BİM, Apple ve Amazon’u Solladı, Deloitte Tescilledi 0

Deloitte tarafından yayınlan “Global Powers of Retailing of 2013” (Perakende’nin Küresel Güçleri 2013) raporuna göre Türkiye’nin en büyük perakende şirketi BİM aralarında Apple, Amazon.com, H&M gibi dünya markalarının da bulunduğu listede ilk sırada yer aldı.

Yayınlanan raporda şirketin piyasa değerinin o şirketin maddi varlıklarının değerine oranlanmasıyla belirlenen Tobin Q oranı sıralamasında dünya lideri BİM oldu. Böylece BİM gelişmekte olan ülkeler kategorisinden çıkıp da dünya çapında bir başarıya imza atan ilk perakende şirketi olma unvanını da almaya hak kazandı.

Ekran Alıntısı

Dünya’nın en hızlı büyüyen perakende şirketleri sıralamasında ise 2006 ve 2011 yılları arasında yakalamış olduğu %29,8’lik büyüme ile 4 milyar 907 milyon Dolar’lık satış geliri elde eden BİM onuncu sırada yer alıyor.

Küresel anlamda perakendecilik sektörüne yön veren 250 şirketin bulunduğu raporun genel listesinde ABD’nin iddialı oyuncusu Walmart ilk sırada yer alırken, Fransa’dan Carrefour ikinci, İngiltere’den Tesco ise 3. oldu. 250 dünya markasının bulunduğu listeye BİM 185. sıradan girmeyi başardı.

631771-130116-b-retail

BİM’in bu başarısını tescilleyen Deloitte merakla beklenen bu araştırmayı her sene yapıyor ve listenin ilk sıralarındaki ülkeler yıllardır değişmiyor. Peki ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın dominant rol oynadığı dünya pazarında Türkiye’den BİM gibi bir markanın da yer almasını neye borçluyuz?

BİM’in yakaladığı bu başarı aslında çok uzun bir yolculuğun eseri değil. 1995 yılında kurulmasına rağmen 2000’li yılların son yarısından itibaren atağa kalkan BİM Türkiye’de orta ve düşük gelir sınıfına hitap eden bir anlayış içerisinde yola çıktı. Uyguladığı bu stratejinin yanına düşük fiyata kaliteyi yakalamak gibi bir olgu da ekledi. 2006’dan sonra gelirini yaklaşık %30 oranında artıran BİM, mağaza sayısının buna paralel bir şekilde artmasıyla da hız kesmek bilmedi. 3500’ü aşkın mağaza sayısına ulaştı ve son olarak da bu başarıya imza attı. İnsanların tüketim alışkanlıklarının günden güne değişmesi ve özellikle perakende ihtiyaçlarını alışveriş merkezlerinden değil de evlerine yakın express mağazalardan gidermeyi tercih etmeleri bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi. Aslında bu başarıyı bir kenara koyup dünya devlerinin Türkiye’de neden bu kadar pasif olduğunu da sorgulamak lazım.

Tesco Türkiye’de Kipa ile varlığını sürdürse de dünyanın en büyük perakende şirketi Walmart gelişen Türkiye pazarına henüz adımını atmış değil. Uzun vadede böyle bir girişimin varlığından söz edilir mi bilinmez ama şuan itibariyle günden güne müşteri kitlesini arttıran, özellikle de halka arzından sonra hız kesmeden yoluna devam eden BİM gerçeği var ve bu gerçek kısa vadede kolay kolay değişmeyecek gibi görünüyor.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Walmart’tan Aldığı Ürünleri Amazon’da Satarak Milyon Dolarlar Kazanıyor 0

Ryan Grant, 28 yaşında eski bir muhasebeci ve kendisi Walmart’tan satın aldığı indirimli ürünleri Amazon üzerinde satarak yüz binlerce dolar kazanmış. Grant, CNBC’ye verdiği röportajda elinde telefonla Walmart mağazasını dolaştığını ve ürünlerin fiyatlarını Amazon Seller uygulamasındaki fiyatlarla karşılaştırdığını ve kar elde edebileceğini düşündüğü ürünleri satın aldığını belirtiyor. Daha sonra ise satın aldığı ürünleri uygun fiyatlarla toptan bir şekilde sevketmek için Amazon’un ikmal hizmetinden yararlanıyor.

