Apple’ın 11 aylık kârı rakiplerini kıskandıracak cinsten. 2012’nin sonuna yaklaştığımız bu son günlerde Avrupa’nın online araştırma şirketi Statista’nın yayınladığı verilere göre Apple rakiplerinin açık ara önünde birincilik koltuğuna oturdu.

Kurumun açıkladığı verilere göre kasım ayı itibariyle 156,6 milyar dolarlık gelir elde eden şirketin net kârı 41,7 milyar dolar olunca dudak uçuklatan bir sonuç ortaya çıktı. Gerek marka değeri açısından gerekse yıllık gelir açısından yakaladığı oranı her geçen gün katlayarak büyüyen ve zirvedeki yerini kaptırmayan Apple, en yakın takipçileri Microsoft, eBay, Amazon.com, Google, Yahoo ve Facebook’un önünde yer alarak 2012’de teknoloji dünyasının kâr rekorunu kırmayı başardı.

Apple’ın elde ettiği kâra karşılaştırmalı üstünlük çerçevesinden bakacak olursak:

  •  Microsoft’tan Google’a yukarıda saymış olduğum altı dünya şirketinin toplam kârı 34,4 milyar dolar olurken, Apple’ın tek başına net kârı 41,7 milyar dolar.
  •  Dell,  Lenovo, Intel, Acer, ASUS, IBM ve HP şirketlerinin kâr toplamı 19,4 milyar dolar seviyesinde yer alırken, Apple kâr bazında dünya PC sektörünü domine etmiş durumda.
  •  Akıllı telefon piyasasına bakıldığında ise Samsung, HTC, RIM ve Nokia toplamda 12,8 milyar dolar net kâr elde ederken, Apple toplam kârının büyük bir kısmını akıllı telefon satışlarından sağladı.

Kaynak

Aslında son birkaç haftadır Apple için yazılıp çizilenler şirketin geleceğinin tehlikeye girdiği sinyallerini verse de, ki bunun en büyük sebeplerinden birisi şirket hisselerinin New York borsasında %25’e kadar değer kaybetmesi oldu, Apple rekor kırmaya devam ediyor. Oluşan bu büyük resmin 12 parçalık(1 yıllık) bölümünün son 1 parçasına(1 ay) bile gerek kalmadan amacına ulaşan şirketin, şuan ki net kârı ile Türkiye’nin sahip olduğu 21,1 milyar liralık cari açığı 3 kez rahatça kapatabileceği gerçeğiyle karşı karşıya olmak bizim açımızdan maalesef trajikomik bir olay…

Bir Cevap Yazın