BİM, Apple ve Amazon’u Solladı, Deloitte Tescilledi 0

Deloitte tarafından yayınlan “Global Powers of Retailing of 2013” (Perakende’nin Küresel Güçleri 2013) raporuna göre Türkiye’nin en büyük perakende şirketi BİM aralarında Apple, Amazon.com, H&M gibi dünya markalarının da bulunduğu listede ilk sırada yer aldı.

Yayınlanan raporda şirketin piyasa değerinin o şirketin maddi varlıklarının değerine oranlanmasıyla belirlenen Tobin Q oranı sıralamasında dünya lideri BİM oldu. Böylece BİM gelişmekte olan ülkeler kategorisinden çıkıp da dünya çapında bir başarıya imza atan ilk perakende şirketi olma unvanını da almaya hak kazandı.

Ekran Alıntısı

Dünya’nın en hızlı büyüyen perakende şirketleri sıralamasında ise 2006 ve 2011 yılları arasında yakalamış olduğu %29,8’lik büyüme ile 4 milyar 907 milyon Dolar’lık satış geliri elde eden BİM onuncu sırada yer alıyor.

Küresel anlamda perakendecilik sektörüne yön veren 250 şirketin bulunduğu raporun genel listesinde ABD’nin iddialı oyuncusu Walmart ilk sırada yer alırken, Fransa’dan Carrefour ikinci, İngiltere’den Tesco ise 3. oldu. 250 dünya markasının bulunduğu listeye BİM 185. sıradan girmeyi başardı.

631771-130116-b-retail

BİM’in bu başarısını tescilleyen Deloitte merakla beklenen bu araştırmayı her sene yapıyor ve listenin ilk sıralarındaki ülkeler yıllardır değişmiyor. Peki ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın dominant rol oynadığı dünya pazarında Türkiye’den BİM gibi bir markanın da yer almasını neye borçluyuz?

BİM’in yakaladığı bu başarı aslında çok uzun bir yolculuğun eseri değil. 1995 yılında kurulmasına rağmen 2000’li yılların son yarısından itibaren atağa kalkan BİM Türkiye’de orta ve düşük gelir sınıfına hitap eden bir anlayış içerisinde yola çıktı. Uyguladığı bu stratejinin yanına düşük fiyata kaliteyi yakalamak gibi bir olgu da ekledi. 2006’dan sonra gelirini yaklaşık %30 oranında artıran BİM, mağaza sayısının buna paralel bir şekilde artmasıyla da hız kesmek bilmedi. 3500’ü aşkın mağaza sayısına ulaştı ve son olarak da bu başarıya imza attı. İnsanların tüketim alışkanlıklarının günden güne değişmesi ve özellikle perakende ihtiyaçlarını alışveriş merkezlerinden değil de evlerine yakın express mağazalardan gidermeyi tercih etmeleri bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi. Aslında bu başarıyı bir kenara koyup dünya devlerinin Türkiye’de neden bu kadar pasif olduğunu da sorgulamak lazım.

Tesco Türkiye’de Kipa ile varlığını sürdürse de dünyanın en büyük perakende şirketi Walmart gelişen Türkiye pazarına henüz adımını atmış değil. Uzun vadede böyle bir girişimin varlığından söz edilir mi bilinmez ama şuan itibariyle günden güne müşteri kitlesini arttıran, özellikle de halka arzından sonra hız kesmeden yoluna devam eden BİM gerçeği var ve bu gerçek kısa vadede kolay kolay değişmeyecek gibi görünüyor.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

Toys ”R” Us İflas Koruma Başvurusu Yaptı 0

Amerikan oyuncak sektörünün önemli isimlerinden Toys R Us’ın borçlarını yeniden gözden geçirdiğini ve yaklaşık 400 milyon dolarlık borcunun ortaya çıktığını, bu nedenle de firmanın iflasın eşiğine geldiğini sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık.

Toys R Us bir dönem Türkiye’de de faaliyet göstermişti. 1996 yılında Türkiye pazarına giren ve 30’un üzerinde mağazaya ulaşan marka 2008 yılında ise kepenklerini kapatmıştı. Oyuncak devi Toys R Us ile ilgili bir süredir devam eden söylentiler gerçek oldu ve şirket ABD’de resmen iflas koruma başvurusu yaptı.

Toplam 4.9 milyar dolar borcu bulunan şirketin bu borçlarının 400 milyon dolarının 2018’de, 1.7 milyar dolarının da 2019 yılında ödenmesi gerekiyor. Şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Dave Brandon, başvuruyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun Toys R Us’da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini ve atılacak doğru adımların markanın nesiller boyu yaşamasını garanti altına alacağını kaydetti.

İflas korumasına giren şirket dünya genelindeki 1600 mağazasında faaliyetine devam edecek. ABD yasalarına göre iflas korumasına giren şirket, pazardan çıkmak değil pazarda kalmak amacı taşıyor. Bunun için mahkeme şirketin borçlarının bir kısmını erteleme ve şirketi finansal açıdan rahatlatma yönünde karar alabiliyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link