Avrupa’daki Ekonomik Faşizm Türkleri Vurdu

Ekonomik bunalımların ardı arkası kesilmeyen Avrupa’da en büyük sorun  olarak gösterilen “işsizlik” konusu ırkçılığı da beraberinde getirdi. Özellikle Almanya’da ırkçılığın son zamanlarda arttığına, Türklere yapılan haksızlıklara ve faşizanlığa hemen herkes TV’den, internetten, gazeteden ya  da diğer haber kanallarından şahit olmuştur. Bir de bunun işsizlik olgusuyla birleştiğini düşünün ve bakın ortaya nasıl sonuçlar çıktı.

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı araştırmasına göre Avrupa ülkelerinde yerel halk ile göçmenlerin işsizliği arasındaki fark %6,1‘e çıktı. Genel olarak Avrupa’nın işsiz oranı %11,8 iken (2012 itibariyle) yabancı uyruklu vatandaşların oranı ise %17,9 oldu. Bu sonuçlar itibariyle işsizliğe en çok maruz kalan Türkler oldu. Bunların başını ise Almanya, Hollanda ve Belçika’da yaşayan vatandaşlarımız çekiyor.

11315633724

Yapılan anket sonucunda Türklerin takım çalışmasına uygun olmadığı, çok maço olduğu ve Türk elemanı olan işletmelerin müşterisini kaybettiği gibi yorumların ortaya çıktığı ülke tabi ki Türk ırkçılığının zirvede yaşandığı Almanya oldu. Yerel halk ile yabancı uyruklular arasındaki işsizlik oranın en yüksek çıktığı ülke ise %26,3 ile Norveç oldu. Norveç’i %25,8 ile Macaristan izledi. Üçüncü sırada ise %14,3 ile Almanya yer aldı.

Ekonomisini bir türlü toparlayamayan AB ve diğer Avrupa ülkeleri son zamanlarda yaşadıkları bunalımla kendilerini artık sadece ekonomik olarak değil, siyasi ve insani haklar anlamında da sorgulamak zorunda kaldılar, kalmaya da devam edecekler. 1960’larda başlayan Almanya hayranlığı ve oraya yapılan göçler son 5 yıldır tersine dönmüş durumda. Almaya’dan ülkemize dönen vatandaşlarımız 40 yaş altı, eğitimli, belli bir iş güvencesine sahip, yani “Kalifiye Türkler” olarak adlandırılıyor.

Almanya’da birkaç gün geçirmiş bir Türk olarak sadece bu kısa sürede bile gördüğüm kadarıyla sonuç ne olursa olsun – Türk ekonomisinin büyümesi, Türkiye’nin AB’ye girmesi (ihtimal dahi vermesem de) – Türklere olan bakışın değişeceğine hiç inanmıyorum. Olabilecek en iyi durum taktıkları maskeyi farklı bir renge boyamaktan ibaret…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

H&M Irkçılık ile Suçlanıyor!

İsveç’li perakende markası H&M’in online alışveriş sitesinde yer alan bir ürün tanıtımı görseli için kullandığı siyahi çocuk ve giydiği sweatshirt’ün üzerinde yazan cümle H&M’in sosyal medyada ırkçılıkla suçlanmasına yol açtı.

Bahsi geçen görselde kullanılan siyahi çocuğun giydiği yeşil sweatshirt’ün üzerinde “coolest monkey in the Jungle” (ormandaki en havalı maymun) yazıyor.

Çocuk mankenin siyahi olması ve üzerindeki cümlede “maymun” yazması nedeniyle sosyal medyadan markaya tepkiler yağdı.

” Siyahi insanlar için bu terim kullanılıyor. Bir seferinde birer hediye olarak maymun resimleri içeren çıkartmalar verildiğini görmüştüm. Bana güvenin, bu armağanlar hiç de masum değildi. Hediye veren bana ne düşündüklerini söyledi. Hediyeyi çöpe atmıştım.”

“Aklınızı mı kaybettiniz siz?”

“Bu küçük siyahi çocuğa üzerinde ‘coolest monkey in the jungle’ yazan sweet’i giydirmek kimin fikriydi?”

Sosyal medyadaki tartışmaların ardından söz konusu görsel H&M’e ait tüm mecralardan kaldırıldı. Marka adına açıklama yapan bir yetkili de rencide olan herkesten özür dilediklerini belirtti.

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple 2018’de Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir

Dünyanın teknoloji devi şirketleri, değeri 1 trilyon doları aşan ilk şirket olmak için rekabet ediyor; Apple, Iphone X satışlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen listenin en üst sırasındaki şirket durumunda.

Şirkete ait hisse senedi fiyatının, şirketin toplam hisse senedi sayısıyla çarpılarak yapılan değerlendirmenin sonucuna göre oluşan listede Apple en üst sırada yer alırken, onu sırasıyla Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor.

Ekonomi uzmanları ve yatırımcılara göre, eğer hisse senedi fiyatları 2017’deki yükselişlerini sürdürürse, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketini bu yıl görmemiz kaçınılmaz olacak — bunun gerçekleşmesi için Apple’a ait hisse senedi fiyatlarında %15’lik bir artışın olması gerekiyor ( geçen yıl bu artış toplamda %47 idi )

Apple 869 milyar dolarlık değeriyle Alphabet’in 140 milyar dolar, Microsoft’un ise 200 milyar dolar yukarısında görünüyor. Ancak pazar analistleri hangi teknoloji devinin 1 trilyon değerine daha önce ulaşacağı konusunda fikir ayrılığına sahip. Bir kısım analist Apple’ın listedeki yerini koruyarak bu yarışta birinci olacağını söylerken, diğer bir grup Amazon’un bu büyüme hızıyla Apple’ı yarışta geride bırakacağını iddia ediyor. Alphabet ve Microsoft’a ise yarışta pek şans verilmiyor — Alphabet’in hisse senetlerinin 2018’de %72 değer kazanması gerekiyor (2017’de bu artış sadece %11 idi) ve Microsoft’un hisse senetlerinn %98 değer kazanması şart. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link