırken geçen hafta sizlerle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun çıkardığı yeni yönetmelikle televizyonların internet yayınlarını izleyen herkesin kanal tercihlerine kadar bütün kişisel bilgilerine erişim hakkı kazandığını paylaştık. Peki bu ne anlama geliyor? 

Kabul edilen yönetmelik maddesine göre, ücreti karşılığında hizmet veren platform işletmecileri, abonelerine ilişkin her türlü bilgi ve belgeyi RTÜK’e iletmek zorunda. Bu yönetmeliğe göre, RTÜK Netflix, Amazon Prime, BluTV, PuhuTV, Tivibu, Digitürk — Dilediğin Yerde, D-Smart Go, Turkcell TV+, Vodafone TV, FilBox gibi milyonlarca abonesi olan platformların üyelerinin bilgilerine erişim sağlamış olacak.

Tüm bu gelişmeler üzerine pek çok haber sitesi “Netflix Türkiye’de yasaklanacak mı?” başlığı ile Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in “İnternete büyük sansür geliyor. Türkiye, Netflix’i yasaklayan ilk ülke olabilir. Şimdi bakalım Netflix ya da Amazon Prime gibi platformlar kendi içeriklerinde buzlama, çiçek koyma gibi talepleri kabul edecek mi?” açıklamasını paylaştı. Bu vesileyle herkesin aklındaki soru bir şekilde gün yüzüne çıkmış oldu diye düşünüyorum; Netflix Türkiye’de yasaklanacak mı?

İçinde bulunduğumuz şu koşullarda ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz. Jale Özgentürk’ün “iPhone’ların balyozlarla kırıldığı, Amerikan markalarına karşı toplumdaki tepkilerin arttığı bir dönemde Türkiye’ye girmenin doğru olmayacağı düşünülüyor.” Diye haklı bir gerekçe belirterek kurduğu cümleden yaklaşık 20 gün sonra Amazon’un Türkiye’ye girdiğini düşünürsek, tekrar ediyorum her şey olabilir.

Netflix Türkiye’de yasaklanırsa öncelikle üzülürüz. Biz üzülürüz ama yayıncılık anlamında ciddi anlamda geriye gidileceğini düşünüyorum. Puhu Tv, BluTv gibi platformlar çok kaliteli yerel içerikler üretmeye başlamışken Netflix’in bu sansürlere tepki olarak Türkiye’den çekilmesi veya yasaklanması durumunda bu platformların da önü ciddi anlamda kapanmış olacak.

RTÜK sansürlerinin ne boyutta olacağını henüz bilmiyoruz. Konu hakkında açıklamada bulunan Akdeniz, “Eskiden erişim yasakları içerikle ilgiliydi. Bir siteye ya da URL’ye neden, kimin talebiyle erişim yasağı getirildiğini öğrenebiliyorduk. Şimdi mahkeme, (video yayını yapan haber kuruluşları da) dahil bazı sitelere lisansı olmadığı gerekçesiyle erişimi durdurabilir” demişti.

Geçen günlerde Netflix’in bir animasyon içeriğinde sigaranın sansürlendiği ile ilgili iddialar medyada yer bulmuşken Netflix’ten bunun doğru olmadığına yönelik açıklama yüreklere su serpmişti. Ancak ilerleyen zamanlarda sansür uygulamalarını yavaş yavaş görmeye başlar ve yönetmelikte ne denmek istediğini anlarız diye düşünüyorum.

Netflix’in küresel çapta abone sayısı 130 milyonu geçmişti. Netflix aboneliğinin en ucuz olduğu ülke ise Türkiye. Şu ana kadar Netflix’in Türkiye’den beklediği getiriyi alamadığı yönünde duyumlar aldık ancak Türkiye’den yerel içerikleri de yavaş yavaş bünyesine katmaya başlayan Netflix’in Türkiye için daha çok planı var gibi duruyor. 2016’da Türkiye’ye girdiğinden beri reklam ve iletişim çalışmalarını da çok başarılı bir şekilde yürüten Netflix, Türkiye’nin gönlünü yavaş yavaş fethederken yasaklanırsa hem Netflix hem de Türkiye adına büyük kayıplar yaşanacağını düşünüyorum. Netflix bunca emeğinin meyvesini henüz toplayamamış olacakken Türkiye de Netflix’e henüz doyamamış hatta hevesi kursağında kalmış olacak. Daha da önemlisi televizyonda izin verilen (dayatılan) ölçüde yayın izlemeyi insanlara zorla kabul ettirmek artık çok zor. Bu durum Netflix’i yasaklamak kadar basit bir durum olmaz ve çok daha büyük sonuçları olur…

Siz ne düşünüyorsunuz, Türkiye Netflix’i yasaklayan ilk ülke olabilir mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ünlü Restoran Zinciri Kaşıbeyaz da Konkordatoya Gitti

Son günlerde pek çok şirketin konkordato haberi üst üste geldi. Son bir sene içerisinde konkordato ilan eden şirketleri sizlerle paylaşmıştık.  Yeni konkordato haberi ise ünlü restoran zinciri Kaşıbeyaz‘dan geldi. 

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre ünlü kebap zinciri Kaşıbeyaz, Bakırköy Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak konkordato istedi. Konkordato talebi, Kaşıbeyaz Turizm İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile şirketin sahipleri Ahmet Kaşıbeyaz ve Mehmet Murat Kaşıbeyaz adına yapıldı.

Başvuru dilekçesinde, şirketin mali darboğaza girmesine gerekçe olarak ekonomideki olumsuz gelişmeler gösterildi.

Kaşıbeyaz’ın biri Ankara’da dördü İstanbul’da olmak üzere beş restoranı var. Ünlü markanın temeli 45 yıl önce, Ahmet Kaşıbeyaz tarafından İstanbul Aksaray’da açılan küçük restoranla atılmıştı. Markanın bilinirliği 1986’da Florya’da açılan restoranla artmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link