Hangimizin küçüklükten bu yana kendine göre ilham aldığı, onun fikirlerinden, yaptıklarından yararlandığı bir lideri yok ki? Günümüzde de CEO’lar zorlu piyasa koşulları ile rekabet edebilmek ve zor zamanlarda kendilerine yol gösterebilecek rol modellerine ihtiyaç duymaktadırlar. PwC hazırlamış olduğu 16. Global CEO anketinde bu sorunun yanıtı aradı ve ortaya geçmişte yaptıklarıyla hala hafızalarda yer alan lider rol modeller çıktı.

PwC yaptığı araştırmasında; CEO’lardan geçmişte iyi liderlik sergilemiş kişilerden örnekler vermelerini isteyerek,  bu kişilerin CEO’larda en çok neleri etkilediğini analiz ediyor. 7 bölge ve 60 ülkeden CEO’nun katıldığı bu ankette liderlikleriyle günümüz CEO’larını etkileyen ilk 10 kişi şu şekilde oluştu;

Ekran Alıntısı

Coğrafyanın, kültürün ve cinsiyetin etkisi

Yapılan araştırma halen bu liderlerden evrensel düzeyde etkilenildiğini gösteriyor. Örneğin; Winston Churchill 6 farklı bölge ve 30 ülkedeki CEO’lar tarafından örnek alınan bir lider olurken aynı şekilde Steve Jobs, 6 bölge ve 37 ülkedeki CEO’lar tarafından hayranlık duyulan bir lider.

Araştırmada ayrıca hangi kültür ve coğrafyanın CEO’ların bu görüşlerinde etkili olduğu analiz edildi. CEO’lar yol gösterici olarak son birkaç yüzyıldır kapitalizm ile şekillenmiş piyasalardaki liderlerden mi, yoksa 21. yüzyıl ekonomik büyümesine yön veren, daha çok gelişen piyasalardaki ülkelerden mi ilham alıyorlar? Sonuçta, gelişen piyasalardaki CEO’lar kendi yerel liderlerine saygı göstermelerine rağmen daha çok sınırların ötesindeki liderleri kendilerine rol model seçtikleri görülüyor.

Araştırmada, bayan CEO’ların rol model olarak ağırlıkla bayan liderleri seçtiğini görüyoruz. En çok ilham alınan bayan liderlerin başında Angela Merkel, Ayn Rand, Mother Teresa ve Queen Elizabeth I geliyor.

Educational-Leadership8

CEO’ların en çok ilham aldığı lider türlerine ve liderlik vasıflarına bakacak olursak,  Napolyon Bonapart ve Büyük İskender gibi savaş sırasındaki önderlikleriyle tanınan liderlerin yanında, sıkıntılı süreçlerin atlatılmasında önemli rol oynayan Winston Churchill ve Abraham Lincoln gibi liderler de yer alıyor. Bunların dışında yaptıkları barışçıl çabalarla bilinen Mahatma Gandhi ve Nelson Mandela CEO’ların en çok ilham aldığı liderlerden biri olurken, teknoloji dünyasına getirdikleri yeniliklerle hafızalardan uzun süre unutulmayacak Steve Jobs ve Bill Gates de ilham alınan önemli liderler arasında yer alıyor.

Yukarıdaki isimlerden de anlaşılacağı üzere CEO’lar güçlü vizyona sahip, yardımsever, inovatif, motivasyonu yüksek ve iz bırakan liderleri kendilerine rol model olarak aldıklarını söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın