Her yıl ocak ayında ABD’li borsa analiz şirketi ‘24/7 Wall St.’ piyasada işlem gören Amerikan şirketlerinin bir sonraki yıl için kârlılık tahminlerini yayınlıyor. 2013 yılında en çok kâr etmesi beklenen şirketler geçtiğimiz yıllara baktığımızda aslında sürpriz değil.

Listeye baktığımızda en çok kâr eden şirketlerin enerji firmaları, bankalar ve büyük teknoloji firmaları olduğunu görüyoruz. Aslında son beş yılın kârlılık trendine baktığımızda bu durumun sürdürülebiliyor olmasını görmek şaşırtıcı bir sonuç değil.

Listenin ilk başında geçen yılın kâr rekortmeni, teknoloji ve iletişim devi olan Apple Inc. yer alıyor. Dünyanın en değerli şirketi konumunda yer alan Apple’ın, 2013 yılında kârlılık oranını yüzde 10 arttırarak toplamda 46 milyar Dolar kâr elde etmesi bekleniyor.

tablo1

İkinci sırada ise Exxon Mobile Corp. yer alıyor. Dünyanın dördüncü, ABD’nın ise en büyük petrol şirketi olan Exxon Mobil’in kârlılığını yüzde 2 arttırarak 37 milyar Dolar kâr elde etmesi bekleniyor. Şirketin önümüzdeki dönemlerde enerji odaklı projelere 185 milyar Dolar yatırım yapacağını açıklaması, kârlılık oranını arttırma çabasını işaret eden sinyallerinden biri olarak görülebilir.

Gelirler bazında Amerika’nın en büyük 3. Şirketi olan Chevron, enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Şirketin 2012 yılında elde ettiği 24 milyar Dolar’lık kârını 2013 yılında da koruması bekleniyor. Gelirlerinin büyük bir kısmını uluslararası pazardan elde eden şirketin şu anda ki piyasa değeri yaklaşık 216 milyar Dolar.

2013’te kârlılık oranlarını arttırmaları beklenen diğer Amerikan şirketleri ise; bankacılık sektöründe J.P Morgan ve Wells Fargo, ilaç sektöründe Pfizer, perakende sektöründe alanının lider ismi Wal–Mart, diğer teknoloji ve yazılım şirketleri IBM ve Microsoft, son olarak dünyanın en büyük şirketler grubu olarak adlandırılan General Electiric.

Bir Cevap Yazın