BİM, Apple ve Amazon’u Solladı, Deloitte Tescilledi

Deloitte tarafından yayınlan “Global Powers of Retailing of 2013” (Perakende’nin Küresel Güçleri 2013) raporuna göre Türkiye’nin en büyük perakende şirketi BİM aralarında Apple, Amazon.com, H&M gibi dünya markalarının da bulunduğu listede ilk sırada yer aldı.

Yayınlanan raporda şirketin piyasa değerinin o şirketin maddi varlıklarının değerine oranlanmasıyla belirlenen Tobin Q oranı sıralamasında dünya lideri BİM oldu. Böylece BİM gelişmekte olan ülkeler kategorisinden çıkıp da dünya çapında bir başarıya imza atan ilk perakende şirketi olma unvanını da almaya hak kazandı.

Ekran Alıntısı

Dünya’nın en hızlı büyüyen perakende şirketleri sıralamasında ise 2006 ve 2011 yılları arasında yakalamış olduğu %29,8’lik büyüme ile 4 milyar 907 milyon Dolar’lık satış geliri elde eden BİM onuncu sırada yer alıyor.

Küresel anlamda perakendecilik sektörüne yön veren 250 şirketin bulunduğu raporun genel listesinde ABD’nin iddialı oyuncusu Walmart ilk sırada yer alırken, Fransa’dan Carrefour ikinci, İngiltere’den Tesco ise 3. oldu. 250 dünya markasının bulunduğu listeye BİM 185. sıradan girmeyi başardı.

631771-130116-b-retail

BİM’in bu başarısını tescilleyen Deloitte merakla beklenen bu araştırmayı her sene yapıyor ve listenin ilk sıralarındaki ülkeler yıllardır değişmiyor. Peki ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın dominant rol oynadığı dünya pazarında Türkiye’den BİM gibi bir markanın da yer almasını neye borçluyuz?

BİM’in yakaladığı bu başarı aslında çok uzun bir yolculuğun eseri değil. 1995 yılında kurulmasına rağmen 2000’li yılların son yarısından itibaren atağa kalkan BİM Türkiye’de orta ve düşük gelir sınıfına hitap eden bir anlayış içerisinde yola çıktı. Uyguladığı bu stratejinin yanına düşük fiyata kaliteyi yakalamak gibi bir olgu da ekledi. 2006’dan sonra gelirini yaklaşık %30 oranında artıran BİM, mağaza sayısının buna paralel bir şekilde artmasıyla da hız kesmek bilmedi. 3500’ü aşkın mağaza sayısına ulaştı ve son olarak da bu başarıya imza attı. İnsanların tüketim alışkanlıklarının günden güne değişmesi ve özellikle perakende ihtiyaçlarını alışveriş merkezlerinden değil de evlerine yakın express mağazalardan gidermeyi tercih etmeleri bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi. Aslında bu başarıyı bir kenara koyup dünya devlerinin Türkiye’de neden bu kadar pasif olduğunu da sorgulamak lazım.

Tesco Türkiye’de Kipa ile varlığını sürdürse de dünyanın en büyük perakende şirketi Walmart gelişen Türkiye pazarına henüz adımını atmış değil. Uzun vadede böyle bir girişimin varlığından söz edilir mi bilinmez ama şuan itibariyle günden güne müşteri kitlesini arttıran, özellikle de halka arzından sonra hız kesmeden yoluna devam eden BİM gerçeği var ve bu gerçek kısa vadede kolay kolay değişmeyecek gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Diesel, Müşterilerini Korsan Mağazasıyla Kandırdı (!)

Diesel

Ünlü giyim markası Diesel, New York’un sahte ürün satan mağazalarıyla ünlü yeri Canal Street’te, korsan dükkânını açtı. Kelime oyunu yaparak Deisel etiketi altında, tamamen kendi üretimi olan ve sınırlı sayıda üründen oluşan koleksiyonunu burada satışa sunan markanın bu girişiminden ise dükkâna gelenlerin elbette haberi yoktu.

