CEO’ların Gözünden 2013 İş Fırsatları

PricewaterhouseCoopers (PwC) şirketi düzenlediği 16. Global CEO anketinde, dünyanın birçok ülkesinde farklı sektörlerde yer alan 33 CEO’nun, işletmelerin büyümelerini sağlamak veya devam ettirmek amacıyla 2013’te hangi piyasa fırsatlarını değerlendirilmeleri gerektiği konusunda görüşlerine başvurdu.

Ekran Alıntısı

CEO’lar organik büyümeyi canlandırmak amacı ile mevcut piyasalarda iyi seçilmiş girişimlerle yer alınması gerektiğini vurguluyorlar.  Öte yandan inorganik büyümenin elementlerinden olan satın almalar ve birleşmeler veya yeni sektörlere girmek, CEO’ların daha ihtiyatlı davrandığı konular arasında yer alıyor.

CEO’lar için en önemli konu şüphesiz dünya genelinde büyümenin nerelerde gerçekleştiği. 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sonucu Amerikan ekonomisinde oluşan durağanlığın devam etmesi, aynı krizin global bir etkiye dönüşmesi ile birlikte Avrupa Birliği üye ülkelerini etkilemesi ve yaşanan ekonomik resesyon, gelişmekte olan piyasaları daha cazip hale getirmişti. Yapılan araştırmada CEO’ların yarısı, zirvede yer alan 10 denizaşırı piyasanın büyüyen piyasa olduğu ve bunların dördünü BRIC ülkelerinin ekonomisinin oluşturduğu görüşünde.

536957_10151423544974277_1907484096_n

PwC’nin tahminlerine göre, Çin ve Hindistan hali hazırda dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alıyor. Ancak Hindistan’ın iç reformlarla mücadele etmesi, Çin’in ihracatına yönelik küresel ticaret ortaklarından daha az talep gelmesi, bu ülkelerin yavaşlayan büyüme performansı göstermesine sebep oluyor. Aynı durum ülkemiz için de geçerli. Türkiye de gösterdiği ekonomik performans ile gelişen ekonomiler arasında yer alıyor. Ancak en büyük sorunumuzun cari açık olması, ihracatımızın istenilen seviyede bulunmaması ve diğer dolaylı ve dolaysız birçok etkenden ötürü Türkiye yavaşlayan bir büyüme profili çizmektedir.

Bunun tam zıttı olarak, Brezilya ve Güney Afrika’da yaşanan büyümenin artan bir şekilde olduğu belirtiliyor.  Öyle ki sayıları giderek artan birçok CEO, gözlerini Afrika pazarlarına yöneltmiş durumda.

Tabi ki CEO’lar gelişmiş ekonomileri de ihmal etmiyor. CEO’lar için Amerika halen en önemli denizaşırı piyasalardan biri konumunda. Fakat yıllık %2,4 büyüme oranına sahip ABD ekonomisi için bozulmaya hassas değerlendirilmesi yapılıyor. Bazı CEO’lar da büyümek için mücadele veren Avrupa ülkelerini bile fırsat bölgesi olarak görüyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Apple ile Aktivist Malala Eğitim İçin İş Birliği Yapıyor

Apple CEO’su Tim Cook ile Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistan’lı aktivist Malala Yusufzay, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bir projeyi görüşmek üzere bir araya geldi. Proje, eğitim olanağından yoksun 100.000 kız çocuğunun okula gönderilmesini hedefliyor.

Türkiye Projedeki Ülkeler Arasında

Independent’ta yayınlanan habere göre proje; Lübnan, Türkiye, Afganistan, Pakistan ve Nijerya’daki 100.000 kız çocuğunun okula gönderilmesini amaçlıyor. Cook ve Yusufzay arasındaki görüşmede, kızlara ücretsiz eğitim verilmesinin yanı sıra İngiltere ve ABD gibi bazı ülkelerde eğitimde cinsiyet ayrımcılığı gibi konular ele alındı.

Geçtiğimiz Ekim ayında Malala’nın eğitim gördüğü Oxford Üniversitesi’nde tanışan ikili, proje fikrinin ilk kez bu görüşmede ortaya çıktığını ifade etti. Tim Cook, “ Konuşmaya başladık ve kısa sürede onun sağlam bir vizyona sahip olduğunu anladım. Yusufzay’ın bu vizyonu Apple’ın eğitimde eşitlik konusundaki vizyonuyla örtüşüyor. Bu sayede ortak bir proje fikrinde bir araya gelebildik.” şeklinde konuştu.

Nobel ödüllü aktivist Malala Yusufzay, hayalinin mümkün olan en fazla sayıda kız çocuğunun eğitimini sağlamak olduğunu ifade etti. Malala, “Apple’ın sahip olduğu uzmanlığı göz önünde bulundurunca birlikte çalışmayı gerçekten çok istedim. Çok kısa sürede gelişme kaydettik, ve henüz bir kaç ay olmasına rağmen şu an Lübnan’da, uzun vadeli iş birliğimizi duyuruyoruz.” ifadelerini kullandı. Kızların teknoloji, fen ve matematik gibi zorlu eğimindeki becerilerini geliştirmek istediklerinin altını çizen Yusufzay, daha fazla genç kıza ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kodak’tan Fotoğrafçılara Özel Kripto Para Birimi

Kripto para çılgınlığına Amerikan şirketi Kodak da dahil oluyor, hem de fotoğrafçılara özel geliştirilmiş bir kripto para versiyonuyla.

Şirket, geçtiğimiz salı günü yaptığı duyuruda WENN Digital ile işbirliğine giderek “KODAKCoin” isimli kripto para birimini tasarladıklarını; bu yeni sanal para biriminin “fotoğrafçılar ve ajansların elini, telif hakları konusunda daha da güçlendireceğini” ifade etti.

Bu fotoğraf-odaklı “Bitcoin” versiyonuna KODAKOne isimli yeni oluşturulan bir platform eşlik edecek. Bu platform, sürekli web-crawling yaparak sistemdeki şifrelenmiş eserleri izleyip koruyor olacak.

Platformun lisanssız görsel kullanımını tespit etmesi halinde, Kodak kullanıcılarını bu doğrultuda ödüllendirecek.

Şirket CEO’su Jeff Clarke şunları söylüyor: “Teknoloji sektöründeki birçokları için “kripto para” ve “blok zincir” moda sözcükler haline geldi fakat uzun zamandır eserlerinin kullanımını denetlemek konusunda sorun yaşayan fotoğrafçılar için bu kelimeler, içinden çıkılmaz görünen bir sorunun çözümü için birer anahtar olacak.”

WENN Digital CEO’su Jan Denecke, bu yeni platformu kullanacak fotoğrafçıların, eserlerinin kullanımından doğacak gelirleri güvenilir bir yolla temin etmesinin önemine dikkat çekerek, KODAKCoin platformunun tam olarak bu güveni sağlayacağını ifade ediyor.

Denecke, “KODAKCoin, platformu kullanan fotoğrafçılara en yüksek uyum standartlarına tabi olarak, adil şekilde ödeme yapacak ve güvenli telif hakkı yönetimi sayesinde yepyeni bir gelir şekli sunuyor olacak.“ diye ekliyor.

TechCrunch’ın haberine göre,  şirketin hisseleri bu duyurunun ardından adeta fırlayarak %44 değer kazandı.

KODAKCoin resmi olarak 31 Ocak’ta ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve diğer seçili ülkelerde piyasaya sunulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link