Sonunda beklenen oldu ve dünya çapında kabul gören sanal para sistemi Bitcoin’in gerçek yaratıcısı kendisini ‘kanıtları’ ile beraber açıkladı.

Kendisini yıllardır Satoşi Nakamoto ismi arkasına gizleyen Avusturalyalı iş adamı Craig Wright sonunda kimliğini açıkladı, Bitcoin topluluğun uzun süreli kullanıcıları ve yazılımcıları Bitcoin’in Craig Wright tarafından bulunduğunu onaylasalar da topluluğun bir kısmı Wright’tan bu konuda daha fazla kanıt bekliyor.

Herhangi bir kurumun onayına gerek kalmadan dünyanın herhangi bir yerinde bulunan kişilere para gönderilmesini sağlayan sanal para birimi Bitcoin, giderek yaygınlaşmış ve bir çok şirket ve kurum tarafından da yasal hale gelmeye başlamıştı. Ancak uzun süredir Nakamoto ismi ile çalışan Wright Bitcoin’in mucidi tartışmalarına artık bir son vermek istediği için kimliğini açıkladığını belirtti.

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto ismi altında kurulmuştu, konu hakkında kişisel bloğunda açıklama yapan Wright, “Sizi temin ediyorum ki yıllar boyunca tembellik etmedim, Bitcoin’in ilk günlerinden beri kendimi kamuya Satoshi isminin arkasından tanıtsam da her şeyimi araştırmaya adadım. Sessizdim ancak yok değildim, sıra dışı bir grupla beraber çalışarak, hazır olduğumuz anda harika çalışmamazı paylaşmak istiyordum”

19B2263B00000578-3358695-image-a-1_1450052236813

Satoshi öldü ama bu sadece başlangıç.” dedi.

GQ, Economist ve BBC’ye eş zamanlı olarak kimliğini açıklayan Wright Bitcoinlere dair teknik verilerin yanısıra ilk gerçekleştirilen Bitcoin para transferinin dijital bilgillerini yayın kuruluşlarına kanıt olarak gösterdi.

Wright’in kimliği uzun zamandır tartışma konusu, hatta daha önceleri New Yorker, Newsweek konu hakkında araştırma dosyalarını hazırlamış, Wired, Gizmondo gibi teknoloji dergileri de Bitcoin’in yaratıcısı hakkında yaptıkları araştırmalarda olası yaratıcılar arasında Craig Wright’a yer vermişlerdi. Hatta bu nedenle Avustralya mali polisi Wright’in evine baskın düzenlemiş, ve bu baskını uzun zamandır süren vergi kaçırma ile ilgili bir soruşturma şeklinde açıklamışlardı.

Bu sadece başlangıç diyen Wright, para ya da şöhret istemediğini belirtti ve Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini ifade etti.

BBC’ye yaptığı açıklamada Wright: “Kimliğimi açıkladım çünkü son zamanlarda üstümde giderek artan bir baskı vardı. Sevdiğim insanların da aslı olmayan dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemedim. Zorunda kalmasam kimliğimi açıklamazdım. Şöhret istemiyorum. Para istemiyorum. Beni kendi kendime bırakın yeter” dedi.

Bir daha TV ya da sosyal medyaya açıklama yapmayacağını belirten Wright’in şu an dolaşımda olan 15,5 milyon Bitcoin’i bulunuyor. Bir Bitcoin’in ortalama değerinin 449 ABD doları olduğu hesaba katılırsa Wright 450 milyon dolarlık bir servetin sahibi.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın