Altın Yeni Bir Rekora mı Koşuyor?


Son yıllarda ons fiyatında yaşanan mükemmel artış sonucu geçtiğimiz sene tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşan altın, sahnede kendini assolist olarak göstermeye devam ediyor.

2011 yılında 1,920 ons/$ fiyatıyla rekor kıran altın, Şubat 2012’de ulaştığı ikinci zirve’den(1,777  ons/$) sonra düşüşe geçmişti ki aradan 6 ay geçmeden hızlı bir yükselişe daha imza attı ve Ağustos ayı sonu itibariyle 1,668 ons/dolar fiyatına demir attı.

Hal böyleyken cevaplanması gereken bir soru ön plana çıkıyor: Altının ons fiyatı 1900’lere dayanmışken, dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi riskler sonucu 1500’lere düştü, ama bu riskler hala devam ederken ve olağanüstü değişiklikler yaşanmadığı halde fiyatın tekrar yükselmeye başlamasının sebebi nedir? Bu soruya kapsamlı bir cevap vermek için dünyada altının etkilendiği faktörlere bakmakta fayda var.

İlk olarak gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının rezerv çeşitlendirmesine gitmesi dünyada altına olan talebi arttıran önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor. Bunların başında dış ticaret fazlası veren Rusya ve Çin geliyor. Türkiye de son yıllarda gelişmekte olan ülke olarak altın talebinin hızla arttığı bir ülke konumuyla dünya altın piyasasında yerine almış durumda. Yurt içinde oluşan duruma bakacak olursak, günümüzde altın yatırımı artık fiziki altın sahibi olarak yapılan yatırımdan sıyrılıp bankalarda açılabilen vadeli ve vadesiz altın hesapları sayesinde daha kontrollü bir şekilde kullanılabilen bir yatırım aracı haline geldi. Bunun yanı sıra bazı bankaların uyguladığı gibi dolar cinsinden getiri sunan altın hesapları da yeni yatırım aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanması beklenen taslağa göre de artık yatırımcılar sadece cumhuriyet altını ile değil tüm ziynet altınları ile de bankalarda hesap açıp altın yatırımı yapabilecek. Ama henüz belirsizliğini koruyan bu taslak önerisi, yayınlanması halinde başta kuyumcular olmak üzere bazı kesimlerin keyfini kaçıracak nitelikte.

Altın fiyatlarının artıp azalmasına sebep olan diğer bir faktör ise  Türk lirasının dolar karşısında seyrettiği durum. Özellikle TL, dolar karşısında değer kaybettiği zamanlar ( içinde bulunduğumuz son aylar buna örnek olarak gösterilebilir) yani döviz kurunun yükseldiği dönemde altın, TL’nin değer kaybına karşı bir koruma aracı olarak kullanılıyor.

Son dönemde Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal genişlemeye gideceği ve bu sayede likiditenin artacağı beklentisi, altına olan talebi arttıran faktörlerden en önemlisi olarak görünüyor. Global likiditedeki artışın süreceği beklentisi altının son üç ayda izlediği yatay seyirden sonra yükselişinin ve sene sonuna kadar artabileceğinin en önemli sebebi olarak göze çarpıyor. Özellikle bu dönemde yani para arzının arttığı ve enflasyonun yüksek olduğu zamanlarda güvenli liman altının fiyatları zirveden inmiyor. Peki bu durum ne  zamana kadar sürecek?

Bazı ekonomistler altın fiyatının uzun vadede yükseliş trendini koruyacağında hemfikir olurken, ben bu balonun kısa vadede biraz daha şişebileceğini ama uzun vadeli bir yatırım aracı olarak altına yönelenlerin hüsrana uğrayacağı görüşündeyim. Kısa vadede bir tahminde bulunmak gerekirse ekonomiler kötü gittiği sürece altın fiyatları bunun tersine iyi gidecektir. Uzun vadede ise parasal genişlemenin aksine daralma yaşanacağının konuşulduğu ve ekonominin kalıcı bir şekilde düzeldiği zamanlarda altından kaçmakta fayda var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Kodak’tan Fotoğrafçılara Özel Kripto Para Birimi

Kripto para çılgınlığına Amerikan şirketi Kodak da dahil oluyor, hem de fotoğrafçılara özel geliştirilmiş bir kripto para versiyonuyla.

