Çalışmak İçin En İdeal 50 Şirket Açıklandı: Facebook Birinci Sırada 0

Amerikan kariyer sitesi Glassdoor her sene şirketlerin çalışan memnuniyetine göre düzenlediği “Best Place to Work” (Çalışmak için En İyi Yer) araştırmasının 2013 sonucunu 2012’nin son demlerini yaşadığımız bu günlerde açıkladı ve 50 Amerikan şirketini sıraladı.

Yapılan araştırmada çalışanların şirkete olan güveninden tutun da özlük haklarına kadar birçok sorunun bulunduğu anketin sonucunda belirlenen en iyi 50 şirket arasında sosyal medya devi Facebook ilk sırada yer alıyor. McKinsey & Company ikinci sırada yer alırken, üçüncülük koltuğunda ise Riverbed oturuyor.

Araştırmada şirket çalışanlarının verdiği cevaplar genelde en iyi şartların kendi şirketlerinde olduğu yönünde:

Facebook çalışanları şirkette herkesin küçük gruplar halinde çalıştığını, üstler arasında kalın çizgiler olmadığını, bu sayede bireysel olarak herkesin özgüven içinde ve yapabileceğinin en iyisini nasıl yaptığının daha rahat görüldüğü şirket ortamını dile getiriyor. Facebook açısından dudak uçuklatan bir diğer konu ise çalışanlar arasında en düşük maaşı alan stajyerlerinin bile ortalama 5,602 dolar alıyor olması . Bu rakamın ABD’deki diğer şirketlerin asıl çalışanlarının maaşlarından daha yüksek seviyede olması Facebook’u bu kadar popüler kılan en önemli kriterlerden olsa gerek.

httpv://www.youtube.com/watch?v=V-tSY1h-U3c

Google çalışanları şirketlerinin çalışanlarını önemsediğini söylerken araştırmanın bir diğer dikkat çeken şirketi ise 2012 yılında adından sıkça söz ettiren Apple oldu. 2012’de sıralamada 10. olan Apple, 2013’te 34. Sırada yer alıyor. Apple çalışanları şirketleri hakkında  “bundan daha iyisi olamazdı” deseler bile şirketin CEO’su Tim Cook’un 2012 içerisinde almış olduğu kararlar muhtemelen anket sonuçlarına da yansıdı ve “Best Place to Work 2103”te ilk onda yerini alamadı.

İşte çalışanlar tarafından belirlenen 2013’te çalışılması gereken en iyi 50 şirket :

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Samsung’tan Apple’a Bol Göndermeli Reklam Filmi 0

Samsung markası akıllı telefon üretmeye başladığından beri Apple’a bir şekilde sataşıyordu. 1 dakikalık “Büyümek” isimli son reklam filmiyle de bu gelenek bozulmadı.

Filmde uzun yıllardır iPhone kullanan genç bir adam ve Samsung telefon kullanmayı tercih eden kız arkadaşını görüyoruz. Zaman geçtikçe her iki marka da yeni telefonlar çıkarıyor ve genç adam yavaş yavaş şüpheye düşmeye başlıyor. Parlaklık, su geçirmeme gibi özelliklerde Samsung ve iPhone kıyaslamasını bu çiftin başına gelenler üzerinden yapıyor. Genç adamın iPhone ile ilgili şüpheleri artıyor ve  kız arkadaşı telefonunun performansından çok daha memnun gözüküyor.

Yıllar sonra genç adam Galaxy Note 8 sahibi oluyor ve reklamın sonunda onu çok daha olgun gösteren yeni bir saç stiliyle iPhone X sırasında bekleyenleri geçip gittiğini görüyoruz.

Samsung, “Milyonlarca Amerikalı şu sıralarda telefonlarını en büyük iki markanın tanıttığı en iyi telefonlardan birine yükseltmeye hazırlanıyor. Bu reklam aslında doğrudan onların neden bir sonraki telefonlarını  Galaxy S8, S8+ ve Note 8 seçmeleri gerektiğine vurgu yapan bir reklam oldu.” şeklinde açıklamalarda da bulunuyor.

Facebook Reklam İçin Cihazlarımızı Dinliyor Olabilir 0

Daha önce Facebook’un elektronik cihazlar aracılığıyla casusluk yaparak şirketlerin girişimcilik fikirlerini çaldığı ile ilgili iddiaları sizlerle paylaşmıştık. Son zamanlarda ortaya atılan yeni iddialar ise Facebook’un telefon ve bilgisayar mikrofonları aracılığıyla kullanıcılarını dinlediği yönünde.

Bu teoriye neden olan unsurlardan biri; kullanıcıların internette arama yapmadıkları halde konuştukları konular hakkında Facebook’ta önlerine reklamlar düşmesi. Gün içinde internet araması yapmadıkları halde konuştukları bazı markaların reklamlarının önlerine düştüğünü söyleyen bir çok insan oldu. Bu da akıllara “Facebook bizi mi dinliyor?” sorusunu getirdi.

Bir diğer şüphe yaratan şey ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kişisel bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bantlamış olması.

Şirketin ürün ve reklam sorumlusu Goldman; “Facebook’taki reklam ürünlerini ben yayınlıyorum. Telefon mikrofonlarını asla reklamlar için kullanmadık, kullanmıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Diğer Facebook yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi.

Söylenene göre mikrofona erişim izni verilmediğinde uygulama zaten mikrofonu kullanamıyor. Ayrıca mikrofonu sürekli kullanmıyorsanız da mikrofonuz aktif olmuyor. Şirket kesinlikle yapılanı reddetse de çalışanlardan bazılarının mikrofona erişim izni veren kişileri dinlemiş olması mümkün gözüküyor.

Facebook’un kendilerini dinlediğinden emin olan bazı kişiler uygulamayı sildiklerini duyurdu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link