Yapılan araştırmaya göre, geçen yıl satılan akıllı telefon sayısı 1 milyarı geçerken, Samsung en çok satış yapan marka oldu.

IDC’nin (International Data Corporation) araştırmasına göre 2013 yılında satılan akıllı telefon sayısı 2012 yılına göre % 38,4 artarak, 1,004 milyara ulaştı ve Samsung satışta lider marka oldu. Toplam cep telefonu satışı sayısı ise 1,8 milyarı buldu.

Bir yıl içinde ilk kez 1 milyardan fazla akıllı telefon satışı gerçekleştiğini belirten IDC direktörü Ryan Reith, “IDC verileri gösteriyor ki pazara hacim kazandıran kısım ucuz aygıtlar. Çin ve Hindistan gibi pazarlar, fiyatı 150 doların altındaki akıllı telefonların satışların çoğunu oluşturduğu noktaya doğru hızla ilerliyor.” şeklinde konuştu.

Samsung, yaklaşık %43’lük büyüme oranıyla pazardaki yerini güçlendirirken, %13’lük büyüme ile Apple pazarın büyüme ortalamasının altında kaldı. Samsung, 2013′te pazar payını %31.3′e çıkarmayı başarırken, Apple 2013’ü  %15.3’lük bir pazar payı ile kapattı. Samsung’un en büyük avantajlarından birinin ise dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in akıllı telefon pazarındaki üstünlüğü olduğu görülüyor.

Samsung’u izleyen markalar Apple, Huawei, LG ve Lenova oldu. 2012’ye oranla yaklaşık 3 puan kadar pazar payı kaybeden Apple’ın bu durumundan Asyalı markalar Huawei, LG ve Lenovo’nın yararlandığı görülüyor. Bu şirketler akıllı telefon satışlarını bir yıl içinde neredeyse ikiye katlarken; Huawei yaklaşık 49 milyon, LG 48 milyon, Lenovo ise 46 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

samsung

İlk Siz Öğrenin!

Pazarlama dünyasına dair merak ettiğiniz ne varsa haftalık bültenimizde!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Paylaş
Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden sonra Galatasaray Üniversitesinde Pazarlama İletişimi Yönetimi yüksek lisansını tamamladı. İşten fırsat bulduğunda, markalara sihirli dokunuşlarla renk veren, can veren bir dünyada araştırıyor ve yazıyor. Bu dünyayı anlamayı, düşünmeyi, eleştirmeyi, geliştirmeyi, yeniden yaratmayı seviyor!

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here