CEO’lar Hangi Liderlerden İlham Alıyor?

Hangimizin küçüklükten bu yana kendine göre ilham aldığı, onun fikirlerinden, yaptıklarından yararlandığı bir lideri yok ki? Günümüzde de CEO’lar zorlu piyasa koşulları ile rekabet edebilmek ve zor zamanlarda kendilerine yol gösterebilecek rol modellerine ihtiyaç duymaktadırlar. PwC hazırlamış olduğu 16. Global CEO anketinde bu sorunun yanıtı aradı ve ortaya geçmişte yaptıklarıyla hala hafızalarda yer alan lider rol modeller çıktı.

PwC yaptığı araştırmasında; CEO’lardan geçmişte iyi liderlik sergilemiş kişilerden örnekler vermelerini isteyerek,  bu kişilerin CEO’larda en çok neleri etkilediğini analiz ediyor. 7 bölge ve 60 ülkeden CEO’nun katıldığı bu ankette liderlikleriyle günümüz CEO’larını etkileyen ilk 10 kişi şu şekilde oluştu;

Ekran Alıntısı

Coğrafyanın, kültürün ve cinsiyetin etkisi

Yapılan araştırma halen bu liderlerden evrensel düzeyde etkilenildiğini gösteriyor. Örneğin; Winston Churchill 6 farklı bölge ve 30 ülkedeki CEO’lar tarafından örnek alınan bir lider olurken aynı şekilde Steve Jobs, 6 bölge ve 37 ülkedeki CEO’lar tarafından hayranlık duyulan bir lider.

Araştırmada ayrıca hangi kültür ve coğrafyanın CEO’ların bu görüşlerinde etkili olduğu analiz edildi. CEO’lar yol gösterici olarak son birkaç yüzyıldır kapitalizm ile şekillenmiş piyasalardaki liderlerden mi, yoksa 21. yüzyıl ekonomik büyümesine yön veren, daha çok gelişen piyasalardaki ülkelerden mi ilham alıyorlar? Sonuçta, gelişen piyasalardaki CEO’lar kendi yerel liderlerine saygı göstermelerine rağmen daha çok sınırların ötesindeki liderleri kendilerine rol model seçtikleri görülüyor.

Araştırmada, bayan CEO’ların rol model olarak ağırlıkla bayan liderleri seçtiğini görüyoruz. En çok ilham alınan bayan liderlerin başında Angela Merkel, Ayn Rand, Mother Teresa ve Queen Elizabeth I geliyor.

Educational-Leadership8

CEO’ların en çok ilham aldığı lider türlerine ve liderlik vasıflarına bakacak olursak,  Napolyon Bonapart ve Büyük İskender gibi savaş sırasındaki önderlikleriyle tanınan liderlerin yanında, sıkıntılı süreçlerin atlatılmasında önemli rol oynayan Winston Churchill ve Abraham Lincoln gibi liderler de yer alıyor. Bunların dışında yaptıkları barışçıl çabalarla bilinen Mahatma Gandhi ve Nelson Mandela CEO’ların en çok ilham aldığı liderlerden biri olurken, teknoloji dünyasına getirdikleri yeniliklerle hafızalardan uzun süre unutulmayacak Steve Jobs ve Bill Gates de ilham alınan önemli liderler arasında yer alıyor.

Yukarıdaki isimlerden de anlaşılacağı üzere CEO’lar güçlü vizyona sahip, yardımsever, inovatif, motivasyonu yüksek ve iz bırakan liderleri kendilerine rol model olarak aldıklarını söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Steve Jobs İsimli Moda Markası, Apple’a Karşı Olan İsim Hakkı Davasını Kazandı

Teknoloji devi Apple’ın kurucu ortaklarından biri ve eski CEO’su olan Steve Jobs’un adını taşıyan İtalya merkezli bir moda markası olduğunu biliyor muydunuz? İşin ilginci bu moda markası, 2012 yılından beri Steve Jobs ismini kullanıyor.

İtalyan kardeşler Vincenzo Barbato ve Giacomo Barbato, Steve Jobs isminin ticari marka hakkının kimsede olmadığını farkettiler ve 2012 yılında Apple’ın eski CEO’sunun ismini kullanmaya karar verdiler. Üstelik markanın logosu olarak da ısırılmış ve tepesinde bir elma yaprağı bulunan “J” harfi şeklindeki bir logoyu kullandılar.

İtalyan kardeşler, La Repubblica Napoli isimli yayın kuruluşuna yaptıkları açıklamada, “Pazar araştırmamızı yaptık ve dünyadaki en bilinen şirketlerden biri olan Apple’ın, kurucusunun markasını tescil ettirmeyi hiç düşünmediğini farkettik ve bu yüzden bunu biz yapmaya karar verdik.” dediler.

Design Taxi’nin yaptığı habere göre İtalyan kardeşlerin bu hamlesinin ardından, Apple da anlaşılır bir şekilde ticari marka hakkını alabilmek adına yasal yollardan bir mücadeleye girişti. Ancak La Repubblica Napoli’nin konuyla ilgili paylaştığı bilgilere göre Apple’ın açtığı karşı dava tamamen reddedildi.

Bu davayı karara bağlayan İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi, İtalyan moda markasının Steve Jobs isminin kullanımına devam edebileceğini açıkladı. Bununla birlikte kurum, markanın Apple’ın logosundan baya bir esinlenerek hazırlanmış olan logosu konusunda ise logonun temel unsurunun bir meyve değil, harf olduğunu ve logonun ısırılmış gibi olan tarafının, aslında ısırıkla bir alakası olmayabileceğini ifade etti.

Bunların yanı sıra İtalyan kardeşlerin, Steve Jobs markası altında elektronik ürünler üretmek için Çinli bir markayla görüştükleri söyleniyor. Üstelik kardeşler, Business Insider İtalya’ya yaptıkları açıklamada ciddi ciddi “Android işletim sistemli bir Steve Jobs telefonu” piyasaya sürmeyi düşündüklerini belirttiler.

Peki siz, Steve Jobs markasının kullanımı ve markanın Apple logosunu andıran logosu konusunda İtalyan kardeşlerinin lehine verilen bu kararı doğru buluyor musunuz?

Bu arada Apple’ın başı bu aralar davalardan kurtulmuyor. Geçtiğimiz hafta eski iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığını itiraf eden markaya konuyla ilgili olarak birden çok dava açıldı. Ayrıca teknoloji devi, Çin’de de yeni App Store logosu yüzünden davalık oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sir Richard Branson’ın İlham Verici Hayatı

“İş fırsatları otobüs gibidir, her zaman bir diğeri gelir.”

Pazarlama dünyası ve girişimcilikle yakından ilgilenen herkesin en az bir kez bile olsa mutlaka duyacağı bir isim: Sir Richard Branson!  İş dünyası için ilham kaynağı niteliği taşıyan son 35 yılın en vizyoner girişimcisi bu adam herkese ilham kaynağı olabilecek başarı öykülerine sahip. Virgin Airlines için yapılan son flashmob benim de Sir Richard’ı daha yakından araştırmama yol açtı…

1950 yılında dünyaya gelen Sir Richard BransonDünyaya ikinci kez gelsem yine kendim olmak isterdim! diyecek kadar dolu dolu bir hayat yaşayıp kişisel vizyonu olanHayatını dolu yaşamak ve insanların yaşamlarında fark yaratmak hedefini gerçekleştirmiş. Yıllar önce müstehcen bir isim olması sebebiyle zorla kabul ettirdiği markası için vizyonu Virgin‘in, dünyada en büyük değil ama ‘en çok saygı duyulan’ markası olduğunu görmek hedefini gerçekleştirmek için attığı adımlar da son derece iddialı.

Her şeyden önce büyük servetin büyük bir sorumluluk getirdiği görüşünde. Kapitalizmin karşısında servetin eşit ve adil dağılımının sorunlu olduğunu düşünüyor ve servet sahiplerinin dünyaya ve toplumlara karşı sorumluluklarını yerini getirmesi gerektiğine inanıyor. Bu dağılımın biraz daha adil bir hale gelmesi için de iş adamlarının sürekli yeni yatırımlar yaparak istihdam sağlaması gerektiğini düşünüyor.

richard_branson

Bugün için yaklaşık 5 milyar dolar değer biçilen Virgin Grup olarak küresel ısınma projelerine on yıl içinde harcanmak üzere toplam 3 milyar dolar ayırması da sadece para kazanmak için yaşamadığının gerçekten insanların hayatlarını değiştirmek için çabaladığının bir kanıtı.

Çevre sorunlarının çözümü için attığı adımların yanı sıra açlık ve hastalıkla mücadelede de elinden geleni yapıyor. Dünya barışının sağlanması konusunda da Mandela gibi dünyanın gidişatıyla ve daha pek çok şeyle ilgili fikir sahibi, saygın kişilerden oluşan ve sözleri dinlenecek bir Elders grubu kurmak gibi bir hayali de var.

Şirket çalışanlarından ibarettir. diyen Sir Brandson çalışanların şirket misyonunun bir parçası haline getirilmesi gerektiğine inanıyor ve onlara değer veriyor. Yeni bir işe başlarken kurduğu ekibe hisse veriyor böylece ‘sadece Brandson’ı değil kendi şirketinizi de ayakta tutun’ diyor. Bu yöntemle kuruluşta yer alan çalışanların daha sonra da yanınızda olmalarını sağlayabileceğinizi söylüyor.

Neredeyse her girişimcinin yaptığının aksine başarısız bir girişimciyi kendisine örnek alarak onun yaptığı hatalardan ders almayı başarmış.Lider başarılıysa herkes başarılıdır. Eğer ortada bir başarısızlık varsa lider sorunu önce kendinde aramalıdır. diyor.

İş yaşamı da kişisel yaşamı da eğlence üzerine kurulu. Hatta Virgin Airlines’ın kuruluşu da buna dayanıyor. Bir gün eşiyle birlikte Porto Riko’ya gitmek üzere havaalanına geldiklerinde uçuşlarının iptal, oradaki herkesinse durumdan çok şikayetçi ama hiçbir şey yapmıyor olduğunu görüyorlar. Bunun  üzerine Sir Richard 2000 $’a bir charter kiralıyor ve bu rakamı oradaki kişi sayısına bölerek kişi başı 39 $’a Porto Riko’ya bir uçuş düzenliyor. Eve döndüklerinde Boeing şirketini bir yıl sonra başarısız olursa geri iade etmek üzere uçak satmaya ikna ediyor ve serüven başlıyor. İlk başlarda British Airways Virgin’in başarısız olması için elinden geleni yapsa da bugün Virgin Airlines ABD ile Avrupa arasında en fazla yolcu taşıyan uçak şirketi konumunda.

imagesBazı uzmanlar onun yatırımlarını cahil cesaretiyle yaptığını ve şansın yardımıyla bugünlere geldiğini düşünse de Virgin Grup bugün müzik, kitap, şarap, limuzin, enerji içeceği, prezarvatif, tren, spa, uçak, gelinlik, cep telefonu, kola, balonla yolculuk, bisiklet kiralama, uzay seyahati gibi pek çok alakasız sektörde dev adımlarla ilerliyor ki alakasız sektörlerde çalışmak en zor olanıdır.

Bence Virgin markasının bu kadar başarılı olmasının arkasında hayatını dolu dolu yaşamak isteyen Sir Richard ve onun dünya görüşü yatıyor çünkü bir marka için en önemli yatırım insana verdiği değerdir. Sir Richard’ın izlediği yol da son derece doğru: Ben nasıl yaşamak istiyorsam müşterim için de aynısını sağlamalıyım. Günümüz markalarının yakalaması gereken esas nokta: “Hayatlara değer katmak ya da katamamak işte tüm mesele bu…”  Umuyorum ki bir gün tüm markalar ve liderleri bu olgunluğa erişir ve biz de Sir Richard gibi insana değer veren liderlerle çalışma fırsatı elde etmiş oluruz.

Sir Richard’ın eğlenceli hayatından o kadar bahsetmişken bir kaç eğlenceli olayı göstermemek olmaz:)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link