Avrupa’dan ABD’ye Ekonominin Önemli Anları [ Kronoloji ] 0

2012 yılı dünya ekonomisinde birçok ilklere ve rekorlara sahne oldu. Bazı ülkeler krizin eşiğindeyken bazılarının ise yıldızı parladı. Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının sahne aldığı arenada sonuçların negatif yönlü çıkması sıfırcı hoca rolü oynayan bu kurumların ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlandı. Genel itibariyle daralma noktasına gelen küresel ekonomide tarihler itibariyle Avrupa’dan ABD’ye önemli anlar nelerdi bakalım:

13 Ocak: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Euro Bölgesi’ne üye 9 ülkenin uzun vadeli kredi notunu bir ya da iki basamak düşürdü. Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Portekiz, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Slovakya ve Slovenya’nın notları indirimden etkilenirken, Almanya ”AAA” olan kredi notunu korudu. Standard and Poor’s, Fransa’nın kredi notunu AAA’dan AA ‘ya indirdi.

17 Ocak: S&P, Fransız kamu şirketlerinin kredi notunu düşürdü.

25 Ocak: ABD’li teknoloji şirketi Apple, Exxon Mobil’i geçerek dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi oldu. Şirketin piyasa değeri, 418,89 milyar dolara ulaştı.

27 Ocak: Fitch, İtalya, İspanya, Belçika, Slovenya ve Güney Kıbrıs’ın kredi notlarını düşürdü, İrlanda’nın ise kredi not görünümünü negatife çevirdi.

4 Şubat: İran, bazı Avrupa ülkelerine petrol ihracatının durdurulacağını bildirdi.

14 Şubat: Moody’s, İtalya, İspanya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Malta’nın kredi notlarını düşürdü.

21 Şubat : Euro Bölgesi’nde Yunanistan’a 130 milyar Euro’luk ikinci yardım paketi için onay verildi.

28 Şubat: Forbes’un  ”En Zengin 100 Türk” listesine göre; Türkiye’nin en zengini 3 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin oldu. Listede Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet 2,9 milyar dolarlık servetiyle ikinci, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker 2,8 milyar dolarla üçüncü oldu.

9 Mart: Borç krizindeki Yunanistan’ın Euro Bölgesi ve IMF’den  aldığı 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketi kapsamında uygulanan tahvil takas işlemine (PSI) beklentilerin üzerinde bir oranda yüzde 85,9 katılım sağlandı. Bu işlemle Yunanistan’ın bir kalemde 105 milyar Euro borcu silindi.

27 Nisan: S&P, İspanya’nın uzun vadeli kredi notunu iki kademe birden indirerek ”A”dan ”BBB ”ye düşürdü.

23 Temmuz: Euro ülkelerinin ortalama kamu borç yükü, ilk çeyrekte yüzde 88,2’ye yükseldi.

4 Eylül: Mart ayında büyük beklentilerle 38 Dolardan halka arz edilen sosyal medya devi Facebook’un hisseleri, New York borsasında 17.58 Dolar’ı gördü ve dibe vurdu.

facebookIPO_2012NYC_NASDAQ_timessquare06_1_610x407

10 Ekim: Japon otomobil üreticisi Toyota, ABD, Japonya, Avrupa ve dünyanın başka bölgelerindeki 7,43 milyon aracını geri çağırdı.

29 Ekim: ABD’de etkili olan Sandy Kasırgası nedeniyle 27 yıl sonra ilk kez olumsuz hava koşulları New York borsasının tatil edilmesine sebep oldu. New York borsası 29-30 Ekim tarihlerinde kapalı kaldı. Borsa en son 1985 yılındaki Gloria Kasırgası’nda hava koşulları nedeniyle tatil edilmişti.

15 Ekim: Nobel ekonomi ödülünü Amerikalı Alvin Roth ve Lloyd Shapley aldı.

20 Kasım: Moody’s Fransa’nın ”Aaa” olan kredi notunu bir kademe düşürerek ”Aa1”e çekti, notun görünümünü negatifte bıraktı.

27 Kasım: Euro Bölgesi maliye bakanları ve IMF, Yunanistan’ın borçlarının 40 milyar Euro’sunun kırpılması ve ilave kaynak sağlanması konusunda uzlaştı.

29 Kasım: S&P, Çin’in kredi notunu AA-/A-1 olarak teyit etti, not görünümünü ise durağan olarak belirledi.

30 Kasım: Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı yüzde 11,7 ile tarihinin en yüksek düzeyine çıktı.

 Aşağıdaki tabloda The Economist‘te yayınlanan ülkelerin GSYİH, İşsizlik Oranı, Cari Hesap Dengesi, Bütçe Dengesi ve Ulusal Paranın Amerikan Doları karşısındaki değişimi gibi önemli ölçümler yer almaktadır.

The Economist

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

Toys ”R” Us İflas Koruma Başvurusu Yaptı 0

Amerikan oyuncak sektörünün önemli isimlerinden Toys R Us’ın borçlarını yeniden gözden geçirdiğini ve yaklaşık 400 milyon dolarlık borcunun ortaya çıktığını, bu nedenle de firmanın iflasın eşiğine geldiğini sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık.

Toys R Us bir dönem Türkiye’de de faaliyet göstermişti. 1996 yılında Türkiye pazarına giren ve 30’un üzerinde mağazaya ulaşan marka 2008 yılında ise kepenklerini kapatmıştı. Oyuncak devi Toys R Us ile ilgili bir süredir devam eden söylentiler gerçek oldu ve şirket ABD’de resmen iflas koruma başvurusu yaptı.

Toplam 4.9 milyar dolar borcu bulunan şirketin bu borçlarının 400 milyon dolarının 2018’de, 1.7 milyar dolarının da 2019 yılında ödenmesi gerekiyor. Şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Dave Brandon, başvuruyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun Toys R Us’da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini ve atılacak doğru adımların markanın nesiller boyu yaşamasını garanti altına alacağını kaydetti.

İflas korumasına giren şirket dünya genelindeki 1600 mağazasında faaliyetine devam edecek. ABD yasalarına göre iflas korumasına giren şirket, pazardan çıkmak değil pazarda kalmak amacı taşıyor. Bunun için mahkeme şirketin borçlarının bir kısmını erteleme ve şirketi finansal açıdan rahatlatma yönünde karar alabiliyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link