Avea, 2.Çeyrek Dönem Finansal Sonuçlarını Açıkladı 0

Avea, 2013 yılı 2.çeyrek dönem finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Avea; toplam gelir, kişi başı konuşma süresi, abone başı aylık gelir, toplam müşteri sayısı ve müşteri tabanındaki akıllı cihaz sahiplik oranında gösterdiği büyüme ile rekor kırdı.

2013 yılı 2. çeyrek finansal verilerine göre Avea; tek çeyrekte 1 milyar TL üzerinde toplam gelir elde ederek bir rekora imza attı. Bu dönemde toplam gelirini geçen yılın aynı dönemine göre %17 oranında artıran Avea, EBITDA’da (faiz amortisman vergi öncesi kârlılığı) yılın ikinci çeyreğini, yüzde 49 oranında bir artışla, 129 milyon TL ile kapattı.

2013 yılı 2. çeyrek finansal sonuçlarının Avea için önemli oran ve büyümelere sahip olduğunu ifade eden Avea CEO’su Erkan Akdemir, elde ettikleri sonuçlar hakkında şu yorumda bulundu:

“Büyüklerimizin dediği gibi ‘Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz’. Biz de öyle yaptık. 2013 1. çeyrek dönemimizi Toplam abone büyümesi”, “Faturalı abone oranı”, “Numara taşıma net kazanımı”, “Data gelir büyümesi”, “Akıllı cihaz penetrasyonu”, “Toplam ARPU”, “Faturalı ve Faturasız ARPU büyünmesi”ni kapsayan başlıkların tamamında rakiplerimizi geride bırakarak, bir GSM şirketi için çok önemli 8 alanda “Lider ” olarak tamamlamıştık.

2. çeyrekte ise operasyonel mükemmellik odağından ödün vermeden; değerlerimiz ve hedeflerimiz üzerine inşa ettiğimiz bir strateji izledik. 2012 senesinde Avrupa’da mobil pazar geliri yerinde sayarken hatta %0.5 küçülürken; ülkemizde ortalama %11 büyüdü. Avea’nın büyüme oranıysa bunun da üzerinde %13 olarak gerçekleşti. 2013’de gelirlerimizi daha da artan bir ivmeyle büyütmeye devam ediyoruz. 9 çeyrektir çift haneli büyüyoruz ve bu yılın 2. çeyreğinde kendi rekorumuzu da kırarak 1 milyar TL sınırını aştık. Elde ettiğimiz bu sonuçlar, özellikle son yıllarda her alanda gerçekleştirdiğimiz yatırımların ve izlediğimiz stratejinin kartopu etkisini taşıyor  dedi.

ARPU’ büyemisinde 10 çeyrek dönem kesintisiz süren liderlik…

Birinci çeyrek itibariyle, abone başı aylık gelirde (ARPU) 10 çeyrektir kesintisiz lider olan Avea, ikinci çeyrekte, Abone başına aylık gelir rakamını (ARPU)  ise çift haneli büyüterek 23.5 TL’ye yükseltti.

2012 yılı ikinci üç aylık döneminde 13 milyon olan müşteri sayısı 2013 yılının aynı döneminde yüzde 7’lik artışla 13.9 milyona yükselten Avea; yüzde 44 faturalı müşteri  tabanını koruyarak bu alandaki üstünlüğü de perçinledi. Avea 1. Çeyrek itibariyle, pazarda 21 çeyrektir ‘en yüksek faturalı müşteri oranına sahip operatör’ unvanına sahip.

Toplam internet geliri yüzde 43 büyüdü

2013 1. çeyrek sonuçlarına göre faturasız abone büyümesinde de 9 çeyrektir lider olan Avea, 2013 2. çeyrek döneminde abone başına konuşma süresini ise, 378 dakika ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %8 oranında artırdı.

Toplam mobil internet gelirini* bir önceki yılın aynı dönemine göre %43 artışla 132 milyon TL’ye çıkartan Avea, akıllı cihaza sahip müşteri oranını da 11 puanlık artışla yüzde 30’a yükselti. Avea akıllı cihaz alanında, ilk çeyrek itibariyle ardı ardına 7 çeyrek boyunca lider operatör konumunda.

Erkan Akdemir bu alandaki büyümede müşterilerini iyi analiz etmelerinin kendileri için önemli bir faktör olduğunu vurgulayarak; 01 Ocak-30 Haziran 2013 tarihli Avea Müşteri Endeksi verilerinden de dikkat çekici örnekler verdi.

