Borsa İstanbul (BIST) mart ayını dünyada en çok kazandıran borsalar arasında ikinci olarak tamamladı.

BIST 100 endeksi (eski adıyla IMKB 100) mart ayında şubat ayına göre %8,3 getiri sağladı ve geçen ay olan 79 bin 333 puanını bu ay 85 bin 898 puana yükselterek yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) tarafından hazırlanan rapora göre mart ayının borsalar zirvesinde Arjantin’in Buenos Aires Borsası yer alıyor. Mart ayında ortalama 198 bin 283 puana yükselen borsa, %8,7 getirisi ile ilk sıraya yerleşti. Borsa İstanbul’dan sonra ise Tokyo TOPIX endeksi geliyor.

borsa_istanbul_logo_yatayKaybettiren borsalarda ise Atina Borsası başı çekiyor. Kayıp oranı %13,9 olan borsayı, %7,1 kayıpla Mısır borsası izliyor. Üçüncülüğe ise yine Avrupa’dan Lüksemburg Borsası %6,8 değer kaybıyla oturmuş durumda.

Tüm borsaları tek çatı altında toplayan ve İstanbul’u dünyanın finans merkezleri arasına sokma yolundaki en kesin adım olarak nitelendirilen Borsa İstanbul, henüz daha yeni ismini almadan Mart ayında böyle bir başarıya imza attı. Tabi bu başarı daha çok yabancı yatırımcının yüzünü güldürse de borsalar arasında iyi bir konumda bulunması BIST’in hedef doğrultusunda olduğunu gösteriyor.

Kaynak: HaberTürk

Bir Cevap Yazın