Mashable’ın yaptığı habere göre ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde yaşayan Ryan Grant, bu işe kolej yıllarında ders kitapları satarak başlamış. Ancak dört sene önce muhasebe işini bırakana kadar, bu işi ufak çapta yapıyormuş. Muhasebe işini bıraktıktan sonra ise tamamen bu işe yoğunlaşmış ve işler bir anda öyle bir büyümüş ki, satın aldığı ürünleri depolamak için yaklaşık olarak 70 metrekare büyüklüğünde bir depo kiralamak zorunda kalmış. Peki, bu kadarla mı kalmış? Tabii ki, hayır. Bunların ardından Grant, bazı kişileri işe almış ve yeniden satış stratejisi için birtakım hesaplamalar yapmaya başlamış.

Amazon İkmal Merkezi

Grant, CNBC’ye yaptığı açıklamada bu yıl sonu itibarıyla 8 milyon dolar gelir elde etme yolunda ilerlediklerini, bununla birlikte bu paranın büyük bir kısmının operasyonlar için harcanacağını ifade etti. Ayrıca Grant, bu işten kendi kazancının ise yıllık 60.000 dolar civarında olduğunu belirtti. Grant, bu işin yanı sıra e-ticaret dersleri veriyor ve danışmanlık yapıyor ve kendisinin bir de satış stratejisi üzerine bir blogu bulunuyor.

Walmart, son dönemde özellikle ABD e-ticaret sektöründe egemen olan Amazon ile rekabet edebilmek adına e-ticaret tarafında ciddi hamleler yapıyor. Ancak yine de şirket, daha güçlü olduğu fiziksel mağazacılık tarafında da daha da güçlenmek için birtakım adımlar atıyor. Ryan Grant’ın kazandığı paralara bakılırsa indirimler bu stratejinin önemli bir parçası. Hatta o kadar önemli ki, perakende devi geçtiğimiz günlerde ilginç bir hamleyle mağazalarına daha fazla müşteri çekebilmek adına internet sitesindeki ürünlerinin fiyatlarını artırdı.

Walmart, Mağazalarına Müşteri Çekebilmek İçin Ürünlerinin Online Fiyatlarını Artırdı 0

Günümüzde herhangi bir ürünü internetten satın almak, fiziksel mağazadan satın almaya göre daha avantajlıdır, çünkü genel olarak internet fiyatları daha düşüktür. Ancak ABD’nin en büyük perakende satış yapan mağazalar zincirlerinden biri olan Walmart, bu anlayışı yıkan ilginç bir hamleye imza attı.

Son dönemlerde sık sık Amazon ile girdiği rekabetle gündeme gelen Walmart, alışveriş çılgınlığının yaşandığı ve büyük indirim kampanyalarının yapıldığı Black Friday ve Cyber Monday öncesinde insanları fiziksel mağazalarına çekebilmek için online olarak satışa sunduğu ürünlerin fiyatlarını artırdı. The Wall Street Journal’ın yaptığı habere göre mega mağaza, satışa sunduğu ev ve gıda ürünlerinin internet sitesindeki fiyatlarını artırırken bu ürünlerin mağaza fiyatları aynı kaldı. Şirket, internet fiyatı mağaza fiyatından daha yüksek olan ürünlerde bu durumu vurgulayarak müşterilerini bu ürünleri fiziksel mağazalardan almaya teşvik edecek.

Walmart’ın bazı ürünlerinin online fiyatlarını artırmasının bir başka nedeni ise maliyetleri düşürmek ve online satışlardaki karı artırmak. Çünkü insanların mağazadan alışveriş yapması, teslimat maliyetlerinin düşmesi anlamına geliyor. The Wall Street Journal’ın belirttiğine göre bir paket makarna ve bir kutu peyniri Chicago’dan Atlanta’ya taşımanın Walmart’a maliyeti 10 doları bulabilir.

Walmart’ın stratejisi, ABD’nin bir başka büyük perakende markası olan Costco‘nun stratejisine benziyor. Costco da ürünlerinin mağaza fiyatlarını internet fiyatlarından daha düşük tutuyor. Ancak The Wall Street Journal’ın da dikkat çektiği gibi sloganı “her zaman düşük fiyatlar” olan Walmart’ın bu stratejisi oldukça tuhaf. Özellikle de Amazon ile rekabet edebilmek amacıyla birçok hamle yaparken… Bu amaçla geçtiğimiz yıl 3 milyar dolar karşılığında jet.com’u satın alan Walmart, geçtiğimiz ay ise online market işine girmişti.

Tüm bunlara rağmen, bu alışılmadık hamle geçtiğimiz iki yılda net gelirleri düşen perakende devinin gelirlerini artırmasını sağlayabilir. Ancak yine de şirket, Amazon ile rekabet etmek istiyorsa hiç şüphesiz daha kalıcı çözümler bulmalı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link