“İnterneti kimin hangi amaçla kulandığını ve neye ihtiyacının olduğunu bilmek bu noktada önemli. Bu kapsamda hazırladığımız müşteri endeksleri bize ciddi anlamda ışık tutuyor. 01 Ocak-30 Haziran 2013 tarihli endeks verilerimize göre; erkekler, kadınlara göre %24 oranında daha fazla data kullanımı gerçekleştirmiş. Avea’lı gençler sosyal medya sitelerinden sonra en çok haber ve video sayfalarını ziyaret ederken, profesyoneller alışveriş ve haber sayfalarına yönelmiş. Buna ek olarak, Avea’lı profesyonellerin en çok data kullanımı yaptığı iller; ilk 3 büyükten sonra Adana, Mersin ve Gaziantep olarak sıralanıyor.”

“Avea telefonda Akıllı oynamayı seviyor”

Konu mobil telefon ve fark yaratacak hizmetler olunca Avea ‘Akıllı’ olmayı da oynamayı da sevdiğini dile getiren Akdemir, akılı cihaz penetrasyonda Avea’nın elde ettiği sonuçlar hakkında şunları söyledi:

“Gerçekleştirdiğimiz Sade, Ekonomik ve Çeşitli tarife ve kampanyalarımızla ‘Akıllara’ hitap ettik ve bunun sonucunda da 2013 yılı 2. çeyrekte akıllı cihaz sahiplik oranını yüzde 30’a yükselttik. Bunu başardık çünkü, Türkiye’de mobil bağlantıyı uçtan uca bir organizasyonla yönetmeye ilk biz başladık. Mobil Bağlantı Direktörlüğü altında bütün aksiyonlarımızı birleştirdik ve mobil bağlantıyı oluşturan; içerik, erişim ve terminal katmanlarını bir arada yönetiyoruz. Bunun karşlığını da akıllı cihazlarda yüzde 30 penetrasyon oranı ile aldık!”

Net numara kazanımında 5 çeyrektir lider

Avea’nın, büyürken yatırımlarına da ara vermeyerek iletişim kulesi sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artırdığını dile getiren Akdemir, “2013 ikinci çeyrek itibariyle 13.9 milyon müşterimiz var. Toplam abone büyümesinde 2013 yılı ilk çeyrek dönemi itibariyle 7 çeyrektir lider konumdayız. Son çeyrek itibariyle net numara kazanımının kesintisiz 5 çeyrektir lideriyiz. ARPU’da ise 2013 yılı ilk çeyrek dönemi itibariyle liderliğimizi 10 çeyrektir aralıksız sürüyoruz” dedi.

Hayat Değişir Avea’yla; tek çeyrekte 10 milyon TL tasarruf

Rekabeti tüketici lehine şekillendiren operatör olarak çalışmayı çok sevdiklerini söyleyen Erkan Akdemir; bu liderliklerin arkasında yatan faktörü ise “Müşterilerimizi dinledik; yüksek fatura sürprizine son verdik. Bunun sonucunda da pazardaki en avantajlı teklifler yine Avea’dan geldi. Korkusuz dönemin mimarı olduk. Müşterilerimiz için en yeni teknoloji tablet ve cihazları en avantajı tekliflerle buluşturduk. Marka işbirliklerimiz kapsamındaki kampanya adetlerimiz 2013 ikinci çeyrekte nerdeyse 3 katı artış gösterdi; müşterilerimize sağladığımız fayda 5 kat artarak 10 milyon TL’ye yükseldi” şeklinde konuştu.

“Kurumsalda da büyümeyi sürdürüyoruz”

Kurumsal segmentte de sağlıklı büyümelerinin devam ettiğini dile getiren Akdemir; “Özellikle farklı sektörlere odaklandığımız ve ‘tailor made’ M2M projelerimizin dikkat çektiği bir dönem. Bu alanda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 82 daha fazla gelir elde ettik. Abone oranında ise yüzde 55 daha büyüdük. Tüm bunların yanı sıra ikinci çeyrekte, Türkiye’nin pek çok önemli ve büyük projesini hayata geçirdik” dedi.

FotoFilm’in instagram ya da “Vine” uygulaması iddiasında

2. çeyrek dönemde kendilerini en çok gururlandıran konulardan birinin de AR-Ge’de olduğunu belirten Akdemir: “Avrupa Birliği Çerçeve Programları Araştırma Fonu desteğiyle 5G’nin geleceğini şekillendirmek üzere kurulan konsorsiyumda yer alan 8 kurumdan biri olduk. Konsorsiyum, geçtiğimiz günlerde üçüncü toplantısını Avea ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirdi. MOTO (Mobile Opportunistic Traffic Offloading) Projesi adı altında çalışmalarını başlatan konsorsiyumda Avrupa ülkelerini temsil eden tek mobil operatör olarak yer almamız da bir diğer önemli nokta” dedi.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile yapılan işbirliğinin meyvelerini toplamaya başladıklarını dile getiren Akdemir, bu çalışmalardan biri olan FotoFilm uygulamasının ise Türkiye’yi daha da ileri götürür denilebilecek türden olarak nitelendirdi.