Şirket, geçtiğimiz salı günü yaptığı duyuruda WENN Digital ile işbirliğine giderek “KODAKCoin” isimli kripto para birimini tasarladıklarını; bu yeni sanal para biriminin “fotoğrafçılar ve ajansların elini, telif hakları konusunda daha da güçlendireceğini” ifade etti.

Bu fotoğraf-odaklı “Bitcoin” versiyonuna KODAKOne isimli yeni oluşturulan bir platform eşlik edecek. Bu platform, sürekli web-crawling yaparak sistemdeki şifrelenmiş eserleri izleyip koruyor olacak.

Platformun lisanssız görsel kullanımını tespit etmesi halinde, Kodak kullanıcılarını bu doğrultuda ödüllendirecek.

Şirket CEO’su Jeff Clarke şunları söylüyor: “Teknoloji sektöründeki birçokları için “kripto para” ve “blok zincir” moda sözcükler haline geldi fakat uzun zamandır eserlerinin kullanımını denetlemek konusunda sorun yaşayan fotoğrafçılar için bu kelimeler, içinden çıkılmaz görünen bir sorunun çözümü için birer anahtar olacak.”

WENN Digital CEO’su Jan Denecke, bu yeni platformu kullanacak fotoğrafçıların, eserlerinin kullanımından doğacak gelirleri güvenilir bir yolla temin etmesinin önemine dikkat çekerek, KODAKCoin platformunun tam olarak bu güveni sağlayacağını ifade ediyor.

Denecke, “KODAKCoin, platformu kullanan fotoğrafçılara en yüksek uyum standartlarına tabi olarak, adil şekilde ödeme yapacak ve güvenli telif hakkı yönetimi sayesinde yepyeni bir gelir şekli sunuyor olacak.“ diye ekliyor.

TechCrunch’ın haberine göre,  şirketin hisseleri bu duyurunun ardından adeta fırlayarak %44 değer kazandı.

KODAKCoin resmi olarak 31 Ocak’ta ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve diğer seçili ülkelerde piyasaya sunulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple 2018’de Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir

Dünyanın teknoloji devi şirketleri, değeri 1 trilyon doları aşan ilk şirket olmak için rekabet ediyor; Apple, Iphone X satışlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen listenin en üst sırasındaki şirket durumunda.

Şirkete ait hisse senedi fiyatının, şirketin toplam hisse senedi sayısıyla çarpılarak yapılan değerlendirmenin sonucuna göre oluşan listede Apple en üst sırada yer alırken, onu sırasıyla Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor.

Ekonomi uzmanları ve yatırımcılara göre, eğer hisse senedi fiyatları 2017’deki yükselişlerini sürdürürse, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketini bu yıl görmemiz kaçınılmaz olacak — bunun gerçekleşmesi için Apple’a ait hisse senedi fiyatlarında %15’lik bir artışın olması gerekiyor ( geçen yıl bu artış toplamda %47 idi )

Apple 869 milyar dolarlık değeriyle Alphabet’in 140 milyar dolar, Microsoft’un ise 200 milyar dolar yukarısında görünüyor. Ancak pazar analistleri hangi teknoloji devinin 1 trilyon değerine daha önce ulaşacağı konusunda fikir ayrılığına sahip. Bir kısım analist Apple’ın listedeki yerini koruyarak bu yarışta birinci olacağını söylerken, diğer bir grup Amazon’un bu büyüme hızıyla Apple’ı yarışta geride bırakacağını iddia ediyor. Alphabet ve Microsoft’a ise yarışta pek şans verilmiyor — Alphabet’in hisse senetlerinin 2018’de %72 değer kazanması gerekiyor (2017’de bu artış sadece %11 idi) ve Microsoft’un hisse senetlerinn %98 değer kazanması şart. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link