Altın Yeni Bir Rekora mı Koşuyor? 0


Son yıllarda ons fiyatında yaşanan mükemmel artış sonucu geçtiğimiz sene tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşan altın, sahnede kendini assolist olarak göstermeye devam ediyor.

2011 yılında 1,920 ons/$ fiyatıyla rekor kıran altın, Şubat 2012’de ulaştığı ikinci zirve’den(1,777  ons/$) sonra düşüşe geçmişti ki aradan 6 ay geçmeden hızlı bir yükselişe daha imza attı ve Ağustos ayı sonu itibariyle 1,668 ons/dolar fiyatına demir attı.

Hal böyleyken cevaplanması gereken bir soru ön plana çıkıyor: Altının ons fiyatı 1900’lere dayanmışken, dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi riskler sonucu 1500’lere düştü, ama bu riskler hala devam ederken ve olağanüstü değişiklikler yaşanmadığı halde fiyatın tekrar yükselmeye başlamasının sebebi nedir? Bu soruya kapsamlı bir cevap vermek için dünyada altının etkilendiği faktörlere bakmakta fayda var.

İlk olarak gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının rezerv çeşitlendirmesine gitmesi dünyada altına olan talebi arttıran önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor. Bunların başında dış ticaret fazlası veren Rusya ve Çin geliyor. Türkiye de son yıllarda gelişmekte olan ülke olarak altın talebinin hızla arttığı bir ülke konumuyla dünya altın piyasasında yerine almış durumda. Yurt içinde oluşan duruma bakacak olursak, günümüzde altın yatırımı artık fiziki altın sahibi olarak yapılan yatırımdan sıyrılıp bankalarda açılabilen vadeli ve vadesiz altın hesapları sayesinde daha kontrollü bir şekilde kullanılabilen bir yatırım aracı haline geldi. Bunun yanı sıra bazı bankaların uyguladığı gibi dolar cinsinden getiri sunan altın hesapları da yeni yatırım aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanması beklenen taslağa göre de artık yatırımcılar sadece cumhuriyet altını ile değil tüm ziynet altınları ile de bankalarda hesap açıp altın yatırımı yapabilecek. Ama henüz belirsizliğini koruyan bu taslak önerisi, yayınlanması halinde başta kuyumcular olmak üzere bazı kesimlerin keyfini kaçıracak nitelikte.

Altın fiyatlarının artıp azalmasına sebep olan diğer bir faktör ise  Türk lirasının dolar karşısında seyrettiği durum. Özellikle TL, dolar karşısında değer kaybettiği zamanlar ( içinde bulunduğumuz son aylar buna örnek olarak gösterilebilir) yani döviz kurunun yükseldiği dönemde altın, TL’nin değer kaybına karşı bir koruma aracı olarak kullanılıyor.

Son dönemde Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal genişlemeye gideceği ve bu sayede likiditenin artacağı beklentisi, altına olan talebi arttıran faktörlerden en önemlisi olarak görünüyor. Global likiditedeki artışın süreceği beklentisi altının son üç ayda izlediği yatay seyirden sonra yükselişinin ve sene sonuna kadar artabileceğinin en önemli sebebi olarak göze çarpıyor. Özellikle bu dönemde yani para arzının arttığı ve enflasyonun yüksek olduğu zamanlarda güvenli liman altının fiyatları zirveden inmiyor. Peki bu durum ne  zamana kadar sürecek?

Bazı ekonomistler altın fiyatının uzun vadede yükseliş trendini koruyacağında hemfikir olurken, ben bu balonun kısa vadede biraz daha şişebileceğini ama uzun vadeli bir yatırım aracı olarak altına yönelenlerin hüsrana uğrayacağı görüşündeyim. Kısa vadede bir tahminde bulunmak gerekirse ekonomiler kötü gittiği sürece altın fiyatları bunun tersine iyi gidecektir. Uzun vadede ise parasal genişlemenin aksine daralma yaşanacağının konuşulduğu ve ekonominin kalıcı bir şekilde düzeldiği zamanlarda altından kaçmakta fayda var.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

TÜİK Perakendecilerin Satış Hacminin Azaldığına Dair Bir Rapor Yayımladı 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 yükseldi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 düşüş gösterdi

Perakende ciro geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 artışla kayıtlara geçti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 yükseldi.

Kaynak: 1

İçki Fiyatlarının Arz-Talep Dengesine Göre Değiştiği Borsa Konseptli Barlar 0

Günümüzde, iş dünyasında herkes farklılaşma peşinde. Ve birçok şirket ve işletme, bir fark yaratmak adına farklı konseptler deniyor. Tabii, bu konseptlerin bazıları başarılı oluyor, bazıları da hüsranla sonuçlanıyor. Başarıya ulaşmış ilginç konseptlerden biri de bar borsası.

Bar borsası konsepti aslında yeni değil, senelerdir dünyanın farklı yerlerinde bulunan çeşitli barlarda uygulanan bir konsept. Bu barlarda, konseptin adından da anlaşılacağı üzere borsa mantığı işliyor ve içkilerin fiyatları arz-talep dengesine göre sürekli olarak değişiyor. Tabii ki, bu mekanlarda borsaların vazgeçilmezi olan ve anbean hisselerdeki fiyat değişimini gösteren ekranlar da yer alıyor. Bu ekranlarda içkilerin anlık fiyatları, fiyattaki dalgalanmaları, gün içindeki en düşük ve en yüksek fiyatları ve de fiyatlarının yükseliş trendinde mi, yoksa düşüş trendide mi olduğu gösteriliyor.

Borsa konseptli barların en iyi örneklerinden biri, iki yıl önce Londra’nın Square Mile isimli finansal bölgesinde Reserve Bar Stock Exchange ismiyle açılmış. MarketWatch’ı 2015 yılında yaptığı habere göre bu barın sahibi olan Alan Grant‘ın Londra’da sahibi olduğu başka bir mekanda Uber’in Londra’daki açılış partisi düzenleniyor. Alan Grant, bu partiden sonra gerçekleşen bir yemekte Uber‘in kurucusu ve CEO’su olan Travis Kalanick ile tanışma ve konuşma fırsatı buluyor ve bu konuşmadan sonra aklına Reserve Bar fikri geliyor.

Grant, Business Insider’a yaptığı açıklamada insanların içkileri doğru zamanda aldıkları takdirde, normalde sattıkları fiyatın yarısına hesabı kapatabileceklerini belirtiyor. Grant’in bar ile ilgili olarak söylediği önemli şeylerden biri şu: Grant’in belirttiğine göre Londra’nın finansal bölgesinde yer alan Reserve Bar’a gelen borsacılar ve bankacılar, kendi stratejilerini daha düşük riskli bir ortamda test etme fırsatı buluyorlar. İşte bu nedenle Reserve Bar, oldukça fazla kişinin ilgisini çekiyor.

Bununla birlikte bar borsası konseptinin ilk örneklerinden birinin 2000’li yılların başında, Türkiye’de Pub Borsa ismiyle hayata geçirildiğini de belirtelim. Hatta Pub Borsa’nın İzmir şubesi hala hizmet veriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link