AB’ye Bir Darbe de Otomotivden 0

Avrupa’da otomobil pazarı Eylül sonu itibariyle yüzde 7,2 daraldı.

Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu ekonomik bunalım her alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de baş göstermeye devam ediyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) eylül ayı verileri baz alınarak yapılan açıklamaya göre; AB ülkelerinde otomobil pazarı geçen yılın aynı dönemine oranla 9 ayda yüzde 7,2 küçüldü.

Piyasadaki daralmadan payını alan ülkeler ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerle paralellik gösteriyor. Bunların başında yüzde 42,5 oranla Yunanistan yer alıyor. Yunanistan’ı yüzde 39,7’lik daralma ile Portekiz takip ederken Slovenya, İrlanda, Belçika, Finlandiya, İsveç ve Romanya gibi ülkeler de otomotiv piyasasındaki daralmadan payını alan ülkeler arasında.

Avrupa’da otomotiv denince tüm gözleri üzerine çeken Almanya ise 9 aylık süreç içerisinde en yüksek satışın gerçekleştiği ülke olmasına rağmen yüzde 1,8’lik küçülme ile bu dalgadan kurtulamadı. Diğer bir yandan İtalya’da yüzde 20,5 ve Fransa’da yüzde 13,8’lik oranla daralan piyasa İspanya’da da yüzde 11 olarak kaydedildi.

Otomotiv’in gelişen sektör olarak kabul gördüğü Türkiye ise yüzde 7,88’lik gerileme ile Avrupa’da yaşanan düşüşe kayıtsız kalmadı ve Avrupa otomobil satışları sıralamasında 2012 eylül ayını 5. sırada, 2012 Ocak-Eylül dönemini ise 8. sırada kapatmış oldu.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Nissan, Renault ve Mitsubishi Ortaklığına Yeni Logo Tasarımı 0

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl Renault-Nissan ortaklığı Mitsubishi Motors’u da bünyesine katmıştı. Renault-Nissan grubu %34 hissesini satın alarak Mitsubishi’nin en büyük hissedarı olmuştu. Oluşan bu yeni şirketler grubu 10 milyon adetlik satış performansı sayesinde dünyanın en büyük üçüncü otomotiv grubu olmayı başarmıştı.

Bunun ardından satış hacmi ile dünyanın en büyük otomotiv gruplarından birini oluşturan Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors ittifakı Mitsubishi Motors ile artan işbirliğinin simgelenmesi amacıyla yeni bir logo tasarladı. Yeni logonun, Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors ortaklığı ile ilgili bilgi, haberler ve gerçekleri barındırdığı, yeni başlatılan web sitesinde belirgin bir şekilde yer alacağı ve sosyal medya kanallarında da kullanılacağı belirtildi.

Yeni logo: ortaklar arasındaki kültürel, teknolojik, finansal ve insani köprüleri simgeleyen temek özelliklerle öne çıkıyor. Ayrıca açıklamada, yeni logonun üç üye şirketin ortak mirasını yansıtmayı amaçladığı belirtildi.

Tuvaleti Temiz Olmayan Bir Yerden Nasıl Hizmet Alabilirim… 0

Gözler kalbin aynasıysa tuvaletlerde işletmelerin aynası olmalı.

Yoldayken tuvaletin gelir, normal bir şeydir. WC tabelasını takip edersin ve kapısı otomatik açılan, likit sabunu bitmemiş ve el sensörlü muslukları olan bir tuvalet ile karşılaşırsın. Sonrasında ise otomatik el havlusu gelir ve hiçbir yere elini sürmeden rahatça arabana gidersin. Bu bir rüya olmalı…