Diesel ürünü aldığını bilmeyen birçok müşterinin geldiği dükkân, aslında korsan ürün satan bir yer değildi. Fakat gerek satıcı rolü için seçilen kişilerin ziyaretçilere yaklaşımı, gerekse aksanlı konuşması ve tam anlamıyla sahte ürün satan bir tezgâhtar gibi davranması, fikrin sorunsuz bir şekilde hayata geçmesini sağladı.

Markanın bu yılki ilkbahar-yaz kreasyonunun tanıtımı için düzenlediği pazarlama çalışmalarının bir parçası olan olay, Diesel’in “Go with the Flaw” mottolu ve kimsenin mükemmel olmadığını, kusurlarımızla yüzleşmemiz gerektiği temalı kampanyasıyla da taban tabana uyuyor. Publicis New York ekibinin imzasını taşıyan bu eğlenceli projenin videosunun yapımcılığını Rival School Pictures, yönetmenliğini ise Andrew Lane üstlenmiş.

Yaklaşan New York Moda Haftası rüzgârını da arkasına alan marka, korsan ürünlerin New York’taki merkezi Kanal Caddesi’nde açtığı sahte mağazası ve burası için çektiği komik videoyla sosyal medyada da dikkat çekti. Dükkânı ziyaret eden müşterilerin tepkileri, eminiz ki sizin de yüzünüzü güldürecek.

Kim bilir? Belki bir gün Diesel ya da başka bir meşhur markayı, adını gizlice değiştirmiş şekilde, İstanbul’un Canal Street’i sayabileceğimiz Tahtakale’de bir tezgâhta görebiliriz, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola Türkiye Fiyatlamayı Nasıl Yapıyor?

Pazarlama konusunda ders alan veya konuya ilgisi olan hemen herkes 4P kavramından haberdardır. Pazarlama karması ile özdeşleşen 4P (price,place,promotion,product) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve pazar bölümlendirmesine uygun olarak pazara girişlerde özel olarak oluşturulan stratejilerdir.

Yazıya söz konusu olacak “price” yani fiyat ise, tüketicilerin oldukça hassas olduğu olgulardan biri. Tüketicinin rasyonelliğini gösterdiği ve çıkarını en çok koruduğu alanlardan biri olarak fiyatlandırmayı gösterebiliriz. Bu konuya uygun olarak yaşadığım bir örneği sizlerle paylaşmak isterim. Geçen cumartesi Eskişehir’in zincir marketlerden biri olan Çağdaş Market’te Coca Cola Light ürünü almak için dolaba yöneldim. Benim için “kolayda mallar” kategorisinde olan Coca-Cola Light 1 litre ürününü sepete koyarken ürün etiketi satın alma davranışımı tamamen değiştirdi. Söz konusu etiketler:

Fotoğrafta da gördüğünüz üzere 2 farklı ebattaki ürün için aynı fiyat belirlenmiş. Bu etiketlerden sonra tahmin edeceğiniz üzere aldığım ürünü 1.5 litre ile değiştirdim. Burada hem aynı fiyatla daha büyük ürün almış oldum hem de marketin “tuzağına” düşmemiş oldum. Bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarımdan paylaşarak Coca Cola’nın ve Çağdaş Market’in ne tepki vereceğini öğrenmeye çalıştım. Coca Cola resmi twitter hesabı detaylı bir cevap vererek fiyatlandırma konusunda önemli bilgiler verdi. Söz konusu cevap:

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere, Coca-Cola fiyatlandırma kararını satış noktasına bırakmış görünüyor. Çağdaş Marketin etiketleme veya fiyatlandırma bir hata yaptığı anlaşılıyor. Dağıtım konusunda halen dünyadaki en önemli işletmelerden biri olan Coca-Cola, fiyatlandırma konusunda da mümkün olduğunca standartlaştırılmış fiyat uygulamasına gidebilirse, benzer sorulara muhatap olmaz diye düşünüyorum. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kolalı ürünler de dahil birçok içecek çeşidine %10 özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulamasına gidilmesi, yeni yılın 2. ayında işletmelerin fiyatlandırma konusunda karar almasını etkilemiş olabilir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link