Fortune dünyanın en karlı 25 şirketine de yer verdiği, ünlü Fortune 500 listesini açıkladı. Global 500 listesinde yer alan ve karlılığı en yüksek şirketleri sıralayan Fortune listesinde yine enerji devleri listeyi domine etmiş durumda. 2012 yılı dünya adına yine hareketli geçse de, en çok kazanan şirketler listesini pek etkilememiş gibi gözüküyor. Ağırlıkta yine enerji ve petrol şirketlerinin bulunduğu listede, her geçen yıl artan Çin etkisinin net sonuçlarını ve güçlü Çin bankalarını görebiliyoruz.

Enerji şirketlerinin karlarını kıyasıya yarıştırdığı 2012’de lider Exxon Mobil oluyor ve Gazprom’un tahtını elinden alıyor. Teknoloji devi Apple, güçlü rakibi Samsung’u oldukça geride bırakarak listede, Exxon Mobil’in arkasında 2. sırada yer alıyor. 3. sırada ise bir önceki yılın lideri Rus enerji devi Gazprom yer alıyor.

Listede Amerikan şirketleri ağırlıkta yer alırken onu Çin takip ediyor. 12 ABD’li şirketin bulunduğu listede, 5 Çin şirketi yer alıyor. Rusya, Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Avustralya, Malezya ve Güney Kore’den ise birer şirket listede yer almış durumda. İlk 10’da ise Çin üstünlüğü göze çarpıyor. İlk 10 içerisinde dört Çin şirketine karşılık ABD’den üç, Rusya, Almanya ve Hollanda’dan ise birer şirket bulunuyor.

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın