Ağustos’ta Tüketici Güven Endeksi Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksini yayımladı. Endeks, ağustos ayında geçen aya göre yüzde 1,6 oranında azaldı. Temmuz’da 78,5 olan endeks ağustosta 77,2 değerine geriledi.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi geçen aya göre yüzde 10,4 oranında azaldı. Temmuzda 28,7 olan endeks, ağustosta 25,8 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin geçen aya göre azaldığını gösteriyor.

Temmuz ayında 102 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 2 oranında azalarak, ağustos ayında 103 değerine indi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının geçen aya göre azaldığınına işaret ediyor.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi düştü

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi de geçen aya göre yüzde 1,3 oranında azaldı. Temmuz ayında 94,3 olan endeks değeri ağustosta 93,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının düşmesinden kaynaklandı.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 1,2 arttı

Temmuz ayında 85,7 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi geçen aya göre yüzde 1,2 oranında artarak, ağustos ayında 86,8 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki düşüşten kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi nasıl hesaplanıyor?

Tüketici güven endeksi hesaplanırken, aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanıyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilirken, endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Perakende Sektörü “Yeni Nesil” Tüketiciye Nasıl Hazırlanmalı?

  • Perakendenin geleceğin tüketicisi ile imtihanı başlıyor. Yeni süreçte markaların ayakta kalabilmesi için tüketicisine daha fazla deneyim yaratması gerekecek.
  • Marka, ürününü tüketici bazlı kişiselleştirmek için kişisel veri ve biometrik geri bildirimleri nasıl kullanabileceğini bilmeli,
  • Benzeri yazılar için; Yapay Zeka Yardımıyla Her Müşteriye Nasıl Farklı Bir Deneyim Sunulabilir?

Her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de teknolojik değişimlerin izlerini şimdiden ciddi ciddi fark ediyoruz. Markalar kendilerini tedarikçi rollerinden sıyırarak tüketicileri ile “işbirliği içinde” görmeye başlıyor ve rolleri yavaş yavaş değişiyor.

Perakende sektöründe vizyonun daha da genişlemesini sağlayan bu yeni eksen, günümüz ekonomik koşullarında markaların ayakta kalabilmesi için tüketicisine daha fazla ve talep edilebilir deneyim sunması gerektiğini öğütlüyor ve rekabeti de daha canlı tutuyor.

Peki perakende sektörü oyuncuları değişen tüketici yapısına nasıl uyum sağlayabilir?

İlk olarak bu yolda karşılaşabilecekleri zorlukları görmek hem sağlam adımlarla ilerlemek hem de geçmişten günümüze ilerleme sürecinde neler yaptıklarını uzun vadede görmek adına faydalı olacaktır.

  • Markaların müşterileri ile gerçek zamanlı iletişim kurabilmek için ellerinde bulunan müşteri datasını iyi yönetebilmesi gerekiyor.  Bu dataları iyi kullanabilen perakendeci doğru zamanda doğru yerde müşterisine kişiselleştirilmiş fırsatlar sunabilir.

Sanıyoruz Türkiye’de Hopi duruma uygun bir örnek olacaktır.

  • Her müşterisinin kart bilgisini ve verilerini güvenli bir şekilde saklamalı,
  • Piyasadaki değişimlere hazırlıklı olmak için trendleri ve gelişmeleri takip eden bir ekibe sahip olmalı,
  • Çalışan ve müşterileri için ölçeklenebilir teknoloji çözümleri sunarak mağaza deneyimini maksimize etmek için çalışmalı,

Başarılı bir perakendecinin dijital stratejisi nasıl olmalı?

Markaya uzun vadeli yatırım yapmak isteyen perakendeci marka bilinirliğini ve sadakati artırmak için müşterilerine anlamlı hediyeler vermeli, sadece hediye ile kalmayarak müşteriye mağazaya adım attığı ilk andan itibaren kişiselleştirilmiş bir mağaza deneyimi yaşatmak için gereken noktalara yatırım yapmalı.

