CEO’ların Gözünden 2013 İş Fırsatları

PricewaterhouseCoopers (PwC) şirketi düzenlediği 16. Global CEO anketinde, dünyanın birçok ülkesinde farklı sektörlerde yer alan 33 CEO’nun, işletmelerin büyümelerini sağlamak veya devam ettirmek amacıyla 2013’te hangi piyasa fırsatlarını değerlendirilmeleri gerektiği konusunda görüşlerine başvurdu.

Ekran Alıntısı

CEO’lar organik büyümeyi canlandırmak amacı ile mevcut piyasalarda iyi seçilmiş girişimlerle yer alınması gerektiğini vurguluyorlar.  Öte yandan inorganik büyümenin elementlerinden olan satın almalar ve birleşmeler veya yeni sektörlere girmek, CEO’ların daha ihtiyatlı davrandığı konular arasında yer alıyor.

CEO’lar için en önemli konu şüphesiz dünya genelinde büyümenin nerelerde gerçekleştiği. 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sonucu Amerikan ekonomisinde oluşan durağanlığın devam etmesi, aynı krizin global bir etkiye dönüşmesi ile birlikte Avrupa Birliği üye ülkelerini etkilemesi ve yaşanan ekonomik resesyon, gelişmekte olan piyasaları daha cazip hale getirmişti. Yapılan araştırmada CEO’ların yarısı, zirvede yer alan 10 denizaşırı piyasanın büyüyen piyasa olduğu ve bunların dördünü BRIC ülkelerinin ekonomisinin oluşturduğu görüşünde.

536957_10151423544974277_1907484096_n

PwC’nin tahminlerine göre, Çin ve Hindistan hali hazırda dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alıyor. Ancak Hindistan’ın iç reformlarla mücadele etmesi, Çin’in ihracatına yönelik küresel ticaret ortaklarından daha az talep gelmesi, bu ülkelerin yavaşlayan büyüme performansı göstermesine sebep oluyor. Aynı durum ülkemiz için de geçerli. Türkiye de gösterdiği ekonomik performans ile gelişen ekonomiler arasında yer alıyor. Ancak en büyük sorunumuzun cari açık olması, ihracatımızın istenilen seviyede bulunmaması ve diğer dolaylı ve dolaysız birçok etkenden ötürü Türkiye yavaşlayan bir büyüme profili çizmektedir.

Bunun tam zıttı olarak, Brezilya ve Güney Afrika’da yaşanan büyümenin artan bir şekilde olduğu belirtiliyor.  Öyle ki sayıları giderek artan birçok CEO, gözlerini Afrika pazarlarına yöneltmiş durumda.

Tabi ki CEO’lar gelişmiş ekonomileri de ihmal etmiyor. CEO’lar için Amerika halen en önemli denizaşırı piyasalardan biri konumunda. Fakat yıllık %2,4 büyüme oranına sahip ABD ekonomisi için bozulmaya hassas değerlendirilmesi yapılıyor. Bazı CEO’lar da büyümek için mücadele veren Avrupa ülkelerini bile fırsat bölgesi olarak görüyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

10 Başarılı Kadın Yöneticiden İlham Verecek 10 Söz

Dünyada birçok kadın yeterli eğitimi alamıyor. Bunu bir engel olarak görmeyen ve kendi hayallerini gerçekleştiren kadınlarsa her dönemde tüm kadınlara ilham vermeye devam edecekler. Neden siz de onlardan biri olmayasınız? Hayal ettiklerinizi başarmanız için sadece inanmanız gerekiyor. Kendinize güvenin ve o cesaretin içinizde bir yerlerde saklı olduğundan emin olun. Şimdi gelin sizin için derlediğimiz, yönetici olma hayallerini gerçekleştirmiş 10 başarılı kadından, ilham verecek sözlere birlikte bakalım.

GÜLSÜM AZERİ, OMV TÜRKİYE – PETROL OFİSİ CEO

“Başarılı olma yolunda uyguladığı üç altın kuralı var: Ne olursa olsun pes etme, gerektiğinde yardım al ve en zor şartlarda bile gülümsemekten vazgeçme.” 

SHERYL SANDBERG, FACEBOOK COO

“A seçeneği kullanılabilir değilse, O zaman B seçeneğini talan edelim.”

BETÜL MARDİN, TÜRKİYE’DE İLK HALKLA İLİŞKİLER UZMANI

“Engelleri avantaja çevirin.”

MARİSSA MAYER, YAHOO CEO

“Her zaman yapmaya hazır olmadığım şeyler yaptım. Bence, insan bu şekilde gelişir. ‘Ben bunu yapabileceğimden emin değilim,’ dediğiniz zamanlarda kendinizi zorlarsanız biraz daha ilerleme kaydedersiniz. Bazen bu gerçekten harika bir şeyin yolda olduğunun bir işaretidir. Bu şekilde insan kendini geliştirir ve kim olduğu hakkında birçok şey öğrenir.”

AYLİN SOMERSAN COQUİ, ALLİANZ TÜRKİYE CEO

“Merak edin, sorgulayıcı olmaktan kaçınmayın, inanç ve sezgilerinizi mantık süzgecinizden geçirmek kaydıyla savunmaya devam edin. Yönetim becerilerinizi, profesyonel yetkinliklerinizi geliştirmek için kendinize yatırım yapın.”

SARA BLAKELY, SPANX’IN KURUCUSU

“Bilmediklerinizle gözünüz korkmasın. Bu sizin en büyük gücünüz olabilir ve yaptıklarınızın herkesinkinden farklı olduğuna emin olun.”

CANDİCE CARPENTER, IVILLAGE.COM’DA CEO

“Başarı değer yaratmakla alakalıdır.”

ESTEE LAUDER

“Hiçbir zaman başarıyı düşlemedim, onun için çalıştım.”

DEBBİ FİELDS, MRS, FİELDS BAKERİES KURUCUSU

“İnandığınız şeyi yapmanız için süper güçlere sahip olmanız gerekmiyor.”

ELLEN KULLMAN, DUPONT CEO

“Çalışmak için ayrı bir zamana ihtiyacınız yoktur; hem özel hem de profesyonel hayatınız 7/24 olmalıdır. Asıl konu, her birine doğru zaman ayırarak her bir günün ne kadar farklı olacağını görmektir.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ryanair Türkiye’ye Uçuş Başlattı

Ryanair, Dalaman seferleri ile Türkiye pazarına giriyor

Avrupa’nın en ucuz havayolu seferlerini düzenleyen İrlandalı havayolu şirketi Ryanair bugün itibariyle Türkiye’de de uçuş başlattığını duyurdu. Reuters’in haberine göre şirket uçuşların Dalaman’a yapılacağını açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre uçuşlar Dublin ve Bratislava kentlerinden Dalaman’a yapılacak.

Dünya’nın haberine göre, şirket Türkiye’ye ilk uçuşunu Bratislava’dan 28 Haziranda gerçekleştirecek. Dublin seferleri ise 24 Temmuz’da başlayacak. Ryanair’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Dublin’den Dalaman’a ilk sefer 24 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Bu sefer için tek yön bilet 39,99 euroya (yaklaşık 193 lira) alınabiliyor.

İrlanda’da 1985 yılında kurulan Ryanair, bugün filosundaki 300’den fazla uçak ile 190’dan fazla noktaya sefer gerçekleştiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link