2008 yılında yaşanan mortgage krizi sonrası ABD ekonomisi yavaş yavaş toparlanma sinyalleri veriyor. Her ne kadar gelecek yıllarda gelişmekte olan ülke ekonomilerinin ön plana çıkacağı konuşulsa da aslında dünyanın merkezi olarak anılan ABD, dünya ekonomisini yıllarca domine etmeye devam edeceğe benziyor. ABD’li U.S Trust bankası tarafından hazırlanan 10 tez bu durumu destekler nitelikte.

          1. ABD Ekonomisi Dünya’daki En Büyük ve En Üretken Ekonomi.

ABD dünya nüfusunun sadece %4,5 ile küresel GSYİH’nın beşte biri değerinde. ABD ekonomisi nominal dolar bazında Çin ekonomisinin iki katı büyüklüğünde. Buna ek olarak ABD krizden önce olduğundan daha yüksek reel GSYİH sahip olan birkaç gelişmiş ülkeden biridir.

1           2. ABD İmal Edilmiş Ürünlerde Dünya’nın Lideri. 

ABD’de 2012’de gerçekleşen nominal imalat değeri 1.9 trilyon dolar. 2009’dan bu yana %29 bir artış söz konusu. Üretim sektöründeki istihdam ise 2010’dan itibaren 500,000 kişi artmış durumda.

2           3. ABD En Büyük Mal ve Hizmet İhracatçısı Konumunda.

ABD’nin 2012’deki toplam ihracat değeri 2009’dan bu yana yaklaşık %40 artarak 2.2 trilyon dolar seviyesine ulaşmış durumda.

3         4.Yabancı Yatırımcılar Halen ABD’yi Seviyor.

ABD kriz sonrası dönemlerde  Doğrudan Yabancı Yatırımcı girişleri ile 736 milyar dolar topladı. Bu rakam küresel toplamın %15’ine denk geliyor.  Bu durum bir yatırımcı için Çin gibi gelişmekte olan ülkelere yatırım yapmaktan ziyade,  çekiciliği ile halen daha ile zirvede yer alan ABD’ye yöneltebiliyor.

4         5. ABD En Üst Düzey Küresel Markalara Sahip.

2008’de dünyanın en üst düzey 10 küresel markasının 8’i ABD menşeli idi.

5         6. ABD Teknoloji Alanında Dünya’da Lider Konumda.

İnsanlar teknolojik icatlar için hala ABD’yi tercih ediyorlar. Aynı zamanda ABD Facebook, Twitter gibi sosyal medyanın dev oyuncularına ev sahipliği yapmanın yanında, internette harcanan vakit olarak da diğer ülkelerden bir adım önde.

6         7. Amerika Dünya’nın En İyi Eğitim Merkezlerine Sahip.

ABD üniversitelerinden aldığınız eğitim sizin daha kalifiyeli ve iş dünyası tarafından fark edilebilir, tercih edilen biri olmanızı sağlıyor. 2012’de yapılan bir araştırmaya göre dünyadaki en iyi 10 üniversiteden 6’sı ABD üniversitesiydi.

7         8. ABD Doları Halen Kral.

Dünya rezerv parası olarak kullanılan ABD doları Euro karşısında hala egemen durumda.

8         9. ABD En Rekabetçi Ekonomilerden Birine Sahip.

Dünya Ekonomik Forumunun son rekabet gücü anketine göre ABD 7.sırada yer aldı.

9        10. ABD Bir Enerji Rönesans’ının Ortasında.

ABD yerel petrol üretimi diriliş modunda. U.S Trust’ın raporuna göre üretim 16 yıldır ilk defa ithalatı geçmiş durumda.

10

Bir Cevap Yazın