Bi de tam tersi var. Tatile çıkacaksın. Depoyu doldurmak için benzin istasyonuna girersin. Depo dolarken, yola çıkmadan bir WC’yi ziyaret edeyim dersin. Kapının kolundan tutar ve açarsın. Tuvaletler pistir, neyse çıkınca elllerimi güzelce yıkayayım dersin. Genelde sabun olur, el sensörlü musluk çok şart değildir. Ancak ıslak ellerini silecek bir kağıt havlu bulamayınca yıkılırsın. Saçma sapan hava üfleyerek ellerini kurutabileceğini söyleyen bir cihaz vardır. Tabii ki kullanmazsın, elini kurutmaz ve hava kanalları bir kere bile temizlenmiş midir, diye düşünürsün. Ellerin ıslak, kapının kolunu tutar çıkarsın. Islak ellerinle arabaya gider, cüzdanından para çıkarmaya çalışır -artık kart ile ödeme yapıyoruz- ve sonra ıslak ellerinle direksiyonu tutarsın. Lanet edersin. Bu arada yakıt içinde 250 TL para ödemişsindir.

İkisinin de örneği var ancak maalesef ki, ikinci örnek daha yaygın. Temiz olanın ismini vermekte fayda var. Opet’in istinasız olarak her tuvaleti yeterli derecede temiz.

Bu yaz, bir kez Akdeniz bir kez de Ege’de tatil yapma fırsatım oldu. Birer haftalık tatillerimde bir yerde sabit kalmadığımız ve birkaç noktada kamp kurduğumuz için yollarda epeyce zaman geçirdik.

Hikayeler yolculuklardan doğar. İçinde Opet geçen bir iki diyaloğumuzu buraya yazalım;

  • Benzinimiz azalıyor. Şurda dolum yapalım. –İlerde Opet var oraya gireriz.
  • İhtiyaç molası. Opet
  • Aa şurda Opet var, girelim de dişlerimizi fırçalayalım. (Kamp hayatı)
  • Otoyola girmeden, benzin dolduralım. –Opet, görürsek olur.

Benzin her yer de, benzin. Opet’in benzini, Total’den iyidir diyebilir miyim ? Sanmıyorum. PO’da öyle bir benzin var ki, wuuuuu… Bildiğim kadarıyla böyle bir şey de yok. Ancak her zaman olduğu gibi, müşterine bir deneyim satmak zorundasın hele ki farklılaşmanın kısıtlı olduğu bir alanda. Ve kötü WC deneyimi, berbat bir şeydir.

Opet’i eşiyle birlikte kurmuş olan Nurten Öztürk, temiz tuvalet kampanyasını şöyle anlatıyor;

Eczacıbaşı Profesyonel’in İpsos’a yaptırdığı araştırma; Ev dışı mekanlarda el yıkayan tüketicilerin yüzde 28’inin eğer ellerini kurutmak için hijyen sağlayacak ürün bulamazlarsa ellerini kurutmadığını ortaya koyuyor. Ev dışı noktalarda ellerini yıkadıktan sonra hijyenik ürün bulamayan ve işletmelerden memnuniyetsiz ayrılan yüzde 28 oranında tüketici bulunurken, 100 kişiden 95’i mekan kalitesi denilince tuvalet hijyenini şart koştuğunu, söylüyor.

Şu düşünülebilir. Akaryakıt dönemi bitiyor, kalite düşebilir. Bu görece doğru bir algı olabilir ama Türkçeyi doğru kullanmak adına, Akaryakıt dönemi bitiyor, değil de Akaryakıt dönemi bitecek, demek daha uygun olacaktır. Elektrik ile çalışan otomobillerin yollarda daha çok gözükmesi ile birlikte, Akaryakıt dönemi bitecektir. Ancak, elektriğimizi hızlıca doldurmak için yol kenarında ki istasyonlara yine ihtiyacımız olacak ve günümüzdeki istasyon zincirleri o yöne doğru evrilecektir. Yeni markaların doğması muhtemeldir ancak mevcut markalar akıllı olduğu sürece yine dev güçler olmaya devam edeceklerdir. Buna benzer bir konuyu geçtiğimiz yıl içecek sektörü üzerine yorumlamıştık. Cola tüketiminin azalması, Coke ve Pepsico’yu hafifçe sarsmaktan öte gidemeyecektir.

http://www.pazarlamasyon.com/pazarlama/saglikli-yasam-trendinin-icecek-sektorune-etkileri-sorry-coke/

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link