Amerikan kariyer sitesi Glassdoor her sene şirketlerin çalışan memnuniyetine göre düzenlediği “Best Place to Work” (Çalışmak için En İyi Yer) araştırmasının 2013 sonucunu 2012’nin son demlerini yaşadığımız bu günlerde açıkladı ve 50 Amerikan şirketini sıraladı.

Yapılan araştırmada çalışanların şirkete olan güveninden tutun da özlük haklarına kadar birçok sorunun bulunduğu anketin sonucunda belirlenen en iyi 50 şirket arasında sosyal medya devi Facebook ilk sırada yer alıyor. McKinsey & Company ikinci sırada yer alırken, üçüncülük koltuğunda ise Riverbed oturuyor.

Araştırmada şirket çalışanlarının verdiği cevaplar genelde en iyi şartların kendi şirketlerinde olduğu yönünde:

Facebook çalışanları şirkette herkesin küçük gruplar halinde çalıştığını, üstler arasında kalın çizgiler olmadığını, bu sayede bireysel olarak herkesin özgüven içinde ve yapabileceğinin en iyisini nasıl yaptığının daha rahat görüldüğü şirket ortamını dile getiriyor. Facebook açısından dudak uçuklatan bir diğer konu ise çalışanlar arasında en düşük maaşı alan stajyerlerinin bile ortalama 5,602 dolar alıyor olması . Bu rakamın ABD’deki diğer şirketlerin asıl çalışanlarının maaşlarından daha yüksek seviyede olması Facebook’u bu kadar popüler kılan en önemli kriterlerden olsa gerek.

httpv://www.youtube.com/watch?v=V-tSY1h-U3c

Google çalışanları şirketlerinin çalışanlarını önemsediğini söylerken araştırmanın bir diğer dikkat çeken şirketi ise 2012 yılında adından sıkça söz ettiren Apple oldu. 2012’de sıralamada 10. olan Apple, 2013’te 34. Sırada yer alıyor. Apple çalışanları şirketleri hakkında  “bundan daha iyisi olamazdı” deseler bile şirketin CEO’su Tim Cook’un 2012 içerisinde almış olduğu kararlar muhtemelen anket sonuçlarına da yansıdı ve “Best Place to Work 2103”te ilk onda yerini alamadı.

İşte çalışanlar tarafından belirlenen 2013’te çalışılması gereken en iyi 50 şirket :

Bir Cevap Yazın