Araştırma ve geliştirme departmanı ile gerçek zamanlı müşteri içgörülerini paylaşarak, tedarik zincirinden üretim hattına her departmanda alınması gereken önlemler alınmalı, pazardaki değişikliklere hazır olunmalı,

Müşteriler geri bildirimlerini paylaşması yönünde cesaretlendirilmeli, bu bildirimler hem ürün geliştirme hem de mağaza deneyimini iyileştirme yönünde kullanılmalı,

Marka hedef kitlesine, özellikle de hedef kitlesini etkileme gücü yüksek olan influencerlara tam bir marka deneyimi yaşatarak markasının ya da ürününün ne için kullanılabileceği konusunda ana hedef kitlesini bilgilendirebilir,

Marka, ürününü tüketici bazlı kişiselleştirmek için kişisel veri ve biometrik geri bildirimleri nasıl kullanabileceğini bilmeli, ayrıca tüketicisini ürünün üretim sürecine dahil etmeli ve onlara kendi ürünlerini kişiselleştirebilecek araçlar sunabilmeli.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tüketici Teknoloji Sayesinde Artık Marka Rollerini Üstleniyor

  • Günümüz tüketicisi kullandığı çeşitli sosyal medya araçları ile artık etkilenen değil “etkileyen” rolüne doğru bir geçiş yaşarken markalarla olan iletişimlerini ve deneyimlerini de kendileri kontrol edebilir bir hale geliyorlar.
  • Tüketicilerin %53’ü verilerini markalarla paylaşma karşılığında tamamen kişiselleşmiş bir deneyim talep ediyor.
  • Benzeri yazılar için; Y Kuşağı, Alışveriş Teknolojilerini En Aktif Kullanan Kuşak

Tüketici şimdiye kadar marka tarafından kendisine sunulan içerik ve ürünlere ulaşan kişi iken teknoloji odaklı bir gelişim ile artık sadece mesaja maruz kalan kişi değil. Artık sadece mağazaya gitmiyor, bir otelde konaklamıyor ya da bir medya aracının bize sunduğu her türlü içeriğe maruz kalmıyoruz. Daha proaktif ve üretken bir yapıda oluşumuz bizleri olduğu kadar marka stratejilerini de etkiliyor.

Geleceğin tüketicisi ile güçlü bağlar kurabilmek için bugünden stratejileri gözden geçirmekte fayda var.

Platform olarak tüketici

Tüketicilerin %53’ü verilerini markalarla paylaşma karşılığında tamamen kişiselleşmiş bir deneyim talep ediyor.

Örneğin lüks marka kategorisinden Farfetch, geleceğin mağazası konseptinde ziyaretçilerinden topladığı veri ile onlara özel bir deneyim sunuyor. Müşteri kapıdan girdiği anda tanınıyor, Radyo frenkansı ile tanımlama yapılan kıyafet rafları sayesinde kişiler istedikleri ürünün hangi rafta olduğunda kolayca ulaşabiliyor. Ayrıca deneme odalarında dijital aynalar da bulunuyor.

Stüdyo olarak tüketici

Tadarik zinciri ve teslimat ağlarındaki hız artık markaların her müşteriye standart öneriler sunmasının önüne geçiyor. Artık markalar bir platform kuruyor ve kişilerin değişen isteklerine yönelik ürünler üretebiliyor. Ki daha kişiselleşmiş bir ürüne sahip tüketici marka ile sosyal mecralarda daha aktif iletişimde kalıyor, websitesini gelişmelerden haberdar olmak için daha sık takip ediyor ve marka sadakati gelişiyor.

Adidas, Futurecraft 4D her müşteri için kişiselleştirilmiş tasarım opsiyonu sunuyor. Kişiler ayakkabısının renklerini ve tasarımını ve hangi sporu yapacağına göre ayakkabı tipini ayarlayabiliyor.

Mağaza olarak Müşteri

Perakende kanallarına direkt ulaşım sağlayan tüketici istediği ürünü istediği yerde satın alabiliyor. Daha esnek ödeme opsiyonları müşteri tarafında güven yaratıyor.

Öyle ki 2019’a kadar temassız ödeme oranı 1 trilyon doları aşacak.

Örneğin; Jaguar ve Shell’in araç içi ödeme projesi ile kişiler araçlarından inmeden geolokasyon yöntemi ile direkt Shell istasyonundaki kişiyi algılayan sistem sayesinde Apple ya da Paypal’a yönlendirilip ödemelerini gerçekleştirebildiler.

Yani, geleceğe hazırlamak isteyen markalar, tüketicinin “etkilenenden çıkıp etkileyen olduğu gerçeğine” uygun hareket ederek, teknolojik gelişmeleri tüketicinin dahiliyetini artıracak biçimde revize etmeli.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link