Dünya’nın en büyük şişeleme şirketi Coca-Cola Hellenic(CCH) Yunanistan’dan ani bir şekilde çekilme kararı aldı.

Avrupa’da devam eden kriz sonucu belini bir türlü doğrultamayan Yunanistan şimdi de ülkede işleyişini sürdüren devlerden en önemlisini kaybetti. 7,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle ülkenin en büyük şirketi unvanına sahip olan CCH, Yunanistan’da yüzde 5’lik iş hacmini yürüten şirket olarak biliniyordu.

Alınan çekilme kararı  sonucu yeni merkezini İsviçre’ye taşıyacak olan CCH, Yunanistan’da tesislerin çalışmaya devam edeceğini açıkladı. Yüzde 23 hissesi ABD’nin The Coca-Cola firmasına ait olan şirketin, Yunan borsasından da çıkmasıyla hisseleri artık Londra borsasında işlem görmeye devam edecek.

Ülkeden daha önce çekilen Fransız devi Carrefour ile baş gösteren domino etkisi, Coca-Cola Hellenic’in de çekilmesiyle ülkeyi uçuruma sürüklemeye devam ediyor. Yapılan iyileştirme çalışmalarıyla ekonomik bunalımdan az da olsa kurtulmaya çalışan Yunanistan’ın bu denli büyük şirketleri kaybetmesi, yaşanacak istihdam boşluğuyla zaten var olan işsizlik ateşini daha da alevlendirecek bir körük özelliği taşıyor. Bunan sonucu olarak yaratılan sebepler zincirine bir halka daha eklenmiş oluyor…

Bir Cevap Yazın