FotoFilm’in Instagram ya da bir “Vine” uygulaması iddiasında olduğuna dikkat çeken Akdemir; FotoFilm uygulamasının, görsel yaratıcılıkların tetiklendiği hikayeler oluşturmaya imkan veren bir platform olarak tasarlandığını söyledi.

İnsan kaynaklarını da yüzde 10 büyüttü

Avea CEO’su müşteri deneyimi ve kaliteli hizmete odaklanan Avea Müşteri Hizmetleri’nin müşteri temsilcisi sayısının yüzde 19 arttığını ve her çağrıya ortalama 17 saniye içerisinde yanıt verildiğini de sözlerine ekledi.

2013 yılı ikinci çeyrek döneminde insan kaynaklarına yatırım yapmayı da ihmal etmediklerinin altını çizen Akdemir, 2013 yılı 2. çeyrek dönemde Avea’nın insan kaynaklarını da yüzde 10 büyüttüğünü söyledi.

Avea Müşteri Endeksi

01 Ocak-30 Haziran 2013 Genç ve Profesyonel kullanıcılar olarak farklılaştırılarak hazırlanan Avea Müşteri Endeksi Sonuçları’ndan bazıları:

  Profesyoneller de akıllı  cihaz sahipiliği oranı %46 iken, gençlerde bu oranın %45 olduğu gözlenmiştir.

  Sosyal medya web sitelerinden sonra gençler cepten en çok haber ve video sayfalarını ziyaret ederken, profesyoneller ise alışveriş ve haber sayfalarını ziyaret etmiştir.

   Profesyonellerin en çok data kullanımı yaptığı iller İstanbul, İzmir ve Ankara olmuş, bu illeri takiben Adana, Mersin ve Gaziantep yer almıştır.

   Gençlerin en çok data kullanımı yaptığı iller İstanbul, Ankara ve İzmir olmuş, bu illeri takiben Manisa, Eskişehir ve Gaziantep yer almıştır.

  Erkekler, kadınlara göre %24 daha fazla data kullanımı yapmıştır.

  İstanbul, Ankara ve İzmir illerini takiben;

 1. Gençlerde;
 • En çok konuşan ve SMS gönderen iller; Konya, Kayseri ve Manisa olmuştur
 1. Profesyonellerde ise ;
 • En çok konuşan iller; Antalya, Adana ve Mersin,
 • En çok SMS gönderen iller; Konya, Antalya ve Gaziantep olmuştur

Gençler en çok Cumartesi ve Pazar günlerinde konuşurkenProfesyoneller ise en çok Cumartesi ve Çarşamba günlerinde konuşmuştur.

2013 yılı ilk çeyreğinde Avrupa’daki kullanıcıların konuşma sürelerinin ülkelere göre sıralaması:

 1. Ukrayna              460 dk.
 2. Belarus                 327 dk.
 3. Letonya               315 dk
 4. Rusya                   291 dk
 5. Türkiye            288 dk.
 6. Fransa                  261 dk.
 7. Norveç                257 dk.
 8. İsveç                     247 dk.
 9. Yunanistan         232 dk.
 10. Romanya            230 dk.
Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Özel Sermaye Fonu Abraaj Group KFC Türkiye’yi Satın Aldı 0

Türkiye’de bir çok yatırımı olan ve son olarak geçen temmuz ayında Netlog Lojistik’i satın alan özel sermaye fonu Abraaj Group’un KFC Türkiye’yi satın aldığı öğrenildi.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre ABD’li Yum Brands’in sahibi olduğu KFC Türkiye’nin 104 restoranıyla birlikte şirketi Abraaj Group’a satışına ilişkin sözleşme ise geçtiğimiz günlerde imzalandı. Konuya yönelik bilgi almak için görüştüğümüz Abraaj Group Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu, “Yorum yok” cevabını verdi. Edinilen bilgiye göre, söz konusu satış işlemine Pragma danışmanlık yaptı.

Süzer, ABD’lilere satmıştı
115 ülkede 19 binden fazla noktada hizmet veren KFC, Türkiye’ye 1989 yılında Süzer Grubu şirketleri arasında yer alan Turkent AŞ tarafından getirilmişti. Süzer Grubu ise 2013 yılında, Türkiye’deki franchise haklarını elinde bulundurduğu fast food zincirleri Pizza Hut ve KFC’yi elden çıkarmış ve işletme haklarını esas sahibi ABD’li Yum Brands’e satmıştı. Söz konusu ABD’li şirket ise o tarihten itibaren şirketin organizasyonunda ve restoranlarda hızlı bır değişim süreci başlatmıştı. Ayrıca firma Türkiye’de 2015 itibariyle İlk kez franchise sistemiyle büyümeye başlamış ve bu operasyon sonrasında şirketin Türkiye genelindeki şube sayısı 104’e yükselmişti. Önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye’de 400 yeni restoran açmayı hedefleniyordu.

