ABD’nin Dünya Ekonomi Patronluğunu Destekleyen 10 Tez 0

2008 yılında yaşanan mortgage krizi sonrası ABD ekonomisi yavaş yavaş toparlanma sinyalleri veriyor. Her ne kadar gelecek yıllarda gelişmekte olan ülke ekonomilerinin ön plana çıkacağı konuşulsa da aslında dünyanın merkezi olarak anılan ABD, dünya ekonomisini yıllarca domine etmeye devam edeceğe benziyor. ABD’li U.S Trust bankası tarafından hazırlanan 10 tez bu durumu destekler nitelikte.

          1. ABD Ekonomisi Dünya’daki En Büyük ve En Üretken Ekonomi.

ABD dünya nüfusunun sadece %4,5 ile küresel GSYİH’nın beşte biri değerinde. ABD ekonomisi nominal dolar bazında Çin ekonomisinin iki katı büyüklüğünde. Buna ek olarak ABD krizden önce olduğundan daha yüksek reel GSYİH sahip olan birkaç gelişmiş ülkeden biridir.

1           2. ABD İmal Edilmiş Ürünlerde Dünya’nın Lideri. 

ABD’de 2012’de gerçekleşen nominal imalat değeri 1.9 trilyon dolar. 2009’dan bu yana %29 bir artış söz konusu. Üretim sektöründeki istihdam ise 2010’dan itibaren 500,000 kişi artmış durumda.

2           3. ABD En Büyük Mal ve Hizmet İhracatçısı Konumunda.

ABD’nin 2012’deki toplam ihracat değeri 2009’dan bu yana yaklaşık %40 artarak 2.2 trilyon dolar seviyesine ulaşmış durumda.

3         4.Yabancı Yatırımcılar Halen ABD’yi Seviyor.

ABD kriz sonrası dönemlerde  Doğrudan Yabancı Yatırımcı girişleri ile 736 milyar dolar topladı. Bu rakam küresel toplamın %15’ine denk geliyor.  Bu durum bir yatırımcı için Çin gibi gelişmekte olan ülkelere yatırım yapmaktan ziyade,  çekiciliği ile halen daha ile zirvede yer alan ABD’ye yöneltebiliyor.

4         5. ABD En Üst Düzey Küresel Markalara Sahip.

2008’de dünyanın en üst düzey 10 küresel markasının 8’i ABD menşeli idi.

5         6. ABD Teknoloji Alanında Dünya’da Lider Konumda.

İnsanlar teknolojik icatlar için hala ABD’yi tercih ediyorlar. Aynı zamanda ABD Facebook, Twitter gibi sosyal medyanın dev oyuncularına ev sahipliği yapmanın yanında, internette harcanan vakit olarak da diğer ülkelerden bir adım önde.

6         7. Amerika Dünya’nın En İyi Eğitim Merkezlerine Sahip.

ABD üniversitelerinden aldığınız eğitim sizin daha kalifiyeli ve iş dünyası tarafından fark edilebilir, tercih edilen biri olmanızı sağlıyor. 2012’de yapılan bir araştırmaya göre dünyadaki en iyi 10 üniversiteden 6’sı ABD üniversitesiydi.

7         8. ABD Doları Halen Kral.

Dünya rezerv parası olarak kullanılan ABD doları Euro karşısında hala egemen durumda.

8         9. ABD En Rekabetçi Ekonomilerden Birine Sahip.

Dünya Ekonomik Forumunun son rekabet gücü anketine göre ABD 7.sırada yer aldı.

9        10. ABD Bir Enerji Rönesans’ının Ortasında.

ABD yerel petrol üretimi diriliş modunda. U.S Trust’ın raporuna göre üretim 16 yıldır ilk defa ithalatı geçmiş durumda.

10

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

TÜİK Perakendecilerin Satış Hacminin Azaldığına Dair Bir Rapor Yayımladı 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 yükseldi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 düşüş gösterdi

Perakende ciro geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 artışla kayıtlara geçti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 yükseldi.

Kaynak: 1

İçki Fiyatlarının Arz-Talep Dengesine Göre Değiştiği Borsa Konseptli Barlar 0

Günümüzde, iş dünyasında herkes farklılaşma peşinde. Ve birçok şirket ve işletme, bir fark yaratmak adına farklı konseptler deniyor. Tabii, bu konseptlerin bazıları başarılı oluyor, bazıları da hüsranla sonuçlanıyor. Başarıya ulaşmış ilginç konseptlerden biri de bar borsası.

Bar borsası konsepti aslında yeni değil, senelerdir dünyanın farklı yerlerinde bulunan çeşitli barlarda uygulanan bir konsept. Bu barlarda, konseptin adından da anlaşılacağı üzere borsa mantığı işliyor ve içkilerin fiyatları arz-talep dengesine göre sürekli olarak değişiyor. Tabii ki, bu mekanlarda borsaların vazgeçilmezi olan ve anbean hisselerdeki fiyat değişimini gösteren ekranlar da yer alıyor. Bu ekranlarda içkilerin anlık fiyatları, fiyattaki dalgalanmaları, gün içindeki en düşük ve en yüksek fiyatları ve de fiyatlarının yükseliş trendinde mi, yoksa düşüş trendide mi olduğu gösteriliyor.

Borsa konseptli barların en iyi örneklerinden biri, iki yıl önce Londra’nın Square Mile isimli finansal bölgesinde Reserve Bar Stock Exchange ismiyle açılmış. MarketWatch’ı 2015 yılında yaptığı habere göre bu barın sahibi olan Alan Grant‘ın Londra’da sahibi olduğu başka bir mekanda Uber’in Londra’daki açılış partisi düzenleniyor. Alan Grant, bu partiden sonra gerçekleşen bir yemekte Uber‘in kurucusu ve CEO’su olan Travis Kalanick ile tanışma ve konuşma fırsatı buluyor ve bu konuşmadan sonra aklına Reserve Bar fikri geliyor.

Grant, Business Insider’a yaptığı açıklamada insanların içkileri doğru zamanda aldıkları takdirde, normalde sattıkları fiyatın yarısına hesabı kapatabileceklerini belirtiyor. Grant’in bar ile ilgili olarak söylediği önemli şeylerden biri şu: Grant’in belirttiğine göre Londra’nın finansal bölgesinde yer alan Reserve Bar’a gelen borsacılar ve bankacılar, kendi stratejilerini daha düşük riskli bir ortamda test etme fırsatı buluyorlar. İşte bu nedenle Reserve Bar, oldukça fazla kişinin ilgisini çekiyor.

Bununla birlikte bar borsası konseptinin ilk örneklerinden birinin 2000’li yılların başında, Türkiye’de Pub Borsa ismiyle hayata geçirildiğini de belirtelim. Hatta Pub Borsa’nın İzmir şubesi hala hizmet veriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link