Almanlar Deutsche Mark’a Geçmek İstiyor,AB İçin Durum Vahim Mi? 0

Alman Halkı Eski Para Birimi “Deutsche Mark”ı Geri istiyor.

Forsa araştırma sitesinin yaptığı araştırmaya göre Almanların %27’si Deutsche Mark’ı geri isterken, %69’unun da Euro’yu benimsediğini ortaya koydu. Yapılan bu araştırma sonucunda memurlar ve girişimciler Euro’yu kullanmak isteyen grup olarak baskın çıkarken, Mark’a geçmenin daha iyi bir fikir olacağını savunan grup ise işçiler oldu.

Euro_Coin_162

Euro krizinin başlan-gıcından beri akıllar-da yer edinen ve her fırsatta dile getirilen “Almanya Euro bölge-sinden çıkmalı mı?” sorusu hala mani-pülatif bir olgu olarak askıda durmakta. Peki Almanya’nın Euro bölgesinden çıkması, hem Almanya’daki hem de Avrupa’daki dengeyi nasıl etkiler?

Üstün Rekabet Gücü

Geçtiğimiz aylarda bu sorunun cevabına ilişkin birçok çözüm önerisi ortaya atıldı. Bazı iktisatçılar Almanya’nın Euro bölgesinden çıkması taraftarıyken, bazıları da bunun tam tersini düşünüyordu. Aslında temel sorun AB ülkelerinin hiçbirinin Almanya ile rekabet edecek kadar iyi bir ekonomiye sahip olmamasından kaynaklanıyor. Örnek verecek olursak: Almanya sanayisi milli gelir içerisinde %20 gibi büyük bir yer kaplarken, en yakın takipçisi Fransa’da bile bu oran %10-12. Diğer bir yandan İtalya’nın maliyetlerdeki artışını bir türlü durduramaması bu ülkeyle olan rekabetini giderek kaybetmesine sebep oluyor.

Durumu üstün rekabet gücü perspektifinden yorumlamak gerekirse Euro bölgesindeki kenar (periphery) ülkelerin aslında borçlarının yüksek, ekonomilerinin zayıf olması nedeniyle değil de Almanya’nın üstün rekabet gücü nedeniyle krize sürüklendiğini söyleyebiliriz. (Clyde Prestowitz ve John Prout, CNN). Ortaya böyle bir tablo çıkınca oluşan sonuç ise Almanya’nın Deutsche Mark’a geçişi, yerel paranın Euro’ya karşı revalüasyona (değer artışı) ve hatta Euro’nun devalüasyona (değer kaybı) uğrayacağı öngörülüyor.

eurozone-germany

Almanya Çekilirse Euro Bölgesi Canlanır

Bir yanda gittikçe değeri düşen Euro ve AB ülkeleri, diğer yanda Mark’a geçiş sayesinde yakalayacağı değer artışıyla Almanya yer alırken nasıl olur da Euro bölgesi canlanır? Dışardan bakıldığında pek bir anlam ifade etmiyormuş gibi düşünülse de bu cümle, aslında birçok uzman tarafından Euro’nun kurtuluşu olarak varsayılıyor. Almanya’nın çekilmesiyle yaratılacak olan rekabetçi ortamın AB ülkelerine daha fazla şans vereceği, hatta bu ülkelerin eski gücünü kazanmada önemli bir etken olacağı öngörülüyor.

Sonuç itibariyle Almanya’nın bölgeden çekilmesine imkân bile vermezken, Yunanistan’a ve son olarak da Güney Kıbrıs’a karşı sergilemiş olduğu tutum da gösteriyor ki Almanya “AB’nin en güçlü oyuncusu benim” dedirten tavrını takınmaktan vazgeçmeyecek.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

TÜİK Perakendecilerin Satış Hacminin Azaldığına Dair Bir Rapor Yayımladı 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 yükseldi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 düşüş gösterdi

Perakende ciro geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 artışla kayıtlara geçti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 yükseldi.

Kaynak: 1

İçki Fiyatlarının Arz-Talep Dengesine Göre Değiştiği Borsa Konseptli Barlar 0

Günümüzde, iş dünyasında herkes farklılaşma peşinde. Ve birçok şirket ve işletme, bir fark yaratmak adına farklı konseptler deniyor. Tabii, bu konseptlerin bazıları başarılı oluyor, bazıları da hüsranla sonuçlanıyor. Başarıya ulaşmış ilginç konseptlerden biri de bar borsası.

Bar borsası konsepti aslında yeni değil, senelerdir dünyanın farklı yerlerinde bulunan çeşitli barlarda uygulanan bir konsept. Bu barlarda, konseptin adından da anlaşılacağı üzere borsa mantığı işliyor ve içkilerin fiyatları arz-talep dengesine göre sürekli olarak değişiyor. Tabii ki, bu mekanlarda borsaların vazgeçilmezi olan ve anbean hisselerdeki fiyat değişimini gösteren ekranlar da yer alıyor. Bu ekranlarda içkilerin anlık fiyatları, fiyattaki dalgalanmaları, gün içindeki en düşük ve en yüksek fiyatları ve de fiyatlarının yükseliş trendinde mi, yoksa düşüş trendide mi olduğu gösteriliyor.

Borsa konseptli barların en iyi örneklerinden biri, iki yıl önce Londra’nın Square Mile isimli finansal bölgesinde Reserve Bar Stock Exchange ismiyle açılmış. MarketWatch’ı 2015 yılında yaptığı habere göre bu barın sahibi olan Alan Grant‘ın Londra’da sahibi olduğu başka bir mekanda Uber’in Londra’daki açılış partisi düzenleniyor. Alan Grant, bu partiden sonra gerçekleşen bir yemekte Uber‘in kurucusu ve CEO’su olan Travis Kalanick ile tanışma ve konuşma fırsatı buluyor ve bu konuşmadan sonra aklına Reserve Bar fikri geliyor.

Grant, Business Insider’a yaptığı açıklamada insanların içkileri doğru zamanda aldıkları takdirde, normalde sattıkları fiyatın yarısına hesabı kapatabileceklerini belirtiyor. Grant’in bar ile ilgili olarak söylediği önemli şeylerden biri şu: Grant’in belirttiğine göre Londra’nın finansal bölgesinde yer alan Reserve Bar’a gelen borsacılar ve bankacılar, kendi stratejilerini daha düşük riskli bir ortamda test etme fırsatı buluyorlar. İşte bu nedenle Reserve Bar, oldukça fazla kişinin ilgisini çekiyor.

Bununla birlikte bar borsası konseptinin ilk örneklerinden birinin 2000’li yılların başında, Türkiye’de Pub Borsa ismiyle hayata geçirildiğini de belirtelim. Hatta Pub Borsa’nın İzmir şubesi hala hizmet veriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link