Öte yandan, geçtiğimiz yıl aralık ayında Yum! Brands Türkiye’deki KFC’yi satmayı planladığını açıklamış ve KFC markasının Türkiye’de ve diğer noktalarda franchiselar yoluyla büyümeyi sürdüreceğini duyurmuştu.

KFC 104 restoranıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Bolu, Kocaeli, Eskişehir, Muğla (Dalaman Havaalanı), Balıkesir, Denizli, Adana, Gaziantep, Çanakkale, Kahramanmaraş, Samsun, Hatay, Antalya, Sakarya, Kayseri,Diyarbakır ve Mersin’de hizmet veriyor.

Bu arada Abraaj Group’un ortaklarından Selçuk Yorgancıoğlu dün Reuters’e yaptığı açıklamada, gelecek yılın ilk yarısında en az bir satın almayı tamamlayacaklarını söyledi. Yorgancıoğlu, Türkiye’de satın almalar için kurulan ve 2016 yılında yeni yatırımcılara kapatılan yaklaşık 500 milyon dolar tutarındaki fonun tamamını 2018 yılında harcamış olacaklarını da ifade etti.

İstanbul’da Yapılırsa Trafiği Kesin Kilitleyecek 15 Gerilla Pazarlama Örneği 1

Bir sorum var. Bugün gördüğünüz reklamlardan kaçını hatırlıyorsunuz?

Ya da şöyle sorayım; En son hangi reklamı hatırlıyorsunuz?

Hatırlayamadığınızı duyar gibiyim… Aslında bu durum bilinçaltımızın reklama karşı panzehir ürettiğinin ve sürekli salgıladığının güzel bir kanıtı. Hal böyle olunca da bu panzehirden etkilenmek istemeyen markalar da çareyi yaratıcı gerilla pazarlama ve ambient reklam faaliyetlerinde arıyor. Bu faaliyetlerin en çok yapıldığı yerlerin başında da sokaklar geliyor.

Biz de Pazarlamasyon olarak markaların insanları etkilemek için şimdiye dek nasıl çalışmalar yaptığını derledik ve harika 15 örnek çıkardık.

 

Otomobil dediğin büyük değil; küçük olur. İşte kanıtı! 

this-smart-car-looks-really-little


“Yaya geçidini bile belirginleştiririm” diyen daksil markası

multipurpose-whiteout-courtesy-of-fedex

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-28


Bir başka zekice kurgulanmış yaya geçidi mecrası reklamı örneği

Creative-Ambient-Ads-Meister-Proper


Stabilo da aynı yaratıcılıkla kendi ürününü sergilemiş

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-8


Apartmanda canlı tenis maçı var. İş makinalarını izlemenin milli sporumuz olduğunu varsayarsak, trafik kuyruğunun sonunun nerede olabileceğini kestirmek çok güç olacaktır. 

real-models-were-hired-to-play-soccer-on-this-adidas-billboard


Bu Ford yük olayını biraz abartmış. Umarız bu reklamı İstanbul’da uygulamazlar. Meraklı kalabalık, ellerinde çekirdeklerle çevrede toplanacaktır. 

this-ford-can-haul-a-lot


Eskilerden bir çalışma… Alman Panteri Kahn topu köşeden çıkarmış. Volkan’lı versiyonunu E-5’e bekleriz.

this-goalie-leaps-over-traffic


Vejeteryanlar için taze yemekler

Creative-Ambient-Ads-tibits-fork


Hava kirliliği yılda 60.000 insanı öldürüyor

creative-ambient-ads-part-3-14


Dururken bile hızlı giden otomobil: Mercedes

creative-ambient-ads-part-3-20-1creative-ambient-ads-part-3-20-2


Otopark baştan aşağı boyanmış

coops-paints


Kendi kendine ayakta duran oje. Ne dersiniz, Sultanbeyli’ye bu ojeyi koysak çalınıp hurdacılara satılır mıydı?

ambient-ads-17-rimmel-quick-dry-nail-polish


Durağı fırına dönüştüren reklam. İstanbul’da da kokoreçli versiyonunu görmek isteriz :)

caribou-coffee-bus-stop


Bisiklet park alanını kendi ürününe dönüştüren Toblerone’a alkış. Keşke kahverengiye de boyansaydı

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-19


GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link