Allianz, Alman Devi Bayern Münih’e Ortak Oldu 0

Almanya’nın dev şirketlerinden biri olan Allianz, Bayen Münih ile sponsorluk anlaşmasını farklı bir boyuta taşıyor. Allianz firması, 2005 senesinden bu yana Bayern Münih stadının isim hakkını elinde bulunduruyor. Allianz Arena, UEFA’nın listesinde 5 yıldız taşıyan statlar arasında yerini alırken, stadı görkemli kılan bir diğer özellik ise dış cephesindeki renkli aydınlatmaları. 2005’den itibaren 23 milyon kişiye ev sahipliği yapması da stadın diğer bir özelliği. Tüm bu stadın özellikleriyle beraber Bayern Münh’in marka değerini göz önünde bulunduracak olursak, Allianz firmasının sekiz yılda vermiş olduğu 63 milyon Euro’yu anlaşılır kılıyor.

Allianz firması, Bavyera temsilcisi ile sponsorluk anlaşmalarının da ötesine giderek 110 milyon Euro karşılığında, kulübün hisselerinin %8.33’ünü satın aldı. Allianz firmasının bu hamlesi, pazarlamacılar tarafından önemli bir pazarlama stratejisi olarak değerlendirildi. Anlaşmaya göre; firma, bundan sonra Bayern Münih takımının ana sponsorlarından bir tanesi olmakla birlikte, taraftarlara yönelik birçok pazarlama faaliyetlerini kulübün sosyal medyası ve web sitesi üzerinden yürütmeyi hedefliyor. Allianz firması, bu pazarlama anlayışını dünyanın farklı kıtalarına taşımakta kararlı görünüyor. Firma Bayern Münih modelini şimdiden dört farklı stat kooperatifine taşımış durumda. Bunlar: Allianz Park Londra, Allianz Riviera Nice, Allianz Stadı Sidney ve Allianz Parque Sao Paulo. Dikkat çekilmesi gereken başka bir konu da, Bayern Münih Kulübü’nün profesyonel kişiler tarafından başarılı bir şekilde yönetildiği. Geçmişte her büyük takım gibi Bayern Münih Kulübü’nün de başarısız olduğu dönemler olmuştur, ama hiçbir zaman koymuş olduğu vizyon ve misyondan şaşmamıştır. Bayern Münih’in geçmişteki mali bilançosunu araştırdığımızda, hiçbir sezonu ciddi zararla kapatmadığını görürüz. Kulüp aksine kontrollü büyüme sağlayarak, misyonunu başarılı bir şekilde yürütmektedir. Türkiye’de maalesef bu bilanço çok farklı gözüküyor. Ülkemizde özellikle sürekli borçlanarak büyük paralarla futbol dünyasının içinde olan üç büyük takımımız Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray bu kötü yönetimlerden nasiplerini almış kulüplerimizin başında gelmektedir. Sürekli “dünya markası” olmaktan söz eden yöneticilerimiz, kulüplerin gelenekselci anlayış içinde yönetilemeyeceğini halen tam olarak anlamış değiller.

Hatırlayacak olursak, Galatasaray yönetimi yeni stadın isim hakkını Türk Telekom’a verdiği zaman ne denli tepkiler ile karşılaştı. Kulübün içinden ve diğer iki büyük takımın yöneticileri tarafından eleştirilere maruz kaldı. Sembolleşmiş olan stad isimlerinin, para uğruna değiştilmemesinin gerekliliğini savunan gelenekselci düşünce kulüplerimizi hep baltalamıştır. Hedefi sadece yurt içinde değil, bir dünya markası olan kulüplerimiz, kurumsallaşma yolunda daha fazla gayret göstermelidir. Son yıllarda az olsa da üç büyüklerimizin yöneticileri bunun bilincine varmış görünüyorlar. Ne mutlu ki Galatasaray’dan sonra Beşiktaş da isim hakkını Vodafone’a satma kararını verdi. Son olarak tüm direnişlere rağmen Fenerbahçe de 1 Ocak’tan sonra stadın isim hakkını satışa çıkaracağını borsaya bildirdi.

Bir Cevap Yazın

Toys ”R” Us İflas Koruma Başvurusu Yaptı 0

Amerikan oyuncak sektörünün önemli isimlerinden Toys R Us’ın borçlarını yeniden gözden geçirdiğini ve yaklaşık 400 milyon dolarlık borcunun ortaya çıktığını, bu nedenle de firmanın iflasın eşiğine geldiğini sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık.

Toys R Us bir dönem Türkiye’de de faaliyet göstermişti. 1996 yılında Türkiye pazarına giren ve 30’un üzerinde mağazaya ulaşan marka 2008 yılında ise kepenklerini kapatmıştı. Oyuncak devi Toys R Us ile ilgili bir süredir devam eden söylentiler gerçek oldu ve şirket ABD’de resmen iflas koruma başvurusu yaptı.

Toplam 4.9 milyar dolar borcu bulunan şirketin bu borçlarının 400 milyon dolarının 2018’de, 1.7 milyar dolarının da 2019 yılında ödenmesi gerekiyor. Şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Dave Brandon, başvuruyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun Toys R Us’da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini ve atılacak doğru adımların markanın nesiller boyu yaşamasını garanti altına alacağını kaydetti.

İflas korumasına giren şirket dünya genelindeki 1600 mağazasında faaliyetine devam edecek. ABD yasalarına göre iflas korumasına giren şirket, pazardan çıkmak değil pazarda kalmak amacı taşıyor. Bunun için mahkeme şirketin borçlarının bir kısmını erteleme ve şirketi finansal açıdan rahatlatma yönünde karar alabiliyor.

Ucuz Uçak Biletleriyle Ünlü Ryanair İflasın Eşiğinde Olabilir 0

Uygun fiyatlı uçak biletleriyle Avrupa’nın en çok tercih edilen havayolu şirketi Ryanair, altı haftada 2 binden fazla uçuşunu durduracak.

İrlandalı ucuz havayolu şirketi, seferlerin dakikliğini artırmak için gelecek altı haftada bin 680 ila 2 bin 100 kadar uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.

Şirket,meteorolojik koşullar, pilotların izin planlarındaki değişiklikler, hava trafik kontrolü şirketinin rötarları ve grevleri nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle günlük uçuş programının yüzde 2’sinden azına denk gelen 40 ila 50 seferini durduracağını belirtti.

Mağdur olan birçok yolcu tepkilerini sosyal medya üzerinden belirtirken, Ryanair İletişim Direktörlüğü, “İptallerden etkilenen müşterilerimizden özür dileriz. Kendilerine alternatif uçuşların sağlanması ve tam para iadesinin yapılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yayınladı.

Açıklamada ayrıca, “Yaz döneminde hava trafiği yoğunluğumuz rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ve ağustosta bu rakam en üst seviyeye çıktı. Ancak eylül ve ekimde pilotlarımız ve kabin görevlilerimizin yıllık izinlerini düzenlememiz gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Ryanair, özellikle Fransa Hava Kontrolü’nde gerçekleşen grevin, son iki haftada, zamanında sefer performansını yüzde 80 düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca, her ne kadar seferlerin dakikliğini arttırmak için uçuşların iptal edileceği açıklansa da, şirketin finansal açıdan aşırı ucuz fiyat politikası uygulaması nedeniyle zarara uğradığı ve bu nedenle küçülme yolunda ilerlediği aldığımız haberler arasında.

Söz konusu uygulama, kış tarifesinin başlayacağı kasım ayına kadar devam edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link