Avrupa’da otomobil pazarı Eylül sonu itibariyle yüzde 7,2 daraldı.

Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu ekonomik bunalım her alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de baş göstermeye devam ediyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) eylül ayı verileri baz alınarak yapılan açıklamaya göre; AB ülkelerinde otomobil pazarı geçen yılın aynı dönemine oranla 9 ayda yüzde 7,2 küçüldü.

Piyasadaki daralmadan payını alan ülkeler ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerle paralellik gösteriyor. Bunların başında yüzde 42,5 oranla Yunanistan yer alıyor. Yunanistan’ı yüzde 39,7’lik daralma ile Portekiz takip ederken Slovenya, İrlanda, Belçika, Finlandiya, İsveç ve Romanya gibi ülkeler de otomotiv piyasasındaki daralmadan payını alan ülkeler arasında.

Avrupa’da otomotiv denince tüm gözleri üzerine çeken Almanya ise 9 aylık süreç içerisinde en yüksek satışın gerçekleştiği ülke olmasına rağmen yüzde 1,8’lik küçülme ile bu dalgadan kurtulamadı. Diğer bir yandan İtalya’da yüzde 20,5 ve Fransa’da yüzde 13,8’lik oranla daralan piyasa İspanya’da da yüzde 11 olarak kaydedildi.

Otomotiv’in gelişen sektör olarak kabul gördüğü Türkiye ise yüzde 7,88’lik gerileme ile Avrupa’da yaşanan düşüşe kayıtsız kalmadı ve Avrupa otomobil satışları sıralamasında 2012 eylül ayını 5. sırada, 2012 Ocak-Eylül dönemini ise 8. sırada kapatmış oldu.

Bir Cevap Yazın