Avrupa’nın ve Dünya’nın önde gelen otomobil markalarından BMW (Bayerische Motor Werk) 2012’de küresel bazda satış rekoru kırdı. Mini ve Rolls-Royce markalarını da bünyesinde barındıran BMW gurubu 2011 yılına kıyasla satışlarını %11 oranında artırarak 1.85 milyon Euro değerinde satış rakamına ulaştı.

Toplam kâr içerisinde BMW’nin kendi modellerinin satışı %12 artışla 1,54 milyonluk büyük bir dilime sahipken Mini markasının satışları %6 yükselerek 301,526’ya, Rolls-Royce’un satışları ise %1 artışla 3,538’e yükseldi.

bmw_mini_rollsroyce

2012 yılında dünya ekonomisinde durağan bir seyir hakimken BMW bu durumdan pek etkilenmemiş görünüyor. Aslında tüm markalarda olduğu gibi BMW de Avrupa‘da yaşanan ekonomik krizden nasibini almıştı ve bu yüzden  Kasım ayında AB pazarındaki satışlarında ciddi bir düşüş yaşamıştı. Peki ne oldu da durum bir anda tersine döndü ve Alman devi bu dezavantajı lehine çevirmeyi başardı? Aslında bunun altında yatan neden çok basit. Geçtiğimiz yıl yaşanan ekonomik kriz nedeniyle BMW ve daha birçok marka  rotayı başka pazarlara çevirdi. Bunların en önemlisi de şüphesiz ki Asya pazarıydı ve bu pazardaki en büyük tüketim hacmine sahip  olan Çin en cazip ülkeydi. Sonuçlara bakılacak olursa küresel satışta %32’lik bir yere sahip olan Asya pazarında Çin %40’lık artışla başı çekiyor. Diğer önemli pazarlar olan Rusya ve ABD sırasıyla %33 ve %14’lük oranla rekor kâra ulaşmada önemli rol oynadı. Avrupa’da ise satışlar %1 oranında gerçekleşmiş durumda.

2012 yılı itibariyle Avrupa ve EFTA( Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi) ülkelerinde otomotiv pazarı %19 oranında daralmasına rağmen BMW gibi bir otomotiv devinin satışlarını artırıp rekor kırması yadsınamaz bir başarı. 2013’e daha umutlu giren BMW’nin satış ve pazarlama müdürü Jan Robertson, “Yeni bir yıla olumlu bir atılımla girdik. Bazı piyasalarda görülen olumsuz havaya rağmen, 2013’te yine satış rekoru kırmayı umuyoruz.” dedi. 2013’ün ikinci çeyreğinden sonra AB ekonomisinin daha iyi bir grafik çizeceğinin öngörüsünü de eklersek BMW’nin umudunun gerçekleşmesi uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

Bir Cevap Yazın