E ticaret sektörünün dev oyuncularından eBay 2011 yılında %93’ünü satın aldığı Türkiye’nin en köklü e-ticaret şirketlerinden gittigidiyor.com’un kalan %7’lik hissesini de satın alarak şirketin tamamına sahip oldu.

E-bay Türkiye pazarına 2007 yılında gittigidiyor.com’un ufak bir hissesini alarak girmiş, sonrasında 2011 yılında yaklaşık 240 milyon TL değerleme ile şirketin %93’lük hissesine de sahip olmuştu.

Geriye kalan %7’lik hissesi iLab Ventures sahipliğinde olan şirketin kalan hissesinin satışına dair henüz taraflardan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da gittigidiyor.com’un ticari sicil kayıtları bu satışı doğrular nitelikte.

gitti

Gittigidiyor Türk e-ticaret sektöründe güvenliği ön sırada tutan bu nedenle Sıfır Risk Sistemini kuran bir şirket. Kayıtlı kullanıcı sayısının gün geçtikçe artması bununla beraber moda ve giyim markalarının ön planda olduğu Cadde ile özel tasarım işler, dekorasyon ve takı gibi bölümlerin ağırlıklı olduğu Atölye gibi yeni branşlara sahip olması ile de kullanıcı deneyimini üst seviyelere çıkarmıştı.

Kalan %7’lik hissenin de eBay sahipliğinde olması ile gittigidiyor.com’un güncel değerlemesi 720 milyon TL gibi bir rakama ulaşırken, eBay tarafından gittigidiyor.com’a 80 milyon TL kaynak aktarıldığı da ifade ediliyor. Tüm bu gelişmeler eBay’in Gittigidiyor.com’un  tamamını satın almasının  nedeninin şirketin operasyonlarını Ortadoğu’ya genişletme gibi bir planının olabileceği fikrini gündeme getiriyor.

Son zamanlarda Türk girişimlerinin yüksek değerlemeler alarak satılması Türk girişimcileri açısından umut verici bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın